Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 + gdn 30/60/3 kobalt jaka zwrotnica

japukuka 11 Lis 2014 14:21 1314 6
  • #1 11 Lis 2014 14:21
    japukuka
    Poziom 2  

Witam!

Zachwycony brzmieniem ZG60C201, postanowiłem kupić skrzynie od Altusów 140, porządnie je wygłuszyć i zamontować tam zamiast standardowych gdn 30/60/1, te pochodzące z ZG60C201, czyli słynne kobalty GDN 30/60/3. Średniotonowe są standardowe, wysokotonowe dałem te od Altusów 200, czyli GDWT 9/100 FP 8 om.
    Problem jaki się pojawił, to mizerny bas, pomimo, że kobalty same w sobie powinny dawać kawał potężnego, mięsistego a jednocześnie nie nachalnego dźwięku.
    Zdaje sobie sprawę, że winna jest standardowa, altusowa zwrotnica. Mam wobec tego do Was pytanie...jaką zwrotnicę polecacie? Czy są jakieś gotowe, które mógłbym wstawić i cieszyć się pięknym basem, czy muszę kombinować, lutować etc.? Wzmacniacz Unitra WSH 205.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

• Pomocny post
    #2 12 Lis 2014 10:00
    Arkadyo
    Poziom 29  

japukuka napisał:

Problem jaki się pojawił, to mizerny bass, pomimo, że kobalty same w sobie powinny dawać kawał potężnego, mięsistego a jednocześnie nie nachalnego dźwięku.

Jak wiedza o budowie kolumn jest mizerna to i rezultaty przeróbek są mizerne.
    Cytat:
    Zdaje sobie sprawę, że winna jest standardowa, altusowa zwrotnica.

Źle zdajesz sobie sprawę...
    Dla basu podstawowym kryterium jest korelacja obudowa-przetwornik. Zwrotnica w tym zakresie może jedynie regulować głośność średniaka i wysokotonowego w stosunku do głośności basu i nic więcej. Jeżeli podobał Ci się bas w ZG60C201 to pierwsze co sprawdź czy pojemność obudowy jest taka sama w budach od a140. Jeżeli jest zbliżona a gra zdecydowanie gorzej to znaczy, że najprawdopodobniej zostawiłeś oryginalne strojenie altusów które takie poprostu jest.
    Albo zatykasz całkiem porty i zadowalasz sie obudowa closed albo wrzucasz kobalta do winisd i dobierasz porty o odpowiednim strojeniu w tej obudowie. Następnie robisz pomiary wszystkich przetworników wchodzących w skład zestawu i dobierasz dla nich odpowiednie filtry oraz tłumienie - projektujesz tak zwaną zwrotnicę. Jak to zrobisz to dobrze to optymalnie wykorzystasz pasma przenoszenia przetworników i będziesz zadowolony z brzmienia. Jak pójdziesz na skróty i zaczniesz podpinać pod przypadkowe zwrotnice z rodzaju uniwerslane albo specjalne janbo pod przetowniki tonsila to będziesz cieszył się przypadkowym brzmieniem.

• #3 12 Lis 2014 10:35
    japukuka
    Poziom 2  

rozumiem. Dzięki za informację. Widzisz, trochę zdałem się na zakład, który wszystko składał. Dużo słyszę, potrafię odróżnić porządne brzmienie od takiego, które się tylko takie wydaje, ale na kwestiach technicznych po prostu się nie znam. Pogadam zatem z kolegą, który jest w stanie mi wszystko pomierzyć i może coś poradzimy.

• #4 20 Lis 2014 16:42
    japukuka
    Poziom 2  

Gwoli uaktualnienia :)

Głośniki były regenerowane, a więc "nierozchodzone" i aktualnie słyszę dużą różnicę w brzmieniu basu w stosunku do tego co było zaraz po uruchomieniu kolumn.
    Teraz muszę zrobić jakieś podstawki tłumiące, bo jak podkręcę nieco pokrętło głośności, to kolumny potrafią wpaść w rezonans z szafką na której stoją.

• #5 21 Lis 2014 08:25
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ale co zrobiłeś z oryginalnym strojeniem w altusach? Zostawiłeś je przestroiłeś?
    Nie miałem ZG60C201 ale z fotek wygląda, że są to kolumny closed. Jakie rozwiązanie wybrałeś?

• #6 21 Lis 2014 09:43
    japukuka
    Poziom 2  

Tak, masz rację ZG60C201 są zamknięte. Na razie nie stroiłem, kolega, który mógłby się tym zająć jest trochę zajęty. Sam z siebie mogę poeksperymentować z zatkaniem "bas-refleksów". Chodziło mi w o to, że już samo "rozchodzenie" się głośników sporo dało (jeżeli chodzi o bass).

Pozdrawiam

• #7 21 Lis 2014 11:10
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ciężko o jakie wiarygodne parametry ts tych kobaltów dlatego proponowałbym jak w zg60 dac je w closed. Niestety najpewniej srednie i wysokie tony wylezą Ci mocno na przód i trzeba je będzie chociaż sciszyć a najlepiej przy okazji zaprojektowac nowe filtry. Zmieniłbym również wysokotonową tubę na choćby gdwk 9/80. Zresztą najmniej roboty z pomiarami itp miałbys w przypadku zakupu pozostałych przetworników i zwrotnic od ZG60C201 i wmontowanie tego w budy closed altusów wytłumione czyms lepszym niż gabka tapicerska.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME