Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mazurek 160 brak wysokich tonów

witl 21 Paź 2014 14:27 846 7
  • #1 21 Paź 2014 14:27
    witl
    Poziom 16  

Witam
    Zaznaczę na wstępie że nie jestem znawcą w temacie zestawów głośnikowych, więc proszę o wybaczenie jak napisze coś głupiego.

Jakiś czas temu dostałem od znajomego kolumny Mazurek 160. Wbrew opiniom o mazurkach 110 moje 160tki graja nie za dobrze - zupełny brak wyższych tonów. Może tak miało być ale chciałbym jednak to zmienić. Wyciągnąłem i pomierzyłem zwrotnice i wychodzi na to że zwrotnica działa tak jak słychać.

Mazurek 160 brak wysokich tonów

Dlaczego obydwa duże głośniki maja prawie tak samo obcięte częstotliwości powyżej 1kHz? Nie powinno być to zrobione tak że jeden gra jako niskotonowy drugi jako wysokotonowy?
    Czy jest sens zmieniac konstrukcje zwrotnicy?
    Głośniki są w bardzo dobrym stanie, sa to GND16/50/2, jest jeszcze 8-13-120

• #2 21 Paź 2014 15:44
    wkj
    Poziom 34  

Schemat dobrze narysowałeś, jednak element opisany "C23A" to nie kondensator a bezpiecznik polimerowy (poczytaj sobie o nich).

Głośniki niskotonowe pracują z różnymi częstotliwościami tłumienia. Wysokotonowy jest od swojego pasma. Skoro słabo ci grają a zwrotnica jest dobra to zmierz choć rezystancje cewek tych głośników, co bys wiedział ze nie sa nadpalone.

• #3 21 Paź 2014 16:34
    witl
    Poziom 16  

Głośniki są ok, zresztą znajomy używał kolumn głównie do stawiania na nich kwiatków.
    Zwrotnica czy dobra to nie jestem pewien, analiza potwierdza wrażenia słuchowe. Nie rozumie tylko dlaczego tak to jest zrobione i nie wiem czy można ją przerobić.

• #4 21 Paź 2014 17:22
    398216
    Usunięty  
  • #5 21 Paź 2014 17:42
    wkj
    Poziom 34  

dj-MatyAS napisał:
    Na Twoim schemacie widzę coś niepokojącego...
    Zwrotnica to t.zw. 2,5 way - czyli "po naszemu" dwie i pół drogi. W zakresie najniższych częstotliwości pracują oba głośniki nisko-tonowe, później jeden z nich jest filtrowany, a gra efektywnie drugi. Tak się robi dla wyrównania charakterystyki częstotliwościowej.
    Natomiast w temacie ( http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7867786#7867786 ) znalazłem zupełnie inne wartości cewek w tej gałęzi - zresztą i w wysoko-tonowej też. Jesteś pewien, że podane wartości indukcyjności są poprawnie zmierzone?
    Opierając się o zamieszczoną w w/wym linku informację wyciągam wniosek, ze zwrotnice w obu wersjach Mazurka są takie same...
    Jeśli i ten trop się nie sprawdzi - pozostaje tylko sprawdzenie czy głośniki wysoko-tonowe nie są np. zakleszczone częściowo - co się zdarza przy amatorskiej wymianie cewek.

Kolega narysował i "zdjął" pomiary cewek dobrze. Granica błędu zawiera się na 2 miejscu po przecinku, czyli minimalna.
    Mazurek 110 ma inną zwrotnicę inne głośniki niż 160.

Zakleszczenie cewek w wysokotonowych no oki, być może jarzma odkleiły się od magnesów ferrytowych.

• #6 21 Paź 2014 21:32
    witl
    Poziom 16  

Też czytałem ten wątek i tez mnie to zmyliło. Fakt jest taki że w moich 160 schemat jest inny. Cewki były zmierzone profesjonalnym przyrządem i mają na pewno taka wartość jak na moim schemacie. Co ciekawe zrobiłem symulacje obu układów i częstotliwości odcięcia są bardzo zbliżone. Nie jestem jednak pewny tej symulacji, jeszcze to zweryfikuję. Przyjrzę się jeszcze bliżej samym głośnikom.

Dodano po 55 [minuty]:

Sprawdziłem głośniki, wyglądają ok, nie mam pojęcia jak sprawdzić czy magnesy sie nie odkleiły... zresztą na 99% nikt przy nich nic nie kombinował od nowości (znając poprzedniego właściciela).
    Zrobiłem tez następujący test: połączyłem obydwa głośniki równolegle i podłączyłem do wzmacniacza - pięknie słychać wszystkie tony. Wygląda że zwrotnica powoduje że kolumny graja jak radio Taraban mojej babci.

• #7 21 Paź 2014 22:02
    wkj
    Poziom 34  

Niskotonowe sprawdzisz wciskając je i słuchając czy nic nie obciera no i czy da się wcisnąć bez problemu.
    Wysokotonowe najlepiej odkręcić korektor od układu magnetycznego i sprawdzić równość szczeliny po obwodzie nabiegunnika.

teraz trochę zacytuję z opisówki Mazurek 160:
    "...W zestawie Mazurek 160 zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych, podnoszących walory eksploatacyjne i wierność odtwarzania dźwięku:
    - zastosowano dwa głośniki niskotonowe rozmieszczone u góry i dołu obudowy. Taki sposób ich umieszczenia uniemożliwia wzbudzenie najniższego rezonansu we wnętrzu obudowy, a tym samym eliminuje jego ujemny wpływ na pracę zestawu.
    - zastosowano zwrotnice, której filtry toru niskotonowego doprowadzają do każdego z głośników o odmiennej charakterystyce częstotliwościowej: w zakresie niskich częstotliwości głośniki pracują równolegle, natomiast w zakresie częstotliwości średnich, sygnał głośnika dolnego tłumiony jest bardziej a częstotliwość graniczna filtru jest niższa.
    Efektem jest podniesienie poziomu odtwarzania dolnego zakresu pasma i wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej...."

• #8 21 Paź 2014 22:20
    witl
    Poziom 16  

Sprawdziłem i nic nie obciera ani nie ma jakich dziwnych dźwięków przy dotyku.
    Nie mogę znaleźć nic o tych głośnikach - GDN 16/50/2. W notach jest 16/50/1 ale on ma 8ohm a mój ma 15. Jakiś rzadki model tak jak i same kolumny?

Opis brzmi profesjonalnie ale brzmienie wydawanych przez nie dźwięków jakoś mi nie podchodzi - może dlatego ze jestem amatorem w kwestiach brzmienia...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME