Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Mildton 170 - Głośnik wysokotonowy - pali się.

MildTon170 05 Lut 2015 23:00 1212 12
  • #1 05 Lut 2015 23:00
    MildTon170
    Poziom 2  

Witam.

Od dłuższego czasu posiadam kolumny Tonsil NewMildton 170.
    W głośniku wysokotonowym wymieniałem cewkę już 3 razy, za każdym razem się ona pali. GDWK 9/80/6.
    W obu głośnikach mam nadtopiona zwrotnicę, nie jest spalona bo drut jest cały, ale mimo wszystko po wymianie cewki w głośniku pali się on po powiedzmy 3 dniach, normalnego domowego użytkowania kolumn, bez przesterów itd.
    Teraz pytanie czy powinienem wymienić zwrotnice? (Myślę że to nic nie zmieni). Czy wymienić głośnik na mocniejszy? Np 9/120 Tonsila. Bądź coś około 200W STXa.
    Wiem że te głośniki lubią się palić, zatem może ktoś ma już doświadczenie w tym temacie i pomoże mi rozwiązać problem.

Pozdrawiam.

Moderowany przez Mirek Z.:

Pisownię postu poprawiłem, następnym razem proszę to zrobić samemu.

• #3 06 Lut 2015 01:18
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Bogdan K napisał:

Przy regeneracji głośnika wysokotonowego, należy pamiętać aby po wstawieniu nowej cewki dodatkowo wstawić nowy kondensator o pojemności 2,2uF.
    Niby czemu? I gdzie?
    MildTon170 napisał:

Teraz pytanie czy powinienem wymienić zwrotnice? (Myślę że to nic nie zmieni).
    Zdjęcie pokaż. Może masz uszkodzony filtr i na GDWK idzie zbyt niskie pasmo.
    MildTon170 napisał:
    Np 9/120 Tonsila. Bądź coś około 200W STXa.
    Musiałbyś przerobić zwrotnicę. Nie ma sensu.
    MildTon170 napisał:
    Wiem że te głośniki lubią się palić,
    Ja mam GDWK 9/40 z roku 1976 i mają nadal oryginalne cewki. Nie, nie lubią się palić. Pali je użytkownik, lub awaria zwrotnicy.

• #4 06 Lut 2015 01:27
    tele02
    Poziom 16  

Częstym powodem są zwarcia między-zwojowe cewki filtru (n.p. "zpieczenie").

• #5 06 Lut 2015 06:25
    wkj
    Poziom 34  

tele02 napisał:
    Częstym powodem są zwarcia między-zwojowe cewki filtru (n.p. "zpieczenie").

Owszem, ale to rzadkość, istotną przyczyną mającą negatywny wpływ na przetworniki wysokotonowe jest to czym owe kolumny są zasilane i ile zniekształceń emituje ów sprzęt.

• #7 09 Lut 2015 19:44
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Patrząc po tandecie, na jakiej masz zregenerowane głośniki, przypuszczam że do GDWK kupujesz podobną tandetę.
    Sprawdź też, czy nie masz czegoś uszkodzonego w zwrotnicy. Po zdjęciach nic nie stwierdzę.
    Czy nie masz zdeformowanej szczeliny magnetycznej? Jarzmo głośnika jest wyraźnie przesunięte, może magnes się rozkleił i cewka się blokuje.

• #9 09 Lut 2015 21:16
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Gender napisał:
    Dlaczego.
    Bo jest projektowana pod dany głośnik. Pod jego impedancję, efektywność, przebieg pasma itd. Jeśli wymienisz głośnik, musisz przerobić zwrotnicę. Bezwzględnie.
    Jeżeli wymieniać głośnik, to na taki sam!
    Sprawdziłeś tę szczelinę?

• #10 09 Lut 2015 21:22

Wygląda w porządku, nie znam się na tym, powiem szczerze że jak montowałem nową cewkę, na początku nie chciało grać tak jak by coś nie łączyło, jak obróciłem głośnik albo lekko docisnąłem kopułkę głośnika grało. W obu tak samo, nie wiem czym mogło być to spowodowane.

• #11 09 Lut 2015 22:20
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pokaż zdjęcia szczeliny magnetycznej. Na pewno dobrze zakładasz kopułkę? Gdzie je kupujesz?
    Spalenie cewki wygląda jak przy zablokowanym układzie drgającym.

• #12 10 Lut 2015 10:27
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

wkj napisał:
    istotną przyczyną mającą negatywny wpływ na przetworniki wysokotonowe jest to czym owe kolumny są zasilane i ile zniekształceń emituje ów sprzęt.

A ja bym tak nie demonizował zabójczego wpływu zniekształceń nieliniowych wzmacniacza na głośniki wysokotonowe i zwrotnice. Nawet przy zupełnym przesterowaniu wzmacniacza moc harmonicznych szybko maleje ze wzrostem ich rzędu, toteż sygnał 30Hz obcięty nawet do postaci prostokąta niewiele wniesie składowych które mogłyby zagrozić GDW, zaś obcięcie sygnału o częstotliwości np. 3kHz którego trzecia harmoniczna przeszłaby przez filtr GDW bez trudu jest mało prawdopodobne z uwagi na niewielki udział składowych o tak dużych częstotliwościach we wzmacnianym sygnale. Niezrozumienie problemu sprawia że dziś już nikogo nie dziwią audioilskie porady aby do głośników stosować wzmacniacze o mocy tak powiedzmy 3 do 4 raza większej niż wynosi ich moc dopuszczalna, co rzekomo ma służyć ich bezpieczeństwu, a w istocie ułatwia tylko zniszczenie wszystkich głośników, nie tylko wysokotonowych w razie zwykłej nieostrożności w posługiwaniu się regulatorem wzmocnienia.
    Natomiast faktycznym powodem notorycznego palenia się GDW może być podwzbudzanie się wzmacniacza. Wadliwie skonstruowany wzmacniacz, w którym zastosowano nadmiernie silne sprzężenie zwrotne przy jednoczesnym ograniczeniu szerokości pasma w otwartej pętli nie tylko wytwarza zniekształcenia typu TIM (nie będące przedmiotem niniejszego tematu) lae też szczególnie łatwo może ulec wzbudzeniu przy większej chwilowej wartości napięcia wyjściowego, zwłaszcza na granicy przesterowania. Sprzyjają ich powstawaniu także modne dziś zwrotnice wyższych rzędów, cechujące się przy niestarannym zaprojektowaniu (np. z kalkulatora) bardzo nierównomierną i pełną składowych reaktancyjcnych charakterystyką impedancji, do których wzmacniacze, szczególnie te starszej konstrukcji z czasów gdy tego rodzaju wynalazków w zespołach głośnikowych nie stosowano mogą nie być przystosowane. Podwzbudzenia te łatwo zaobserwować na oscyloskopie: objawiają się one rozmyciem wierzchołków przebiegu, jakby ktoś pończochę na nie naciągnął. Ich widmo mocowe sięga wysoko, toteż mogą one stanowić realne zagrożenie dla głośników. Skoro więc wciąż się pala - przebadałbym wzmacniacz właśnie na tę okoliczność.

• #13 10 Lut 2015 22:00
    MildTon170
    Poziom 2  

Przesyłam zdjęcia szczeliny.

Tonsil Mildton 170 - Głośnik wysokotonowy - pali się. Tonsil Mildton 170 - Głośnik wysokotonowy - pali się. Tonsil Mildton 170 - Głośnik wysokotonowy - pali się. Tonsil Mildton 170 - Głośnik wysokotonowy - pali się. Tonsil Mildton 170 - Głośnik wysokotonowy - pali się.

Zamówiłem już nowe cewki, spróbuje jeszcze raz wymienić i używać pod innym wzmacniaczem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME