Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ultradźwiękowy odstraszacz owadów

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Artykuły -> Ultradźwiękowy odstraszacz owadów
Autor
Wiadomość
zasoby
Poziom 19
Poziom 19

Post#1 Post autora tematu 13 Maj 2005 22:46   

Przykład ultradźwiękowego odstraszacza owadów o zmieniającej się częstotliwości w zakresie ultradźwiękowym od 25,8-65,2kHz zbudowany na dwóch astabilnych multiwibratorach. Elementem wyjściowym sygnału jest buzer. Buzer należy umiejętnie przytwierdzić do obudowy, aby generowany sygnał był możliwie najgłośniejszy. Zasilanie baterie 9V.

Załączniki:
Powrót do góry

prez8s
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wrocław

Post#2 13 Maj 2005 23:18   

Mam pytanie, jaka jest jego skuteczność w odstraszaniu komarów?
Powrót do góry

kaseihome
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 13 Maj 2005 23:21   

Raczej niewielka. Należałoby zmienić częstotliwość. No i nie komary, a komarzyce :) . Komary odstrasza częstotliość ok 16kHz.
Powrót do góry

j4rek
Poziom 16
Poziom 16

Post#4 14 Maj 2005 00:05   

Re: Ultradźwiękowy odstraszacz owadów

a ta blaszka piezo wyrabia w ogole z tak wysoka czestotliwoscia?Chyba nie cos mi sie zdaje...
Powrót do góry

kaseihome
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 14 Maj 2005 00:20   

To zależy jaka. Z tego co wiem powinna wyrobić, ale im wyżej tym mniejsza skuteczność. Najlepiej kupić taką z zapasem Hz.
Powrót do góry

mojomax
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 14 Maj 2005 09:03   

prez8s napisał:
Mam pytanie, jaka jest jego skuteczność w odstraszaniu komarów?

Miałem 2 odstraszacze, w tym jeden na "profesjonalnym" przetworniku piezo i może trafiłem na głuche komary, ale nie zauważyłem żeby jakkolwiek reagowały na ultradźwięki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Maj 2005 09:03   

Powrót do góry

345
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: smietnik

Post#7 14 Maj 2005 12:35   

No właśnie. Tyle odstraszaczy a komary nadal gryzą. A jakbyśmy uruchomili 16Khz to sami byśmy z pokoju uciekli.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#8 14 Maj 2005 13:13   

Kiedyś zrobili test takiego firmowego odstraszacza. Włożyli pracujący do słoja z komarzycami. I co? równo go obsiadły. Jakieś niemuzykalne chyba były... Ale agresorki że cho cho :D
Powrót do góry

Andre10
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 14 Maj 2005 14:49   

A ja mam pytanie troche z innej beczki. Czy taki dzwięk ma jakiś wpływ na zdrowie człowieka?
Powrót do góry

TABSIOR
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Poznań

Post#10 14 Maj 2005 16:03   

Na człowieka taki dźwięk nie ma żadnego wpływu, ale poza owadami słyszą go również psy, koty i inne zwierzęta, a nie ma nic lepszego, niż rottweiler popieszczony dźwiękiem 30...50kHz :)
Powrót do góry

ozman
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Stolica

Post#11 14 Maj 2005 19:18   

Oczywiście że ultradzwieki oddziaływują na człowieka i to w niekorzystny sposób. Niektóre ultradzwięki powodowały odklejanie siatkówki pod wpływem rezonansu. oczywiscie zalezy od natężenia i kształtu fali.
Powrót do góry

And!
Admin grupy Projektowanie
Admin grupy Projektowanie

Miasto: Świętokrzyskie

Post#12 14 Maj 2005 19:55   

Zarówno ultradźwięki jak i infra dźwięki mają wpływ na człowieka mimo że ich nie słyszy.

Kiedyś był programik pod linux Killadmin. Generował na serwerze pisk o wysokiej częstotliwości przez PCspeaker. Nie słyszałem aby jakiś admin od tego zginął, ale ktoś kto to wymyślił musiał słyszeć o negatywnym wpływie ultradźwięków.
Powrót do góry

kaseihome
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 14 Maj 2005 21:33   

Popularne USG to też ultradźwięki. A co do tych komarów to sprawa wygląda nieco odmiennie. Tak jak napisał Błażej "obsiadły" i o to właśnie chodzi. Siedząc sobie w pokoju umieszczamy taki odstraszacz na balkonie i z głowy. A co do muzykalności komarów to są głuche. Jak pień. Te 16kHz ma je przyciągać, a nie odstraszać, jest to częstotliwość ruchu skrzydeł komara więc jak napisałem wcześniej do tegoż "odstraszacza ?" lecą tylko komarzyce.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Maj 2005 21:33   

Powrót do góry

ozman
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Stolica

Post#14 15 Maj 2005 00:07   

And! napisał:
Zarówno ultradźwięki jak i infra dźwięki mają wpływ na człowieka mimo że ich nie słyszy.

Kiedyś był programik pod linux Killadmin. Generował na serwerze pisk o wysokiej częstotliwości przez PCspeaker. Nie słyszałem aby jakiś admin od tego zginoł, ale ktoś kto to wymyślił musiał słyszeć o negatywnym wpływie ultradźwięków.

No od tego to by się nic niestało bo PC speaker przenosi czestotliwość max do 12kHz. Nieczepiajmy się USG bo samo badanie trwa chwilę, to tak jak prześwitlenie nibty niegroźne ale jak bys je robił codziennie to dostaniesz białaczki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Maj 2005 00:07   

Powrót do góry

rejestr007
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Lublin

Post#15 15 Maj 2005 12:16   

Witam!
Wszelkiego rodzaju odstraszacze elektroniczne, chemiczne czy działające na innej zasadzie nie powodują takiego efektu jak kij, klepka czy inny przedmiot fizyczny! Odstraszacz działa jak strach na wróble. Ma stwarzać jakieś nieprzyjemne skojarzenia lub warunki środowiskowe tak żeby osobnik odstraszany mają możliwość wyboru np. czy wlecieć do pokoju, w którym działa odstraszacz czy do innego wybrał ten inny. Nie znaczy to, iż nie znajdzie się jakiś ciekawski, który nie przyleci sprawdzić, co tam jest ciekawego, wszak widok wróbla siedzącego w polu na strachu też nie jest niczym wyjątkowym! Miarą skuteczności odstraszacza jest, jaki procent osobników zostanie skutecznie zniechęconych! Elektroniczne odstraszacze komarów mają za zadanie generować sygnał akustyczny o częstotliwościach zbliżonych do tych, jakie wydają podczas polowania nietoperze, co skutkuje, iż komary omijają rejon, w którym ten sygnał występuje. Nie znaczy to jednak, że będą w panice uciekać z pokoju lub słoika. Przez szkło? Dlatego efekty działania odstraszaczy nie są natychmiastowe a raczej można je zaobserwować po dłuższym czasie działania.
Pozdrawiam. 8-)
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#16 15 Maj 2005 12:20   

Z tymi odstraszaczami to trochę jak w podobno autentyku o Polakach we Francji, co to też kupili specyfik na komary i się nim wypryskali. O dziwo zostali przez bestie wyjątkowo dotkliwie pogryzieni. Dopiero po fakcie któryś mądry dał do przetłumaczenia, a tam stało: nasączyć preparatem szmaty i rozwiesić w oddaleniu od miejsca przebywania, co skutecznie zwabi tam owady... :D
Powrót do góry

KrzychoB
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Krosno

Post#17 15 Maj 2005 14:27   

O owadach już się dużo z tej dyskusji dowiedziałem ale czy poprawne jest łączenie baterii równolegle do dłuższej pracy?
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#18 15 Maj 2005 14:47   

Jeśli te baterie są tego samego typu (te same napiecia) to proszę bardzo. Łącz ile dusza zapragnie. :)
Powrót do góry

KrzychoB
Poziom 15
Poziom 15

Post#19 16 Maj 2005 14:05   

Tak jakoś uczono mnie w szkole, że tylko teoretycznie identyczne ogniwa można by połączyć równolegle ale tylko w teorii. Jednak w praktyce tego się nie stosuje bo zawsze pojawią się prądy wyrównawcze, które źle wpływają na żywotność takiego zespołu. Można baterie połączyć równolegle ale separując je szeregowymi diodami nie zapominając o spadku napięcia na nich.
Powrót do góry

rejestr007
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Lublin

Post#20 16 Maj 2005 18:35   

KrzychoB coś ci się pomyliło! Prądy wyrównawcze to mogą się pojawić przy połączeniu równoległym a nie szeregowym! Lepiej przeczytaj to co napisałeś bo coś ci się pomyliło! W połączeniu szeregowym prąd płynący przez wszystkie ogniwa jest taki sam!!!! Napięcie na ogniwach może być różne. Przy połączeniu równoległym napięcie na ogniwach jest takie samo dlatego występują prądy wyrównawcze!!!
Pozdrawiam
Powrót do góry

KrzychoB
Poziom 15
Poziom 15

Post#21 16 Maj 2005 20:03   

Oczywiście chodzi mi o równoległe połączenie baterii, tak jak na schemacie wyżej (przepraszam za pomyłkę). Pisałem to w czasie burzy i ciągle net nawalał. Co do prądów wyrównawczych to przy równoległym łączeniu baterii ciągle one występują. Bierze się to stąd, że każda bateria nawet tego samego typu różnie się rozładowuje. Nie są to duże różnice, ale są. I myślę, że nie podlega to dyskusji.
Powrót do góry

zasoby
Poziom 19
Poziom 19

Post#22 Post autora tematu 16 Maj 2005 20:19   

jeszcze jeden przykład generatora 20kHz - odstraszacza

Załączniki:
Powrót do góry

Mishot
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Bochnia

Post#23 16 Maj 2005 22:31   

nie wiem jak Wy ale ja będąc nad rzeką (na rybach :P ) słyszałem nietoperza! znaczy jego piski
tylko nie dzwońcie do "Nie do wiary" (i tak im nie wierze) jak na razie nie słyszałem czegoś z poza 20-20kHz... chyba że tak mi się wydaje :P
Powrót do góry

sawic
Poziom 12
Poziom 12

Post#24 16 Maj 2005 23:51   

no ja np kupilem "łódke" bolls z odstraszaczem owadow (dodawali to w formie breloczka. jakas promocja). komrow znaczy sie. dzialac mialo na komary i komarzyce (przelacznik decydowal o tym co chcemy odstraszyc). i jedyne co moge powiedziec ze tylko ja slyszalem dzwieki jakie sie z tego wydobywaly podczas "odstraszania" komarzyc a moi znajomi nie. strasznie dziwne. urzadzenie oczywiscie nie dzialalo. komary pociely mnie ostro.

pozdrawiam
Powrót do góry

koval_s
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Praszka

Post#25 17 Maj 2005 21:11   

Mr sawic, nei marudź przecież znieczulenie było gratis:)...
Powrót do góry

Andre10
Poziom 11
Poziom 11

Post#26 23 Maj 2005 13:08   

Znalazłem cos takiego jeżeli chodzi o oddziaływanie ultradzwięków na człowieka.
"Ultradźwięki mogą oddziaływać w organizm w sposób mechaniczny, cieplny i chemiczny. Przy oddziaływaniu cieplnym i chemicznym występują zmiany i niedomagania gruczołów dokrewnych.Przykładem szkodliwego działania ultradźwięków na zdrowie człowieka są również przypadki poważnej choroby krwi, występującej wśród ludzi obsługujących syrenę ultradźwiękową służącą do oczyszczania powietrza z pyłu.Długotrwałe działanie ultradźwięków wywiera szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka, powodując niedomagania w układzie krążenia, wrzody żołądka czy zwyrodnienia gruczołów wewnętrznego wydzielania. Ultradźwięki u osób cierpiących na niewydolność krążenia mogą wywołać trudny do opanowania skurcz naczyń krwionośnych, a u kobiet ciężarnych zaburzenia w rozwoju układu kostnego płodu. Ich działanie może także wywołać zmiany w oku, np. krwawe wylewy w siatkówce, mętnienie soczewki i płynu śródgałkowego."

Źródło http://prace.sciaga.pl/15760.html
Powrót do góry

Mishot
Poziom 19
Poziom 19

Post#27 23 Maj 2005 15:47   

Andre10 coś masz ze stroną kodową...

a ja wczoraj obserwowałem księżyc i jowisza i leciał nietoperz :D i odrazu mi po uszach :? pytam: mamuśka słyszałaś piski? -nie. i jeszcze pytanko na jakiej częstotliwości "nadaje" (:P ) nietoperz?
no bo zrobie ten "odstraszacz" i co jak będe go słyszał? brr...
PS
a słyszałem że 8Hz źle wpływa na organizm człowieka - zaburza prace? - podobno na wierzowcu w ameryce był transformator który był zesputy i ludzie wychodzili z wierzowca z mdłościami i bólami głowy...
Powrót do góry

Usunięty

Post#28 21 Cze 2005 00:00   

Tak czytam i czytam... Po prostu różne są popędy działające komarzycami, w porównaniu np. z dziewczynami...

Ja sam kiedyś ostro wypsikałem się Offem i raz nad morzem... Nikt nie uwierzy... Komarzyce leciały do mnie tłumami, i się aż trzęsły i gryzły jak cholera, dostały jakiejś ekstazy albo coś.

I tego nie zmyśliłem. Poważnie tak było! I kto to wytłumaczy??

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Cze 2005 00:00   

Powrót do góry

Mishot
Poziom 19
Poziom 19

Post#29 21 Cze 2005 10:08   

to wtakim razie jakie są odstraszacze dziewczyn? :wink:
Powrót do góry

DeeJaySqter
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Warszawa

Post#30 21 Cze 2005 10:48   

Ja polecam rewelacyjny spray za 1.39 o nazwie "go Offf" - Odstrasza komary i ludzi oraz wszelkie żyjące istoty cz czułym węchem :) A c do buzzerów to też to słysze i nieraz sprawia mi to duzy dyskomfort...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Artykuły -> Ultradźwiękowy odstraszacz owadów
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny