Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa zwrotnicy w Technics SB-T200 (kondensator 3,9uF i głośnik wysokotonowy)

morphider 23 Lis 2014 20:04 918 6
  • #1 23 Lis 2014 20:04
    morphider
    Poziom 2  

Dzień dobry,

Usiłuję naprawić darowane kolumny Technics SB-T200 (wiem, żadna rewelacja, ale postanowiłem je uruchomić). Kolumny doświadczyły już ingerencji prawdopodobnie domorosłych techników i z takim stanem zmierzyć się muszę. Zastanawiają mnie dwa zagadnienia, w związku z którymi uprzejmie proszę o pomoc i przystępną odpowiedź, gdyż jestem lajkonikiem w tejże materii.

1. W jednej ze zwrotnic brakuje kondensatora 3,9uF 50V BP T96. Jak mniemam najważniejszym parametrem jest pojemność, toteż przegrzebałem wujka google, ale znaleźć dokładnie takiego niestety nie mogę.
    Większość ma wyższe napięcie (co najmniej 100v, a nawet kilkukrotnie wyższe), a i znaczna część mimo, że oznaczona jako "do zastosowań audio", nie jest bipolarna (cokolwiek to oznacza). Część także ma inną budowę, o stopkach umieszczonych po obu, a nie po jednej stronie. Dla przykładu:
    stx.pl/kondensator-pet-4-7-uf-100-v-stx-duplikat-1-927.html
    audiosklep.com.pl/crosscap-390uf-p-31.html
    loudspeakershop.eu/kondensator-scr-mkp-pa-39uf-250vdc-rohs-p-1381.html

Wobec powyższego mam pytanie czy różnice w budowie mają jakiekolwiek znaczenie (poza montażowym) i czy można zastąpić kondensator podzespołem o wyższym napięciu? Czy możecie ewentualnie polecić jakiś sklep internetowy, gdzie miałbym czego szukać i czy w ogóle jest o co kopie kruszyć z uwagi na drugą kwestię poniżej.

2. Poszukuję zamienników dla oryginalnych głośników wysokotonowych w tychże kolumnach. Kolumny otrzymałem z Tonsilami GDWK 10/80 8ohm. Może istnieją jakieś, o parametrach bardziej zbliżonych do oryginałów (niestety nie posiadam , ale pasmo wg. parametrów sięga aż 40kHz)? Przypuszczam, że takich dokładnie nie znajdę, ale będę próbował je jeszcze z posiadanymi Tonsilami GTC 11/130. Przy nominalnych 100W DIN kolumny, bardziej zasadne wydaje mi się zastosowanie właśnie ich zamiast 80W GDWK, o oczywiście ile uda mi się je wcisnąć.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc zwłaszcza dotyczącą kondensatora.

Pozdrawiam serdecznie.

• Pomocny post
    #2 23 Lis 2014 20:27
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

morphider napisał:
    W jednej ze zwrotnic brakuje kondensatora 3,9uF 50V BP T96. Jak mniemam najważniejszym parametrem jest pojemność, toteż przegrzebałem wujka google, ale znaleźć dokładnie takiego niestety nie mogę.
    Nie szukaj takiego. Szukaj najlepiej foliowego o pojemności 3,9 mikro. Różnice w budowie nie mają żadnego znaczenia. Wartość napięcia oznacza tylko tyle, że do kondensator może pracować z takim napięciem.
    morphider napisał:
    Przy nominalnych 100W DIN kolumny, bardziej zasadne wydaje mi się zastosowanie właśnie ich zamiast 80W GDWK, o oczywiście ile uda mi się je wcisnąć.
    Na moc to nie patrz za bardzo. Wiesz co tam siedziało w oryginalne?

• Pomocny post
    #3 23 Lis 2014 20:33
    przeme
    Poziom 20  

Kondensator może być na wyższe napięcie ważna jest pojemność , tolerancja w % tach . Szukaj kondensatorów MKT np na 160v.Może być ten :http://www.sklepy24.pl/sklep/centrumelektroniki_pl/produkt/kondensator-glosnikowy-mkt-3-9uf-160v/10612

• #4 23 Lis 2014 21:29
    morphider
    Poziom 2  

Cytat:
    Na moc to nie patrz za bardzo. Wiesz co tam siedziało w oryginalne?

Niestety nie. Mogę się jedynie sugerować mocami i górnym skrajem pasma całego zestawu.

Wiem zatem jedynie, że to jedwabna kopułka o paśmie do 40kHz i zakładam, że o mocy znamionowej nie mniejszej niż 100W, a muzycznej 200W (zakładam, że skoro zestaw ma takie parametry, to tweeter, jako najdelikatniejszy, nie powinien mieć mniejszych). To założenie może mieć jednak wady, bo z lektury internetu wynika, że awaria wysokotonowca w tym zestawie, to dosyć częsta przypadłość. Tak czy owak, takich parametrów w dostępnych zamiennikach raczej nie spotkałem.

Cytat:
    Kondensator może być na wyższe napięcie ważna jest pojemność , tolerancja w % tach . Szukaj kondensatorów MKT np na 160v.Może być ten :http://www.sklepy24.pl/sklep/centrumelektroniki_pl/produkt/kondensator-glosnikowy-mkt-3-9uf-160v/10612

Dziękuję Wam obu (tudzież obojgu) za wskazówki co do zastosowania kondensatorów foliowych - tym się będę kierował.

Swoją drogą, czego dotyczy wspomniana "tolerancja" wyrażana w %? Wszystkich parametrów, czy konkretnego, czy też jest to dodatkowy parametr? Jak dobierać właściwą tolerancję? Czy mogę właściwą wartość odczytać z oryginału?

• Pomocny post
    #5 23 Lis 2014 21:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

morphider napisał:

Niestety nie. Mogę się jedynie sugerować mocami i górnym skrajem pasma całego zestawu.
    Górny skraj pasma te nie ma większego sensu. Jeden producent kończy pomiar na 20kHz drugi mierzy do 50. Ten parametr również jest niewiele wart.
    morphider napisał:
    zakładam, że skoro zestaw ma takie parametry, to tweeter, jako najdelikatniejszy, nie powinien mieć mniejszych)
    Na głośniku wysokotonowym odkłada się niewielki ułamek mocy.
    morphider napisał:
    Swoją drogą, czego dotyczy wspomniana "tolerancja" wyrażana w %? Wszystkich parametrów, czy konkretnego, czy też jest to dodatkowy parametr? Jak dobierać właściwą tolerancję? Czy mogę właściwą wartość odczytać z oryginału?
    Tolerancja pojemności. Im mniej tym lepiej.

• #6 24 Lis 2014 06:31
    wkj
    Poziom 34  

morphider napisał:
    .... o parametrach bardziej zbliżonych do oryginałów (niestety nie posiadam , ale pasmo wg. parametrów sięga aż 40kHz)? Przypuszczam, że takich dokładnie nie znajdę, ale będę próbował je jeszcze z posiadanymi Tonsilami GTC 11/130. Przy nominalnych 100W DIN kolumny, bardziej zasadne wydaje mi się zastosowanie właśnie ich zamiast 80W GDWK, o oczywiście ile uda mi się je wcisnąć.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc zwłaszcza dotyczącą kondensatora.

Pozdrawiam serdecznie.

Tu masz typ wysokotonowego:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12915030#12915030

poszukaj w sieci, może trafisz na oryginały.

• #7 24 Lis 2014 10:06
    morphider
    Poziom 2  

Super! Bardzo Wam gorąco dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że nie wynikną mi jakieś niespodziewanki. :)

Pozdrawiam serdecznie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME