Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć 3 głośniki 8 Om

JDragon 10 Lis 2014 13:44 789 14
  • #1 10 Lis 2014 13:44
    JDragon
    Poziom 12  

Witam, stałem się nabywcą dwóch kolumn diy. Głośniki w niej to:

Unitra Tonsil gdwt 9/80 8Om (coś podobnego, miejsce na śróbki podłóżne.)
    Unitra Tonsil gdn 16/15 8Om 15W
    Alphard xe 120W 8 Om

I mam pytanie, jak je połączyć by uzyskać 8 / 4 Om? Wiem że to można zrobić odpowiednią zwrotnicą, mam troche drutu, cewke (troche rozwiniętą :)) i kondensatory+rezystory.

Kolumny mają być pod wzmacniacz na tda2030 (2x15W w takiej konfiguracji: Jak połączyć 3 głośniki 8 Om ), w przyszłości może więcej

Sprzęt jest b. stary rocznik to mniej więcej 88r. ale jak najbardziej wszystko działa :)

• #2 10 Lis 2014 13:54
    weryfany
    Poziom 24  

Zdecydowanie powinna być zwrotnica (która jest obliczana pod konkretne parametry kolumny jej pojemności, jak i samych głośników żeby były w stanie odtworzyć całe słyszalne pasmo)
    Ale stosując wspomniany wzmacniacz na TDA2030 to bez zwrotnicy nie uzyskasz dobrego dźwięku. Temat rzeka niestety i śmiem twierdzić że idealnie to nie będzie niestety.

• #3 10 Lis 2014 14:13
    JDragon
    Poziom 12  

Idealne czy nie, ale za darmo ;) Sprzęt przeleżał kilka ładnych lat, ogólnie całą kolumnę przerobie od nowa. Bo stara już jest w okropnym stanie, te gdny będą regenerowane. Chcę by po prostu to grało, pod ten wzmacniacz. Ktoś wie jak obliczyć zwrotnice pod ten sprzęt?

• #4 10 Lis 2014 14:49
    weryfany
    Poziom 24  

Podstawą do obliczenia jest objętość obudowy, parametry głośników i nie typu 8Ohm czy też 30W, tylko parametry bardziej szczegółowe. Ktoś musi je wyliczyć pod konkretne głośniki.
    Ale czy to jest w ogóle opłacalne, mimo darmowych kolumn ?

• #5 10 Lis 2014 15:57
    JDragon
    Poziom 12  

Sęk w tym że te gdny to zabytek i nawet tonsil gdzieś zapodział karty katalogowe :) słyszałem że to dosyć cienki głośniki. Obudowa zamknięta ok. 10l pojemności, te alphard też nie są za dobre ale przynajmniej coś ważą :) Do nich nawet nie próbowałem szukać karty bo to jakieś noname są. W starej obudowie znalazłem kondensator 2.2uF wpięty szeregowo z głośnikiem wysokotonowym, niso były bez filtrów bezpośrednio pod wejście. Czy ten kond. jest dobry pod ten gdwt? i co podpiąć pod te niskotonowe żeby grało, nie uszkodziło wzmaka / kolumn?. Prosze o konkrety, chce tylko czasami jakiś film obejrzeć, nikt pomiarów nie będzie robił :)

• Pomocny post
    #6 10 Lis 2014 20:42
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

JDragon napisał:
    słyszałem że to dosyć cienki głośniki
    Jak to wersja ze szmacianym zawieszeniem, to jest to jeden z lepszych jakie Tonsil zrobił. Jeśli to wersja z pianką, to też nie są to złe głośniki. Jak pianka padła, to kupić do nich zawieszenie (nie ruszać membrany!!!!) i będą grały jak nowe.
    Olej tego Alpharda i zrób kopię Zg15c. Tego GDWT będziesz musiał dość mocno tłumić, ale da się to zrobić. Zestaw z tych dwu głośników jako tako zagra, jak dodasz do tego Alharda, to będzie jakaś tragedia.
    JDragon napisał:
    W starej obudowie znalazłem kondensator 2.2uF wpięty szeregowo z głośnikiem wysokotonowym,
    Jaki to był zestaw głośnikowy? Ten kondensator będzie dobry.

• #7 10 Lis 2014 21:22
    JDragon
    Poziom 12  

Wiem już jak zrobię. Kolumna będzie z 2 tonsilów 2x 8Om w szereg będzie idealnie a z alphardów zrobie takie wiejski subwoofer :)

Teraz troche o gdnach...

Dostałem je bez zawieszeń i membran. Były resory i cewki, jedna bez odczepów, z drugiej mogłem dowiedzieć się że były oryginalne po 15Om. Zamówiłem z allegro zestaw naprawczy (ten: show_item.php?item=4702052514) z cewką 8Om i właśnie myślę że źle zrobiłem bo mogłem wysłać do wrześni a oni to już wiadomo że elegancja i nawet cena byłaby podobna bo za zestaw naprawczy dałem 60zł z przesyłką a tam regenerują za 49zł + kurier w dwie strony, czyli 15zł więcej. Czy ta różnica pomiędzy zestawem z w/w linku a oryginalnym tonsilem jest taka duża? Jaki filtr zrobić to tego gdna?

• Pomocny post
    #8 10 Lis 2014 21:55
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

JDragon napisał:
    Czy ta różnica pomiędzy zestawem z w/w linku a oryginalnym tonsilem jest taka duża?
    Diametralna. To są membrany od GDN 16/30. To zupełnie inny głośnik. Membrany bez przetłoczeń inna cewka. To jest teraz zupełnie coś innego.
    JDragon napisał:
    Kolumna będzie z 2 tonsilów 2x 8Om w szereg
    Ile ich masz?
    Nie filtruj ich, puść na nie pełne pasmo.

• #9 10 Lis 2014 22:02
    JDragon
    Poziom 12  

Dwie kolumny w każdej był gdwt gdn i alphard. Dobra czyli zwrotnice mam z głowy. Dzięki za pomoc, jak będę miał jakiś problem to napiszę :)

• #10 10 Lis 2014 22:05
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

To chcesz robić mono? Po co? Zrób dwa zestawy głośnikowe GDN + GDWT. GDWT będzie na 100% za głośny, zatem będzie musiał go ściszyć. Tłumik rezystancyjny dobierz na słuch.

• #11 10 Lis 2014 22:22
    JDragon
    Poziom 12  

"Wiem już jak zrobię. Kolumna będzie z 2 tonsilów 2x 8Om w szereg będzie idealnie '

Kolumny będą* małe słowo a duża różnica. Proste że 2 kolumny w każdej wysoko i niskotonowy. Jakim rezystorem go przytłumić i jak go wpiąć?

• #12 10 Lis 2014 23:01
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

JDragon napisał:
    Jakim rezystorem go przytłumić i jak go wpiąć?
    Tu masz kalkulator: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/LPad/
    JDragon napisał:
    2x 8Om w szereg będzie idealnie '

Kolumny będą* małe słowo a duża różnica. Proste że 2 kolumny w każdej wysoko i niskotonowy.
    Nie bardzo rozumiem. W każdej obudowie będzie GDN i GDWT tak? GDWT podłączasz równolegle z GDNem do zacisków głośnikowych, z tym że w szereg z GDWT umieszczasz kondensator i tłumik.
    Orygialny GDN ma z tego co pamiętam 90db, GDWT ma 100db więc musisz im te efektywności wyrównać tłumikiem.

• #13 11 Lis 2014 11:43
    JDragon
    Poziom 12  

Wyszło:

Resistors
    R1 = 5.47 Ohms 5.13 Watts
    R2 = 3.7 Ohms 1.62 Watts

R1 szeregowo
    R2 równolegle

Ktoś wie skąd wytrzasnąć takie rezystory?

• #14 11 Lis 2014 12:06
    weryfany
    Poziom 24  

Sklep elektroniczny lub nawinąć samemu jeśli masz drut do wykorzystania np. z niepotrzebnego lub lepiej uszkodzonego transformatora.
    Oczywiście jeśli masz jakiś miernik którym z mierzysz opór/rezystancję.

• #15 11 Lis 2014 13:32
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

weryfany napisał:

Sklep elektroniczny lub nawinąć samemu jeśli masz drut do wykorzystania np. z niepotrzebnego lub lepiej uszkodzonego transformatora.
    Rezystor drutem nawojowym z transformatora?
    JDragon napisał:

Ktoś wie skąd wytrzasnąć takie rezystory?
    Kup najbliższe z typoszeregu czyli 5,6 i 3,9 oma.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME