Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kulumny podlogowe na Stx x 4 :)

preker20 04 Maj 2005 12:28 6939 22
  • Kosztorys:
    Płyty wiórowe – 41 zł z przycięciem
    Wikol –5 zl
    Szpachla 3 opakowania –14 zł
    Głośniki, tunele – 202 zl plus przesyłka
    Razem ok. 340 zl za 2 szt

Budowę kolumn rozpoczolem od 2 tygodniowego studiowania wszelkich DIY jakie znalazłem na temat kolumn i ich budowy. Zdecydowałem się na konstrukcje na glosnikach Stx, - czemu – cena/jakosc. Początkowo wszystko miało być kopiałem STX – B1, ale po głębszych przemyśleniach wybór padł na własna obudowę i tak:
    Obudowa:
    Jako iż dla glosnikow które zakupilem zaleca się obudowe otwarta jest bass refex Wykonana z płyty wiórowej o grubości 16mm, wymiary – 103x22x25.Calosc skręcona na drewno-wkręty 3,5 cm, klejona Vikolem, uszczelniona silikonem od srodka. Problem stanowila jedna rzecz, otóż tył obudowy ( plyta 12mm) był wposzczany do srodka i trzeba było jakos go przykrecic. Chcialem żeby była mozliwosc odkrecenia go w przypadku jakies awari, stweirdzilem ze najlepszym rozwiązaniem będzie przyklejenie listewek o szer 2,5cm do bocznej plyty, w ten sposób jest mozliwosc odkrecenia tylnej plyty bez potrzeby wydlybywania szpachliJ. Otwory wyciete wyrzynarka która kupielem w jednym z hipermarketów koszt ok. 30 zlJ Calosc szpachlowana i wyszlifowana na glanc – tydzien roboty. Zdecydowalem się na pomalowanie całości czarnym matem, wydaje mi się ze efekt ladniejszy niż okleina, chociaz wiecej pracochlonne, 3 warstwy farby nakładane wałkiem z krótkim wlosem – lepiej kryje niż gabka

Wytlumienie:
    Może to kogos zdziwi ale za wytlumienie posluzyla mi plyta która stosowana jest pod wygluszenie paneli podlogowych o gr ok. 4mm wygluszone sa boki, gora, dół, oraz tyl. Plyta przykleilem Vikolem a do niej watoline o grubosci 3cm również na Vikol

Przetworniki:
    GDM-14-100-8-SC
    GDN-17-80-4-SC
    GDWK-9-150-8-PJ
    Inne :
    Tunel bass-reflex 8
    Zwrotnica 3D-12-6

Jak graja?? Dla mnie wypas. Bass cieply i miekki, nic dodac nic ujac. Mogę dodac ze niespodziewalem się ze to tak ladnie zagra. Oplacalo się!!
    A Ps na fotkach widac ze szpachla jest nierowno zeszlifowana dopiescilem to! A i jeszcze jedno jest to moja piewsza konstrukcja

Pragne rowniez podziekowac kilku osobom za szczera pomoc dzieki ktorej mozliwy byl szybszy odsluch! Szczeglonie warto wspomniec a panu Matysman'ie (matysman@o2.pl) - leb ma gosciu nie od parady,sluzy pomoca :) jego wklad w moja konstrukcje byl niebanalny polutowal wszytko, troche z pilnikiem poszalal i 3 dziury wychehlal.Kolejna osoba o ktorej niemoge zapomniec jest moj sasiad P. Wytrych czyli moj arsenal narzedzi. Jego byla wiertarka,szlifierka, aparat. W chwilach zwatpienia i niecheci dowozil browarek.Dziekuje rowniez rodzicom za uzyczenie garazu balagan ze hohoho i autko musailo 4 tygodnie na dworzu stac a i za wyrozumialosc przy testach

_____
    Prosze zmniejszyc zdjecia! Nie bedzie wtedy automatycznie doliczalo pkt-ow.
    tom

Fajne!
  • #2 04 Maj 2005 14:07
    djmarshall
    Poziom 10  

Przedstawiłeś stan surowy swoich kolumienek... brak wykresu ... po wyliczeniach objętość 56litrow. Jeszcze dzisiaj postaram sie przeliczyc wszystko i sprawdzić czy wszystko ladnie i pieknie pomierzone :P. Mam kilka pytań: Jaka jest wewnetrzna objętość kolumny?

A teraz takie pytanko od siebie Jak obliczyles wielkosc obudowy i wymiary bass reflexa przy 4 glosniczkach ;]

• #3 05 Maj 2005 00:07
    preker20
    Poziom 10  

Zdjecia z efektem koncowym postaram sie wrzucic w najblizszym czasie! symulacja w winisd!

• #4 05 Maj 2005 02:36
    Tremolo
    Poziom 43  

djmarshall napisał:

A teraz takie pytanko od siebie Jak obliczyles wielkosc obudowy i wymiary bass reflexa przy 4 glosniczkach ;]

Średni i wysoki nie licza się wogule w liczeniu obudowy chyba że ubytek procentowy objętości na ich komorach.

W przypadku dwóch głośników liczysz tak jakby każdy był w osobnej komorze dwa razy mniejszej niż cała kolumna. Całą bude na dwa głośniki stroisz jak dla każdej komory osobno. Robisz tak, jeśli liczysz z wzorów...

Jeśli Cię wzory nie interesują bierzesz pierwszy lepszy program i w miejscu "Number of Drivers" piszesz "2".

• #5 05 Maj 2005 08:50
    djmarshall
    Poziom 10  

Tremolo napisał:

Jeśli Cię wzory nie interesują bierzesz pierwszy lepszy program i w miejscu "Number of Drivers" piszesz "2".

Czyli przy konstrukcji 3 drożnej (niskotonówka, średniotonówka i wysokotonówka) wylicza sie obudowe i strojenie bass reflexu tylko dla niskotonówki ? :D

• #6 05 Maj 2005 12:49
    preker20
    Poziom 10  

i dokladnie tak wyliczalem- number of drivers = 2 wysoki jest zabudowany sam w sobie a na sredniego musze jeszcze zalozyc doniczke:) albo jakis inny patent bo nigdzie nie spotkalem gotowych takich "doniczek" do zabudowania go.Troszke w niego dmucvha od srodka

• #7 05 Maj 2005 17:08
    !ron
    Poziom 21  

Tunel umieściłeś z tyłu? Zamieśc tylko te fotki końcowe i będzie gitos.
    Pozdro

• #9 09 Maj 2005 21:24
    preker20
    Poziom 10  

Zfrezygnowalem z doniczek na srednie

• #10 21 Lip 2005 17:17
    gabrus89
    Poziom 10  

Musisz wybrać jakąś bude do średniotonowego bo inaczej za bardzo go wypycha powietrze :/

• #11 22 Lip 2005 10:40
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Świetny wygląd!! Jak wrażenia odsłuchowe?? Poza tym bardzo mi się spodobała basówka w doniczce:)

• #12 25 Lip 2005 22:59
    preker20
    Poziom 10  

Na poczatku pisalem ze dla mnie kolumienki graja swietnie,jednak niedawno zmienilem naped z unitry AT9100 na Diore 504B.Swietnie hmm to za malo powiedzianem,ktos mi pewnie niedlugo napisze, ze sie przechwalam ale jak jush pisalem mi to wystarcza w zupelnosci.Basior tak wprowadza sufit podwieszany w drania ze czasem zarowka sie wykreca:).
    PS w ktoryms z postow napisalem ze zrezygowalem z doniczek na srednie, ale teraz jednak doniczki sa zamontowane - przyklejone na klej polimerowy,nic nie dmucha.

mariuszporęba napisal ' Poza tym bardzo mi się spodobała basówka w doniczce:)' -
    to nie bassowka jest w doniczce tylko sredniotonowy

• #13 26 Lip 2005 16:56
    mariuszporęba
    Poziom 19  

mariuszporęba napisal ' Poza tym bardzo mi się spodobała basówka w doniczce:)' -
    to nie bassowka jest w doniczce tylko sredniotonowy[/quote]

Chodziło mi o bass zamontowany w tej okrągłej obudowie co widać na ostatnim zdjęciu:D

• #14 26 Lip 2005 22:43
    preker20
    Poziom 10  

aha to sorki, ta ten bass spoko wyglada ale to byla prowizorka,robilem kumplowi sub'u on robil obudowe ja miauem sie zajac reszta i jakos chcialem zobaczyc jak to lupie i w sadzilem w co sie dalo;

• #15 27 Lip 2005 08:12
    mariuszporęba
    Poziom 19  

z czego zrobiona jest ta obudowa??

• #16 27 Lip 2005 12:11
    preker20
    Poziom 10  

jakis gruby i sztywny karton

• #17 05 Sie 2005 22:42
    HIHOT
    Poziom 12  

moim zdaniem konstrukcja dobra, tylko te kable na 220V rażą w oczy :D

• #18 06 Sie 2005 15:00
    preker20
    Poziom 10  

hmm kable na 220V<lol> ta faktycznie tak bylo(ale po koncowej fazie pieszczenia musialem zobaczyc jak to gra - czyms trzeba bylo polaczyc),oczywiscie teraz wszytko jest na 'normalnych; kabelkach

• #19 08 Sie 2005 16:46
    wikotka
    Poziom 15  

a tą rure do suba skąd wziołeś??

• #20 13 Sie 2005 13:31
    saimon500
    Poziom 14  

Kolumienki ładne chociaż szkoda że czarne ale to już jak kto woli.
    Mam pytanie jak oceniasz brzmienie tej wysokotonówki i jaką ma efektywność bo na stronie STX nie ma tego parametru był bym bardzo wdzięczny za opinię mam bowiem zamiar kupić ten głośnik do pewnej konstrukcji pozdrawiam

saimon

• #21 17 Sie 2005 17:08
    preker20
    Poziom 10  

jak jush pisalem dla mnie gra bardzo fajnie, wszytko zalezy kto czego i jak slucha, o wysokim moger powiedziec tyle, ze siedzac 2 metry od kolumn przy podkreceniu TREBLE na max mozna zwariowac az w mozgu trzeszczy, moze spruboj wsadzic cos z wyzszej polki,
    Co to paremetrow glosnika wszytko jest na stronie stx'a

• #22 21 Sie 2005 23:57
    simex98
    Poziom 9  

te doniczki na średio i wysokotonowy głośnik nie mają żadnych otworów na poietrze? jak powinna wygl;ądć ich budowa? PROSZĘ O POMOC

• #23 22 Sie 2005 00:03
    preker20
    Poziom 10  

niemaja otowrow potraktowane sa jako odziielne komory doniczki sa na same sredniotonowe

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME