Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa TL dla głośnika W.STX.10.2.400.8.F.S.MC

wielkimt2 26 Lut 2015 19:59 612 4
  • #1 26 Lut 2015 19:59
    wielkimt2
    Poziom 14  

Witam

Chciałem zapytać czy ten głośnik nadaje się do obudowy TL. Głośnik ma niskie (bo ok. 0,33) Qts, nigdzie nie doczytałem się konkretnej odpowiedzi czy to dobrze czy źle.
    Wiem tylko że uzyskam dobry impuls ale stracę na dynamice najniższych częstotliwości, tylko pytanie jak bardzo?

Oczywiście mam bardzo dużo miejsca na taką skrzynie, a nawet na dwie(ale o tym dalej)

Z wyliczeń wiem, że tunel powinien mieć długość 240cm (już z wytłumieniem dla fs=31hz) tutaj drugie pytanie
    Jak mam konkretnie wyznaczyć długość tunelu w skrzyni? Długość tunelu to najkrótsza droga jaką przebędzie powietrze? Czy mniej więcej długość środka tunelu(czyli średnia z zewnętrzej dlugości i wewnętrznej tunelu)? Tu obrazek o co mi chodzi:

Oczywiście mają to być typowe subwoofery grające tylko od chyba 15hz (taki mam filtr subsoniczny) do 100-130 hz (albo nawet tylko do 60hz bo kolumny które mam to do tej częstotliwości dają radę). Więc "dziura" w charakterystyce która powstanie jest mi niestraszna.

Aktualnie posiadam dwa identyczne subwoofery band-pass 4th na tym głośniku.
    Tu zdjęcia jak są wyliczone Obudowa TL dla głośnika W.STX.10.2.400.8.F.S.MC
    jak widać zależy mi najbardziej na odtwarzaniu najniższego pasma przez sub.

Aktualna skrzynka pozwala mi wykorzystać pełną moc głośników. Zastanawiam się czy w obudowie TL moje głośniki będą mogły też się wykazać niekoniecznie mocą lecz dynamiką na podobnym poziomie przy maksymalnym wychyleniu?

Najprościej chodzi mi o to czy składanie tych obudów będzie opłacalne (dzwiękowo)?

@Edit
    Stworzyłem projekt skrzynki. Wg średniej długość tunelu wyszła 264cm(jeszcze postaram się skrócić o jakieś 15cm. Ale pytanie czy dobrze policzyłem długość tunelu w moim projekcie? Oczywiście nie brałem w moich obliczeniach pod uwagę skosów które są na rogach tunelu.

• #3 04 Mar 2015 16:04
    wielkimt2
    Poziom 14  

Jest tam odpowiedź na chociaż jedno moje pytanie? Ja nie potrafię znaleźć. Jeśli mógłbyś bardziej pomóc, bo mój angielski nie jest "perfekcyjny".

• #4 04 Mar 2015 16:18
    marian133
    Poziom 36  

wielkimt2 napisał:
    Długość tunelu to najkrótsza droga jaką przebędzie powietrze?

Tak.
    Ale dodając wytłumienie pozornie wydłużysz tunel, więc równie dobrze możesz liczyć tak jak na drugim obrazku.

Co nie zmienia faktu że to czysta teoria, w sensie obudowa "wyliczona" a nie pomierzona.
    Plus jest taki że taka "wyliczona" TL-ka, choć nie jest dopracowana (pomierzona) powinna zagrać.

Jakie jest SD tunelu?

• #5 04 Mar 2015 21:22
    wielkimt2
    Poziom 14  

SD głośnika to :345cm2

Powierzchnia tunelu przy głośniku równa się 2xSD a na wylocie 1xSD

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME