Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa do Tonsil SW 2131

marcw2 29 Sty 2015 13:04 651 7
  • #1 29 Sty 2015 13:04
    marcw2
    Poziom 8  

Witam,
    Proszę o poradę jaką objętość obudowy i czy otwartą czy zamkniętą wykonać do głośników Tonsil s-line 2000 SW2131 i ST91S z zwrotnicą VX690. Taki zestaw zakupiłem kilkanaście lat temu do samochodu ale nigdy nie wykorzystałem, chcę teraz zrobić kolumny do warsztatu. Temat stolarski jest mi znany, natomiast sprawy z doborem obudowy niezbyt. Próbowałem coś obliczyć za pomocą programu WinlSD ale nie wyszło, podał obudowę 45l to chyba za dużo.

Parametry jakie posiadam głośnika SW2131 :
    średnica 130mm
    moc max 100W
    4 ohm
    częstotliwość 50-5000 Hz
    Fs 57 Hz
    Vas 8,25 dm sześciennego
    Re 3,38 ohm
    Qts 0,69
    Bl 3,75 Tm

Bardzo proszę o poradę.

• #2 30 Sty 2015 16:53
    marcw2
    Poziom 8  

marcw2 napisał:
    Witam,
    Proszę o poradę jaką objętość obudowy i czy otwartą czy zamkniętą wykonać do głośników Tonsil s-line 2000 SW2131 i ST91S z zwrotnicą VX690. Taki zestaw zakupiłem kilkanaście lat temu do samochodu ale nigdy nie wykorzystałem, chcę teraz zrobić kolumny do warsztatu. Temat stolarski jest mi znany, natomiast sprawy z doborem obudowy niezbyt. Próbowałem coś obliczyć za pomocą programu WinlSD ale nie wyszło, podał obudowę 45l to chyba za dużo.

średnica 130mm
    moc max 100W
    4 ohm
    częstotliwość 50-5000 Hz
    Fs 57 Hz
    Vas 8,25 dm sześciennego
    Re 3,38 ohm
    Qts 0,69
    Bl 3,75 Tm

Bardzo proszę o poradę.
    Czy ktoś z szanownych kolegów fachowców mi pomoże, jest szansa czy mam szukać pomocy na innym forum?

• Pomocny post
    #3 04 Lut 2015 20:17
    goraj krzysztof
    Poziom 27  

Ja bym je dał w max. 9L. obudowie. Pozostaje pytanie czy zamknięta czy BR. W zamkniętej symulacja wypada lepiej, brak podbić. Z BR basu napewno będzie więcej, ale może być nieprzyjemny. Stroić trzeba wysoko na 60Hz bo Fs jest też bardzo wysoka. Jeśli chcesz spróbować BR to w tym litrażu przy średnicy 5cm. długość powinna wynosić ok 13cm.

• #4 05 Lut 2015 11:25
    marcw2
    Poziom 8  

goraj krzysztof napisał:
    Ja bym je dał w max. 9L. obudowie. Pozostaje pytanie czy zamknięta czy BR. W zamkniętej symulacja wypada lepiej, brak podbić. Z BR basu na pewno będzie więcej, ale może być nieprzyjemny. Stroić trzeba wysoko na 60Hz bo Fs jest też bardzo wysoka. Jeśli chcesz spróbować BR to w tym litrażu przy średnicy 5cm. długość powinna wynosić ok 13cm.

Dzięki za odpowiedź, zrobię komorę zamkniętą.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #5 06 Lut 2015 11:46
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

marcw2 napisał:
    Próbowałem coś obliczyć za pomocą programu WinlSD ale nie wyszło, podał obudowę 45l to chyba za dużo.

średnica 130mm
    moc max 100W
    4 ohm
    częstotliwość 50-5000 Hz
    Fs 57 Hz
    Vas 8,25 dm sześciennego
    Re 3,38 ohm
    Qts 0,69
    Bl 3,75 Tm

Całkiem możliwe że otrzymany wynik jest poprawny. W literaturze (np. w RE. nr 1/1990; do ściągnięcia z http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2397215-60.html )podają, że optymalna objętość obudowy BR bardzo szybko rośnie (proporcjoalnie do dobroci głośnika (Qts) w niemal trzeciej potędze. A dobroć jest tutaj znaczna, takie np. GDN25/40/3 (stosowane np. w Altusach 100) mają Qts dwa razy mniejszy. Stosując głośniki z większym Qts w obudowach BR sięga się więc po środki takie jak sztuczne podtłumienie głośnika "czapką" zakładaną od tyłu na jego kosz.
    Decydując się na obudowę zamkniętą powinieneś zwrócić uwagę na to że już obecnie głośnik ma dobroć bardzo bliską optymalnej: przy Qtc=0,7 uzyskuje się maksymalnie płaską charakterystykę częstotliwościową. W obudowie zamkniętej dobroć jeszcze wzrośnie, tymczasem przy Qtc>1 podbicie przy rezonansie stanie się odczuwalne. Obudowa zamknięta także w tej sytuacji nie powinna być zbyt mała, tym bardziej że spora jest także częstotliwość rezonansu swobodnego głośnika, która również wzrośnie w obudowie. Niestety nie wiem jaką największą objętość obudowy dopuszcza producent głośnika przy mocy z jaką ma pracować. W każdym natomiast wypadku wskazane będzie jak najsilniejsze wytłumienie obudowy zamkniętej, niemal całkowite wypełnienie jej materiałem dźwiękochłonnym. W razie użycia gąbki wskazane jest pozostawić w środku pusty "komin" aby sprężane powietrze mogło wnikać w materiał tłumiący na znacznej powierzchni. Dobre wytłumienie nie tylko obniży Qtc, ale i sprawi że wzrost częstotliwości rezonansowej nie okaże się tak duży jak w pustej obudowie o tej samej pojemności.

• #6 06 Lut 2015 18:49
    marcw2
    Poziom 8  

Tomek Janiszewski napisał:
    marcw2 napisał:
    Próbowałem coś obliczyć za pomocą programu WinlSD ale nie wyszło, podał obudowę 45l to chyba za dużo.

średnica 130mm
    moc max 100W
    4 ohm
    częstotliwość 50-5000 Hz
    Fs 57 Hz
    Vas 8,25 dm sześciennego
    Re 3,38 ohm
    Qts 0,69
    Bl 3,75 Tm

Całkiem możliwe że otrzymany wynik jest poprawny. W literaturze (np. w RE. nr 1/1990; do ściągnięcia z http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2397215-60.html )podają, że optymalna objętość obudowy BR bardzo szybko rośnie (proporcjoalnie do dobroci głośnika (Qts) w niemal trzeciej potędze. A dobroć jest tutaj znaczna, takie np. GDN25/40/3 (stosowane np. w Altusach 100) mają Qts dwa razy mniejszy. Stosując głośniki z większym Qts w obudowach BR sięga się więc po środki takie jak sztuczne podtłumienie głośnika "czapką" zakładaną od tyłu na jego kosz.
    Decydując się na obudowę zamkniętą powinieneś zwrócić uwagę na to że już obecnie głośnik ma dobroć bardzo bliską optymalnej: przy Qtc=0,7 uzyskuje się maksymalnie płaską charakterystykę częstotliwościową. W obudowie zamkniętej dobroć jeszcze wzrośnie, tymczasem przy Qtc>1 podbicie przy rezonansie stanie się odczuwalne. Obudowa zamknięta także w tej sytuacji nie powinna być zbyt mała, tym bardziej że spora jest także częstotliwość rezonansu swobodnego głośnika, która również wzrośnie w obudowie. Niestety nie wiem jaką największą objętość obudowy dopuszcza producent głośnika przy mocy z jaką ma pracować. W każdym natomiast wypadku wskazane będzie jak najsilniejsze wytłumienie obudowy zamkniętej, niemal całkowite wypełnienie jej materiałem dźwiękochłonnym. W razie użycia gąbki wskazane jest pozostawić w środku pusty "komin" aby sprężane powietrze mogło wnikać w materiał tłumiący na znacznej powierzchni. Dobre wytłumienie nie tylko obniży Qtc, ale i sprawi że wzrost częstotliwości rezonansowej nie okaże się tak duży jak w pustej obudowie o tej samej pojemności.

Mam zamiar wygłuszyć ściany boczne i tylną matą bitumiczną i gąbką akustyczną w kształcie fali. Początkowo planowałem obudowę 12l, sugerując się podpowiedzią kolegi goraj krzysztof zmodyfikowałem projekt do 9l. Czy sugerujesz zwiększyć jak tak do do jakiego litrażu ?

• Pomocny post
    #7 06 Lut 2015 23:36
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Od współczesnych głośników trzymam się z dala (choćby ze względu na nietrwałe piankowe zawieszenia), i tego typu nie znam. Kiedyś producent podawał dopuszczalną objętość obudowy zamkniętej dla danego typu głośnika; przy niepełnym wykorzystaniu mocowym można było zrobić ją większą. Ale tu zawierzyłbym Krzysztofowi, i w razie gdyby przeszkadzalyby mi nadmiernie uwydatniona częstotliwość rezonansu - napakowałbym materiału tłumiącego niemal do pełna, kontrolując przy tym rezonans i starając się aby wypadł jak najniżej.

• #8 07 Lut 2015 10:29
    marcw2
    Poziom 8  

Tomek Janiszewski napisał:
    Od współczesnych głośników trzymam się z dala (choćby ze względu na nietrwałe piankowe zawieszenia), i tego typu nie znam. Kiedyś producent podawał dopuszczalną objętość obudowy zamkniętej dla danego typu głośnika; przy niepełnym wykorzystaniu mocowym można było zrobić ją większą. Ale tu zawierzyłbym Krzysztofowi, i w razie gdyby przeszkadzalyby mi nadmiernie uwydatniona częstotliwość rezonansu - napakowałbym materiału tłumiącego niemal do pełna, kontrolując przy tym rezonans i starając się aby wypadł jak najniżej.

Ok, zostaje przy 9l.
    Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas kolegom.
    Temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme