Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy subwoofer na STX 18"

unicornthedj1 09 Lis 2014 14:20 591 0
  • #1 09 Lis 2014 14:20
    unicornthedj1
    Poziom 9  

Witam

Chciałbym rozwiać kilka moich wątpliwości, które powstały podczas wertowania internetu w poszukiwaniu wiedzy o budowie głośników.

Mam zamiar zbudować estradowy subwoofer na głośniku SW.STX.18.4.1400.8.F.A.MC.X Tutaj: Link
    Litraż i strojenie planuję takie jak napisał producent tj. 150L i 35Hz - BR
    W załączniku projekt, który znalazłem gdzieś na elektrodzie, spodobał mi się i chcę go przerobić tj. powiększyć, żeby z uchwytami, wzmocnieniami i tuleją osiągnąć 150L.

Obudowę planuję ze sklejki brzozowej 18mm trzynastowarstwowej
    Link
    lub
    Link

Pytania:
    1. Wertując forum znalazłem stwierdzenie, że wytłumienie zwiększa litraż. Rozumiem, że zwiększa go w sensie obliczeniowym, ale jak to wyliczyć? Może nie będę musiał zmieniać projektu, żeby wstawić tuleję i uchwyty, żeby osiągnąć 150L.

2. W innym miejscu na forum przeczytałem, że powierzchnia BR powinna być około 28-30% powierzchni membrany naszego przetwornika. Nie wierząc tak ogólnym stwierdzeniom powędrowałem na dyiaudio.pl, gdzie z podanych wzorów obliczyłem minimalną średnicę (Vas-269L, Vb-150L, Qtc<0,707) Dmin = 43,1 cm => Pow. koła=0,146 m^2, co na pewno nie jest 30%Sd, przy 18" głośniku. Pytanie: komu wierzyć? chcę dostosować podany projekt obudowy(załącznik PDF) do tego głośnika

2.1. Wyliczony parametr to średnica, a ja chcę zrobić prostopadłościenne BR (tak jak w projekcie). Co to zmienia? Czy wystarczy, że powierzchnia otworu będzie taka sama? Mogę użyć wyliczonej średnicy do wyliczenia powierzchni otworu?

2.2. Co zmienia użycie dwóch portów, zamiast jednego?

2.3. Co z długością BR, bo wstawiając do wzorów na dyiaudio.pl moje dane dostałem tunel długości 20m.

3. Zwrotnica. Utwierdziłem się w przekonaniu, że muszę ją zrobić, bo nie stać mnie na zewnętrzną. Chcę to zrobić możliwie jak najprościej :D każdy by chciał
    Znalazłem stronę, która podaje wzór na indukcyjność cewki, którą należy włączyć do obwodu szeregowo by uzyskać filtr dolnoprzepustowy. Jakbym chciał odciąć pierwszorzędowo 200Hz wyszło mi (przy rezystancji własnej głośnika 5 Ohm) 4mH. Link podobny wynik dostałem przy użyciu internetowych kalkulatorów. Jednocześnie nadmieniam, że szykuję się do zrobienia Jig'a do pomiarów i dalszych poprawek w zwrotnicy.

4. Czy potrzebuję obwodu zobla? Jeżeli tak, to co wstawić do kalkulatora pod ekwiwalentem indukcyjności głośnika, skoro stx podaje dwa dla różnych częstotliwości?

Miał ktokolwiek do czynienia z tym głośnikiem? Polecacie go? Odradzacie jego kupno?
    http://www.stx.pl/sw-stx-18-4-1400-8-f-a-mc.html

Moderowany przez telecaster1951:

Posty scaliłem.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme