Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inWykrywacz metali - P.I. PULSE INDUCTION - kompletny opis


  Main Page -> Forum Index -> Download, Articles ->Wykrywacz metali - P.I. PULSE INDUCTION - kompletny opis Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
zasoby
Level 23
Joined: 11 Jul 2002
Posts: 786
Helped: 4
Post rating: 101
zasoby
Level 23
Post#1 20 May 2005 23:25  Topic author   

Wykrywacz metali - P.I. PULSE INDUCTION - kompletny opis


Jest to lokalizator impulsowy działający na zasadzie emisji prostokątnej fali elektromagnetycznej w głąb gruntu. Fala taka, w przypadku natrafienia na przedmiot metalowy indukuje w nim siłę elektromotoryczną samoindukcji (tzw. SEM).
Siła ta odkształca kolejną wiązkę pola elektromagnetycznego, zatem w układzie elektronicznym następuje rejestracja takiego odkształcenia. Zostaje ono przetworzone na sygnał akustyczny, który jest łatwo zrozumiały dla użytkownika.
Wskaźnikiem wykrycia obecności metalu jest sygnał akustyczny pochodzący z generatora przestrajanego napięciem, którego częstotliwość w głośniku zmienia się proporcjonalnie do wielkości zlokalizowanego metalu, jego masy oraz odwrotnie proporcjonalnie do odległości od cewki indukcyjnej (anteny lokalizatora).
Lokalizator typu PI posiada szereg własności, których nie posiadają lokalizatory innych typów. Tego rodzaju urządzenie jest w stanie wykryć monetę o śr.2,5 cm na głębokości 28 – 35 cm a jego zasięg graniczny wynosi ok. 180 cm. Czułość urządzenia jest funkcją poboru prądu. Wykorzystaną do detekcji metodę bardzo niskich częstotliwości charakteryzuje niewrażliwość na grunt nawet bardzo wilgotny (np. plaże morskie), odporny jest zatem na działanie tzw. efektu gruntowego. Lokalizator impulsowy posiada jeszcze jedną pozytywną właściwość. Jest nią brak strat spowodowanych gruntem, dla przykładu straty w gruncie w lokalizatorach z dyskryminacją (fazowych) wynoszą 10 do 20  a w innych typach (BFO, IB) nawet 50  .
Do wad tego typu lokalizatora z technicznego punktu widzenia należałoby zaliczyć stosunkowo duży pobór prądu ok. 80 – 100 mA oraz niezdolność do rozróżniania metali ferromagnetycznych (żelazo, nikiel) od diamagnetycznych (złoto, srebro, brąz).
Przy wykrywaniu istotne jest jedynie ułożenie przedmiotu metalowego względem cewki lokalizatora. Przedmioty kolorowe np. monety łatwiej będą wykryte przy ułożeniu równoległym, natomiast przedmioty żelazne np. gwóźdź przy ułożeniu centrycznym
Generalnie, najlepszą wykrywalnością odznaczają się metale kolorowe a zwłaszcza niektóre ich stopy jak brąz i miedzionikiel. Bardzo dobrze wykrywane jest srebro, zaś nieco słabiej złoto. Najsłabszą wykrywalnością odznacza się aluminium.
Należy także zaznaczyć, że skuteczność wykrycia wzrasta dla tych przedmiotów ( zwłaszcza żelaznych), które przetrwały w ziemi setki lat.
Zwiększa się wówczas pole oddziaływania ze względu na utlenienie się części metalu, która weszła w reakcję z ziemią.

W załączniku dokument w formacie DOC lub PDF zawierający: szczegółowy opis wykonania, opis wykonania sondy, wzór płytki, montaż, schemat, wykaz elementów.

Zgoda na publikację - projekt z dnia 15.05.2005r. od J.M.

Attachments:

Helpful post? + +2
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
mar1410
Level 13
Joined: 05 Nov 2003
Posts: 124
mar1410
Level 13
Post#2 21 May 2005 12:58    

WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


No ciekawy projekt. Już go gdzieś widziałem. Czy ktoś już go zbudował. Jeżeli tak to jakie sa efekty jego pracy. Chodzi mi o np. jego stabilność pracy itd. Czy zgadza się z opisem.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
MICHAŁ
Level 17
Location: Śląsk
Joined: 05 Sep 2002
Posts: 260
Helped: 14
Post rating: 5
MICHAŁ
Level 17
Post#3 21 May 2005 15:55    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Ten wykrywacz metali zbudowałem 10 lat temu na pracę dyplomowa i musze powiedzieć,że mój materiał zawarty w tej pracy jest oczywiście większy. Jesli kogoś to interesuje mogę przesłać.Podobny wykrywacz był w nieistniejącym już czasopiśmie Praktyczny Elektronik 8/2000.Ogólnie układ jest już stary ale napweno działa,co do stabilności to można dyskutowć.Zawodowy poszukiwać "skarbów" napewno nie będzie go używał dla amatora może być interesującą konstrukcja.Wg. mojego schematu w układzie przetwornicy podwyższającej napięcie(U8) jest błąd
katoda diody D6 ma być podłączona do katody D5.Na schemacie brakuje także prostego układu sygnalizującego diodą LED rozładowanie akumulatoraka.Na płytce oraz rozmieszczeniu elementow jest to uwzględnione.Pozdrawiam.

Helpful post? + 0
Back to top
eit
Level 17
Joined: 16 Jun 2002
Posts: 304
Helped: 1
Post rating: 6
eit
Level 17
Post#4 21 May 2005 16:46    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Ja też robiłem taki wykrywacz w ramach projektu inżynierskiego :) pare lat temu. Ten i wiele mu podobnych wykrywaczy PI to klony klasycznego już układu "sandbanks150" z stycznia 1979 (pismo bodajże "practical wireless " ). Od tamtej pory zmieniają się tylko układy na bardziej nowoczesne + wprowadzane są drobne ulepszenia, ale ciągle jest to praktycznie to samo. Czasem końcowy VCO na ukł 555 sprzęga się poprzez zasilanie i następuje samowzbudzenie. Ale zdaża się to czasami i do końca nie wiem dlaczego czasem niektóre układy się wzbudzają a inne wogóle (zapewne wynika to z budowy płytki drukowanej ).Ciekawym ulepszeniem jest zastosowanie transoptora między tym ostatnim 555 a resztą układu. Nowsze konstrukcje tego typu posiadają zamiast kilku układów 555 i 4011 (opóżnianie impulsu do poróbkowania) procek który realizuje te funkcje z większą dokładnościa i stabilnością oraz czasem z możliwościami ustawiania częstotliwości i parametrów impulsu próbkującego.
Co do zasięgu podanego w opisie to jest on troszkę przesadzony. Przy dobrym zestojeniu można uzyskać max. 25cm dla monety 1zł. Te 25cm to wynik mierzony w warunkach domowo-laboratoryjnych. W polu nie ma wielkich szans na wykrycie monety na 25 cm. Cewkę tego wykrywacza należy prowadzić dość wolno jak nie chce sie niczego przegapić (wolno przemiatać). Dobrze wykrywa wszelkie kawałki drutów, gwoździe co jest wadą w bardzo zanieczyszonych gruntach, bo wykrywka będzie piszczała prawie bez przerwy :)

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
MICHAŁ
Level 17
Location: Śląsk
Joined: 05 Sep 2002
Posts: 260
Helped: 14
Post rating: 5
MICHAŁ
Level 17
Post#5 21 May 2005 17:39    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


eit ma rację zasasda działania wykrywacza PI jest niezmienna od lat mogą sie jedynie zmieniać rozwiązania poszczególnych układów.
mar1410 dokumetacje wysłałem na e-mail.
eit czy wiesz jak będzie wygłądał przebieg napięcia zwrotnej SEM na cewce w zależności od tego czy lokalizator wykrywa diamagnetyk lub paramagnetyk? Z tego co wiem przebieg ten jest w każdym przypadku inny.Czy byłaby mozliwość zobaczyć Twoją dokumentację.

Helpful post? + 0
Back to top
eit
Level 17
Joined: 16 Jun 2002
Posts: 304
Helped: 1
Post rating: 6
eit
Level 17
Post#6 21 May 2005 18:56    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


MICHAŁ wrote:
czy wiesz jak będzie wygłądał przebieg napięcia zwrotnej SEM na cewce w zależności od tego czy lokalizator wykrywa diamagnetyk lub paramagnetyk? Z tego co wiem przebieg ten jest w każdym przypadku inny.


Zasadniczo przebieg jest taki sam i różni sie o na pewnych odcinkach o zaledwie o np 1mV, więc jako takiej różnicy nie zobaczysz. Ten przebieg to impuls wykładniczy o amplitudzie w granicach nawet 200V (zależy to od impedancji cewki i szybkości przerwania prądu przez generator czyli dI/dt) spadający dość szybko do 0 .Te niewielkie róznice pojawiają się mniej więcej w zakresie 50-150us na zboczu opadania tego impulsu.
Układ timera (np. w tym wypadku 4011) wytwarza impuls próbkujący opóźniony o ok. 50us i podaje go na bramkę otwierającą się w stanie wysokim. Impuls próbujący trwa ok. 50-100us. Wcześniejsze lub późniejsze położenie impulsu próbkującego ma wpływ na lepsze wykrywanie jednych metali w stosunku do innych czyli daje namiastkę dyskryminacji. Późniejsze pojawienie się impulsu próbkującego daje większy sygnał dla metali dobrze przewodzących prąd, jak miedź, srebro. Wcześniejszy impuls daje większe sygnały dla złota, aluminium.
W ten sposób możemy ustawić większą lub mniejszą czułość na określone metale. Jednak żelazo ma ta wadę, że jest obecne w całym zakresie a więc nie da się go "wyciąć" aby nie było wykrywane.
Muszę wyraźnie powiedzieć, że jak ustawimy impuls próbkujący na "aluminium" to wcale nie znaczy, że miedź i srebro nie będzie wykrywane przez wykrywacz (dyskryminacja). Takie ustawienie daje tylko mniejszą czułość wykrywacza na miedź i srebro. Zresztą od zwykłego i mało stabilnego timera na 4011 nie ma co za wiele wymagać. Procek + jakieś metody przetwarzania oparte o DSP (cps) moga dać dopiero jakieś przyzwoite wyniki, ale to są już wykrywacze wysokiej klasy otroche inne budowie i wysokiej cenie, bo dla profesjonalistów

Helpful post? + +1
Back to top
jaadam
Level 10
Location: Tarnow
Joined: 31 May 2005
Posts: 9
jaadam
Level 10
Post#7 01 Jun 2005 14:31    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Jestem kompletnym laikiem, czy będę w stanie samodzielnie zmontować skutecznie "Twój" wykrywacz?, czy może porywam się z motyką...?

Helpful post? + 0
Back to top
stelf1
Level 9
Joined: 05 Jun 2005
Posts: 9
stelf1
Level 9
Post#8 30 Jun 2005 13:27    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


witam mam takie czysto teoretyczne pytanie jak sadzicie jaka cewka bylaby leprza do wykrywacza PI standardowa tzn. o przekroju nazwijmy go kolowym czy moze nawinieta w tzw. slimaka (poczatek w sirodku a koniec na zewnatrz) oczywiscie srednice w przyblirzeniu te same. dzieki za odpowiedzi i milego kopania :-).

Helpful post? + 0
Back to top
riko32
Level 9
Location: sieradz
Joined: 08 Sep 2005
Posts: 8
riko32
Level 9
Post#9 20 Sep 2005 01:58    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Witam też jestem nowy na forum, ściągnołem sobie wczoraj schemat i odrazu poszedłem do sklepu. W moim sklepie nie bylo ua 709 i bf320 ale zamówiłem przez neta, płytka już wytrawiona i działa przetwornica oraz układ nadajnika też reszty jeszcze zrobiłem. Mam pytanie czy stabilizatory 7812 i 7805 powinny być na + czy na - bo zamontowałem te ze środkową nogą podłączaną do minusa i nigdzie tam nie ma napięcia" -5v" jak wspomina autor

Dodano po 30 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie, zabrałem sie szybko za składanie tego wykrywacza i zastanawia mnie czy ten projekt nie jest lepszy www.detektory.wz.cz/download/EP8-2000.pdf. Robiłem już kiedyś wykrywacz ale nie udało mi się go uruchomic a bardzo bym chciał jakiś mieć. Postanowiłem zacząć od tego ale zadowalał by mnie taki na mikrokontrolerze ale chyba nie poradził bym sobie z zaprogramowaniem. Miałem kiedyś z takim do czynienia i bardzo mi się podobała jego praca.

Helpful post? + 0
Back to top
eit
Level 17
Joined: 16 Jun 2002
Posts: 304
Helped: 1
Post rating: 6
eit
Level 17
Post#10 01 Feb 2006 15:02    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Dodam tylko, że zamiast wzmacniacza operacyjnego 709, który nie zawsze można dostać można użyć czeskiego zamiennnika MAA 501 i jak sie nie mylę również MAA 502

Helpful post? + 0
Back to top
riko32
Level 9
Location: sieradz
Joined: 08 Sep 2005
Posts: 8
riko32
Level 9
Post#11 03 Feb 2006 18:09    

WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


już zrobiłem jakiś czas temu działa nieźle jak na taki układ, kilka razy naprawdę się przydał do szukania narzędzi w odpadach z przerabianego drewna, Z 709 u mnie nie było problemów bardziej z tym tranzystorem polowym

Helpful post? + 0
Back to top
ikz
Level 1
Location: Gdańsk
Joined: 15 Feb 2006
Posts: 1
ikz
Level 1
Post#12 21 Feb 2006 00:07    

WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


ile mniej-wiecej kosztuje zrobienie czegos takiego?

Pzdr,
Ikz

Helpful post? + 0
Back to top
leszeksz2
Level 16
Location: Bielsk P
Joined: 25 Oct 2005
Posts: 255
Helped: 3
Post rating: 3
leszeksz2
Level 16
Post#13 11 Mar 2006 21:16    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Witam
Czy w tym wykrywaczu można zastosować Układ LM 709 lub MAA 501 w metalowej obudowie (okrągłej) bo innego nie mogłem dostać?
P.S. Jak podłączyć ten układ?

Helpful post? + 0
Back to top
Śmigło
Level 9
Location: cewkowo
Joined: 15 Jan 2006
Posts: 7
Post rating: 1
Śmigło
Level 9
Post#14 03 May 2006 12:09    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Witam
Buduję ten wykrywacz i ma odnośnie przetwornicy pytanie:
jak mają być podłączone kondensatory C20 i C21?, jestem początkujący a z schematu ideowego nieumiem sie rozczytac
Pozdrawiam wszystkich elektroników

Helpful post? + 0
Back to top
szpadelkomando
Level 9
Location: Bochnia
Joined: 07 May 2006
Posts: 26
szpadelkomando
Level 9
Post#15 08 May 2006 18:43    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Całkiem przyjemne urządzenie. Właśnie zaczynam jego budowę - mam nadzieję żę się uda:D

pozdro
Maciek

Helpful post? + 0
Back to top
blackbird85
Level 1
Location: krakow
Joined: 09 May 2006
Posts: 1
blackbird85
Level 1
Post#16 09 May 2006 13:45    

WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


schrzanilem robote. Nie dziala.
Niewiem czy mam sily zeby zaczynac jeszcze raz...

Helpful post? + 0
Back to top
bedman87
Level 10
Joined: 12 May 2006
Posts: 6
Helped: 1
bedman87
Level 10
Post#17 12 May 2006 16:42    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Bardzo mnie to zaciekawiło, mam zamiar zrobić własny wykrywacz, ale niestety jestem zielony i niewiem czy dam sobie rade. Jak coś to chyba wspomożecie, co ?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Śmigło
Level 9
Location: cewkowo
Joined: 15 Jan 2006
Posts: 7
Post rating: 1
Śmigło
Level 9
Post#18 14 May 2006 15:05    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Kurcze coś nie tak z przetwornicą napięcia.
działa względem masy zasilania a nie względem plusa.
Pomóżcie.Co mam źle podłączone?

Helpful post? + +1
Back to top
serwisant_tel_fax_kser...
Level 10
Location: Dolnośląskie
Joined: 17 Oct 2005
Posts: 16
serwisant_tel_fax_ksero
Level 10
Post#19 15 May 2006 14:19    

WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Większość wykrywaczy pi dziala podobnie a sposoby realizacji zadania róznią sie jedynie z powodu "różnych umiejętności konstruktorów " a własciwie nasladowców pierwowzoru . Ponieważ elektronika robi " milowe kroki na codzień " to dziś układ z 555 bynajmniej w obwodzie generatorów trąca starocią a mikroprocesorowy układ zamiast garsci złomu to większa stabilność precyzja działania i niezawodność . Obecnie na podstawie doświadczeń można zbudować wykrywacz o znacznie lepszej stabilniści i obniżając koszty . Jesli chodzi o szybkość działania to napewno nie jest to urzadzenie do " koszenia " a spokojnego poszukiwania znalezisk . Wada to prądożerność , zaleta prosta budowa i odporność na zmineralizowany grunt . Dla amatora który bawi sie w szukanie zapewne wystarczy . Dla fanatyka bedzie zabawką ... Mając "watpliwą przyjemność" naprawiania wykrtwaczy pana Nowaka moge powiedzieć tyle działają ale producenta wysłał bym do podstawówki bo tam lepiej lutuja dzieci ...

Helpful post? + 0
Back to top
Tuskanus
Level 2
Location: Łódź
Joined: 28 Aug 2005
Posts: 3
Tuskanus
Level 2
Post#20 28 Jun 2006 23:38    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


czy ktoś mógłby mi przesłać jakąś dokumentację do podobnego wykrywacza.. szukam czegoś prostego w montażu, bo z elektroniką jestem na poziomie przedszkolaka i nie poradze sobie z jakąś wyszukaną machiną :)

nosferat(małpa)op.pl

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
sadowski25
Level 12
Location: Osiek
Joined: 25 Sep 2005
Posts: 81
sadowski25
Level 12
Post#21 02 Sep 2006 00:11    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Witam
Mam ten wykrywacz ale rozregulowany :/ i nie mogę go za chiny nastroic
pomoze mi ktoś i wyślę bogatszą dokumentacje niż ta z załącznika ??
sadowski25(małpa)o2.pl z góry dziękuje

Helpful post? + 0
Back to top
riko32
Level 9
Location: sieradz
Joined: 08 Sep 2005
Posts: 8
riko32
Level 9
Post#22 08 Sep 2006 14:56    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


oto mój wykrywacz(proszę się nie śmiać) działa juz roczek znajduje: frezy, śrubokręty, klucze i inne pierdułki w trocinkach ;-) ma akumulator 1,2 ah rurka pcv sonda 28cm średnicy rączka to uchwyt od starej wiertarki wszystko się mocno trzyma kupy idziała:D pamiętam że na schemacie jest mały błąd w przetwornicy tranzystora bf... długo nie miałem podłączyłem układ bez niego to działał odwrotnie zamiast zwiększać czestotliwość przy zbliżaniu do metalu zmniejszał:D ale już jest kmpletny to było moje trzecie podejście do wykrywacza i tylko ono zakończyło sie powodzeniem mam na końcie dużo układów własnej konstrukcii duzo bardziej skomplikowanych ale wykrywacze to trudny temat tak mi się wydaje oto foto nie ma co układ stabilny czuły monetę 2zł z 10 cm można znaleźć przeszukując teren szybko w pośpiechu na spokojnie nawet z 20 cm zima znalazłem zawór pod śniegiem 70 cm go zasypało z tą sondą to juz granice jego czułości, na samochód reaguje z 120 cm oczywiście nie zakopany życzę miłej zabawy zrobiony został tylko na podstawie dokumentacji którą zamieścił kolega Gulson a i jeszcze jedna uwaga reagują na jego impulsy niektóre zdalne sterowania i to wada bo brama mi świruje jak go włączę i to kodowana na niby chyba jest kodowana bo by nie reagowała gdyby była auta mi na szczęście nie otwiera

Attachments:

Helpful post? + 0
Back to top
Casmillo
Level 10
Location: Biała Podlaska
Joined: 15 Oct 2005
Posts: 6
Casmillo
Level 10
Post#23 20 Nov 2006 21:48    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Zbudowałem ten wykrywacz jakiś czas temu. Jednak coś musiałem zchrzanić w słuchawkach jest ciągle ten sam sygnał, na zbliżające się metale nie reaguje. Dodam że rozrysowałem na nowo ścieżki oryginalnego schematu w programie eagle. Usunąłem układ do pomiaru stanu poziomu naładowania baterii. Być może w tym tkwi błąd. Błędu w przetwornicy tranzystora BF tez nie poprawiłem (nie wiedziałem jak) W załączniku zamieszczam dwa pliki ze ścieżkami i rozmieszczeniem elementów.
Może ktoś by mógł sprawdzić mój schemat i go poprawić. Zależy mi na tym wykrywaczu aby zadziałał a jest to mój pierwszy projekt.

Attachments:

Helpful post? + 0
Back to top
vafa
Level 2
Joined: 19 Oct 2006
Posts: 3
vafa
Level 2
Post#24 27 Dec 2006 21:26    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


PI-DISC metal detector schematic

Attachments:

Helpful post? + 0
Back to top
moryc7
Level 9
Joined: 12 Dec 2006
Posts: 6
moryc7
Level 9
Post#25 29 Dec 2006 13:13    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


witam, mam 1 mały problem, nie znam sie na elektronice i na przeróżnych programowaniach, jestem (podobnie jak kolega TUSKANUS) na poziomie przedszkolaka;/ jakby ktos mial instruikcje zlozenia czegos takiego ale bez takiej trudnej elektryki - mowie o tym programowaniu itp, to tu jest mój mail : mms-tuninig(malpa)o2.pl

Helpful post? + 0
Back to top
SPIDERSKI
Level 2
Location: Koszalin
Joined: 29 Dec 2006
Posts: 2
SPIDERSKI
Level 2
Post#26 11 Jan 2007 20:13    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Witam wszystkich. Zrobiłem w/w wykrywacz ale niestety niedziała - próbuję naprawić. Dam znać czy się udało!!!!!!

Helpful post? + 0
Back to top
sonar_magazine
Level 10
Location: częstochowa
Joined: 03 Jun 2005
Posts: 15
sonar_magazine
Level 10
Post#27 26 Jan 2007 10:52    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


nie wiem czy dobrze pamiętam ale był tam scalak 7...coś który był niewłaściwy (za małe napięcie miał) i palił się przy odpale - poza tym któreś dwie nóżki dotykały niepotrzebnie masy. porażka. mam nadzieję że to Ci jakoś pomoże w rozwikłaniu problemu. pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top
SPIDERSKI
Level 2
Location: Koszalin
Joined: 29 Dec 2006
Posts: 2
SPIDERSKI
Level 2
Post#28 05 Feb 2007 10:31    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Mam pytanie czy wzmacniacz op. Ua709 można zastąpić Ua741 i wylutować elementy kompensacji częstotliwości czy lepiej chodziło będzie z MAA501 lub innym opekiem. Ewentualnie poradzcie coś bo wykrywka ma maly zasięg i nieweim od czego. Złożyłem wykrywacz z tego postu.

Helpful post? + 0
Back to top
Bajo
Level 12
Joined: 10 Dec 2006
Posts: 87
Helped: 1
Bajo
Level 12
Post#29 18 Feb 2007 23:06    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Witam. A ogolnie jak sie spisuje ten wykrywacz. Jak chciałbym go zlożyć i pytam sie czy warto. Pozdro.

Helpful post? + 0
Back to top
eit
Level 17
Joined: 16 Jun 2002
Posts: 304
Helped: 1
Post rating: 6
eit
Level 17
Post#30 19 Feb 2007 13:57    

Re: WYKRYWACZ METALI - P.I. PULSE INDUCTION KOMPLETNY OPIS


Z MAA501 chodzi na pewno dobrze. Coś źle zestrojone skoro bardzo mały zasięg. Sprawdź czy czasem wy 741 nie masz za dużego napięcia. Powinno być blisko zera przy ustawionych pojedyńczych piknięciach w głośniku.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Download, Articles -> Wykrywacz metali - P.I. PULSE INDUCTION - kompletny opis 123456  Next
Page 1 of 6

Similar topics to wykrywacz metali - P.I. PULSE INDUCTION - kompletny opis

Nareszcie jest wykrywacz metali+pełny opis (zasięg do 1,5m) (68)
Wykrywacz metali typ PI (4)
Wykrywacz metali za 50 złotych. (74)
Impulsowy wykrywacz metali (6)
Impulsowy wykrywacz metali (51)
Tani wykrywacz metali na mikrokontrolerze (39)
Dynamiczny wykrywacz metali ALL1 (410)
Impulsowy wykrywacz metali schemat. (59)
Prosty wykrywacz metali na AT89C2051 (15)
Wykrywacz metali typu TWO-BOX (27)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.131 seconds