X

Ultradźwiękowy odstraszacz owadów

zasoby 13 May 2005 22:46
  • Helpful post? (+2)
    Przykład ultradźwiękowego odstraszacza owadów o zmieniającej się częstotliwości w zakresie ultradźwiękowym od 25,8-65,2kHz zbudowany na dwóch astabilnych multiwibratorach. Elementem wyjściowym sygnału jest buzer. Buzer należy umiejętnie przytwierdzić do obudowy, aby generowany sygnał był możliwie najgłośniejszy. Zasilanie baterie 9V.
  • #2 13 May 2005 23:18
    prez8s
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Mam pytanie, jaka jest jego skuteczność w odstraszaniu komarów?
  • #3 13 May 2005 23:21
    kaseihome
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Raczej niewielka. Należałoby zmienić częstotliwość. No i nie komary, a komarzyce :) . Komary odstrasza częstotliość ok 16kHz.
  • #4 14 May 2005 00:05
    j4rek
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    a ta blaszka piezo wyrabia w ogole z tak wysoka czestotliwoscia?Chyba nie cos mi sie zdaje...
  • #5 14 May 2005 00:20
    kaseihome
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    To zależy jaka. Z tego co wiem powinna wyrobić, ale im wyżej tym mniejsza skuteczność. Najlepiej kupić taką z zapasem Hz.
  • #6 14 May 2005 09:03
    mojomax
    Level 15  
    Helpful post? (+1)
    prez8s wrote:
    Mam pytanie, jaka jest jego skuteczność w odstraszaniu komarów?

Miałem 2 odstraszacze, w tym jeden na "profesjonalnym" przetworniku piezo i może trafiłem na głuche komary, ale nie zauważyłem żeby jakkolwiek reagowały na ultradźwięki.
  • #7 14 May 2005 12:35
    345
    Level 15  
    Helpful post? (-1)
    No właśnie. Tyle odstraszaczy a komary nadal gryzą. A jakbyśmy uruchomili 16Khz to sami byśmy z pokoju uciekli.
  • #8 14 May 2005 13:13
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Kiedyś zrobili test takiego firmowego odstraszacza. Włożyli pracujący do słoja z komarzycami. I co? równo go obsiadły. Jakieś niemuzykalne chyba były... Ale agresorki że cho cho :D
  • #9 14 May 2005 14:49
    Andre10
    Level 11  
    Helpful post? (+2)
    A ja mam pytanie troche z innej beczki. Czy taki dzwięk ma jakiś wpływ na zdrowie człowieka?
  • #10 14 May 2005 16:03
    TABSIOR
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Na człowieka taki dźwięk nie ma żadnego wpływu, ale poza owadami słyszą go również psy, koty i inne zwierzęta, a nie ma nic lepszego, niż rottweiler popieszczony dźwiękiem 30...50kHz :)
  • #11 14 May 2005 19:18
    ozman
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Oczywiście że ultradzwieki oddziaływują na człowieka i to w niekorzystny sposób. Niektóre ultradzwięki powodowały odklejanie siatkówki pod wpływem rezonansu. oczywiscie zalezy od natężenia i kształtu fali.
  • #12 14 May 2005 19:55
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Helpful post? (0)
    Zarówno ultradźwięki jak i infra dźwięki mają wpływ na człowieka mimo że ich nie słyszy.

Kiedyś był programik pod linux Killadmin. Generował na serwerze pisk o wysokiej częstotliwości przez PCspeaker. Nie słyszałem aby jakiś admin od tego zginął, ale ktoś kto to wymyślił musiał słyszeć o negatywnym wpływie ultradźwięków.
  • #13 14 May 2005 21:33
    kaseihome
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Popularne USG to też ultradźwięki. A co do tych komarów to sprawa wygląda nieco odmiennie. Tak jak napisał Błażej "obsiadły" i o to właśnie chodzi. Siedząc sobie w pokoju umieszczamy taki odstraszacz na balkonie i z głowy. A co do muzykalności komarów to są głuche. Jak pień. Te 16kHz ma je przyciągać, a nie odstraszać, jest to częstotliwość ruchu skrzydeł komara więc jak napisałem wcześniej do tegoż "odstraszacza ?" lecą tylko komarzyce.
  • #14 15 May 2005 00:07
    ozman
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    And! wrote:
    Zarówno ultradźwięki jak i infra dźwięki mają wpływ na człowieka mimo że ich nie słyszy.

Kiedyś był programik pod linux Killadmin. Generował na serwerze pisk o wysokiej częstotliwości przez PCspeaker. Nie słyszałem aby jakiś admin od tego zginoł, ale ktoś kto to wymyślił musiał słyszeć o negatywnym wpływie ultradźwięków.

No od tego to by się nic niestało bo PC speaker przenosi czestotliwość max do 12kHz. Nieczepiajmy się USG bo samo badanie trwa chwilę, to tak jak prześwitlenie nibty niegroźne ale jak bys je robił codziennie to dostaniesz białaczki.
  • #15 15 May 2005 12:16
    rejestr007
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam!
    Wszelkiego rodzaju odstraszacze elektroniczne, chemiczne czy działające na innej zasadzie nie powodują takiego efektu jak kij, klepka czy inny przedmiot fizyczny! Odstraszacz działa jak strach na wróble. Ma stwarzać jakieś nieprzyjemne skojarzenia lub warunki środowiskowe tak żeby osobnik odstraszany mają możliwość wyboru np. czy wlecieć do pokoju, w którym działa odstraszacz czy do innego wybrał ten inny. Nie znaczy to, iż nie znajdzie się jakiś ciekawski, który nie przyleci sprawdzić, co tam jest ciekawego, wszak widok wróbla siedzącego w polu na strachu też nie jest niczym wyjątkowym! Miarą skuteczności odstraszacza jest, jaki procent osobników zostanie skutecznie zniechęconych! Elektroniczne odstraszacze komarów mają za zadanie generować sygnał akustyczny o częstotliwościach zbliżonych do tych, jakie wydają podczas polowania nietoperze, co skutkuje, iż komary omijają rejon, w którym ten sygnał występuje. Nie znaczy to jednak, że będą w panice uciekać z pokoju lub słoika. Przez szkło? Dlatego efekty działania odstraszaczy nie są natychmiastowe a raczej można je zaobserwować po dłuższym czasie działania.
    Pozdrawiam. 8-)
  • #16 15 May 2005 12:20
    Błażej
    Helpful post? (0)
    Z tymi odstraszaczami to trochę jak w podobno autentyku o Polakach we Francji, co to też kupili specyfik na komary i się nim wypryskali. O dziwo zostali przez bestie wyjątkowo dotkliwie pogryzieni. Dopiero po fakcie któryś mądry dał do przetłumaczenia, a tam stało: nasączyć preparatem szmaty i rozwiesić w oddaleniu od miejsca przebywania, co skutecznie zwabi tam owady... :D
  • #17 15 May 2005 14:27
    KrzychoB
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    O owadach już się dużo z tej dyskusji dowiedziałem ale czy poprawne jest łączenie baterii równolegle do dłuższej pracy?
  • #18 15 May 2005 14:47
    Błażej
    Helpful post? (0)
    Jeśli te baterie są tego samego typu (te same napiecia) to proszę bardzo. Łącz ile dusza zapragnie. :)
  • #19 16 May 2005 14:05
    KrzychoB
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Tak jakoś uczono mnie w szkole, że tylko teoretycznie identyczne ogniwa można by połączyć równolegle ale tylko w teorii. Jednak w praktyce tego się nie stosuje bo zawsze pojawią się prądy wyrównawcze, które źle wpływają na żywotność takiego zespołu. Można baterie połączyć równolegle ale separując je szeregowymi diodami nie zapominając o spadku napięcia na nich.
  • #20 16 May 2005 18:35
    rejestr007
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    KrzychoB coś ci się pomyliło! Prądy wyrównawcze to mogą się pojawić przy połączeniu równoległym a nie szeregowym! Lepiej przeczytaj to co napisałeś bo coś ci się pomyliło! W połączeniu szeregowym prąd płynący przez wszystkie ogniwa jest taki sam!!!! Napięcie na ogniwach może być różne. Przy połączeniu równoległym napięcie na ogniwach jest takie samo dlatego występują prądy wyrównawcze!!!
    Pozdrawiam
  • #21 16 May 2005 20:03
    KrzychoB
    Level 16  
    Helpful post? (-1)
    Oczywiście chodzi mi o równoległe połączenie baterii, tak jak na schemacie wyżej (przepraszam za pomyłkę). Pisałem to w czasie burzy i ciągle net nawalał. Co do prądów wyrównawczych to przy równoległym łączeniu baterii ciągle one występują. Bierze się to stąd, że każda bateria nawet tego samego typu różnie się rozładowuje. Nie są to duże różnice, ale są. I myślę, że nie podlega to dyskusji.
  • #22 16 May 2005 20:19
    zasoby
    Level 23  
    Topic author Helpful post? (0)
    jeszcze jeden przykład generatora 20kHz - odstraszacza
  • #23 16 May 2005 22:31
    Mishot
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    nie wiem jak Wy ale ja będąc nad rzeką (na rybach :P ) słyszałem nietoperza! znaczy jego piski
    tylko nie dzwońcie do "Nie do wiary" (i tak im nie wierze) jak na razie nie słyszałem czegoś z poza 20-20kHz... chyba że tak mi się wydaje :P
  • #24 16 May 2005 23:51
    sawic
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    no ja np kupilem "łódke" bolls z odstraszaczem owadow (dodawali to w formie breloczka. jakas promocja). komrow znaczy sie. dzialac mialo na komary i komarzyce (przelacznik decydowal o tym co chcemy odstraszyc). i jedyne co moge powiedziec ze tylko ja slyszalem dzwieki jakie sie z tego wydobywaly podczas "odstraszania" komarzyc a moi znajomi nie. strasznie dziwne. urzadzenie oczywiscie nie dzialalo. komary pociely mnie ostro.

pozdrawiam
  • #25 17 May 2005 21:11
    koval_s
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Mr sawic, nei marudź przecież znieczulenie było gratis:)...
  • #26 23 May 2005 13:08
    Andre10
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Znalazłem cos takiego jeżeli chodzi o oddziaływanie ultradzwięków na człowieka.
    "Ultradźwięki mogą oddziaływać w organizm w sposób mechaniczny, cieplny i chemiczny. Przy oddziaływaniu cieplnym i chemicznym występują zmiany i niedomagania gruczołów dokrewnych.Przykładem szkodliwego działania ultradźwięków na zdrowie człowieka są również przypadki poważnej choroby krwi, występującej wśród ludzi obsługujących syrenę ultradźwiękową służącą do oczyszczania powietrza z pyłu.Długotrwałe działanie ultradźwięków wywiera szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka, powodując niedomagania w układzie krążenia, wrzody żołądka czy zwyrodnienia gruczołów wewnętrznego wydzielania. Ultradźwięki u osób cierpiących na niewydolność krążenia mogą wywołać trudny do opanowania skurcz naczyń krwionośnych, a u kobiet ciężarnych zaburzenia w rozwoju układu kostnego płodu. Ich działanie może także wywołać zmiany w oku, np. krwawe wylewy w siatkówce, mętnienie soczewki i płynu śródgałkowego."

Źródło http://prace.sciaga.pl/15760.html
  • #27 23 May 2005 15:47
    Mishot
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Andre10 coś masz ze stroną kodową...

a ja wczoraj obserwowałem księżyc i jowisza i leciał nietoperz :D i odrazu mi po uszach :? pytam: mamuśka słyszałaś piski? -nie. i jeszcze pytanko na jakiej częstotliwości "nadaje" (:P ) nietoperz?
    no bo zrobie ten "odstraszacz" i co jak będe go słyszał? brr...
    PS
    a słyszałem że 8Hz źle wpływa na organizm człowieka - zaburza prace? - podobno na wierzowcu w ameryce był transformator który był zesputy i ludzie wychodzili z wierzowca z mdłościami i bólami głowy...
  • #28 21 Jun 2005 00:00
    Removed
    Helpful post? (0)
    Tak czytam i czytam... Po prostu różne są popędy działające komarzycami, w porównaniu np. z dziewczynami...

Ja sam kiedyś ostro wypsikałem się Offem i raz nad morzem... Nikt nie uwierzy... Komarzyce leciały do mnie tłumami, i się aż trzęsły i gryzły jak cholera, dostały jakiejś ekstazy albo coś.

I tego nie zmyśliłem. Poważnie tak było! I kto to wytłumaczy??

Pozdrawiam
  • #29 21 Jun 2005 10:08
    Mishot
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    to wtakim razie jakie są odstraszacze dziewczyn? :wink:
  • #30 21 Jun 2005 10:48
    DeeJaySqter
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Ja polecam rewelacyjny spray za 1.39 o nazwie "go Offf" - Odstrasza komary i ludzi oraz wszelkie żyjące istoty cz czułym węchem :) A c do buzzerów to też to słysze i nieraz sprawia mi to duzy dyskomfort...
  Search 4 million + Products
Browse Products