Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór gwizdka i jego parametry

jarcys 26 Gru 2014 16:16 678 9
  • #1 26 Gru 2014 16:16
    jarcys
    Poziom 22  

Witam w kolumnach 250W były gwizdki 10W 4 omy , czy mogę wstawić 10W 8 omy.

• Pomocny post
    #2 26 Gru 2014 16:49
    sosarek
    Poziom 43  

jarcys napisał:
    Witam w kolumnach 250W były gwizdki 10W 4 omy , czy mogę wstawić 10W 8 omy.

Jakie znowu gwizdki w kolumnach? Gwizdek to sędzia ma na zawodach sportowych. Co to za kolumny?

• Pomocny post
    #3 26 Gru 2014 18:38
    krzych.k
    Poziom 15  

Musi być 4Ω. Jak dasz 8Ω to spadnie efektywność kolumny w zakresie wysokich tonów.

• Pomocny post
    #4 26 Gru 2014 21:34
    marian133
    Poziom 36  

krzych.k napisał:
    Musi być 4Ω. Jak dasz 8Ω to spadnie efektywność kolumny w zakresie wysokich tonów.

A co jeśli ten 8 ohmowy ma większą efektywność? :)
    Nie napisał czy oba głośniki to te same, tyle że różnią się impedancją.

jarcys napisał:
    Witam w kolumnach 250W

Żadna to informacja.
    Po za tym, jeśli wymienia się głośnik na inny, trzeba też wymienić zwrotnice.
    Podejrzewam że to co masz to coś taniego, więc jak wymienisz wysokotonówkę na inną to nie odczujesz drastycznego spadku jakości.

Jeśli te wysokotonówki co "były" się spaliły, to tylko będzie na plus jak dasz teraz 8 ohmowe (ale to też zależy jakie to wysokotonówki i jaki filtr).
    Moderowany przez telecaster1951:

Kolego...
    Na plus? A co ze zwrotnicą? Tym zdaniem sugerujesz laikowi żeby wymieniał głośniki na takie o innej impedancji. Gdyby nie nawias nie miałbym wyjścia. Proszę uważać na takie porady, bo dla laika brzmi ona inaczej niż dla Ciebie.
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Pomocny post
    #5 26 Gru 2014 22:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

krzych.k napisał:

Wiesz że dzwonią ale gdzie już nie... Zmieni się przede wszystkim częstotliwość podziału filtru, co spowoduje zmianę charakterystyki przenoszenia zestawu i w skrajnym przypadku, uszkodzenie głośnika.
    Model Kolego, model. Bez tego nic nie zdziałamy.

• #6 27 Gru 2014 12:53
    jarcys
    Poziom 22  

Z tego co mi kolega (jest to kolegi zestaw) podał są to JBL jak dowiem się więcej podam.
    Ja się nie znam i dlatego pytam .
    Jest to model TLX.
    Błędnie podał mi kolega ich moc 250W
    są to TLX 200 czyli 200W

• Pomocny post
    #7 28 Gru 2014 11:03
    JerzyPed
    Poziom 19  

Czesc Jarcys, Marian 133 slusznie zasugerowal ze mozna wymienic glosnik wysokotonowy na 8 omowy z wieksza efektywnoscia. Byc moze nawet z taka sama efektywnoscia (to zalezy od parametrow wszystkich glosnikow znajdujacych sie w kolumnie). Zwrotnica spelnia w kolumnie rozne funkcje, miedzy innymi podzial pasma poszczegolnych glosnikow, zabezpieczenie glosnikow (wysokotonowych) przed uszkodzeniem oraz odpowiednie wytlumienie glosnikow wysokotonowych i tym samym zapewnienie kolumnie pelnego proporcjonalnego brzmienia w calym pasmie. Jezeli przetestujemy dwa takie same glosniki wysokotonowe z tym ze jeden z nich ma 4 a drugi 8 omow, to zobaczymy, ze 8-omowy bedzie grac kilka decybeli ciszej. Jezeli wiec zamienimy te wysokotonowe na 8-omowe, to w nowej, zaprojektowanej zwrotnicy tlumienie tego 8-omowego glosnika bedzie odpowiednio mniejsze. Powiem tak: 4-omowy wymaga wiekszego tlumienia, taki sam 8-omowy wymaga mniejszego tlumienia, jezeli do 8-omowego zastosujemy takie same tlumienie jak do 4 -omowego, to spadnie jego efektywnosc bardziej niz przy 4-omowym. Czyli Krzych K. udzielil dobrej odpowiedzi. Ta odpowiedz jest calkowicie zrozumiala nawet dla laika i z niej jasno wynika, ze: " MUSI BYC 4OHM"..... Pytanie bylo jasne: CZY MOZNA WYMIENIC 4 OMOWY GLOSNIK NA 8-OMOWY. Pytajacy nie pytal DLACZEGO NIE MOZNA WYMIENIC.... Dodam od siebie, ze widzialem udane konstrukcje 4-omowe z 8-omowym wysokotonowym, rowniez 8-omowe z 16- omowym driverem, ale tutaj taka wymiana glosnika nie jest chyba oplacalna, poniewaz dochodza koszta projektowania nowej zwrotnicy. [...]
    P.S. Nie uzywam polskich liter, ale Dyrekcja Forum pozwolila mi pisac. Jezeli to kogos denerwuje, to nie musi tego czytac.

Moderowany przez telecaster1951:

Usunąłem fragment traktujący o moich działaniach moderatorskich. Wszelkie uwagi proszę kierować bezpośrednio do Gulsona.
    Szczegóły w Kolegi księdze.
    3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

• Pomocny post
    #8 28 Gru 2014 15:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Kolego JerzyPed,

JerzyPed napisał:
    Zwrotnica spelnia w kolumnie rozne funkcje, miedzy innymi podzial pasma poszczegolnych glosnikow,
    Rzekłbym że jest to jej główna funkcja. Ja nie twierdzę że zmiana głośnika nie jest możliwa. Jest, jednak trzeba przeprojektować zwrotnicę. Autor to potrafi zadając takie pytanie? Zakładam że nie. Odpowiedzi które sugerują że można wymienić głośnik bez ingerencji w zwrotnicę traktuję jako szkodliwe, bo takie są.
    Komentarze o pracy moderatora i kpiny usunąłem, tym razem bez konsekwencji. Kolega wybaczy, ale nie jestem w stanie odpowiadać w kilkudziesięciu aktualnie trwających wątkach w działach audio, zajmując się jednocześnie ich moderowaniem.

jarcys napisał:
    Z tego co mi kolega (jest to kolegi zestaw) podał są to JBL jak dowiem się więcej podam.
    Ja się nie znam i dlatego pytam .
    Jest to model TLX.
    Błędnie podał mi kolega ich moc 250W
    są to TLX 200 czyli 200W
    To są dobre zestawy. Szkoda je niszczyć niedopasowanym głośnikiem. Weź ten spalony głośnik i spróbuj się przejść po serwisach. Może będą mieli takie cewki.

• Pomocny post
    #9 30 Gru 2014 13:17
    JerzyPed
    Poziom 19  

Ja rzeklbym, ze wszystkie funkcje zwrotnicy sa wazne. Jaki pozytek ze zwrotnicy ktora dobrze podzieli pasma jak nie wytlumi glosnika wysokotonowego?? Ze swojej strony zamykam dyskusje w tym temacie i przenosze ja na PW. Aamen;-)

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich w Nowym Roku 2015!

• #10 03 Sty 2015 22:51
    jarcys
    Poziom 22  

Dziękuje wszystkim za pomoc .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME