Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszenie głośnika średniotonowego

bartek21: ) 17 Lis 2014 21:47 1881 8
  • #1 17 Lis 2014 21:47
    bartek21: )
    Poziom 13  

Witam, mam pytanie czy aby wyciszyć głośnik średnio-tonowy wystarczy eksperymentalnie (na słuch) wpiąć rezystor przed zwrotnicą??
    Bo przed samym głośnikiem to chyba nie najlepsze rozwiązanie?
    Chyba żeby zastosować jakiś tłumik (znalazłem w necie ale tylko dla głośników wysoko-tonowych)

Pytam o to czy nie zmieni się pasmo cięcia zwrotnicy?

Jeżeli się mylę to bardzo proszę o rozjaśnienie tematu?
    Ewentualnie o podpowiedzenie jak delikatnie wyciszyć głośnik średnio-tonowy?

Pozdrawiam!

• #2 18 Lis 2014 01:18
    marian133
    Poziom 37  

bartek21: ) napisał:

Może to nie o średniotonowym, ale: http://diyaudio.pl/showthread.php/24732-Wp%C5...-rezystora-w-torze-tweetera-na-zgranie-fazowe

• Pomocny post
    #3 20 Lis 2014 10:02
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Witam, mam pytanie czy aby wyciszyć głośnik średnio-tonowy wystarczy eksperymentalnie (na słuch) wpiąć rezystor przed zwrotnicą??
    Bo przed samym głośnikiem to chyba nie najlepsze rozwiązanie?

W takim przypadku po pierwsze stłumisz wszystkie głośniki w kolumnie, nie tylko średniotonowy, po drugie zaś pogorszysz współczynnik tłumienia (DF) głośnika niskotonowego i to zauważalnie, a nie w stopniu wyimaginowanym jak to ma miejsce gdy się zastosuje nieco cieńszy lub dłuższy kabel połączeniowy.
    Cytat:
    Chyba żeby zastosować jakiś tłumik (znalazłem w necie ale tylko dla głośników wysoko-tonowych)

Zasada jest dokładnie ta sama bez względu na pasmo które ma przenosić głośnik. Nie stosuje się tylko tłumików w torze niskotonowym. Za przykład mogą posłużyć kolumny z rodziny Altus 75, 100 i 140:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3371411#3371411
    Cytat:

Niestety tak. Co gorsze, w przypadku filtrów wyższego rzędu (zwłaszcza 18dB/okt) włączenie takiego rezystora może fatalnie zniekształcić przebieg charakterystyki impedancyjnej zespołu. Paradoksalnie, ale po włączeniu rezystora szeregowo z głośnikiem impedancja dla pewnych częstotliwości może spaść znacznie poniżej wartości znamionowej. W Altusach jak widać z powyższego nie przejmowano się tym zupełnie, ale tam zastosowano najprostsze filtry 6dB/okt które tego rodzaju niespodzianek nie czynią, choć częstotliwość podziału i tam się zmienia. Nieco lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tłumika o strukturze "Γ" zawierającego dwa rezystory: szeregowy oraz równoległy, obliczone tak aby impedancja obciążająca zwrotnicę pozostała niezmieniona po załączeniu tłumika. Niestety nie uwzględnia się wówczas zmian składowych reaktancyjnych impedancji głośnika. Należałoby zatem najpierw skompensować te składowe obwodem Zobela (szeregowym dwójnikiem RC bocznikującym głośnik, tak dobranym aby wypadkowa impedancja była możliwie zbliżona do czystej rezystancji i niezależna od częstotliwości), po czym przeliczyć zwrotnicę od nowa traktując obciążenie filtru wysokotonowego jako czystą rezystancję. Wówczas włączenie skompensowanego głośnika poprzez tłumik nie zaburzy już charakterystyki częstotliwościowej.
    Ale poprawne obliczenie zwrotnicy i to już poczynając od drugiego rzędu włącznie nie jest łatwe. Tzw. kalkulatory zwykle w ogóle nie uwzględniają faktu że impedancja głośników zawiera znaczną składową indukcyjną, producenci zaś głośników tego parametru nie podają, w najlepszym razie zamieszczają tylko wykres zależności modułu impedancji od częstotliwości. Podstawienie tego modułu odczytanego dla częstotliwości podziału do wzorów tak jakby chodziło o czystą rezystancję nadal daje wyniki znacznie odbiegające od rzeczywistych. Polecić mogę symulację filtrów (np. programem PSPICE) po uprzednim doświadczalnym oszacowaniu indukcyjności głośnika dla częstotliwości podzialu zwrotnicy, lub nieco wyższej. Można też skompensować wszystkie głośniki zawarte w zespole odpowiednio dobranymi obwodami Zobela, i wówczas już można skorzystać z podręcznikowych wzorów na filtry, choć w takim wypadku zwotnica wychodzi zwykle nieco bardziej złożona.
    EDIT: a może miałeś na myśli włączenie rezystora przed filtrem głośnika średniotonowego (nie przed całą zwrotnicą, jak Cię zrazu zrozumiałem? W takim wypadku charakterystyka impedancji kolumny także ulegnie zaburzeniu (reaktancje pozostałych gałęzi nie będą już tak dobrze kompensowane przeciwnymi reaktancjami gałęzi średniotonowej, a moduł impedancji całego zespołu ulegnie zwiększeniu dla zakresu tonów średnich). Częstotliwości podziału także ulegną zmianie (poszerza się pasmo w gałęzi średniotonowej a dobroć filtru maleje wskutek czego maleje nachylenie zboczy charakterystyki w pobliżu częstotliwości podziału). Użycie tłumika (z dodatkowym rezystorem równoległym mającym wyrównać zmianę obciążenia wzmacniacza przez gałąź średniotonową zasilaną teraz przez szeregowy rezystor) nie wchodziłoby w takim wypadku w grę: skutkiem byłby spadek impedancji całego zespołu poza pasmem przenoszenia filtru średniotonowego.

• #4 20 Lis 2014 13:17
    Poziom 13  

Dziękuje ślicznie za odpowiedź.
    Tak oczywiście chodziło o wstawienie rezystora przed filtrem w paśmie średnio-tonowym (a nie przed całą zwrotnicą)

Pytałem o to bo kiedyś (dawno temu) miałem takie kolumny Tonsil ZG 30C
    I tam właśnie jest przełącznik który po przełączeniu w lewo (w pozycję "-") powoduje wpięcie rezystora (podajże 3,3 oma) właśnie przed filtrem wysoko-tonowy.

Chodzi o filtr 6 dB/okt

A więc czy będzie rezystor przed filtrem czy przed samym głośnikiem to nie jest to najlepsze rozwiązanie??

Czyli rozumiem że zdecydowanie lepsze rozwiązanie to tłumik z 2 rezystorów przed samym głośnikiem średnio-tonowym. Ale i ten sposób będzie wpływał na dźwięk?

Dzięki śliczne za rozjaśnienie tematu.

• Pomocny post
    #5 20 Lis 2014 14:34
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

miałem takie kolumny Tonsil ZG 30C
    I tam właśnie jest przełącznik który po przełączeniu w lewo (w pozycję "-") powoduje wpięcie rezystora (podajże 3,3 oma) właśnie przed filtrem wysoko-tonowy.

Chodzi o filtr 6 dB/okt

Taki filtr 6dB/okt dla głośnika wysokotonowego - to po prostu samotny kondensator włączony szeregowo z nim, zatem jest bez znaczenia z której strony dołączy się ów szeregowy rezystor: przed kondensatorem czy za nim. Szeregowo z głośnikiem niskotonowym może występować cewka, często jednak jej nie ma: rolę jej bierze na siebie indukcyjność pasożytnicza głośnika niskotonowego, zwykle zresztą większa niż wynikałoby to z obliczeń traktujących GDN jako czystą rezystancję.
    Cytat:
    A więc czy będzie rezystor przed filtrem czy przed samym głośnikiem to nie jest to najlepsze rozwiązanie??

Przy takim prostym układzie wiele złego wydarzyć się nie może. Ulegnie stłumieniu góra pasma przenoszonego przez głośnik wysokotonowy (o co właśnie chodzi), ubocznie zaś ulegnie przesunięciu w dół dolna granica pasma przenoszonego przez ten głośnik. To ostatnie jest zjawiskiem oczywiście niepożądanym, nie ma jednak niebezpieczeństwa aby dla niektórych częstotliwości poziom sygnału na GDW wzrósł zamiast zmaleć po włączeniu rezystora w jego obwód. Nie zmaleje też impedancja kolumny dla jakiejkolwiek częstotliwości.
    Cytat:
    Czyli rozumiem że zdecydowanie lepsze rozwiązanie to tłumik z 2 rezystorów przed samym głośnikiem średnio-tonowym. Ale i ten sposób będzie wpływał na dźwięk?

Dla zespołu ZG30 z pojedynczym kondensatorem w torze wysokotonowym można byłoby w ciemno taki tłumik zastosować (oczywiście, teraz już tylko za kondensatorem a nie przed nim). Tłumienie będzie skuteczniejsze, dolna granica pasma nie będzie się przesuwać, a impedancja okaże się bardziej równomierna. Ale zdaje się pytałeś o głośnik średniotonowy? Czy i w zespole trójdrożnym masz filtry 6dB/okt, takie jakie są w Altusach?

• #6 20 Lis 2014 15:07
    Poziom 13  

Tak coś takiego jak w altusach czyli kondensator + cewka z głośnikiem średnio-tonowym.

• #7 21 Lis 2014 10:55
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Tak coś takiego jak w altusach czyli kondensator + cewka z głośnikiem średnio-tonowym.

Wstaw zatem tłumik z dwóch rezystorów przed głośnikiem średniotonowym. Mam nadzieję że nie pomyliłeś, się, i nie ma tam nigdzie elementów reaktancyjnych równoległych (dołączanych jednostronnie do masy), a tylko szeregowe?

• #8 21 Lis 2014 17:12
    Poziom 13  

Ok, wielkie dzięki, na pewno nie ma nic wpiętego równolegle.
    Wtedy mieli byśmy już do czynienia z filtrem 12dB/okt

A Ja jeszcze wrócę do tematu tych zg30 , załączam obrazek zwrotnicy (pierwszy lepszy z neta)

Wyciszenie głośnika średniotonowego

Tu mamy do czynienia z filtrem 12dB/okt i mimo wszystko można regulować ilość wysokich tonów poprzez włączanie przed filtrem wysoko-tonowym rezystor i działa, czyli się da?? :D

Oczywiście nie chodzi mi o ten typ głośników ani o głośnik wysoko-tonowy, tylko o średnio-tonowy, ale uczepiłem się iż szukałem i nigdzie nie jest polecane takie wstawianie oporów przed filtrem, a Tonsil to robił i (miejmy nadzieję) że zdawało to egzamin :)

Pozdrawiam

• #9 25 Lis 2014 14:26
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Tu mamy do czynienia z filtrem 12dB/okt

12dB/okt jest dla głośnika niskotonowego. W torze wysokotonowym występuje filtr 18dB/okt. Oba filtry są wyposażone dodatkowo w dwójniki Zobela (8.2Ω-1.5µF oraz 8.2Ω-1µF) mające kompensować składową indukcyjną impedancji głośnika, przynajmniej wysokotonowego, bo dla niskotonowego kondensator powinien mieć o rząd wielości większą pojemność.
    Cytat:
    i mimo wszystko można regulować ilość wysokich tonów poprzez włączanie przed filtrem wysoko-tonowym rezystor

Miałem na myśli nie szeregowy rezystor, lecz tłumik, zawierający także rezystor równoległy (dla utrzymania niezmienionej impedancji po załączeniu tłumienia). Taki tłumik nie może byś stosowany na wejściu filtru, bez względu na jego rząd.
    Cytat:
    i działa, czyli się da?? :D

Działa, cokolwiek miałoby to znaczyć :oops: Różnica tłumienia w torze wysokotonowym w obu położeniach przełącznika wynosi tutaj zaledwie 2dB, za to stałość impedancji w funkcji częstotliwości pozostawia wiele do życzenia. Przesymuluj ten schemat , to się przekonasz. Niektóre wzmacniacze źle znoszą takie obciążenia (przedwcześnie uruchamia się w nich zabezpieczenie pzwar, co objawia się "strzałami" w glośnikach). Należałoby starannie skompensować reaktancje obu głośników dobierając kondensatory w dwójnikach Zobela, następnie dobrać częstotliwości graniczne tak aby uzyskać płaską charaktetrystykę impedancyjną całego zespołu, po czym można by już włączyć tłumik (z rezystorem szeregowym i równoległym) między filtr a głośnik wysokotonowy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme