Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 14 May 2005 00:24
  Mauuy
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Witam,
  Potrzebowałbym jakiś opis; zasadę działania fotokomórki (takiej jak jest przy lampach halogenowych) schemat tez byłoby dobrze!!

  przeszukałem całą elektrode i jakoś nic ciekawego nie znalazłem na google to samo pomocy potrzebuje te materiały do pracy dyplomowej:(
 • #2 14 May 2005 00:28
  katoda
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Chodzi Tobie o wyłacznik zmierzchowy czy czujnik ruchu PIR?
 • Helpful post
  #3 14 May 2005 01:14
  Artas
  Level 19  
  Helpful post? (0)
  Jemu chodzi o czujnk ruchu PIR :)

  Moze to okaże sie pomocne:

  http://www.markslojd.pl/grafika/poradnik/inteligentne.gif
  http://www.4safe.pl/xyz.php?akcja=artykuly&id_artykulu=122

  Dodano po 3 [minuty]:

  Chciałbym dorzucić jeszcze coś do tego. Dość ciekawy opis, moze znajdziesz to czego szukasz. ;)

  http://www.elektroinstalator.com.pl/artyk/2005-04/34_czujki.htm

  Jeśli nie znalazłeś to www.google.pl :)
 • Helpful post
  #4 14 May 2005 07:51
  Preskaler
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  Klasyczna "fotokomórka" w swej zasadzie wykorzystuje zjawisko fotooptyczne. Jako czujnik może być zastosowany fotorezystor, fototranzystor, fotodioda, fotoogniwo itp. Ten czujnik zamienia zmieniający się strumień (natęzęnie, oświetlenie itp) w zmieniający się prąd. Zakładamy, że ten światłoczuły element jest oświetlony jakimś tam światłem to przez niego płynie jakiś tam prąd. Jeśli teraz to światło będzie silniejsze to ten prąd też wzrośnie, jeśli słabsze - zmaleje. Te zmiany prądu podane są na wzmacniacz (prądu stałego) i zwykle (z możliwością regulacji progu zadziałania) po przekroczeniu jakiegoś poziomu, włączają przekażnik. Czujnik ruchu to nie jest fotokomórka lecz system zawierający w swym składzie element fotoelektryczny (zbliżony w zasadzie do fotokomórki) i specjalnie skonstruowaną soczewkę, która rzuca obraz (jakiegoś obserwowanego pola na fotoelement (zwykle jest to element wyczulony na podczerwień bo w innym przypadku nie działałby w nocy. Obraz jest w postaci prążków (jasnych i ciemnych - na przemian) które przy jakimkolwiek najmniejszym ruchu - przesuwają się. Daje to efekt (na fotoelemencie) w postaci przesunięcia prążków a co za tym idzie inpulsów jasnych i ciemnych (oczywiście cały cas mowa o podczerwieni). Daje to gwałtowne zmiany prądu. wystarczy to odpowiednio wzmocnić i odseparować składową stałą (przy pom. kondensatora) a na końcu składową zmienną poddać detekcji i mamy impuls włączający halogen. Jeszcze tylko odpowiednie podtrzymanie (np. przez okres 1 minuty) i gotowe! W przypadku braku ruchu w obserwowanym polu - istnieje tylko składowa stała, która jest odseparowana i układ nie daje impulsu.
 • Helpful post
  #5 17 May 2005 01:52
  katoda
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  W załączniku bardzo ciekawe zintegrowane czujniki PIR razem z opisem zasady działania , danymi technicznymi , schematami blokowymi i całymi aplikacjami. Jeżeli chodzi o prace to materiał wsam raz :)
  Attachments:
 • #6 18 May 2005 20:30
  Mauuy
  Level 12  
  Topic author Helpful post? (0)
  dzieki za pomoc materiały się przydały:)
  Search 4 million + Products
Browse Products