Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ultradźwiękowy odstraszacz psów - jaki głośnik

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Ultradźwiękowy odstraszacz psów - jaki głośnik
Autor
Wiadomość
piotrek5001
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdańsk

Post#1 Post autora tematu 14 Maj 2005 11:59   

Witam!
Zbudowałem sobie układ ze schematu znalezionego na Elektrodzie. Jest to generator ultradźwięków do odstaszania psów. Oto schemat:

Moje pytanie brzmi:
Jaki głośnij powinieniem wstawić, żeby układ skutecznie działał na psy? Myślę, że układ wykonałem poprawnie, gdyż na oscyloskopie mam przebieg zbliżony do prostokąta. Czy drgania głośnika przy tej częstotliwośći powinny być wyczuwalne palcem?

I jeszcze jedno. Czy to normalne, że TDA2030 w tym układzie grzeje się?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.

P.S.
Układ mam zbudowany według schematu za wyjątkiem zasilacza. Do zailania używam stabiliowanego 12V/500mA. W przyszłości jak układ będzie skuteczny zamieżam zasilać go z akumulatora.
Powrót do góry

Elektrooonik
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Siedlce/Warszawa

Post#2 14 Maj 2005 13:45pomocny post - solucja   

Re: Ultradźwiękowy odstraszacz psów - jaki głośnik

Przedewszystkim ważne jest pasmo przenoszenia i sprawnośc przetwarzania dostarczonej energi elektrycznej na fale akustyczną. Zwykły głośnik sobie nie poradzi, potrzebny jest specjalny przetwornik, który ma częstotliwośc rezonansową w pasmie ultradźwięków np taki
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=170475&highlight=

Cytat:
Czy drgania głośnika przy tej częstotliwośći powinny być wyczuwalne palcem?

Przy tej częstotliowści nie masz szans wyczuć drgań palcem.
Powrót do góry

piotrek5001
Poziom 20
Poziom 20

Post#3 Post autora tematu 14 Maj 2005 14:03   

Dzięki. Może ktoś robił taki odstraszacz psów z tego schematu i mu działało? Jak tak to na jakim głośniku?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Maj 2005 14:03   

Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#4 16 Maj 2005 22:48   

Można stosować przetwornik piezoelektryczny, jak dostroi się układ do rezonansu;
bliskie ultradźwięki może przenieść jakiś głośnik wysokotonowy - można by
sprawdzić w katalogu, i to chyba najlepiej zapytać w sklepie, gdzie zamierzasz
go kupić, sprawdzić gdzie indziej, i wtedy kupować; w zasadzie pasmo akustyczne
jest do 20kHz, praktycznie powyżej 16kHz ucho już prawie nie słyszy, ale
do sprzętu Hi-Fi czasem stosuje się głośniki, które działają do 25-30kHz.
Twój układ wytwarza raczej bliskie ultradźwięki - zresztą sprawdzałeś
na oscyloskopie, więc najlepiej wiesz, jaka jest częstotliwość...
Powrót do góry

piotrek5001
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 Post autora tematu 17 Maj 2005 07:23   

Owszem, układ wytwarza bliskie ultradźwięki. Nawet w opisie urządzenia [tam gdzie znalazłem chemat] pisało, że nadaje się głośnik wysokotonowy przenoszący częstotliwości lekko ponad pasmo akustyczne. Tak zrobię.

Czekam jeszcze na opinie osób, które robiły taki układ i na jakim głośniku działał najlepiej?
Powrót do góry

MALARWAL
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Post#6 25 Maj 2005 12:44   

Na elektrodzie jest także inny schemat , dający 40 kHz z przetwornikem ultradźwiekowym , może przerób ten co już zrobiłeś tak żeby dawał 40 kHz ( bo taka jest częstotliwość rezonansowa przetwornika ) , a na wyjściu daj transformator podwyższający napięcie i głośnik piezoelektryczny lub właśnie przetwornik ultradźwiękowy , taki od czujek alarmowych , w TME sprzedają takie przetworniki ( 16mm średnica napięcie max 120V p-p )
moj pies strasznie tego nie lubi , już go oduczyłem deptać trawnik , a szkolenie nadal trwa .
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 25 Maj 2005 13:03   

Częstotliwość rezonansowa 40kHz? coś podejrzanie dużo, rezonans 1s na pewno jest poniżej 4kHz, a nie 40;
dla uzyskania dobrej skuteczności trzeba dostroić się do rezonansu, który można rozpoznać po poborze mocy;
działanie takiego przetwornika mocno zależy od zamocowania blaszki - łatwo można stłumić dźwięk.
Powrót do góry

radiomechanik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Poznań

Post#8 29 Maj 2005 00:48   

co do grzania się układu - to norma - oddaje swoje waty już na kilohercach - co najwyżej można pomęczyć się i posprawdzać w aplikacjach jakie elementy dobrać tak aby zoptymalizować pracę wzmacniacza w tym paśmie, osobiście to bym odradzał używanie tanich przetworników piezoelektrycznych (4zł do 8zł z dodatkową membraną ) długo nie wytrzymają tej częstotliwości - idealnie do tego nadają się adiofilskie głośniki wstęgowe - mierzalne pasmo przenoszenia - gwarantowane -3dB - wynosi do 50 kHz - ale kosztują odpowiednio ... 400 do 800 zł np firmy Visaton ... ale myślę że to już byłby przerost formy nad treścią :-)
Powrót do góry

Mol
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Strzelce Op.

Post#9 29 Maj 2005 01:32   

Pilot na ultradzwięki ze starych telewizorów też powinien działać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Maj 2005 01:32   

Powrót do góry

master9
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 15 Lis 2005 00:29   

Witam zainteresował mnie ten post ponieważ szukam conieco o ultradżwiękach a chodzi mi konkretnie o odstraszacz ptaków o większej mocy. Obiektem zainteresowania są szpaki i wrony.
Mam odnośnie tego kilka pytań na jaką częstotliwość musi być odstraszacz na te ptaszyska?? oraz na czym bedzie najmocniejsze czy na piezo głośniku czy nadajniku ultradźwiękowym?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lis 2005 00:29   

Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 15 Lis 2005 11:48   

Jeśli przez nadajnik ultradźwiękowy rozumiesz to, co jest stosowane w samochodach w układzie
alarmowym (do wykrywania ruchu), to jest to raczej dość słabe - lepszy będzie głośnik piezo.
Powrót do góry

master9
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 15 Lis 2005 12:17   

chodziło mi o nadajnik taki do którego jeden z kolegów już podał link http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=170475&highlight=
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#13 15 Lis 2005 13:43   

106dB to już całkiem ładnie... a częstotliwość pasuje?
Powrót do góry

master9
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 15 Lis 2005 14:32   

No to dobrze ze są niezłe bo i dość tanie. Druga sprawa to na jaką częstotliwość to ma być oraz prosiłbym o jakiś sensowny schemat. Myślałem troszkie nad tym i przyszło i do głowy żeby zwiększyć moc jakby łączyć te nadajniki w szereg albo równolegle.
Powrót do góry

strzelec52
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Libusza

Post#15 27 Sie 2007 12:26   

witam jestem tu nowy i odrazu mam pytanko czy powyższy schemat można zastosować do odstraszania ptaków (gołębi)
Powrót do góry

miczki2
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: warszawa

Post#16 14 Kwi 2009 13:21   

Potrzebuję odstraszacza na psy o zasięgu ok 100 metrów. Musi być skuteczny. Nie znam się na elektronice. Czy ktoś mógłby coś poradzić gdzie to zdobyć. Byłabym skłonna zapłacić za zrobienie takiego sprzętu do odstraszania na zamówienie. Pies sąsiadów a właściwie dwa psy (na zmianę) szczekają przez pół nocy że zwariować można. Bardzo proszę o pomoc bo z tego co widziałam można kupić odstraszacze ale mają mały jak dla mnie zasięg.
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#17 14 Kwi 2009 13:46   

Samo odstraszanie pewnie nic nie da, jeśli te psy i tak muszą być u sąsiadów - nie mają jak stamtąd uciec.
Być może trzeba fakt zakłócania ciszy nocnej zgłosić na policji - może pogrożenie grzywną poskutkuje.

A jeśli jakiś elektroniczny odstraszacz, to taki, który zacznie hałasować (w zakresie ultradźwiękowym)
w odpowiedzi na odgłos szczekania psa - psy szybko się nauczą, kiedy słyszą te dokuczliwe dźwięki.
Powrót do góry

miczki2
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: warszawa

Post#18 14 Kwi 2009 13:51   

właśnie o coś takiego mi chodzi żeby nauczyły się że jak one zaczną to coś zacznie też. Mogłabym to ręcznie włączać bo i tak nie śpię jak szczekają. Z policją nie chcę zaczynać bo wokół mnie mieszka sama rodzina tego "miłośnika" psów, więc miałabym raczej nieciekawie, poza tym facet ma lekko pod kopułą. Potrzebują odstraszacza z zasięgiem do ok 100 metrów. No jakieś 50 - 70 już by wystarczył.
Ten sierściuch ujada już którąś noc z rzędu. Pomóżcie.
Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ruda Slaska

Post#19 14 Kwi 2009 14:31   

miczki2 napisał:
Czy ktoś mógłby coś poradzić gdzie to zdobyć. Byłabym skłonna zapłacić za zrobienie takiego sprzętu do odstraszania na zamówienie.

Wyslij zapytanie do załozyciela postu na PW. Skoro zrobił układ dla siebie , to pewnie i nie bedzie problemem dla niego , wykonać go na zamówienie . I przy okazji dowiesz się czy odstraszacz jest skuteczny.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2009 14:31   

Powrót do góry

kalame
Poziom 1
Poziom 1

Post#20 20 Kwi 2009 11:12   

miczki2 napisał:
właśnie o coś takiego mi chodzi żeby nauczyły się że jak one zaczną to coś zacznie też. Mogłabym to ręcznie włączać bo i tak nie śpię jak szczekają. Z policją nie chcę zaczynać bo wokół mnie mieszka sama rodzina tego "miłośnika" psów, więc miałabym raczej nieciekawie, poza tym facet ma lekko pod kopułą. Potrzebują odstraszacza z zasięgiem do ok 100 metrów. No jakieś 50 - 70 już by wystarczył.
Ten sierściuch ujada już którąś noc z rzędu. Pomóżcie.

Mam niestety ten sam problem, czy udało sie znależć jakieś rozwiązanie lub prawidłowo działający odstraszacz?
Pozdrawiam
Powrót do góry

1530
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Łódzkie

Post#21 21 Lip 2009 21:18   

Witam serdecznie.Zajmowalem sie tematem bo mam ten sam problem.Niestety po dlugim czasie ustalilem jedno potrzebny jest dobrej klasy elektronik majacy podstawy z akustyki.Wtopilem wiele pieniedzy na ludzzi ktorzy obiecywali zrobienie gotowego urzadzenia niestety tylko tyly finansowe i niestey ludzie ktorzy wzieli pieniadze i nie odezwali sie wiecej.Powtarzam najpierw trzeba znalesc uczciwego elektronika ktory zajmie sie profesjonalnie tematem oczywiscie za pieniadze ale chyba warto.Ze swojej strony moge zaoferowac oczywiscie za darmo generator ultradzwiekow rosyjskiej produkcj mysle ze bedzie ok sprawdzalem na oscylosopie.To poczatek bo potrzebny bedzie wzmacniacz i glosnik.Jak bedzie osoba zainteresowana taka zbiorowa praca to prosze o odpowiedz na temat.Pozdrawiam!!!
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Ultradźwiękowy odstraszacz psów - jaki głośnik
Strona 1 z 1