Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowe drganie membrany GDN

bernard-d 09 Sty 2015 10:15 771 15
  • #1 09 Sty 2015 10:15
    bernard-d
    Poziom 7  

Witam!
    Proszę o zdiagnozowanie następującego problemu:
    Membrany głośników niskotonowych wykonują dodatkowe drgania. Szczególnie jest to zauważalne podczas emisji mowy - np. przy sylabie po-, wyraźnie słychać po ułamku sekundy dodatkowe drganie: po-o. Trochę to przypomina dźwięk jaki pojawia się gdy wiatr wieje na mikrofon. Zjawisko to pojawia się przy różnych wzmacniaczach, oczywiście dodanie basów pogarsza sprawę.

Kolumny wykonane z płyty meblowej 18, klejone, z żebrami usztywniającymi, wytłumione zgodnie z zasadami, wymiary wg WinISD- pojemność ok.60dm3. Głośniki GDN 25/40/3, GDM12/60, GDWT 9/40/5 , zwrotnice altus 110 Konstrukcja szczelna.

Czy eksperymenty z BR mogą być rozwiązaniem problemu?
    Pozdrawiam serdecznie wszystkich Forumowiczów i życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
    Krzysztof

• #2 09 Sty 2015 11:08
    marian133
    Poziom 36  

Głośniki same z siebie nie wykonują ruchu, przyczyna musi być inna.
    Masz w ogóle mikser czy mikrofon jest podpięty bezpośrednio pod wzmacniacz? bo widząc jakie masz kolumny:

bernard-d napisał:
    Głośniki GDN 25/40/3, GDM12/60, GDWT 9/40/5 , zwrotnice altus 110

...to jakoś tego miksera nie mogę sobie wyobrazić.
    Bez EQ sobie ni poradzisz.

W ogóle to te głośniki nie nadają się do zastosowań PA, nawet pod sam wokal.

• #3 09 Sty 2015 11:13
    UL7855
    Poziom 21  

Czy przy niskiej głośności jest to samo?
    Myślę że możesz mieć nieszczelnie zamontowany głośnik i gdzieś spod niego wieje.

• #4 09 Sty 2015 11:20
    trance123
    Poziom 20  

Różne wzmacniacze ale mikrofon ten sam ?

• #5 09 Sty 2015 11:33
    bernard-d
    Poziom 7  

Nie napisałem, że głośniki wykonują dodatkowy ruch ( są dobrze umocowane do obudowy ;-) tylko membrany. Wiatr i mikrofon -to porównanie, które ma lepiej zobrazować zjawisko, dlatego nie idźmy tą ścieżką ( mixer, mikrofon ). Opis dotyczy przekazu radiowego słownego( tuner podpięty do wzmacniacza ) - np. wiadomości, reportażu - tam zjawisko jest najbardziej słyszalne.
    Do czego się nadają ( albo nie nadają ) Altusy też zostawmy.
    Chciałbym się dowiedzieć, co jest przyczyną tego konkretnego zjawiska.
    Pozdrawiam serdecznie

Dodano po 12 [minuty]:

Też podejrzewałem nieszczelność. Ale głośniki są osadzone na podkładzie silikonowym, więc raczej połączenie jest szczelne. Obudowy klejone, bez widocznych szczelin.

• #7 09 Sty 2015 11:57
    bernard-d
    Poziom 7  

O ruszających się głośnikach napisał Kolega Marian133; test zrobię wieczorem, zobaczymy, czy da mi to rozwiązanie problemu.

• #8 09 Sty 2015 13:52
    marian133
    Poziom 36  

bernard-d napisał:
    Nie napisałem, że głośniki wykonują dodatkowy ruch ( są dobrze umocowane do obudowy :wink: tylko membrany

UL7855 napisał:
    Ja też nie pisałem nigdzie że głośniki się ruszają.

Panowie, nie przesadzajcie, pisząc "głośnik" miałem na myśli membranę ;)

bernard-d napisał:
    Wiatr i mikrofon -to porównanie, które ma lepiej zobrazować zjawisko, dlatego nie idźmy tą ścieżką ( mixer, mikrofon ). Opis dotyczy przekazu radiowego słownego( tuner podpięty do wzmacniacza ) - np. wiadomości, reportażu - tam zjawisko jest najbardziej słyszalne.

Jeśli elektronika jest w porządku, to zawieszenia głośnika musiały by być bardzo stare (zużyte) aby głośnik tak wariował. Ale może nakręć film który pokaże jak te membrany chodzą.

• #9 09 Sty 2015 14:24
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

marian133 napisał:
    Jeśli elektronika jest w porządku, to zawieszenia głośnika musiały by być bardzo stare (zużyte) aby głośnik tak wariował

A może nie jest? Wyschnięcie elektrolita w zasilaniu (lub przeciwnie, upływność kondensatora sprzęgającego w wyniku czego rozszerza aię przenoszone pasmo w kierunku niższych częstotliwości) może powodować szkodliwe sprzężenia zwrotne i podwbudzenia na częstotliwościach podakustycznych, objawiające się tłumionymi drganiami membrany.

• #11 09 Sty 2015 15:48
    UL7855
    Poziom 21  

Dlatego prosiłem niech puści sobie te spektrum basu, jeśli coś jest nie tak ze skrzynią to na pewno w którymś momencie pojawi się gdzieś jakiś rezonans.

• #12 12 Sty 2015 10:01
    bernard-d
    Poziom 7  

Przeprowadziłem test z linka podanego przez kol. UL 7855. Rezonans ( bardzo wyraźny ) pojawił się w przedziale czasowym 59s - 1.09min. To jest mniej więcej początek drugiej połowy testu ( 1.58 min. całość ) czyli 170-204Hz.
    Jak można zaradzić temu zjawisku? - Proszę o dalszą pomoc .

• #13 12 Sty 2015 12:24
    UL7855
    Poziom 21  

To musisz sprawdzić sam. Podejrzewam uszkodzenie głośnika. Przy 200Hz bez obudowy sprawdź i powkładaj ucho wszędzie.

• #14 12 Sty 2015 12:54
    bernard-d
    Poziom 7  

Głośniki były sprawdzane na samym początku, kiedyś miałem sytuację, że resor odkleił się od membrany na odcinku kilku cm. Ale to było łatwe do wykrycia. Dziś jeszcze raz sprawdzę szczelność i sztywność pudeł.

• Pomocny post
    #15 12 Sty 2015 13:23
    UL7855
    Poziom 21  

Bez pudła zobacz. Skoro głośnik jest po przejściach to może rezonować wszystko, rozklejona cewka także.

• #16 14 Sty 2015 09:56
    bernard-d
    Poziom 7  

No i wszystko jasne! Przyczyna leżała w szczelności pudeł ( choć jak pisałem, były klejone i skręcane wkrętami ). Niestety, posługiwałem się wkrętarką i prawdopodobnie dwa wkręty zostały ,,przekręcone", o co w płycie wiórowej nie jest trudno. Połączenie klejowe puściło od drgań. W efekcie z jednej strony tylnej ścianki kolumny, przy mocniejszym basie tworzyła się szczelina, co skutkowało rozszczelnieniem układu i rezonowaniem ścianki. Zjawisko wystąpiło w obu kolumnach. Na razie naprawiłem jedną kolumnę i efekt jest znakomity. Bardzo pomógł mi sygnał testujący - UL 7855 serdecznie dziękuję!
    Na koniec refleksja- Titanic z bardzo podobnych przyczyn ( niewłaściwe połączenie nitowe ) poszedł na dno. Moje kolumny - myślę, że będą grały do samego końca bez zakłóceń. Wniosek : wszystko dlatego, że w 1912r. nie było jeszcze elektrody.pl :D ...
    Temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam serdecznie
    Krzysiek

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME