Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt obudów do głośników 13cm, 5,25"

kolibercio 09 Gru 2014 21:20 1014 10
  • #1 09 Gru 2014 21:20
    kolibercio
    Poziom 17  

Witam. Nie wiedziałem gdzie umieścić temat więc jak coś proszę o przeniesienie.
    Otóż wszedłem w posiadanie dosyć dobrych głośników saochodowych diora GDS-1307.
    Jest to konstrukcja dwu drożna ze zwrotnicami.
    Chciałbym zrobić obudowę na głośniki basowe. Są one 13cm czyli 5,25".
    Włożyłem na chwilę w wiadro idalnie pasujące do tych głośników i efekt był całkiem niezły :D
    Sądzę że wiadro to idiotyczny pomysł więc w porządnej obudowie o odpowiednich wymiarach będzie o wiele lepiej.
    Mają one w teori 90w RMS. Moc raczej wyssana z palca.
    Lepsza będzie konstrukcja zamknięta czy jakiś nie wielki bass reflex się przyda ?
    Proszę o zrobienie jakiegoś projektu czy podaniu litrażu i wymiarów.

Będą to moje drugie głośniki Diy więc proszę o wyrozumiałość w mojej znajomości tematu.
    *Dodam że przy większej głośności lekkie ciśnienie z tyłu głośnika czuć, i będą do użytku domowego pod dobrym wzmacniaczem pioneera.
    Dziękuję z góry.

• #2 10 Gru 2014 01:04
    dominator8
    Poziom 19  

Witam. Chętnie taką obudowę przeliczę ale mam kilka pytań:

1) Do jakiego celu ma służyć ten subwoofer? Muzyka czy do filmów?
    2) Iloma głośnikami dysponujesz??

Pozdrawiam.

• #3 10 Gru 2014 08:11
    kolibercio
    Poziom 17  

To znaczy nie ma to być jedna obudowa tylko dwie nie zbyt duże.
    I głośniki są średnio-niskotonowe. No i są one dwa.
    Jest to typowy samochodowy zestaw głośników Diora gds-1307.

• Pomocny post
    #4 10 Gru 2014 08:36
    Arkadyo
    Poziom 29  

Na sieci nie ma żadnych parametrów T-S tych przetworników więc nikt Ci za wiele nie pomoże.
    Musisz samemu testować. Proponuję zrobić obudowy większe i zmniejszać bo w drugą stronę się nie da. Zacznij od 15 litrów. Zrób test w closed i basrefleks i będziesz wiedział gdzie gra lepiej. Winisd wyliczy ci tunel dla każdej pojemności tylko nie przesadzaj ze strojeniem - myślę, że 42-44 hz powinno być dolną granicą prób

• #5 10 Gru 2014 11:43
    kolibercio
    Poziom 17  

Okej. Jako że jestem zielony w tym temacie to mógł by ktoś zrobić projekt czy jak to się nazywa, na 12-14 litrów ?
    Arkadyo jak poszperałem w internecie to ktoś podobną skrzynkę na tych głośnikach do samochodu zrobił. Spytałem się gościa to na 12 litrów uzyskał najlepszy efekt.
    Tylko nie wiem czy wersja z BR czy bez niego.

• Pomocny post
    #6 10 Gru 2014 14:52
    dominator8
    Poziom 19  

Witam. Ze względu na brak jakichkolwiek parametrów w.w głośnika sugerowałbym obudowę zamkniętą 10-16 litrową - jest to bezpieczny typ obudowy, stosowany do głośników no-name.

Cytat:
    Spytałem się gościa to na 12 litrów uzyskał najlepszy efekt.
    Tylko nie wiem czy wersja z BR czy bez niego.

Prawdopodobnie tamta obudowa była zamknięta. By z powodzeniem stosować obudowy BR trzeba mieć minimum wiedzy o głośniku:
    -fs - częstotliwość rezonansowa
    -Vas - objętość ekwiwalentna
    -Qts - dobroć całkowita
    Pozdrawiam.

• #7 10 Gru 2014 15:14
    kolibercio
    Poziom 17  

Dominator8 mógłbyś mniej więcej podać i zobrazować długości ścianek bocznych?
    Czym następnie to uszczelnić? Zwykły sylikon bezbarwny da radę?

• Pomocny post
    #8 10 Gru 2014 15:47
    dominator8
    Poziom 19  

W kwestii samego projektu obudowy:
    Projekt obudów do głośników 13cm, 5,25"

Ja w swoich konstrukcjach stosuję płyty MDF 19mm : prosta w obróbce, ogólnie dostępna, stosunkowo tania. Poniżej masz konkretne wymiary płyt jakie musisz zakupić by mieć obudowę 12 litrową (objętość netto).

A - 230x230 (2 płyty) - boki
    B - 268*268 (2 płyty) - przód/tył
    C - 230*268 (2 płyty) - góra/dół

Wymiary oczywiście dla płyty 19mm.

Co do montażu stosuję popularne kleje do drewna typu "Wikol". Kleję całość konstrukcji co automatycznie zapewnia doskonałą szczelność obudowy - nie trzeba stosować silikonu wewnątrz obudowy. Dodatkowo stosuję wkręty, które rozmieszczam co 5 - 8cm zależnie od wielkości obudowy. W przypadku tej obudowy dałbym co 5cm (4 wkręty na krawędź). Ze względu na małe wymiary obudowy nie musisz stosować żadnych wzmocnień - obudowa sama z siebie będzie pancerna i nie ma prawa drżeć. Wnętrze obudowy wypełnij np. wełną mineralną by ograniczyć fale stojące, zmniejszyć rezonanse wewnątrz obudowy itp.

Pozdrawiam.

• #9 10 Gru 2014 15:54
    kolibercio
    Poziom 17  

Dzięki wielkie. Sam nie dałbym sobie z tym rady. Zostało mi iść do stolarza, by wszystkie deski odpowiednio przyciął. W razie czego będę pisał.

• Pomocny post
    #10 10 Gru 2014 15:58
    dominator8
    Poziom 19  

W każdym większym markecie są usługi stolarskie. Płyty dotną Ci na miejscu.

• #11 10 Gru 2014 16:05
    kolibercio
    Poziom 17  

Tak wiem. Właśnie w LeroyMerlin (czy jak tam to się pisze) będę by mi przycieli.
    Z tego co widziałem to płyty mdf są strasznie tanie.
    W każdym razi dzięki i daję "pomógł" :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME