Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośników niskotonowych do kolumn

Piotr730 13 Kwi 2015 00:44 726 8
  • #1 13 Kwi 2015 00:44
    Piotr730
    Poziom 4  

Witam serdecznie! Planuję sobie zbudować 3 drożne kolumny podłogowe z obudową bass-reflex, które będą oczywiście (w jednej kolumnie) składać się z głośnika wysokotonowego, średniotonowego oraz dwóch niskotonowych o średnicy 30 cm, podłączone wszystko pod zwrotnicę trójdrożną. W kolumnie będzie przegroda która odzieli głośniki basowe od górnej części gdzie będą wsadzone głośniki, średni oraz wysoki. Litraż komory dla głośników niskotonowych wyniesie około 120 litrów. Moje pytanie konkretnie brzmi, jakich głośników mogę użyć aby uzyskać przede wszystkim w miarę jak najniższe częstotliwości (niskie zejście basu) przy dobrej skuteczności, które głośniki spośród tych co wybrałem sprawdzą się najlepiej? A są to głośniki : JBL GT5-12, Alphard EW120 oraz GDN 30/60/2, dotychczas nigdy nie miałem z nimi do czynienia. Wzmacniacz mocy do napędzania, który obecnie posiadam jest to końcówka mocy Mc CRYPT 12000 MK III. Wymiary mojego pokoju to : 450 /430 Wys.-250cm. Wiem, że powinienem obliczyć to programem WinlSD, ale nie mam na to zbytnio czasu aby poświęcać się w najdrobniejsze szczegóły. Zdaje sobie również sprawę, że nie jest to profesjonalne ale chciałbym abyście pomogli mi w przybliżeniu, nie musi być to idealnie obliczone jak fabrycznie, no chyba że nie ma innej opcji... Bardzo proszę aby Ktoś kto miał z podobnym tematem do czynienia, podpowiedział mi który z tych głośników najlepiej się sprawdzi. Z góry dziękuje za pomoc.

Ps. Ten JBL GT5-12 o którym wyżej wspomniałem jest głośnikiem "awaryjnym" w tym temacie, ponieważ cena czterech sztuk wyszła by dla mnie kolosalna co w obecnej chwili tyle nie posiadam.

• Pomocny post
    #2 13 Kwi 2015 08:32
    harley999
    Poziom 6  

Pierwsze co to wymień wzmacniacz na coś "normalnego"
    Po drugie nie m głośnika gdn 30\60\2 jest 30\60\1 z którego zejścia nie otrzymasz oraz gdn 30\60\3 cobalt który ma genialne zejście ale ciebie na niego pewnie nie stać ze względu na zaporową cenę prawie 300 zł za nową sztukę. Jbl to głośnik samochodowy więc od razu odpada. A alfred to alfred :) Ja osobiście polecił bym skoro chcesz głośniki 30cm to gdn 30\80 lub coś nie koniecznie tonsila np visationa. Ale żeby wykorzystać wpełni takie 4 głośniki basowe potrzebujesz wzmacniacza który będzie obsłógiwał 4ohm i 2x 100 rms din

• #3 13 Kwi 2015 11:17
    Piotr730
    Poziom 4  

harley999 Ten Jbl wiem, że to samochodowy, ale na początku zastanawiałem się nad tym, jak by się sprawował w domu, z jego szczegółów wyczytałem, że jego najniższa częstotliwość to niby około 23Hz... i dość spore wychylenie membrany, chociaż w domu może rzeczywiście się nie sprawdzi tyko raczej w aucie. Ewentualnie połączył bym je szeregowo co dało by 8 ohm na kolumnę. Ale jednak odpadają.. Również odpada ten Alfred :D , podejrzewam że trudno jest uzyskać z niego dobrą skuteczność w przenoszeniu niskich tonów. Czyli jednak został mi Tonsil lub Visaton jak wspomniałeś. W sumie do tych celów są stworzone. W takim razie kasę muszę odkładać. Dzięki wielkie za pomoc ! Pozdrawiam. :)

• #4 13 Kwi 2015 11:29
    harley999
    Poziom 6  

Jest dużo więcej markowych firm które produkują głośniki np uher , scanspeak jensen ale to już jeszcze wyższa półka cenowa od 600 w góre się zaczynają. Jbl nawet 2 nie zrobi swojej roboty dobrze to tylko do kabiny samochodowej.

• #5 13 Kwi 2015 12:00
    Piotr730
    Poziom 4  

Ok, rozumiem, w takim razie jeszcze się porozglądam, ale najbardziej zainteresował mnie już Visaton W 300 NG.

• Pomocny post
    #6 13 Kwi 2015 13:48
    marian133
    Poziom 36  

harley999 napisał:
    Jest dużo więcej markowych firm które produkują głośniki np uher , scanspeak jensen ale to już jeszcze wyższa półka cenowa od 600 w góre się zaczynają.

I co?
    Te głośniki nadają się do "naparzania"? :)
    Nie wydaje mnie się...

harley999 napisał:
    np visationa.

Visaton nie jest stworzony dla autora tematu (widać to po opisie).

Piotr730 napisał:
    Moje pytanie konkretnie brzmi, jakich głośników mogę użyć aby uzyskać przede wszystkim w miarę jak najniższe częstotliwości (niskie zejście basu) przy dobrej skuteczności

A ile kasy masz na te głośniki?

Piotr730 napisał:
    Litraż komory dla głośników niskotonowych wyniesie około 120 litrów

litraż obudowy dobiera się do głośników, nie odwrotnie.

http://www.stx.pl/w-stx-12-2-500-8-f-s-mc-duplikat-1.html
    Oprócz tego nie ma innej opcji, chyba że niższy, tańszy model.

Ze zwrotnicami do konstrukcji 3way będzie ciężko (nikt dobrego projektu na tym głośniku nie zrobił jeszcze), chyba że zastosujesz uniwersalną również STX-a. Podejrzewam że był byś w zupełności zadowolony.

• #7 13 Kwi 2015 17:57
    Piotr730
    Poziom 4  

marian133 napisał:
    litraż obudowy dobiera się do głośników, nie odwrotnie.

Wiem o tym, że tak się robi ale z pełnym szacunkiem to logiczne, że przeciętna obudowa dla dwóch głośników niskotonowych 30cm średnicy to około powyżej 100 litrów. Jeżeli chce uzyskać z tego niższe zejście, chce użyć głośników do tego przystosowanych. Pisałem na początku, że nie musi to być idealnie obliczone.

marian133 napisał:
    Ze zwrotnicami do konstrukcji 3way będzie ciężko (nikt dobrego projektu na tym głośniku nie zrobił jeszcze), chyba że zastosujesz uniwersalną również STX-a. Podejrzewam że był byś w zupełności zadowolony.

Myślę, że tak. Ale ogólnie co do zwrotnic, z tym sobie już doskonale poradzę jak kupie odpowiednie głośniki.

Dzięki kolego za propozycje i namiary na STX-a.

• #8 13 Kwi 2015 18:12
    marian133
    Poziom 36  

Piotr730 napisał:
    Ale ogólnie co do zwrotnic, z tym sobie już doskonale poradzę jak kupie odpowiednie głośniki.

Dobór zwrotnic, a raczej zaprojektowanie ich do konkretnych głośników jest trudniejsze od wyboru samych głośników. W sumie później to się łączy, aby zrobić dobry projekt trzeba umieć dobierać głośniki do siebie, a najlepiej się je dobiera gdy już się umie projektować zwrotnice.

Ale myślę że raczej Tobie chodzi o te uniwersalne, bo o poprawnych tutaj nie ma mowy na tym poziomie wiedzy.

• #9 13 Kwi 2015 18:30
    Piotr730
    Poziom 4  

Tak, raczej uniwersalne, co z tego, że jeśli samemu bym zaprojektował przy doborze osobnych części, skoro na pewno wystąpią jakieś niedoskonałości w paśmie przenoszenia, a co za tym idzie uszkodzić można przy tym zestaw.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME