Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log in

Ultradźwiękowy odstraszacz owadów

Main Page -> Forum Index -> Download, Articles ->Ultradźwiękowy odstraszacz owadów Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
zasoby
Level 23
Helped: 4
Post rating: 91
zasoby
Level 23
Post#1 13 May 2005 22:46  Topic author   

Przykład ultradźwiękowego odstraszacza owadów o zmieniającej się częstotliwości w zakresie ultradźwiękowym od 25,8-65,2kHz zbudowany na dwóch astabilnych multiwibratorach. Elementem wyjściowym sygnału jest buzer. Buzer należy umiejętnie przytwierdzić do obudowy, aby generowany sygnał był możliwie najgłośniejszy. Zasilanie baterie 9V.

Attachments:

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
prez8s
Level 33
Helped: 69
Post rating: 30
prez8s
Level 33
Post#2 13 May 2005 23:18    

Mam pytanie, jaka jest jego skuteczność w odstraszaniu komarów?

Helpful post? + 0
Back to top
kaseihome
Level 13
Post rating: 1
kaseihome
Level 13
Post#3 13 May 2005 23:21    

Raczej niewielka. Należałoby zmienić częstotliwość. No i nie komary, a komarzyce :) . Komary odstrasza częstotliość ok 16kHz.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
j4rek
Level 18
Helped: 8
Post rating: 5
j4rek
Level 18
Post#4 14 May 2005 00:05    

Re: Ultradźwiękowy odstraszacz owadów

a ta blaszka piezo wyrabia w ogole z tak wysoka czestotliwoscia?Chyba nie cos mi sie zdaje...

Helpful post? + 0
Back to top
kaseihome
Level 13
kaseihome
Level 13
Post#5 14 May 2005 00:20    

To zależy jaka. Z tego co wiem powinna wyrobić, ale im wyżej tym mniejsza skuteczność. Najlepiej kupić taką z zapasem Hz.

Helpful post? + 0
Back to top
mojomax
Level 15
Post rating: 3
mojomax
Level 15
Post#6 14 May 2005 09:03    

prez8s wrote:
Mam pytanie, jaka jest jego skuteczność w odstraszaniu komarów?

Miałem 2 odstraszacze, w tym jeden na "profesjonalnym" przetworniku piezo i może trafiłem na głuche komary, ale nie zauważyłem żeby jakkolwiek reagowały na ultradźwięki.

Helpful post? + 0
Back to top
345
Level 15
Helped: 2
345
Level 15
Post#7 14 May 2005 12:35    

No właśnie. Tyle odstraszaczy a komary nadal gryzą. A jakbyśmy uruchomili 16Khz to sami byśmy z pokoju uciekli.

Helpful post? + -1
Back to top
Błażej
Zasłużony dla elektroda
Helped: 1898
Post rating: 295
Błażej
Zasłużony dla elektroda
Post#8 14 May 2005 13:13    

Kiedyś zrobili test takiego firmowego odstraszacza. Włożyli pracujący do słoja z komarzycami. I co? równo go obsiadły. Jakieś niemuzykalne chyba były... Ale agresorki że cho cho :D

Helpful post? + 0
Back to top
Andre10
Level 11
Andre10
Level 11
Post#9 14 May 2005 14:49    

A ja mam pytanie troche z innej beczki. Czy taki dzwięk ma jakiś wpływ na zdrowie człowieka?

Helpful post? + 0
Back to top
TABSIOR
Level 23
Helped: 58
Post rating: 8
TABSIOR
Level 23
Post#10 14 May 2005 16:03    

Na człowieka taki dźwięk nie ma żadnego wpływu, ale poza owadami słyszą go również psy, koty i inne zwierzęta, a nie ma nic lepszego, niż rottweiler popieszczony dźwiękiem 30...50kHz :)

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
ozman
Level 21
Helped: 19
ozman
Level 21
Post#11 14 May 2005 19:18    

Oczywiście że ultradzwieki oddziaływują na człowieka i to w niekorzystny sposób. Niektóre ultradzwięki powodowały odklejanie siatkówki pod wpływem rezonansu. oczywiscie zalezy od natężenia i kształtu fali.

Helpful post? + 0
Back to top
And!
Admin grupy Projektowanie
Helped: 165
Post rating: 77
And!
Admin grupy Projektowanie
Post#12 14 May 2005 19:55    

Zarówno ultradźwięki jak i infra dźwięki mają wpływ na człowieka mimo że ich nie słyszy.

Kiedyś był programik pod linux Killadmin. Generował na serwerze pisk o wysokiej częstotliwości przez PCspeaker. Nie słyszałem aby jakiś admin od tego zginął, ale ktoś kto to wymyślił musiał słyszeć o negatywnym wpływie ultradźwięków.

Helpful post? + 0
Back to top
kaseihome
Level 13
kaseihome
Level 13
Post#13 14 May 2005 21:33    

Popularne USG to też ultradźwięki. A co do tych komarów to sprawa wygląda nieco odmiennie. Tak jak napisał Błażej "obsiadły" i o to właśnie chodzi. Siedząc sobie w pokoju umieszczamy taki odstraszacz na balkonie i z głowy. A co do muzykalności komarów to są głuche. Jak pień. Te 16kHz ma je przyciągać, a nie odstraszać, jest to częstotliwość ruchu skrzydeł komara więc jak napisałem wcześniej do tegoż "odstraszacza ?" lecą tylko komarzyce.

Helpful post? + 0
Back to top
ozman
Level 21
Helped: 19
ozman
Level 21
Post#14 15 May 2005 00:07    

And! wrote:
Zarówno ultradźwięki jak i infra dźwięki mają wpływ na człowieka mimo że ich nie słyszy.

Kiedyś był programik pod linux Killadmin. Generował na serwerze pisk o wysokiej częstotliwości przez PCspeaker. Nie słyszałem aby jakiś admin od tego zginoł, ale ktoś kto to wymyślił musiał słyszeć o negatywnym wpływie ultradźwięków.

No od tego to by się nic niestało bo PC speaker przenosi czestotliwość max do 12kHz. Nieczepiajmy się USG bo samo badanie trwa chwilę, to tak jak prześwitlenie nibty niegroźne ale jak bys je robił codziennie to dostaniesz białaczki.

Helpful post? + 0
Back to top
rejestr007
Level 16
Helped: 12
Post rating: 4
rejestr007
Level 16
Post#15 15 May 2005 12:16    

Witam!
Wszelkiego rodzaju odstraszacze elektroniczne, chemiczne czy działające na innej zasadzie nie powodują takiego efektu jak kij, klepka czy inny przedmiot fizyczny! Odstraszacz działa jak strach na wróble. Ma stwarzać jakieś nieprzyjemne skojarzenia lub warunki środowiskowe tak żeby osobnik odstraszany mają możliwość wyboru np. czy wlecieć do pokoju, w którym działa odstraszacz czy do innego wybrał ten inny. Nie znaczy to, iż nie znajdzie się jakiś ciekawski, który nie przyleci sprawdzić, co tam jest ciekawego, wszak widok wróbla siedzącego w polu na strachu też nie jest niczym wyjątkowym! Miarą skuteczności odstraszacza jest, jaki procent osobników zostanie skutecznie zniechęconych! Elektroniczne odstraszacze komarów mają za zadanie generować sygnał akustyczny o częstotliwościach zbliżonych do tych, jakie wydają podczas polowania nietoperze, co skutkuje, iż komary omijają rejon, w którym ten sygnał występuje. Nie znaczy to jednak, że będą w panice uciekać z pokoju lub słoika. Przez szkło? Dlatego efekty działania odstraszaczy nie są natychmiastowe a raczej można je zaobserwować po dłuższym czasie działania.
Pozdrawiam. 8-)

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Błażej
Zasłużony dla elektroda
Błażej
Zasłużony dla elektroda
Post#16 15 May 2005 12:20    

Z tymi odstraszaczami to trochę jak w podobno autentyku o Polakach we Francji, co to też kupili specyfik na komary i się nim wypryskali. O dziwo zostali przez bestie wyjątkowo dotkliwie pogryzieni. Dopiero po fakcie któryś mądry dał do przetłumaczenia, a tam stało: nasączyć preparatem szmaty i rozwiesić w oddaleniu od miejsca przebywania, co skutecznie zwabi tam owady... :D

Helpful post? + 0
Back to top
KrzychoB
Level 16
Helped: 13
KrzychoB
Level 16
Post#17 15 May 2005 14:27    

O owadach już się dużo z tej dyskusji dowiedziałem ale czy poprawne jest łączenie baterii równolegle do dłuższej pracy?

Helpful post? + 0
Back to top
Błażej
Zasłużony dla elektroda
Błażej
Zasłużony dla elektroda
Post#18 15 May 2005 14:47    

Jeśli te baterie są tego samego typu (te same napiecia) to proszę bardzo. Łącz ile dusza zapragnie. :)

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
KrzychoB
Level 16
KrzychoB
Level 16
Post#19 16 May 2005 14:05    

Tak jakoś uczono mnie w szkole, że tylko teoretycznie identyczne ogniwa można by połączyć równolegle ale tylko w teorii. Jednak w praktyce tego się nie stosuje bo zawsze pojawią się prądy wyrównawcze, które źle wpływają na żywotność takiego zespołu. Można baterie połączyć równolegle ale separując je szeregowymi diodami nie zapominając o spadku napięcia na nich.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
rejestr007
Level 16
Post rating: 4
rejestr007
Level 16
Post#20 16 May 2005 18:35    

KrzychoB coś ci się pomyliło! Prądy wyrównawcze to mogą się pojawić przy połączeniu równoległym a nie szeregowym! Lepiej przeczytaj to co napisałeś bo coś ci się pomyliło! W połączeniu szeregowym prąd płynący przez wszystkie ogniwa jest taki sam!!!! Napięcie na ogniwach może być różne. Przy połączeniu równoległym napięcie na ogniwach jest takie samo dlatego występują prądy wyrównawcze!!!
Pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top
KrzychoB
Level 16
KrzychoB
Level 16
Post#21 16 May 2005 20:03    

Oczywiście chodzi mi o równoległe połączenie baterii, tak jak na schemacie wyżej (przepraszam za pomyłkę). Pisałem to w czasie burzy i ciągle net nawalał. Co do prądów wyrównawczych to przy równoległym łączeniu baterii ciągle one występują. Bierze się to stąd, że każda bateria nawet tego samego typu różnie się rozładowuje. Nie są to duże różnice, ale są. I myślę, że nie podlega to dyskusji.

Helpful post? + -1
Back to top
zasoby
Level 23
Post rating: 91
zasoby
Level 23
Post#22 16 May 2005 20:19  Topic author   

jeszcze jeden przykład generatora 20kHz - odstraszacza

Attachments:

Helpful post? + 0
Back to top
Mishot
Level 22
Helped: 39
Post rating: 7
Mishot
Level 22
Post#23 16 May 2005 22:31    

nie wiem jak Wy ale ja będąc nad rzeką (na rybach :P ) słyszałem nietoperza! znaczy jego piski
tylko nie dzwońcie do "Nie do wiary" (i tak im nie wierze) jak na razie nie słyszałem czegoś z poza 20-20kHz... chyba że tak mi się wydaje :P

Helpful post? + 0
Back to top
sawic
Level 13
sawic
Level 13
Post#24 16 May 2005 23:51    

no ja np kupilem "łódke" bolls z odstraszaczem owadow (dodawali to w formie breloczka. jakas promocja). komrow znaczy sie. dzialac mialo na komary i komarzyce (przelacznik decydowal o tym co chcemy odstraszyc). i jedyne co moge powiedziec ze tylko ja slyszalem dzwieki jakie sie z tego wydobywaly podczas "odstraszania" komarzyc a moi znajomi nie. strasznie dziwne. urzadzenie oczywiscie nie dzialalo. komary pociely mnie ostro.

pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top
koval_s
Level 17
Helped: 3
Post rating: 3
koval_s
Level 17
Post#25 17 May 2005 21:11    

Mr sawic, nei marudź przecież znieczulenie było gratis:)...

Helpful post? + 0
Back to top
Andre10
Level 11
Andre10
Level 11
Post#26 23 May 2005 13:08    

Znalazłem cos takiego jeżeli chodzi o oddziaływanie ultradzwięków na człowieka.
"Ultradźwięki mogą oddziaływać w organizm w sposób mechaniczny, cieplny i chemiczny. Przy oddziaływaniu cieplnym i chemicznym występują zmiany i niedomagania gruczołów dokrewnych.Przykładem szkodliwego działania ultradźwięków na zdrowie człowieka są również przypadki poważnej choroby krwi, występującej wśród ludzi obsługujących syrenę ultradźwiękową służącą do oczyszczania powietrza z pyłu.Długotrwałe działanie ultradźwięków wywiera szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka, powodując niedomagania w układzie krążenia, wrzody żołądka czy zwyrodnienia gruczołów wewnętrznego wydzielania. Ultradźwięki u osób cierpiących na niewydolność krążenia mogą wywołać trudny do opanowania skurcz naczyń krwionośnych, a u kobiet ciężarnych zaburzenia w rozwoju układu kostnego płodu. Ich działanie może także wywołać zmiany w oku, np. krwawe wylewy w siatkówce, mętnienie soczewki i płynu śródgałkowego."

Źródło http://prace.sciaga.pl/15760.html

Helpful post? + 0
Back to top
Mishot
Level 22
Mishot
Level 22
Post#27 23 May 2005 15:47    

Andre10 coś masz ze stroną kodową...

a ja wczoraj obserwowałem księżyc i jowisza i leciał nietoperz :D i odrazu mi po uszach :? pytam: mamuśka słyszałaś piski? -nie. i jeszcze pytanko na jakiej częstotliwości "nadaje" (:P ) nietoperz?
no bo zrobie ten "odstraszacz" i co jak będe go słyszał? brr...
PS
a słyszałem że 8Hz źle wpływa na organizm człowieka - zaburza prace? - podobno na wierzowcu w ameryce był transformator który był zesputy i ludzie wychodzili z wierzowca z mdłościami i bólami głowy...

Helpful post? + 0
Back to top
Removed
Removed
Post#28 21 Jun 2005 00:00    

Tak czytam i czytam... Po prostu różne są popędy działające komarzycami, w porównaniu np. z dziewczynami...

Ja sam kiedyś ostro wypsikałem się Offem i raz nad morzem... Nikt nie uwierzy... Komarzyce leciały do mnie tłumami, i się aż trzęsły i gryzły jak cholera, dostały jakiejś ekstazy albo coś.

I tego nie zmyśliłem. Poważnie tak było! I kto to wytłumaczy??

Pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top
Mishot
Level 22
Mishot
Level 22
Post#29 21 Jun 2005 10:08    

to wtakim razie jakie są odstraszacze dziewczyn? :wink:

Helpful post? + 0
Back to top
DeeJaySqter
Level 19
DeeJaySqter
Level 19
Post#30 21 Jun 2005 10:48    

Ja polecam rewelacyjny spray za 1.39 o nazwie "go Offf" - Odstrasza komary i ludzi oraz wszelkie żyjące istoty cz czułym węchem :) A c do buzzerów to też to słysze i nieraz sprawia mi to duzy dyskomfort...

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Download, Articles -> Ultradźwiękowy odstraszacz owadów 12  Next
Page 1 of 2

Similar topics to ultradźwiękowy odstraszacz owadów

odstraszacz owadów (4)
Ultradźwiękowy odstraszacz psów (2)

Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.069 seconds