Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potrzebny schemat zwrotnicy pod alphard ps12

mara22 28 Sty 2015 17:21 1083 9
  • #1 28 Sty 2015 17:21
    mara22
    Poziom 8  

Witam. jestem w posiadaniu kolumn które sam robiłem od podstaw i potrzebowałbym wszej pomocy. Chciałbym zrobić do tych głośników zwrotnice a nie za bardzo wiem jak to obliczyć, a konkreniej to jakiś schemacik by się przydał.
    Te głośniki to 2x alphard ps12 i driver magnum MT15- w jednej kolumnie.Dołączam foty. potrzebny schemat zwrotnicy pod alphard ps12 potrzebny schemat zwrotnicy pod alphard ps12

głośnik niskotonowy
    alphard ps12
    Moc maksymalna: 300 W
    Moc RMS: 150 W
    Impedancja: 8 Ohm
    Pasmo przenoszenia: 40 - 2500 Hz
    SPL (2.83V / 1m): 93 db

głośnik wysokotonowy -dokładnie nie wiem jakie są jego parametry
    alphard magnum Mt15
    8 ohm 100w

ps.darujcie sobie wyrażania opinii na temat tych głośników, bo dość się już naczytałem

• #2 29 Sty 2015 08:33
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Masz dwa głośniki niskotonowe w jednej kolumnie, i tylko jeden wysokotonowy. Przy tym wszystkie mają po 8Ω - i już jest pierwszy zgrzyt. Niskotonowe w zależności od tego jak je połączysz będą miały 4Ω lub 16Ω - i jak dopasujesz do nich głośnik wysokotonowy 8Ω? Chcesz kombinować ze zwrotnicami w których zamiast jednej cewki jest autotransformator na wyższą część odtwarzanego pasma, jakby z takimi zwykłymi było mało problemów? Czy może włączyć dodatkowy rezystor lub nawet tłumik w torze wysokotonowym, godząc się na trwałe upośledzenie wyższych częstotliwości?
    Po drugie: sumaryczna moc głośników niskotonowych wynosi 300W rms, tymczasem producent deklaruje że użyty głośnik może być użyty w zespole o mocy zaledwie 100W rms, a zatem nawet pojedynczy głośnik niskotonowy byłby niecałkowicie wykorzystany. Wychodzi zatem na to że drugi głośnik niskotonowy jest najzupełniej zbędny, i to aż z dwóch wyżej wskazanych powodów.
    Po trzecie: producent podaje, w jakim zakresie powinien pracować głośnik niskotonowy: do 2,5kHz. Pewien jesteś że głośnik wysokotonowy wytrzyma pracę przy tak niskiej częstotliwości podziału, nawet jeśli doprowadzona do zespołu moc nie przekroczy 100W?
    Reasumując: projekt jest kompletnie od czapy; zamiast jednego głośnika niskotonowego należałoby wstawić głośnik średniotonowy (oczywiście o impedancji 8Ω, jak pozostałe), zadbawszy uprzednio o właściwe warunki pracy pojedynczego głośnika niskotonowego w obudowie obliczonej dla 2 szt. takich głośników (zakładając że w ogóle była ona liczona a nie zerżnięta z pierwszego lepszego sprzętu jaki wpadł Ci w oko). Albo też poszukać odpowiednio mocnego i zdolnego do pracy przy częstotliwości podziału 2,5kHz głośnika wysokotonowego o impedancji 4Ω lub 15Ω, w zależności od tego jak połączysz głośniki niskotonowe.

• #3 29 Sty 2015 09:49
    2272241
    Usunięty  
  • #4 29 Sty 2015 10:40
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Dj Golon napisał:
    Na driver przypada zawsze mniejsza moc z racji tego że pracuje na wyższej częstotliwości niż te dwa głośniki basowe, w dodatku stosuje się tłumik więc śmiało można to ze sobą połączyć.

Przecież 100W podane na głośniku wysokotonowym uwzględnia już powyższy fakt! Oczekujesz że przez takie malutkie cóś można bezkarnie przypuścić faktyczne 100W mocy? 8-O To tylko w zamierzchłych czasach (przynajmniej w PRL) podawało się na głośnikach wysokotonowych faktyczną ich moc. Przykładowo: GDW6,5/1,5 bywał stosowany w zespołach wraz z GDN16/10 a niekiedy i z GDN16/15. Potem jednak zmieniono konwencję, i odtąd na głośnikach wysokotonowych podawano moc zespołu w którym może być on zastosowany. I tak głośnik identyczny konstrukcyjnie (poza zewnętrznym obrysem kosza) z nowszą wersją GDW6,5/1,5, dedykowany do współpracy z GDN16/15 otrzymał oznaczenie GDW9/15. Także po topowym w tamtych latach GDWK9/40 nie sposób oczekiwać aby wytrzymał on ciągły sygnał o mocy 40W: rzeczywista jego moc wynosiła zaledwie 2,5W, mimo że na jarzmie magnesu stało jak byk: 40W.
    Cytat:
    Tomek Janiszewski napisał:
    producent podaje, w jakim zakresie powinien pracować głośnik niskotonowy: do 2,5kHz.

No właśnie. Producent podaje... ale nie określa dokładniejszych danych.

Tu akurat wątpliwości być nie powinno: ten głośnik niskotonowy nie powinien otrzymywać sygnału powyżej częstotliwości 2500Hz, ponieważ będzie w tym zakresie odtwarzał kiepsko. Mimo że akurat jemu uszkodzenie z powodu zbyt szerokiego pasma odprowadzonego sygnału nie grozi.
    Cytat:
    Możesz próbować ciąć driver w okolicach 2khz i nachyleniu 18db/okt.

Zastosowanie filtru 18dB/okt w sytuacji gdy występuje tak silny niedostatek mocy głośnika wysokotonowego - to najrozsądniejsze wyjście. Oczywiście, nie zwalnia to z konieczności zastosowania tłumika, a i podwyższyć częstotliwość graniczną na 2,5kHz byłoby wskazane, mimo że spowoduje to dalsze pogorszenie brzmienia, wskutek tego że ta częstotliwość podziału leży jeszcze bliżej zakresu max. czułości słuchu. Tłumik (redukujący doprowadzoną do głośnika moc co najmniej trzykrotnie, tj o 4,8dB a przy okazji dopasowujący jego impedancję do zestawu głośników niskotonowych) będzie konieczny także i dlatego, że w przypadku tzw. zwrotnicy z kalkulatora (a dokładniejszych danych, pozwalających na poprawne policzenie filtru brak) zakłada się że zwrotnica obciążona jest czystą rezystancją. Głośnik wysokotonowy włączony przez tłumik będzie bliższy ideału niż sam głośnik, tym bliższy im tłumienie silniejsze. Tymczasem im wyższy rząd zwrotnicy - tym większa wrażliwość na wszelkie odchyłki charakteru obciążenia od czystej rezystancji. Tak czy inaczej, będzie to rzeźbienie w klocku: przy takich założeniach można już tylko się postarać aby głośników i wzmacniacza nie zniszczyć, zaniedbując zupełnie marność parametrów, i to powstałą bynajmniej nie z winy producenta głośników.

• #5 29 Sty 2015 11:12
    2272241
    Usunięty  
  • #6 29 Sty 2015 11:55
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Dj Golon napisał:
    Na stronie producenta piszę że ten głośnik ma około 30 wat rms

Więc w takim razie co ma oznaczać podane na obudowie 100W? Tymczasem na stronie http://www.alphard.pl/strona/produkt/mt-15-magnum/ piszą że ma nawet nieco mniej, bo 25W rms. Przez analogię do GDW6,5/1,5 oraz GDW9/15 można by po nim oczekiwać że wytrzyma pracę w zespole o mocy 250W... gdyby tak jeszcze był cięty gdzieś pomiędzy 3 a 4kHz, tak jak tamte głośniki.
    i
    Cytat:
    Jest to moc przed filtrem a wiadome jest że nikt nie używa driverów bez filtra.

A kiedy w ogóle używano głośników wysokotonowych bez filtra? :D Do produkowanego przez Tonsil pod koniec lat 60-tych głośniku GD30/10 fabrycznie domontowywano dwa wspomniane wyżej GDW6,5/1,5, i całość oferowano pod oznaczeniem GDS30/10. Krąży taka legenda że dołączano je bezpośrednio, bez najskromniejszego nawet kondensatora :oops: , i że w tych warunkach nieszczęsne GDW cieszyły się krótkim żywotem :cry: Niebawem będę miał okazję zweryfikować prawdziwość obu tez; oczywiście GDW katować osobiście nie będę, sprawdzę tylko czy jeszcze żyją w używanym wcześniej zestawie.
    Cytat:
    Więc można uznać że wytrzyma tą moc.

A jeśli jednak nie wytrzyma - będzie już po herbacie. Lepiej dmuchać na zimne, gdy tyle niepewności się już zebrało.
    Cytat:
    Większość głosników 12 calowych nie zagra poprawnie w częstotliwości 2500hz.

Ano tak zupełnie poprawnie to nie zagra, tutaj producent zapewne uznał że w sprzęcie tej klasy takie niezbyt poprawne granie jest dopuszczalne. Poprawniej zagrałby ten głośnik w zespole trójdrożnym, a wtedy spokojnie można byłoby przyjąć niższy podział poniżej 1kHz, wyższy zaś - powyżej 5kHz, co również byłoby bardzo wskazane z uwagi na podejrzanie małą moc głośnika wysokotonowego.
    Cytat:
    więc stosowanie zwrotnicy na 2500hz (bo to częstotliwość graniczna) jest nieporozumieniem tym bardziej że kolega posiada sensowny driver.

Jeszcze go ma. Póki go nie spalił. Na stronie producenta podają wprawdzie dolną częstotliwość odtwarzanego pasma 1500Hz, ale to o niczym jeszcze nie świadczy. Może to być częstotliwość powyżej której zaczyna grać poprawnie, przy jeszcze niższej bowiem daje o sobie znać rezonans, który w przypadku głośników wysokotonowych daje fatalne skutki jeśli chodzi o brzmienie. Dla GDWK9/40 producent podawał rezonans na 2kHz, dopuszczając przy tym pracę przy częstotliwości podziału 2,5Hz, ale pod warunkiem że moc zespołu nie przekroczy 15W. Znamionową moc uzyskiwało się dopiero przy częstotliwości podziału 4kHz lub więcej, w obu przypadkach z filtrami 12dB/okt. A tutaj nie wiemy na dobrą sprawę ani jaki rząd filtru należy zastosować, ani jaką częstotliwość podziału obrać. Wiemy tylko że moc zespołu ma być trzykrotnie większa od deklarowanej przez producenta znamionowej mocy głośnika.
    Cytat:
    3db/2x głosniej lub 2x ciszej. Proszę się nad tym zastanowić.

Na tejże stronie producenta podają że SPL drivera wynosi 92dB. Rozumiem że z dedykowaną do niego tubą, bo nie przypomina on zupełnie takiego np. GDWK9/40 którego można było używać z krótką tubą lub w ogóle bez niej? Więc już na dzieńdobry będzie grał on o 1dB ciszej od pojedynczego głośnika niskotonowego (legitymującego się SPL 93dB) a ponieważ mamy tutaj dwa takie głośniki blisko siebie - to ich efektywność będzie o dalsze 3dB lepsza (przynajmniej tak gdzieś do częstotliwości kHz, kiedy to długość fali staje się równa średnicy membrany). Jest więc już 4dB różnicy efektywności na niekorzyść drivera. A tu jeszcze (przy równoległym połączeniu głośników niskotonowych) należałoby zbocznikować go rezystorem 8,2Ω aby uzyskać wypadkową impedancję bliską 4Ω. To pogorszy efektywność o kolejne 3dB (moc podzieli się po połowie między rezystor a driver), ale przydałoby się zastosować jednak tłumik 5-decybelowy, aby uzyskać teoretyczną możliwość bezpiecznej pracy przy 300W. Czyli wysokie tony zostaną osłabione w stosunku do niskich już nie o 3dB, lecz o 7dB lub 9dB. A więc zagrają 5 a nawet 8 razy ciszej. Rzeźbimy dalej? :D
    Cytat:
    Bez odpowiedniej wiedzy i pomiarów ciężko wykonać poprawną zwrotnicę.

Tym bardziej zaś - przy urwanych z kosmosu założeniach.

• #7 29 Sty 2015 14:39
    2272241
    Usunięty  
  • #8 29 Sty 2015 15:12
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Dj Golon napisał:
    W tym przypadku nie mając pewności na temat danych technicznych głośników to można sobie gdybać.

Ano. I co w związku z powyższem? IMHO należałoby przyjąć łagodniejsze, a nie ostrzejsze warunki pracy, chyba że dysponujemy takim nakładem głośników że jak się nawet który sfajczy to wielkiej szkody nie będzie.
    Cytat:
    Jeszcze jako przykład chciałem przytoczyć Tonsila gdwt 9/80. Mimo że na magnesie piszę 80wat to on ma moc ok. 2,5 wata przed filtrem.

Patrząc od strony głośnika - istotnie przed filtrem. Dokładnie tyle samo miał GDWK9/40, tymczasem na magnesie stało 40W, a nie 80W, jak na GDWT. Jak myślisz, skąd taka dwukrotna(!) różnica? Czy aby nie z przyjęcia różnych częstotliwości podziału, rzędów filtrów, a może i jednego, i drugiego? Spodziewałbym się zatem że Alphard wytrzymałby te 400W w warunkach przewidzianych dla GDWK9/40, a nawet 800W w warunkach przewidzianych dla GDWT9/80. Tymczasem w danych tego ostatniego ( https://www.e-tonsil.pl/index.php?p92,gdwt-9-80 ) stoi wyraźnie że częstotliwość podziału ma wynosić 4,5kHz. Masz pewność że wytrzyma nawet tylko 150W (na wejściu zespołu, z uwzględnieniem że ma impedancję dwa razy większą niż potrzeba) gdy obniży się częstotliwość podziału na 2kHz? O popalonych GDWT w rozmaitych Altusach słyszy się chyba nierzadko?

• #9 29 Sty 2015 15:45
    mara22
    Poziom 8  

dzięki za szybką odpowiedź. ale chłopy chłopy! ja jestem prostym elektrykiem i dla mnie jedyna znana częstotliwość to jest 50hz w gniazdku i to jak często kurzę papierosy :| wcześniej w tych kolumnach miałem drivery jakieś tam dibeisi i grały bardziej wyraźnie(tak mi się przynajmniej wydaje), ale wytrzymały jednego sylwestra i dym z nich poszedł.I teraz mam pytanie czy jakbym zmienił drivery np na tonsil GDWT 9/80(bo akurat takie mam-tylko musiałbym zrobić jakąś kryzę do tego horna) to czy byłoby coś z tego jeszcze? albo ewentualnie jakieś inne drivery.
    Te kolumny mam już 6 lat i jak je budowałem to nawet internetu nie było i nie za bardzo miał mi kto doradzić. teraz napewno na alpierda bym się nie skusił.
    ale nie powiem że grają źle bo nawet czasem pożyczali na przeróżne imprezki i nie narzekali. Tu są jeszcze wymiary tej kolumny potrzebny schemat zwrotnicy pod alphard ps12
    Liczyłem na jakiś schemat , ale nie wiedziałem że to takie skomplikowane.

• #10 29 Sty 2015 16:06
    2272241
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME