Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice Wharfedale LX (teoria a praktyka)

marcin_marcepan 30 Mar 2015 20:15 978 4
  • #1 30 Mar 2015 20:15
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Witam serdecznie
    Właśnie jestem na etapie naprawy-przeróbki kolumn jak z tematu a konkretnie LX-12. Mam 2 sztuki ale jedna jest 4 a druga 8 ohm.
    Planuję przerobić je na 2 równe sztuki a wiem że zdobycie oryginalnych głośników graniczy z cudem, dlatego wymyśliłem zmianę wooferów (drivery są równe) na Eminence delta 12 pro.
    Pytanie moje dotyczy zwrotnic bo wiadomo że w wersji 4 i 8 ohm różnią się sobą ale na początek zdjęcie:
    Pierwsza z lewej to oryginał LX-12 8 Ohm, w środku (zdobyczna) LX-15 8 Ohm a z prawej LX-12 4 Ohm.
    We wszystkich opcjach tor drivera jest identyczny za wyjątkiem tłumików (parametrów cewek nie znam) we wszystkich modelach driver jest ten sam.
    Poniżej schemat:
    Przed samym driverem jest jeszcze żarówka której zapomniałem dorysować.
    Dla woofera różnica widoczna gołym okiem dotyczy zwornicy z prawej strony gdyż jest to opcja dla 4 Ohm.
    Tłumiki (te wielkie z lewej) to odpowiednio 3,3 Ohm, 2,0 Ohm, 1,0 Ohm,
    Prawdopodobnie mogę założyć że poszczególne tory driverów różnią się tylko tłumikami. Piszę prawdopodobnie bo ciężko mi uwierzyć żeby producent przy każdym modelu o tej samej impedancji zmieniał cewki skoro kondensatory są te same.
    I teraz do rzeczy:
    Skoro planuję zmianę wooferów na Eminence delta pro 12 które mają wyższy SPL od fabrycznych to jakie tłumienie proponujecie i czy koniecznie muszę wstawić rezystory 30W jak w oryginalnych zwotnicach czy 20W wystarczą? Dodam że to będą tylko nadstawki wspomagane dużymi subami.

• #2 31 Mar 2015 13:43
    Marek Ulaszek
    Poziom 22  

Logika podpowiada, że zakładajc głośniki 8ohm ( zarówno drivery jak i midbasy) powinienieś skopiować zwrotnice LX12 8ohm. Dopasowanie drivera z midem wykonać na drodze odsłuchowej (wymiana R1).
    Natomiast musisz się spodziewać, że ten emienence nie jest odpowiednikiem oryginału, a więc brzydko mówiąc podmienisz go do tej zwrotnicy na "pałę".
    I powiem ci szczerze, że cała operacja jest jak dla mnie mało sensowna. Te kolumny jako używane są warte z 1000zł a ty chcesz jeszcze wpładować do nich głosniki, jak nowe to min. 1100zł, z efektem trudnym do oceny.
    Pozdrawiam.
    P.S. 20W rezystory winne starczyć

• #3 31 Mar 2015 14:32
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Zdaję sobie z tego sprawę ale "Mam 2 sztuki ale jedna jest 4 a druga 8 ohm." i "Planuję przerobić je na 2 równe sztuki a wiem że zdobycie oryginalnych głośników graniczy z cudem"
    Stąd pomysł i pytanie.

• #4 31 Mar 2015 17:47
    Marek Ulaszek
    Poziom 22  

Pomysł moim zdaniem kiepski..
    Co zrobić z zwrotnicami w przypadku jak twoja wiedza o zwrotnicach jest powierzchowna - napisałem - zbudować zgodnie z LX12 8ohm i liczyć, że zagra.
    Natomiast najlepszym wyjściem w przypadku wymiany głosników na inne jest oddać to komuś kto wykonuje profesjonlnie zwrotnice z pomiarami. Efekt może być wtedy zgodny ze sztuką, ale generuje to kolejne koszty. Więc koło się zamyka, bo musisz zainwestowac sporo więcej jak kolumny warte. Dla satysfakcji/idei - można się bawić, nie zniechęcam w tym przypadku. Pozdrawiam.

• #5 17 Kwi 2015 13:37
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Trafiają się czasem po sztuce na sprzedaż.

Mogę Ci opchnąć 2x LX12 lakier wersja 4ohm za 900 i problem z głowy :D

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme