Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inne zastosowanie triaka, regulacja obrotów

michalt13 25 Sty 2015 22:14 567 2
  • #1 25 Sty 2015 22:14
    michalt13
    Poziom 10  

Witam,
    Wiadomo, że do regulacji obrotów silnika można użyć triaka w klasyczny sposób ale to nie jest zbyt bezpieczne, gdyż można zablokować silnik. Mam pewien pomysł tylko nie jestem pewien czy będzie miało to prawo działać.
    Wykonam sobie moduł wykonawczy na triaku np coś takiego :

Inne zastosowanie triaka, regulacja obrotów
    schemat z strony: http://mirley.firlej.org/wykonawczy_triak

i na wejściu podał bym np z mikroprocesora sygnał. Regulując częstotliwość sygnału przez mikroprocesor wg mnie powinno napięcie pojawiać się i znikać na końcu układu. Jeżeli działo by się to z odpowiednią częstotliwością czy ma to szanse spowolnić silnik?

• #2 25 Sty 2015 22:21
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

michalt13 napisał:
    Wiadomo, że do regulacji obrotów silnika można użyć triaka w klasyczny sposób ale to nie jest zbyt bezpieczne, gdyż można zablokować silnik.

Skąd taka teoria? I o jakich silnikach tu mowa?

michalt13 napisał:
    Wykonam sobie moduł wykonawczy na triaku np coś takiego :

schemat z strony: http://mirley.firlej.org/wykonawczy_triak

i na wejściu podał bym np z mikroprocesora sygnał.

Optotriak tego typu załączać bedzie w zerze, to się nada do włącz/wyłacz a nie do regulacji obrotów.

michalt13 napisał:
    Regulując częstotliwość sygnału przez mikroprocesor wg mnie powinno napięcie pojawiać się i znikać na końcu układu. Jeżeli działo by się to z odpowiednią częstotliwością czy ma to szanse spowolnić silnik?

Jedyna możliwość działania takiego układu (poza wzpomnianym wlacz/wyłącz) to regulacja grupowa - czyli wyłącznie prądu na wybrana ilość okresów sieci - da sie zastosować do grzałek ale nie do silników.

• #3 25 Sty 2015 22:34
    michalt13
    Poziom 10  

Powiem szczerze, że nie wiem skąd taka teoria ( możliwe, że gdzieś coś takiego przeczytałem- w internecie jest dużo błędnych informacji)

Czy jeżeli ( przepraszam za upór ) stworzył bym takie "coś" to np silnik pracował by na 100% przez 1 sekundę a następnie przez sekundę jego wydajność wynosiła by 0% (coś jakby ktoś siedzial i bawił się włącznikiem tylko bardzo szybko) to może to uszkodzić silnik?

Czyli podając napięcie nawet niskie na silnik elektryczny nic złego się mu nie powinno stać ?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme