Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór suba 30cm 12" do domowego audio

zamo161 15 Gru 2014 13:43 1266 20
  • #1 15 Gru 2014 13:43
    zamo161
    Poziom 9  

Witajcie.
    Posiadam dwa potężne amplitunery Yamahy o mocy 6x160W RMS.
    Jeden dokupiłem specjalnie aby grał jako zasilenie subwoofera który nie jest aktywny a wolnostojący - samoróba. Głośnik siedzi w dobrze skonstruowanej skrzyni 78 litrów, wzmocnionej, wygłuszonej,klejonej i solidnej.
    Tutaj niestety jest problem - za słaby mam głośnik który był tanizną pozostałą z car-audio z młodszych lat - już sama nazwa Boschmann wskazuje że nic to potężnego. Rożnica jest taka że u znajomego bas czuje się całym ciałem a u mnie hmmm bardziej uszami.
    Teraz proszę o rade jaki głośnik najbardziej się nada w dosyć niskim przedziale cenowym 100-300zł.
    Po paru godzinach szukania i czytania bardzo wiele osób poleca STX
    http://www.stx.pl/w-stx-12-2-500-8-f-s-mc.html
    http://www.stx.pl/wm-stx-12-2-500-8-f-s-mc-gdn-30-400-se.html
    http://www.stx.pl/sw-stx-15-3-800-8-f-a-mc.html
    Nie pojmuje za bardzo czym różni się "domowa 12" a estradowa 12". Tak samo zastanawiam się czy jest sens pakować się w 15" , skrzynia jest wielka ale tu nie mam pewności czy Yamaha da radę uciągnąć 800W w RMS i czy w ogóle mogę Yamahę zmostkować ?
    Proszę o pomoc
    Piotr

• Pomocny post
    #2 15 Gru 2014 14:01
    marian133
    Poziom 36  

zamo161 napisał:
    Posiadam dwa potężne amplitunery Yamahy o mocy 6x160W RMS.

Co to za model?
    Jaki jest pobór z sieci?
    Nie daj się nabrać na marketingowy bełkot.

zamo161 napisał:
    nie mam pewności czy Yamaha da radę uciągnąć 800W w RMS

Co tzn. "uciągnąć"?
    Chyba zasilić.
    Odpowiedź brzmi NIE.

zamo161 napisał:
    czy w ogóle mogę Yamahę zmostkować ?

Nie.

Do suba potrzebujesz wzmacniacza dedykowanego, wraz z filtrem aktywnym.
    Sprzedaj Yamahę i kup panel do suba.
    Skoro twierdzisz że kupiłeś go aby zasilał suba, i że ma 160W na kanał, to musiał drogo kosztować... na pewno za tą cenę dostaniesz porządny panel na suba ;)

• #3 15 Gru 2014 14:23
    zamo161
    Poziom 9  

Model Yamaha RX-V457 i RX-V557 , sprawdziłem i mają 6x125 i 6x130.
    Nie sądzę że dałem się nabrać na marketingowy bełkot , gdybym się dał miałbym teraz carpower albo Peyjing.

Dlaczego nie uda się zasilić ? Wszystkich 3 podanych ?
    A dlaczego potrzebuje wzmacniacza dedykowanego skoro na tym gra dobrze ?Czym różni się taki od dedykowanego ? To że jest dedykowany , robiony celowo pod suba to rozumiem ale jakie są różnice ?

Czy mógłbyś prosze podać jakąś przykładową stronkę ze wzmacniaczami dedykowanymi do subwooferów ? Nie przychodzi mi łatwo znalezienie tego, same stereo, albo samochodowe.

• #4 15 Gru 2014 14:30
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zamo161 napisał:

Nie sądzę że dałem się nabrać na marketingowy bełkot , gdybym się dał miałbym teraz carpower albo Peyjing
    Dałeś. One mają 130 watów na kanał przy wysterowanym jednym kanale! To są dość słabe amplitunery KD.
    zamo161 napisał:

Dlaczego nie uda się zasilić ? Wszystkich 3 podanych ?
    Dlatego że to jest amplituner do kina domowego. Nie wzmacniacz do subwoofera.
    zamo161 napisał:
    To że jest dedykowany , robiony celowo pod suba to rozumiem ale jakie są różnice ?
    Wysoka moc, dobra jakość dźwięku, bardzo dobre zasilanie żeby mieć dobrą kontrolę nad głośnikiem, filtry i korektory fazy. Ten wzmacniacz jest przystosowany do przenoszenia częstotliwości do kilkuset herców. To ma wzmacniacz do subwoofera.
    Amplituner KD ma masę dekoderów. Tam masz 6 zupełnie inaczej odtwarzających dźwięk kanałów. To są dwa zupełnie inne urządzenia.

http://www.subwoofery.pl/page3.php

• #5 15 Gru 2014 14:36
    zamo161
    Poziom 9  

To jest odpowiedź !
    Jeszcze jakbyś był tak boski i dobrał ładną parkę wzmak + głośnik ....

ps- jeśli "dosyć słabe" są za takie pieniądze to solidne pewnie kosztuja po 10tys ?

• #6 15 Gru 2014 15:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zamo161 napisał:

ps- jeśli "dosyć słabe" są za takie pieniądze to solidne pewnie kosztuja po 10tys ?
    Za połowę tego już można mówić o solidnym amplitunerze. Przykładowo Denon AVS X4100.
    zamo161 napisał:
    Jeszcze jakbyś był tak boski i dobrał ładną parkę wzmak + głośnik ....
    Podaj całkowity budżet na głośnik i wzmacniacz, oraz metraż pomieszczenia. Pamiętaj że będziesz musiał też zrobić obudowę.

• #7 15 Gru 2014 15:53
    zamo161
    Poziom 9  

Wiesz co najchętniej wydałbym 200zł na wzmacniacz a na głośnik 300 max.
    Większe kwoty pakuje w auto bo tam słucham najwięcej muzyki, w domu raczej tylko filmy/gry.
    Pokój spory 45m2 , skrzynia wiec moze byc spora, miejsca jest.

ps- matko jedyna jak to wygląda ....

• Pomocny post
    #8 15 Gru 2014 16:18
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zamo161 napisał:

ps- matko jedyna jak to wygląda ....
    Jak dobry amplituner KD.
    zamo161 napisał:

Wiesz co najchętniej wydałbym 200zł na wzmacniacz a na głośnik 300 max.
    Mało żeby zrobić dobry subwoofer.
    Na przykład ten głośnik: http://stx.pl/w-stx-12-2-500-4-f-s-mc.html
    I wzmacniacz PA 9.1 http://www.subwoofery.pl/page14.php
    Mieścisz się w budżecie.

• Pomocny post
    #10 15 Gru 2014 16:34
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zamo161 napisał:
    Focal P30
    To jest głośnik samochodowy i jako taki powinien być używany w aucie a nie w domu.
    Z tych dwu skłaniam się ku STXowi. Jeżeli możesz dopłacić, to kup ten: http://stx.pl/sw-stx-10-2-500-8-f-a-pc-x.html
    Co prawda jest 8 omowy, więc będzie trochę ciszej, ale powinno w zupełności wystarczyć.

Dodano po 3 [minuty]:

zamo161 napisał:

ps- moja Yamaha jak ja kupowałem też podobnie kosztowała i była szałem na rynku bo ludzie się cieszyli z mocy 60W
    Ale kiedy to było? Amplitunery KD bardzo tracą na jakości. Jak pojawiało się KD na szeroką skalę, to sprzęt był drogi i słaby.
    zamo161 napisał:
    Ten Denon za pare lat też będzie średni
    Zapewne, ale nadal będzie przedstawiał sobą niezłe brzmienie.

• #11 15 Gru 2014 16:35
    zamo161
    Poziom 9  

To jest uwarunkowane mniejszą przestrzenią ?

ps- rozmawiałem z właścicielem http://www.subwoofery.pl/ i moge wybrać ten wzmacniacz 9.1 w wersji 4 lub 8 ohm.
    Jeśli głośnik który będę chciał kupić będzie w dwóch wersjach to zgaduje że lepiej będzie kupić do pary 4/4 ? Różnica jest odczuwalna ?
    Niektóre głośniki też widziałem są 2x4ohm, wtedy wzmacniacz powinien być 8 czy też 4 ?

• Pomocny post
    #12 15 Gru 2014 16:55
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zamo161 napisał:
    Niektóre głośniki też widziałem są 2x4ohm, wtedy wzmacniacz powinien być 8 czy też 4 ?
    Nie bierz dwucewkowych. W domu są niepotrzebne.
    zamo161 napisał:

Jeśli głośnik który będę chciał kupić będzie w dwóch wersjach to zgaduje że lepiej będzie kupić do pary 4/4 ? Różnica jest odczuwalna ?
    Lepiej jest kupić głośnik 4 i wzmacniacz 4 omowy lub 8 i 8 omowy. Tu nie ma znaczenia.
    zamo161 napisał:

To jest uwarunkowane mniejszą przestrzenią ?
    Jeżeli chodzi o samochód to tak.
    Jeżeli możesz trochę dołożyć, weź SW.STX.10.2.500.8.F.A.FC.X i PA 9.1 8 omowego.

• #13 15 Gru 2014 18:14
    zamo161
    Poziom 9  

Ok... Program pod ten głośnik wyliczył mi skrzynie 138.6 litra. Czy to nie za dużo ?

• Pomocny post
    #14 15 Gru 2014 18:22
    Zamerstary
    Poziom 26  

Cytat ze strony producenta: "Recommended enclosure: 45L@30Hz Bass-reflex" zacznij od takiej objętości obudowy.

• #15 16 Gru 2014 09:47
    zamo161
    Poziom 9  

WinISD obliczył 63,3L, to taka sporo różnica 20litrów.
    448 x 690 x 286 , 32.73 hz.

No spoko, kupiłem Focal-a i wzmacniacz dedykowany 200W w RMS, zobaczymy. Kupię też tego STX i porównam czy faktycznie przeznaczenie samochód/auto ma znaczenie.

• Pomocny post
    #16 16 Gru 2014 10:08
    marian133
    Poziom 36  

zamo161 napisał:
    Kupię też tego STX i porównam czy faktycznie przeznaczenie samochód/auto ma znaczenie.

Ma, ale to się tyczy tańszych głośników.
    Wiele "Hi-Endowych" subów jest na głośnikach samochodowych (z racji ich osiągów), ale sam głośnik kosztuje 10x więcej od STX-a.

Przykład?
    Od choćby tańszy Boschmann (zwykła "pompka" do basu, nic więcej) ;)

• #17 16 Gru 2014 10:13
    zamo161
    Poziom 9  

Ja się na Focala zdecydowałem bo miałem go w cenie 200zł od kolegi a nowy kosztuje 600zł.
    W samochodzie mam Focal Utopie i wiem jaka to jakość dźwięku dlatego wolałem pozostać przy marce. Przekonam się za 2 dni czy zakup dobry i klawiatura będzie wędrować po biurku

• #18 16 Gru 2014 13:44
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Trochę nie rozumiem - jak klawiatura ma.wędrować go zwykły 12" chiński blaszak za 40zł by dał rade odpowiednio ustawiony.Myślałem, że w domu ma być ładny sound a nie łubu-dubu z wyznacznikiem jak drży to jest ok. Uwierz, że nie jest-na domówkę przyniosłem 4x18" z magazynu i satelity 2x12+2" i ... po domówce kino domowe za 800zł kupiłem i da się słuchać bez efektu zmęczenia basem a nie łubu-dubu i cały blok drży....Sąsiedzi wściekli, onserwator też bo w rozdzielni prąd przy 30% wywaliło na cały pion, uszy i głowa bolą. Proponuję dobre słuchawki - to na serio może być wyjście dobre.

• #19 16 Gru 2014 18:15
    zamo161
    Poziom 9  

Nie , oczywiście że nie chodzi o samo dudnienie. Nie słucham psychodelicznych rąbanek.
    Tylko na tym sprzęcie który grał wcześniej ten bas był mało głęboki.

Wybór suba 30cm 12" do domowego audio Wybór suba 30cm 12" do domowego audio Wybór suba 30cm 12" do domowego audio

• #20 18 Gru 2014 21:59
    Przemmeekk
    Poziom 17  

STX 12.2.500 do 78 litrów? Zdecydowanie za dużo. Ja go mam w 50 litrach BR przy strojeniu 35 hz i jak na moje ucho w tej cenie subwoofer gra rewelacyjnie. Nie ma jakiegoś rewelacyjnego impulsu, tego się nie spodziewaj, ale zejście ma konkretne. Gra w pomieszczeniu około 35 metrów^2. Przy głośniejszym słuchaniu czuć to zejście również na ciele czy na nogawkach spodni :) Przy cichym potrafi pięknie zamruczeć. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt to polecam, natomiast przy tym głośniku musiałbyś zmienić litraż, bo w tym pudle się "zgubi".

• #21 18 Gru 2014 22:34
    zamo161
    Poziom 9  

Przemek już inny głośnik jak na powyższym zdjęciu siedzi w skrzyni. Czekam jeszcze na nowy wzmacniacz, zobaczymy czy poczuje różnice amplituner a dedykowany wzmacniacz, wierze że tak.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME