Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezinwazyjne wyciągnięcie cewki głośnikowej.

Zamerstary 30 Sty 2015 13:16 804 11
  • #1 30 Sty 2015 13:16
    Zamerstary
    Poziom 26  

Witam.

Tak jak w temacie, interesują mnie sposoby na bezinwazyjne wyciągnięcie cewki głośnikowej z przetwornika.

Bedę miał kilka głośników, które albo są trudno dostępne, a i części oryginalnych do nich nie ma, a jak są to koszty są ogromne. Stąd moje pytanie, jakieś sposoby macie sprawdzone? Zazwyczaj bawiłem się rozpuszczalnikami i nożykiem, ale często ten sposób się nie sprawdzał i wtedy pojawiał się problem, ponieważ trzeba było poświęcić membrane, czy resor.

Proszę o podpowiedzi, o jakieś sprawdzone sposoby.

• #2 30 Sty 2015 14:14
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Ja rozpuszczam klej chloroformem i zawieszenie odchodzi bez problemu. Paruje on na tyle szybko, że nie zawieszenie go nie zdąży wchłonąć. Myślę że możesz mieć problem z dostępem do CHCl3.

• #3 30 Sty 2015 17:22
    wkj
    Poziom 34  

Zamerstary napisał:
    Witam.

Tak jak w temacie, interesują mnie sposoby na bezinwazyjne wyciągnięcie cewki głośnikowej z przetwornika.

Bedę miał kilka głośników, które albo są trudno dostępne, a i części oryginalnych do nich nie ma, a jak są to koszty są ogromne.

Co to za głośniki? Inaczej wyciąga się cewki z GDWK a inaczej z GDN. Których części nie ma? Prawda jest taka że nasz Tonsil i nie tylko stosował te same części w różnych przetwornikach (nie wszystkie), aby się dowiedzieć o tym trzeba mieć dokumentacje konstrukcyjną danych głośników.

• #4 30 Sty 2015 19:54
    Zamerstary
    Poziom 26  

Niskotonowe różnych marek, np. starsze modele Infinity, Sansui, Pioneer, Quadral.

A w przypadku kiedy kopułka głośnika niskotonowego jest tekstyliowa to jak ją odkleić od membrany tak aby nic nie ucierpiało, Jakieś sprawdzone sposoby ktoś ma na takie mniej typowe głośniki?

A w przypadku kiedy kopułka głośnika niskotonowego jest tekstylna to jak ją odkleić od membrany tak aby nic nie ucierpiało, Jakieś sprawdzone sposoby ktoś ma na takie mniej typowe głośniki?

• #5 07 Lut 2015 22:31
    Pawel S.
    Poziom 39  

Chcesz wyciągać jedynie cewki?
    Czy chodzi o rozebranie całego głośnika?

Ja używam głównie mikropalnika w celu podgrzania kleju. Jak kosz jest aluminiowy lub plastikowy to rozpuszczalnika ksylenowego.

• #6 07 Lut 2015 23:42
    Zamerstary
    Poziom 26  

Chcę wyciągnąć cewki tak aby nie uszkodzić membrany. A jeśli chodzi o kopułki to czym najlepiej się posługiwać przy ich demontażu aby nie uległy uszkodzeniu?

• #7 08 Lut 2015 01:04
    Pawel S.
    Poziom 39  

Ostry nożyk i dużo cierpliwości ;)

Po co chcesz wyciągać samą cewkę?
    Nie da się tego zrobić bez bezinwazyjnie! Trzeba odciąć klej.

• #8 08 Lut 2015 02:01
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Ja używam skalpela jedenastki albo dziesiątki.

Pawel S. napisał:

Po co chcesz wyciągać samą cewkę?
    Pewnie cewka spalona, a reszta układu nie do kupienia.

• #9 08 Lut 2015 03:11
    Zamerstary
    Poziom 26  

Czyli po prostu muszę to zrobić bardzo uważne by zdemontować cewkę, będę miał na uwadze Wasze porady. Jeśli jeszcze ktoś ma jeszcze do dodania to proszę pisać.

• #10 08 Lut 2015 11:10
    Pawel S.
    Poziom 39  

telecaster1951 napisał:
    Pewnie cewka spalona, a reszta układu nie do kupienia.
    Jeżeli cewka jest spalona to można ją zniszczyć! A uważasz wtedy na resztę układu.

Mierzysz całą cewkę z karkasem przed demontażem. Obcinasz powyżej uzwojenia. I teraz karkas demontujesz poprzez jego rolowanie. Ładnie się odkleja lub odrywa.
    Później papierkiem szlifujesz nadmiar kleju i wpasowujesz nową cewkę (na wcześniej zmierzoną wysokość!).
    Wystarczy trochę pomyśleć ;)

• #11 08 Lut 2015 14:18
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pawel S. napisał:

Jeżeli cewka jest spalona to można ją zniszczyć! A uważasz wtedy na resztę układu.
    Ja tak to zrozumiałem. Że nieinwazyjne ma być dla reszty układu.

• Pomocny post
    #12 08 Lut 2015 14:48
    Pawel S.
    Poziom 39  

To byłoby logiczne - rozklejamy głośnik w celu jego naprawy. A najczęściej naprawiamy bo jest spalony ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme