Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana wysokotonowca w Bolero 200 - a może więcej

elvolter 11 Sty 2015 22:36 690 1
  • #1 11 Sty 2015 22:36
    elvolter
    Poziom 8  

Cześć,

Podczas ostatniej imprezy podłączyłem swoje ponad 20-letnie Bolero (nieużywane od przynajmniej 15 lat). Impreza słuszna, potencjometr, w pokaźnej mocy wzmaku, coraz bardziej odkręcał się w prawo.
    Koło północy w głośnikach zamilkł bas.
    Odkręciłem tylną ścianę i zobaczyłem, że piankowe zawieszenie w głośnikach poszło w rozsypkę.
    Miałem właściwie kolumny zezłomować ale znalazłem ciekawą stronę o ich modyfikacji:
    http://zwierzak.cba.pl/?page_id=730

Tchnięty sentymentem kupiłem 3 nowe zawieszenie i 1 membranę i naprawiłem głośniki. Złożyłem i uruchomiłem ponownie.

Obiektywnie podchodząc do sprawy to dźwięk z tych kolumn nie ma nic wspólnego z jakością. Jeżeli jeszcze porównam je do swoich Dali lub JBLi to wrażenia są jeszcze gorsze.

Jednak bas mimo, że można by wymieniać sporą liczbę wad to jest jednak na swój sposób przyjemny a to co naprawdę powoduje, że nie da się słuchać Bolero 200 to są wysokie tony. (jak potem poczytałem w necie to Ameryki nie odkryłem)
    Tak więc postanowiłem kolumny odratować i spróbować poprawić ten feler.

I tu mam kilka pytań.

1. Polecana modyfikacja to wymiana wysokotonowca na GDWK 10/80/19 . Zastanawiam się jednak czy nie lepszy będzie bliźniaczy GDWK 10/80/T z kopułką tytanową ? A może inny przetwornik ?

2. Jaki będzie efekt wymiany głośnika bez zmiany toru wysokich tonów w zwrotnicy ?

3. Co sądzicie o modyfikacji z powyższej strony ? Czy użycie np. tak dobrych kondensatorów i rezystorów w tej klasie sprzętu ma sens ?

4. Może macie opisy lepiej wykonanych modyfikacji ?

Pozdrawiam
    Sławek

• #2 12 Sty 2015 08:59
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

elvolter napisał:
    Impreza słuszna, potencjometr, w pokaźnej mocy wzmaku, coraz bardziej odkręcał się w prawo.
    Ile razy można pisać że sprzęt domowy do tego nie służy?
    elvolter napisał:

2. Jaki będzie efekt wymiany głośnika bez zmiany toru wysokich tonów w zwrotnicy ?
    Znaczne pogorszenie dźwięku i ryzyko spalenia sprzętu.
    elvolter napisał:

3. Co sądzicie o modyfikacji z powyższej strony ? Czy użycie np. tak dobrych kondensatorów i rezystorów w tej klasie sprzętu ma sens ?
    Ja uważam że używanie takich kondensatorów w ogóle nie ma sensu. Tu się płaci za markę. Porządne kondensatory polimerowe wystarczą w zasadzie wszędzie. Niektórzy producenci piszą że ich kondensatory mają złote albo i platynowe okładki. Tylko po co?
    Powiedz Kolego, czy potrzebujesz tej modyfikacji?
    Jeżeli masz coś lepszego w domu, to zregeneruj GDNy i sprzedaj te Bolero. Mniej więcej 500zł dostaniesz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME