Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny souL'a

souLer 13 Maj 2005 00:30 4913 17
  • Witam, chciałbym zaprezentowac moje pierwsze kolumny które skończyłem w 100%. Z założenia miały to być małe podłogowe kolumny po niskich kosztach... no i to ze małe podłogowe to wyszlo a koszty to juz inaczej :)

Przetworniki
    Sekcja niskośredniotonowa
    Tonsil GTC (wersja exportowa) 17/50/1 8ohm, zakupione w pudełkach z niemiecką kartą dokumentacyjną :)
    Podstawowe parametry: Qts 0,41, Fs 43hz, Vas 19L, 80Wat RMS, SPL 89db
    w miare gładka charakterystyka, membrana z polipropylenu (chyba tak to sie pisze:)
    Ogólnie dobre wrażenie :)

Sekcja wysokotonowa
    znana wszystkim GTWK 11/100, chyba nie musze sie tu rozpisywac, jednak jak dla mnie ma ona troszke za ostry dżwięk

Obudowa

Obudowa, objętość wewnętrzna 19litrów, przegroda wewnątrz, 16litrów dla GTC. Bass Reflex w tył, strojony na ~47hz. Płyta wiórowa 18mm góra zakończona listewkami, doł to podstawka z płyty wiórowej "obitej" aluminiowymi listewkami w kształcie litery C (idealnie pasują do 18mm płyty). Całość wykończona okleiną. Klejona klejem pattex (polecam). Wewnątrz wytłumienie w postaci Dwu centymetrowej wartstwy watoliny.
    Wysokośc 80cm, szerokośc 19cm, głębokość 24cm. Wagi nie znam :)

Okablowanie / Zwrotnica

Kable to jakies alphardy 1,5mm chyba. Zwrotnica robiona na słuch, po 5miesiącach przeróbek doszedłem do wniosku że najlepiej gra z 6db/oct na GTC (cewka 1,5mH) oraz 12db/oct dla GDWK (kondensator 3,3uF + cewka 0,3mH). Nie wiem jaki podział z tego wychodzi :) troszke "nieprofesjonalnie" ale mi podoba sie ich gra przy takiej zwrotnicy :)

Wrażen odłsuchowym dokladnych opisywać nie bede bo nie mam do czego ich porównać. Wyrażna góra, troszke za ostra, średnica jak na moje ucho jest ok :) moze troszke za sucha, niskie rejestry - średnio. Super nisko ten GTC sie nie zapuszcza ale jak to na 16cm głosnik... chociaż w sumie basu jest wystarczająco. Naprawde nie mam do czego tego porównać :)

Koszty
    GTC 17/50/1 = 2x 69zł
    GDWK 11/100 = 2x 45zł
    Wykonanie surowej obudowy wraz z kosztami typu klej itp = 60zł
    Oklejenie oraz podstawki = 50zł
    Zwortnica + kable + br + terminale ~ 60zł

wytłumienia nie licze, bo miałem je za darmo

Wychodzi jakies 400zł, ale znajac życie wyszło o jakies 50zł wiecej na drobne duperele... a przez rok sie tego mogło uzbierac :)

Fotki:
    Kolumny souL'a
    Kolumny souL'a
    Kolumny souL'a
    Kolumny souL'a
    Kolumny souL'a
    Kolumny souL'a
    Kolumny souL'a
    Kolumny souL'a

Fajne!
  • #2 13 Maj 2005 11:16
    Marcin_126
    Poziom 16  

Mam pytanko czym to oklejałeś?
    Co do głosnika to coś nie tak jest parametrami tonsil w oznaczeniu głośnika podawał zawsze moc czyli jeżeli byłby to GDN 17/50 to mimałby 50wat.
    Inna sprawa że były one kiedyś produkowane też w wersji 16cm wtedy otwory mocujące znajdowały się na resorze (wyglądało to mniej estetycznie ale był tańsze :) )

• #3 13 Maj 2005 11:48
    souLer
    Poziom 12  

oklejone okleiną, co do niskotonowego to nie jest GDN tylko GTC, zalaczam skan karty katalogowoej ktora dostalem razem z glosnikiem, www.soul.enterpol.pl/gtc.gif

• #4 13 Maj 2005 14:49
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Fajne kolumny!!!
    Pierwsza konstrukcja - super wykonanie(estetyka)
    Co kskłoniło Cię do zakupu takiego "nietypowiego" głośnika srednio-niskotonowego?
    Oryginalna okleina :)
    Też planuję zrobić podobne, ale wyższe około 100cm może 110??? :D
    Pozdrawiam!!!

• #5 13 Maj 2005 19:56
    !ron
    Poziom 21  

No ładnie sie prezentuja te kolumny. Ja planuje zrobić podobnez tą róznicą, że będą wyższe o 5 cm i na głośnikach STX GDN17/80/8 SC i GDWK. Twoje jakościowo sa lepsze, ale jakbyś je mógł porównać w brzmieniu do innych kolumn. Naprzykład jakiś Aiwy albo innych popularnych.

• #6 13 Maj 2005 20:21
    Marcin_126
    Poziom 16  

Soul jak wygląd u ciebie sytuacja ze zgraniem głosników.
    Bo z tego co zauważyłem po moich głośnikach to na polipropylenie dosyć szybko "ucieka" góra pasma.
    Dałeś na zwrotnicy niską częstotliowość odcięcia dla wysokotonowców czy twoje kolumny nie mają tego problemu?

• #7 13 Maj 2005 20:37
    souLer
    Poziom 12  

nie zauwazylem tych problemow, wrecz przeciwnie moim zdaniem polipropyleny ciągna bardzo wysoko bez uciazliwych rezonansow

• #8 13 Maj 2005 21:05
    jaro_21
    Poziom 21  

ładnie, zgrabnie, pasują do parkietu
    widać chyba suba czającego się na drugim planie
    troche kasy jednak zostało na biurku

czym zasilasz te kolumienki ?

• #9 13 Maj 2005 21:12
    souLer
    Poziom 12  

chwilowo WS'ką 354 ale to niedługo ulegnie zmianie :)

• #10 13 Maj 2005 21:25
    Tremolo
    Poziom 43  

Jak zwykle smutne, w Poslce tonsil ma ceny zaporowe, a za granice to idzie za grosze... Ale kolumny sa wykończone bardzo ładnie. Miejmy nadzieje że tonsil nie skończy jako podwykonawca dla innych kolumn...

To jest w końcu tonsil, chłopcy z tonsila zapewne sobie poradzili (albo ktos im poradził) jak rozwiązać budowe układu magnetycznego i membrany aby wyeliminowac niepotrzebne rezonansy... Jeden mały rezonans+1dB jest na wysokości 3,3kHz i wygłusza on o 3 dB pasmo w okolicach 4,5 kHz, żeby to dalej podskoczyło na nastepnym rezonansie około 5,2 kHz Zastosowałbym tam kopułkę, która mogłaby przenosić od 4kHz wtedy bardzo ładnie ten tezonans 3,3 kHz dodał by swoje "opadanie" do opadania filtra -6dB, jesli nawet nie to ściąłbym przed następnym rezonansem...

• #11 18 Maj 2005 12:49
    piapia
    Poziom 24  

Ładne kolumny.

Zastanwia mnie jedno. Czy aby Tonsil nie robił dla Vify głośników serii TC?
    Ten głośnik jest bardzo podobny- kosz i zawieszenie górne.

• #12 22 Maj 2005 16:56
    Spritzer
    Poziom 10  

"góra zakończona listewkami"
    Czyli uzyłeś ćwierćwałków przyciętych na 45 stopni przy łączeniach?
    i nie przerabiałeś ich? ( zero docinania itp.) Bo w NOMI ostatnio szukałem i nie ma nic co pasuje do płyty osiemnastki:/

• #13 24 Maj 2005 07:14
    souLer
    Poziom 12  

onie nie musza pasowac do plyty 18stki, one pasuje do plyty 10mm, na górną wiórówke(18mm) przykleilem troche mniejszą plyte (10mm) i po bokach te listeewki

• #14 26 Maj 2005 01:13
    pw 9013
    Poziom 11  

Bardzo ładne kolumienki,oczywiscie nabrałem sie na ta okleine :P

• #15 08 Cze 2005 19:09
    wojtekitek
    Poziom 2  

Soul!
    Napisz gdzie kupiłeś te tonsile GTC 17/50 , bo własnie rozwaliłem ten głośnik i pilnie potrzebuje nowego. Z góry dzięki,
    Wojtek

• #16 09 Cze 2005 00:45
    souLer
    Poziom 12  

w Lublinie :)

Dodano po 51 [sekundy]:

w Lublinie :) co z nim zrobiles? :)

• #17 09 Cze 2005 11:16
    saczek_xtrm
    Poziom 17  

konstrukcja w miarę poprawna, chociaż bez pomiarów ciężko dokładnie powiedzieć.
    Przy tych wartościach elementów, podział Ci wyjdzie ok 3kHz, chociaż ja bym obstawił że lepiej by to to grało z cewą 2mH

• #18 09 Cze 2005 17:10
    wojtekitek
    Poziom 2  

SouLer

Wstyd mówić bracie :| . Przy przykręcaniu głośnika do obudowy złamał mi sie wkrętak i wbił sie siłą "wkręcania " w membranę . Wstyd, obora , hańba , wiem . Zamówiłem już głośnik ... ale jakbym miał problem z realizacja zamówienia to powiedz mi czy sa one jeszcze w Lublinie .
    Pozdrawiam
    Wojtek

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME