Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica głośnikowa Maestro ll 180 - Nietypowy kondensator

mirashi72 06 Mar 2015 17:13 1257 6
  • #1 06 Mar 2015 17:13
    mirashi72
    Poziom 7  

Witam, na zdjęciu jest zwrotnica z moich Tonsil Maestro 180 ll. Równolegle do kondensatoa 3,3uF przylutowany jest kondensator pokazany strzałką. W jakim celu producent go zastosował? Na schemacie go nie ma.

• Pomocny post
    #2 06 Mar 2015 17:19
    ziomus90210
    Poziom 35  

Producent dodał do 3,3µF równolegle 220nF, co razem daje 3,52µF. W jakim celu? Zapewne zmiany charakterystyki zwrotnicy.

• Pomocny post
    #3 07 Mar 2015 07:50
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Już raczej w obawie o to że kondensator elektrolityczny bipolarny 3,3µF wykazuje znaczną pasożytniczą rezystancję szeregową, dającą o sobie znać przy wyższych częstotliwościach. Zbocznikował go więc mniejszym kondensatorem foliowym, który tej wady prawie nie wykazuje. Takie bocznikowanie kondensatorów elektrolitycznych spotyka się bardzo często w układach zasilających. Tutaj zdecydowanie lepiej było po prostu wymienić kondensator elektrolityczny na foliowy o pojemności 3,3µF: mylarowy MKT a najlepiej polipropylenowy MKP. Ma on pod każdym względem lepsze parametry: wyższą dobroć i niezawodność, mniejszą upływność a zwłaszcza stabilność pojemności, temperaturową i długoczasową. Dlatego wątpliwy sens miałoby takie "przestrajanie" zwrotnicy przez dosztukowywanie kondensatora równolegle do elektrolitycznego: ten ostatni i tak niebawem się rozjedzie. Nieco wyższa cena i większe gabaryty kondensatora foliowego w porównaniu z elektrolitycznym nie gra w dzisiejszych czasach roli, a bezpieczeństwo głośników i wzmacniacza (w razie wystąpienia zwarcia w kondensatorze elektrolitycznym) - bezcenne.

• #4 07 Mar 2015 14:36
    mirashi72
    Poziom 7  

Profilaktycznie wymienię ten kondensator na MKT i w związku z tym mam pytanie jakiej wartości powinien być, bo Tonsil stosował tam kondensatory o różnej wartości raz 3,3uF a innym razem 3,9uF. Jaki wpływ mają te wartości na pracę kolumny, jaki mają wpływ na dźwięk? W sieci znalazłem taki schemat zwrotnicy:

W moich Maestro są kondensatory o wartościach przekreślonych na schemacie. Nie wiem jak z polaryzacją GDWK, bo widać, że też jest zmieniona.

• #5 07 Mar 2015 18:00
    ziomus90210
    Poziom 35  

Rozszerza pasmo przenoszenia przetwornika średniotonowego od góry, zauważ ,że wysokotonowy również ma zmieniony kondensator.

• Pomocny post
    #6 08 Mar 2015 07:49
    wkj
    Poziom 34  

mirashi72 napisał:
    Profilaktycznie wymienię ten kondensator na MKT i w związku z tym mam pytanie jakiej wartości powinien być, bo Tonsil stosował tam kondensatory o różnej wartości raz 3,3uF a innym razem 3,9uF.

Umiesz czytać dokumentację?
    Przy przekreślonych kondensatorach są odpowiednie literki w kołeczkach, oznaczają zmiany w toku produkcji.
    Czyli pierwsze miały bez zmian, później zmiany zostały wprowadzone, w legendzie powinno być napisane kiedy ów zmianę wprowadzono.
    Suma sumarum, jak masz to co masz w kolumnie i odpowiada ci dźwięk i podział pasma to wymontuj ten zespół kondensatorów, zmierz pojemność i kup taki sam MKP.
    Nie bierz pojemności z opisów na częściach bowiem maja one swoja tolerancję błędu.

• #7 10 Mar 2015 17:25
    mirashi72
    Poziom 7  

Okazało się, że w jednej zwrotnicy kondensator 3,3uF jest zbocznikowany kondensatorem 0,22uF a w drugiej ten kondensator ma wartość 3,9uF i jest sam, bez dodatkowego kondensatora. W obu zwrotnicach wstawiłem 3,9uF MKP. Pozostałe elementy zgodne ze schematem po poprawkach.
    To co jeszcze zauważyłem to wykonanie tylnej ścianki z płyty wiórowej a nie jak pozostałych elementów obudowy w tym ścianki działowej z MDF. Kolumny ze stycznia 2012r. Dziwna sprawa, kolumny były kupione jako para w sklepie, nie na allegro.

------------------------------------------------------------

Cóż, widać, że Tonsil a raczej kolejni właściciele marki różnie podchodzą do spraw jakści swoich wyrobów. Myślę, że w kolumnach za 1570 zł zwrotnice powinny być takie same w obu kolumnach.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME