Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Pawelpps

pawelpps 18 Maj 2005 19:27 3804 14
  • wzmacniacz powstał w przeciągu ostatniego miesiąca.
    w preampie pracują lampy E88CC firmy tesla. są w konfiguracji WK klasa A, projekt zaczerpnięty został z adresu:http://audioton.republika.pl/preamp-wk.html.
    Pierwotnie miał to być tylko przedwzmacniacz ale zdecydowałem się dołożyć końcówki bo byłem ciekaw jak będa brzmiały lampy w połączeniu z układami OPA541.

Teram może parę słów o stronie wizualnej.
    Otóż użyłem obudowy ze starego VHS przy czym zamontowałem drewniany panel przedni a pod lampami znajduje się blacha chromo-niklowa ( bardzo trudny materiał w obróbce)

Zauważycie pewnie że w środku nie ma transformatorów. otóż znajdują się one w osobnej obudowie a napięcia doprowadzone są do wzmacniacza wiązką kabli. zastosowałem oddzielne transformatory do żażenia i zasilania anodowego

Jak widzć na zdjęciach, zdecydowałem się na zamontowaniu potencjometru w środku i przedłużeniu jego osi do panelu. Rozwiązanie takie podyktowane było trudnościami z zamontowaniem potencjometru na 20mm panelu przednim i chęcią wykorzystania gałki którą widać.

O gałce nic nie napiszę bo ciekaw jestem czy ktoś zgadnie skąd pochodzi.

Twraz parę słów o brzmieniu. Nie będę używał superobrazowych epitetów bo prawdę mówiąc chyba tylko nieliczni udają że wiedzą o co w nich chodzi:).Napiszę tak: dużo basu, wyeksponowane wokale i lekko zeżarta góra ale popracuję nad tym.

A teraz koszty:
    transformatory- miałem
    lampy-miałem
    obudowa- miałem
    końcówki -miałem
    kondensatory di zasilaczy, mostki rezystory- ok 50 zł.
    czyli jest to warint bardzo optymistyczny:)

Parę słow o planach na przyszłość:
    zamontuję z tyłu przełącznik źródła sygnału(już go mam)
    wymienię potencjometr na jakiś z dobrym zrównoważeniem obu kanałów(telpody odpadają)

teraz obejrzyjcie zdjęcia i napiszcie swoje uwagi:)

Fajne!
  • #2 18 Maj 2005 19:52
    Hipcio
    Poziom 10  

Gałka to głowica od magnetowidu którego wybebeszyłeś - to było łatwe do odgadnięcia ;)

Masz dzięki temu idealnie wyważoną gałkę głośności :D

• #3 18 Maj 2005 19:54
    _eddie_
    Poziom 32  

Niezly patent z ta glowica :D .W sumie jak tak teraz mysle to mam takich "galek" pare :P .Ogolem calkiem fajnie i pomyslowo.Pozdrawiam

• #4 18 Maj 2005 21:49
    czarek18
    Poziom 24  

Witam projekt fajny lampy zbytnio mnie nie interesują ale za to ta obudowa już chciałem pisać gdzie taką kupiłeś ale po przeczytaniu dowiedziałem sie że to obudowa po VHS.Prawdziwy majstersztyk świetnie pasuje ten panel drewniany do tych lampek nadaje wzmacniaczowi styl retro i ta gałka.Pozdro i więcej takich konstrukcji.

• #5 18 Maj 2005 22:09
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Sliczny wzmacniaczyk, powiedz no czy ta obudowa od VHS byla w tak dobrym stanie, czy malowales ją na nowo z lakierem albo cos? Zwykle z doswiadczenia wiem ze gorna czesc VHS`ow jest porysana lub sa na nich odciski... W kazdym razie takiego wzmacniacza nie powstydziłbym sie postawić na ładnych meblach, idealnie by bylo gdyby meble byly identycznego kolorku:D Moze dodałbyś jakas mala diode sygnalizujaca zasilanie nad potencjometrem regulacji glosnosci? Pozdrawiam i gratuluje konstrukcji:)

• #6 18 Maj 2005 22:29
    pawelpps
    Poziom 15  

jak sie przyjrzycie to zauwazycie ze na galce jest diodka w jednym z otworów(ale jej nie podłączyłem). kolorek nie jest przypadkowy, mam tą samą bejcą robione listwy ozdobne w kolumnach (też własnej produkcji) obudowy nie malowałem jakoś ktoś chyba dbał o ten VHS:)

• #7 18 Maj 2005 22:38
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Znowu ja, chociaż młody to jednak lampowy trep, zacznę się czepiać. Nie podoba mi się:
    -glutowanie wszystkiego do obudowy
    -montaż bez użycia łączówek
    -luźno dyndające kabelki, nie w wiązkach.
    Ale tak to może być ;).

• #8 19 Maj 2005 15:35
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Qrde są tacy co krytykują takie coś??? :D
    Ja nie wiem...
    A tak serio to bym chciał coś takiego umieć zrobić... :( Fajny wygląd - lampy na wierzchu, przod drewniany, reszta czarna - mnie się bardzo podoba :)
    P.S. Ludzi co to za lampy są, co to w ogole jest i skad sie to bierze??? Sory ale jestem zielony :(
    Pozdrawiam!!!
    AAA, no i jakie kolumny masz pod to cacko podpięte, jeśli wolno się spytać...??? Wygląda "stylowo" :)

• #9 19 Maj 2005 17:19
    krzycho123
    Poziom 31  

ogólnie wykonanie na 4 :) ale ten bałagan w obudowie nie przystoi na taki wzmacniacz , nie wspominając że uzywanie kleju silikowego na gorąco nie jest zbyt wskazane do wzmacniaczy , ponieważ moze się wszytko odkleic jak wzmak się nagrzeje ;) ale i tak daje 4 . Pozdro 8-)

• #10 21 Maj 2005 13:18
    pawelpps
    Poziom 15  

fakt muszę przyznać że nadużywam kleju typu glut:) jeżli chodzi o kable to troche ich mał0o na wiązki(za wyjątkiem zasilającego który ma 10 żył) poskręcałem tylko przewody żarzenia a resztę starałem się puścić w miarę krótką trasą.

padło pytanie oi kolumny więc zamieszczam zdjecie,
    układ: 2X ARN188 + GDWK
    wymiary 120x20x27
    materiał-fornirowana meblówka i listwy sosnowe, podstawy z 20 mm sklejki

mam jeszcze do tego taki subwoofer jak na drugim zdjęciuale nie używam go

• #12 21 Maj 2005 15:40
    pawelpps
    Poziom 15  

ja właśnie lubię eksperymentować i nie odstrasza mnie to że lampy nie pasyją do scalaków bo dlaczego tak miałoby być? wielu myśli że lampy to jakiś hiper drogi audiofilski sprzęt i nie przystaje im nawet leżeć koło scalaków:) kopiowanie lampowo-lampowych i tranzystorowych konstrukcji też jest ciekawe ale tak jak mówiłem wcześniej lubię poeksperymentować i posłuchać jakim brzmieniem to zaskutkuje, w końcu na targi audiofilów tego nie wysyłam:) Pozdrawiam i zachęcam do zabaw z lampami.

• #13 21 Maj 2005 16:33
    Rocky Horror
    Poziom 30  

Mam dwa zdania na temat owego projektu:
    1. Obudowa niezwykle pomysłowa, zwłaszcza pokrętło głośności :-) . W sumie tylko trochę otwory w bębnie rażą oko, ale jeśli je jakoś zamaskowac, to efekt będzie nieziemski :-) .
    2. Z wykonaniem technicznym niestety już dużo gorzej. W skali od 0 do 10, estetyka wykonania wnętrza dostałaby mocno naciągnięte 2. Klej "na ciepło" to jednak mało wiarygodny materiał łączeniowy. Szkoda że transformatory zostały wywalone poza wzmacniacz. Przy tak pojemnej obudowie, z powodzeniem możnaby było umieścić je wewnątrz, a układ skutecznie zaekranować. A prowadzenie długich kabli z osobnej obudowy to zawsze jakieś spadki napięć... Sama elektronika też w całości zmieściłaby się w środku razem z radiatorem, a są przecież doskonałe, rozległe otwory chłodzące.

Podsumowując - Ogólnie wzmacniacz ciekawy, aczkolwiek wydaje się że trochę nie przemyślany.. :wink:

• #14 21 Maj 2005 17:21
    Marcin_126
    Poziom 16  

Sory jeżeli uraziłem ale po wykonaniu jednej konstrukcji (właśnie na scalakach) mam do nich trochę mieszane uczucia jeżeli chodzi o audio.
    Mojego obecnego wzmaka też mam z preampem na lampach, końcówa na tranzystorach przy czym tranzystory mocy to MOSFET-y.
    I gra to bardzo przyjemnie.

• #15 27 Maj 2005 23:05
    djvu
    Poziom 21  

Hm ... - Wzmacniacz wygląda całkiem, całkiem ale ten radiator go oszpeca a wrecz nawet bezcześci !

Postaraj się go jakoś upodobnić do koloru obudowy, a napewno będzie OK !

;-)
    Hej !
    "djvu" 8-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME