Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT 1525C, Jaki silnik do slidera.

mgcaliber 19 Lut 2015 22:17 2883 22
  • #1 19 Lut 2015 22:17
    mgcaliber
    Poziom 3  

Witam,

Od jakiegoś czasu planuję zrobić slider z napędem. Wybrałem sterownik AVT1525C.

zasilanie: 5...30 V DC,
    obciążalność: do 1 A/kanał (cewkę),
    sterowanie silnikiem krokowym unipolarnym (5 lub 6 przewodów),
    potencjometr do regulacji prędkości obrotowej
    wymiary PCB: 60 x 30 mm.

Teraz jestem na etapie wyboru jakiegoś silnika krokowego i tutaj moje pytanie: Jakiej mocy maksymalnie kupić silnik aby pociągnął go ten sterownik i czy da radę uciągnąć wózek z aparatem na taśmie zębatej o wadze myślę max. 2kg (zależy mi nie tylko na poruszaniu się w poziomie ale również w pionie.)

Bardzo proszę o pomoc bo niestety jestem totalnie zielony w temacie.
    Z góry dziękuję.

• #3 19 Lut 2015 23:02
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Jeżeli zależy Kol. na zdjęciach w ruchu - a nie typu - start - stop - ujęcie - start,
    To radziłbym zastosować silnik DC ( jak doradza Kol. ) .
    Chodzi i o kwestie zużycia baterii i o drgania od silnika przenoszące się na kamerę .
    Robiłem takie coś do kamery ( nie aparatu ) do prób ujęć 3D.
    I przy wolnych przejazdach kamera jednak drgała.
    Skończyło się na silniku DC z przekładnią
    Poza tym - przy ruchu w pionie i napędzie paskiem zębatym może się zdarzyć ( nieszczęśliwie ) że kamera zjedzie bez kontroli.
    Mam " wersję beta " i robiłem próby.
    Pozdrawiam.

• #4 19 Lut 2015 23:15
    mgcaliber
    Poziom 3  

Twierdzisz, że silnikiem krokowym nie uciągnę aparatu bądź kamerki gopro?
    To ma być głównie do timelapse lub niezbyt szybkiego ale płynnego ruchu więc nie ma mowy o szybkich obrotach itp. A nie raz widziałem, że ludzie tworzą na czymś takim slidery zasilane np 8 paluszkami czy jakimś akumulatorem żelowym.

Poza tym robię własnoręcznie slider po to żeby zaoszczędzić a nie wydawać 1600zł :)

PS. W takim razie w jakim przedziale cenowym mogę się zmieścić takim silnikiem DC + sterownik do tego + zasilanie. W planach mam zdjęcia w raczej baardzo wolnym ruchu bądź kamerowanie z nieco szybszym ruchem. Czy ten sterownik co podałem nada się do silnika DC?

• #5 20 Lut 2015 02:11
    D214d3k
    Poziom 38  

Jakiś regulator napięcia plus niewielki silnik modelarski. Do slidera pionowego najlepszym wyjściem było by zastosowanie napędu długą śrubą (są takie nagwintowane pręty do skręcania schodów w sklepach żelaznych). Wtedy nie zjedzie.
    https://www.youtube.com/watch?v=m15OQAYbzNQ Można podejrzeć w tym projekcie jak to działa ale samego projektu chyba lepiej nie naśladować :).

• #6 20 Lut 2015 08:08
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Ze śrubą to jest dylemat.
    Nadaje się doskonale do wolnych ujęć - z szybszymi może być problem.
    No i powrót na pozycję trochę trwa .
    Silnikiem krokowym oczywiście podniesiesz kamerę - pod warunkiem że będzie odpowiednio mocny i do tej mocy zapewnisz źródło zasilania.
    No i pozostaje kwestia drgań.
    Tak się składa że przy pewnej prędkości pasek ( i reszta konstrukcji) wpada w rezonans.
    Chyba muszę zejść do piwnicy , wydłubać szynę i porobić jakieś fotki.
    Trochę nieporęczna - - ponad 1200mm.
    Pozdrawiam.

• #7 20 Lut 2015 19:49
    mgcaliber
    Poziom 3  

Hmm a co do silnika DC z przekładnią to polecicie jakiś konkretny?
    Jakie minimalne prędkości mogę uzyskać takim silnikiem? Zależy mi na tym, żeby co najmniej godzinę (lepiej by było jeszcze dłużej) sunąć po tej szynie.

• #8 20 Lut 2015 21:00
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Robiłem slider z przejazdem 1800 mm pod lustrzankę i o ile do timelapse założyłem napęd z krokowym 34HS8401-02 i sterowałem z 1/16 kroku było bardzo dobrze (poza zużyciem akumulatora) to kiedy chciałem nakręcić normalne ujęcia to faktycznie przy średnich prędkościach pasek wibrował.
    Założyłem silnik DC PG45ZY45246000-32,5k - działał dosyć dobrze, ale miał wadę (może z winy regulatora mimo że był z PWM) - wraz ze spadkiem napięcia akumulatora spadały mu obroty.
    Chciałem założyć pełne serwo, ale niestety cena była zaporowa i w efekcie użyłem serwa DC GR42x40 Heds z enkoderem i drivem SMC3 ELM i jeszcze nie zdążyłem go przetestować - mam nadzieję że już będzie OK bo po tych wszystkich przeróbkach już trochę mi się odechciało.
    Pozdrawiam.

• #9 20 Lut 2015 21:17
    D214d3k
    Poziom 38  

Akurat do tmelapse to częściej widzę timery robiące w ustalonych interwałach "pstryk" bez zatrzymywania silnika. Oczywiście rozwiązanie nie na każde warunki.

• #10 20 Lut 2015 21:24
    mgcaliber
    Poziom 3  

Zależy mi po prostu na ciągłym wolnym napędzie, samo pstrykanie to już sobie ustawiam w aparacie czy kamerce gopro bo mam tam taką możliwość.
    No więc spróbuję jednak z silnikiem krokowym, i będę tego używał właśnie raczej tylko do timelapse. Dzięki za pomoc i odpowiedź :)

• #11 20 Lut 2015 21:52
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Próbuj - jak by coś poszło nie tak to zmiana na DC nie będzie problemem.
    Ile mm / sek masz zamiar to pędzić ?
    Silnik robi 200 k / ob - więc przy kole 10z i pasku T5 masz 10 x 5 = 50mm / ob .
    Przy wolniejszym ruchu poszczególne kroki będą odczuwalne ( i słyszalne ).
    Takie " dzięciolenie " :D
    Jak możesz to zastosuj ( jak Kol. pisał ) sterownik z mikrokrokiem - 1 / 8 - 1 / 16.
    Zawsze będzie płynniej.
    Pozdrawiam.

• #12 20 Lut 2015 23:18
    mgcaliber
    Poziom 3  

szczerze mówiąc to nie zastanawiałem się nad dokładną prędkością ale myślę, że dobrze by było nagrać czasem jakąś dłuższą scenerię chmur itp.
    Szynę mam o długości 1 metra, wiec fajnie by było jakby wózek jechał tą długość dajmy na to 2h? Nie wiem czy będzie to w ogóle możliwe ale w każdym razie im dłużej tym lepiej :)

PS. Gdzie znajdę taki sterownik z mikrokrokiem, możliwie prosty w podłączeniu i obsłudze dla zielonego gościa takiego jak ja. Zależy mi też na przystępnych cenach.
    Jakbyście mogli to doradźcie któryś.
    Dzieki

• #13 21 Lut 2015 09:05
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam ponownie.
    Mgcaliber jak chcesz tak wolno to daj krokowy z przekładnią np 1:20 i wtedy mały silnik nawet ok 1A i masz całkiem fajny posuw, a jak jeszcze dasz przełącznik pomiędzy mikrokrokiem a pełnym to masz i większą prędkość.
    Jak chcesz to mogę podarować taki napęd, który został mi po próbach na małej szynie - zrobisz próby i może dla Twoich celów się nada.
    A jeżeli chcesz kupić to: http://www.ebmia.pl/sterownik-silnika-krokowe...p-60173.html?gclid=CObKvJDK8sMCFfDKtAod6TQATQ
    http://www.ebmia.pl/generator-impulsow-prosto...p-42772.html?gclid=CObKvJDK8sMCFfDKtAod6TQATQ
    a silnik na jakimś portalu aukcyjnym.
    Pozdrawiam!

• #14 21 Lut 2015 09:10
    bogdan_p
    Poziom 39  

mgcaliber napisał:
    Szynę mam o długości 1 metra, wiec fajnie by było jakby wózek jechał tą długość dajmy na to 2h?

Czy zastanawiałeś się nad przełożeniem przy takich założeniach ?
    czas 7200 sek droga 1000 mm co daje 0,1388 mm na sekundę lub 1mm na 7,2 sekundy, w takim wypadku to raczej napęd śrubowy. Skoro jesteś zielony z elektroniki to polecam silnik DC z przekładnią do tego prosty regulator PWM .

• #15 21 Lut 2015 09:37
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Dokładnie tak - śruba.
    Ale wtedy trzeba wybrać - albo szybko - albo wolno.
    Silnik mogę Kol. podarować - mam kilka.
    Pozdrawiam.

• #17 22 Lut 2015 19:40
    bogdan_p
    Poziom 39  

Gdyby przyjąć że układ będzie pracował tylko w poziomie to jest to realne ale sam założyłeś

mgcaliber napisał:
    wózek z aparatem na taśmie zębatej o wadze myślę max. 2kg (zależy mi nie tylko na poruszaniu się w poziomie ale również w pionie.)
    a w pionie to już potrzebny jest konkretnej mocy silnik a najlepiej z przekładnią ślimakową. Nie wiem jakie sterowanie ma AVT1725 ale jak nie ma opcji tzw. prądu trzymania to praca w poziomie z masą ok 2kg może być problemem. zanim coś zaczniesz kupować proponuje dokonać dokładnych obliczeń szczególnie przy napędzie pasowym gdzie w grę wchodzi przesuw na obrót , moc silnika oraz podstawowy parametr kąt obrotu / krok dla Twoich potrzeb to jedynie 1,8 lub 0,9.
    Nadal uważam że dla pracy w obu płaszczyznach lepszym / prostszym rozwiązaniem jest napęd śrubowy. Jak na razie rozważamy układ napędowy a jak kolega chce rozwiać układ jezdny ?

• #18 22 Lut 2015 21:20
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Przy przełożeniu 1 - 3 i pasku zębatym w poziomie spokojnie 5 kg idzie.
    W pionie musiałbym spróbować.
    Na śrubie ( M12 ) w pionie 2kg - ale na innym silniku ( słabszym - PM55 ) i sterowniku.
    Ale Kol. postanowił spróbować na sterowniku z linku - więc trzeba poczekać na efekty prób.
    Generalnie - zrobiłbym dwie wersje - na pasku do poziomego przemieszczania i szybszych ruchów i na śrubie do pionu i wolniejszych działań.
    Pozdrawiam.

• #19 23 Lut 2015 12:50
    mgcaliber
    Poziom 3  

Ok, dzieki za odpowiedź. Tak chyba będę musiał zrobić, 2 slidery i z głowy :)
    Co do tego sterownika z linku, jaki silnik do niego dobrać? Na jakie parametry zwracać uwagę, żebym nie kupił jakiegoś za słabego albo za mocnego :)
    Pozdr

• #20 17 Lut 2016 18:51
    MormoN
    Poziom 10  

Temat już stary ale tak dla przyszłych poszukiwaczy wideo sliderow diy. Najprostszym sposobem będzie użycie silnika dc z przekładnią o prędkości obrotowej po przekładni na poziomie 20-30/12v na minutę z prostym regulatorem napięcia i po drodze przerywacz o odpowiedniej częstotliwości lub programowalny. Dzięki temu mamy napęd do szybszych ujęć albo do długich timelapsow wedle uznania. Po co wydawać kasę i mieć tylko jedno wyjście?

• #21 03 Sty 2017 02:05
    Jacqbus
    Poziom 12  

Ja również podbijam stary temat, ale właśnie sam zastanawiam się nad wyborem silnika do mojego projektu i również zatrzymałem się na etapie: krokowy czy DC?

Musi spełniać 3 podstawowe założenia:
    1. pracować zarówno jako sów szybki jak i wolny (bardzo wolne timelapsy),
    2. szybki sów musi być jak najcichszy, ponieważ grany jest również dźwięk (na zewnętrzny, niezależny mikrofon kierunkowy lub mikroport, ale mimo wszystko umieszczony w pobliżu)
    3. Umożliwiać pracę pod kątem (do 50 stopni max)

Zasilaniem i elektroniką nie ma się co za bardzo przejmować, ponieważ będzie podłączana zewnętrznie za pomocą kabla, a zasilanie akumulatorem do drona lub małym żelowym.

Znalazłem na YT test głośności silnika krokowego: https://youtu.be/5UJgDtGRXDM?t=31s i wygląda całkiem obiecująco (oczywiście po zastosowaniu gumowych podkładek tłumiących.
    Z drugiej strony posiadam silnik DC 12V z przekładnią (od jakiejś obrotowej lokówki) i po uruchomieniu wcale za cichy nie jest.

Czytałem powyżej opinie na temat silników krokowych, że przy niskich obrotach szarpią a z drugiej strony ten hałas DCka... Jakieś sugestie w którą stronę pójść? Może są jakieś ciche silniki DC? ew. jakie najlepiej wybrać do testów, żeby nie kupować silników na kilogramy :D

• #23 04 Sty 2017 18:20
    crobe
    Poziom 16  

Do wolnych timmelapse musisz mieć dedykowany sterownik.