Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zestawu głośnikowego na głośnikach Tonsil

net0 08 Maj 2015 14:41 582 8
  • #1 08 Maj 2015 14:41
    net0
    Poziom 9  

Witam,

Chciałbym zrobić zestaw 2.1, który by czysto grał, dobrze odwzorowując dźwięk. Subwoofer moim zdaniem powinien grać dynamicznie i nie zastępować niskich dźwięków dudnieniem. Zestaw chciałbym zbudować na głośnikach Tonsila (ze względu na dobre brzmienie Altusów, które mają moi rodzice). I tu pojawia się problem ponieważ nie jestem pewien jakie głośniki wybrać i w jakim ułożeniu. Lepiej jest zamontować głośniki:
    - wysokotonowy + średniotonowy do kolumn oraz niskotonowy do subwoofera,
    - wysokotonowy + niskotonowy do kolumn oraz niskotonowy do subwoofera,.

Chciałbym żeby zestaw miał trochę mocy (+/-40 W ), ale nie chciałbym, aby był on dużych wymiarów. Trochę mnie przeraża obudowa 40+ litrów.

Jakie głośniki polecacie i jaki typ obudowy(zamkniętą czy bass-reflex).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam.

• #2 08 Maj 2015 15:21
    marian133
    Poziom 36  

net0 napisał:
    Zestaw chciałbym zbudować na głośnikach Tonsila (ze względu na dobre brzmienie Altusów, które mają moi rodzice).

Gusta gustami, ale nie ukrywajmy, Altusy dobrze nie grają.
    W podobnej cenie za głośniki możesz kupić STX-y które zagrają lepiej.

Te monitory będą OK: http://diyaudio.pl/showthread.php/25544-STX-W...-10-200-8-PC-%28lub-PCX%29-projekt-by-Pawel-S

Co do suba, to już zależy w jakim pomieszczeniu ma to grać (metraż).

net0 napisał:
    Trochę mnie przeraża obudowa 40+ litrów.

Moim zdaniem i tak lepiej zrobić kolumny 3way zamiast monitorki + sub, po prostu zagra to lepiej.

http://diyaudio.pl/showthread.php/24374-quot-...-do-wyboru-do-koloru-%29-projekt-by-raven1985

(tu wybierasz opcję z wysokotonówką PCX, czyli ostatnia propozycja).

• #3 08 Maj 2015 15:53
    net0
    Poziom 9  

marian133 napisał:

Moim zdaniem i tak lepiej zrobić kolumny 3way zamiast monitorki + sub, po prostu zagra to lepiej.
    .

Też o tym myślałem, ale nie byłem pewien czy wykonanie zwrotnicy nie będzie dla mnie za trudne (pomiary i obliczenia). Przyznam, że kolumny 3-drożne wydawały mi się za duże. Czegoś typu Altusy 75 nie miałbym gdzie postawić. Oczywiście jakbyś miał znaleziony projekt to chętnie bym na niego rzucił okiem. Niestety większość projektów, które widziałem nie podobały mi się specjalnie(wygląd głośnika oraz dokładność wykonania).

Co do linków, które podrzuciłeś pierwszy projekt mi się podoba, ale nie jestem pewien czy gdybym wykonywał ten projekt nie powinienem zmienić głośnika wysokotonowego, albo go ograniczyć aby "nie szeleścił". Co do drugiego linku nie zdążyłem się jeszcze w niego zagłębić gdyż nie mam chwilowo takiej możliwości.

Subwoofer grałby w pomieszczeniu od 15mkw do 25mkw, ale przez większość czasu w dolnej granicy.

• #4 08 Maj 2015 18:06
    marian133
    Poziom 36  

net0 napisał:
    Co do linków, które podrzuciłeś pierwszy projekt mi się podoba, ale nie jestem pewien czy gdybym wykonywał ten projekt nie powinienem zmienić głośnika wysokotonowego, albo go ograniczyć aby "nie szeleścił".

Nie rozumiem o co chodzi.
    Podałem linki z których możesz skopiować kolumny (tak jak jest w projekcie), nic więcej nie trzeba dodatkowo robić (oprócz wykończenia fornirem, lakierem czy czym tam się Tobie podoba).

Masz wszystko podane jak na tacy, nic tylko kopiować.

• #5 08 Maj 2015 20:26
    net0
    Poziom 9  

Chodzi mi o fragment gdzie autor napisał, że głośnikom wysokotonowym zdarza się zaszeleścić. Tak więc zdaje się na Twoją opinię. Czy warto się w przyszłości zastanowić nad subwooferem do nich? Czy warto w przyszłości rozbudować je do systemu 5.1 (czy lepiej zbudować nowy zestaw)? Ostatnie pytanie. Czy zwrotnicę wykonać samemu czy zlecić firmie "Polink"?

Dodano po 5 [minuty]:

A! Zapomniałem spytać o wytłumienie. Ponieważ autor projektu zaleca zastosowanie wytłumienia tylko nie mówi z czego i jak. Z tego co udało mi się doczytać na różnych stronach, zalecane jest wytłumienie (w obudowie bass-reflex) tylko tylnej ścianki. Czy Twoim zdaniem wystarczy zakupić materiał (wytłumiający) w sklepie muzycznym lub na stronie STX?

• #6 08 Maj 2015 20:49
    marian133
    Poziom 36  

net0 napisał:
    Chodzi mi o fragment gdzie autor napisał, że głośnikom wysokotonowym zdarza się zaszeleścić. Tak więc zdaje się na Twoją opinię.

Nie wiem co Paweł miał na myśli.
    Może jest zła filtracja albo głośnik po prostu tak ma, albo akurat z tym egzemplarzem coś było nie tak.
    Raven w projekcie 3way (który też podałem) nic o szeleszczeniu nie pisał, ale On go inaczej filtrował.

net0 napisał:
    Czy warto się w przyszłości zastanowić nad subwooferem do nich?

Jak najbardziej, gdyż z tak małego głośnika za dużo najniższego basu nie będzie.

[quote="net0"]Czy warto w przyszłości rozbudować je do systemu 5.1 ?

Jak najbardziej, jeśli tylko wystarczy Tobie jakość tych monitorów.

net0 napisał:
    Czy zwrotnicę wykonać samemu czy zlecić firmie "Polink"?

Samemu.
    Każda firma bierze za polutowanie kasę, a Polink weźmie sporo gdyż na stanie ma kondensatory Jantzena, które to są kilka razy droższe od kondensatorów STX-a.
    Więc lutując samemu oszczędzasz na złożeniu oraz na elementach.
    Jeśli będziesz lutował sam (co jest łatwe), to kondy i rezystory bierz w STX wraz z głośnikami, a cewki zamów w Polinku (ponieważ STX takich cewek nie ma na stanie).

net0 napisał:
    Zapomniałem spytać o wytłumienie. Ponieważ autor projektu zaleca zastosowanie wytłumienia tylko nie mówi z czego i jak. Z tego co udało mi się doczytać na różnych stronach, zalecane jest wytłumienie (w obudowie bass-reflex) tylko tylnej ścianki. Czy Twoim zdaniem wystarczy zakupić materiał (wytłumiający) w sklepie muzycznym lub na stronie STX?

Wytłumienie dobiera się eksperymentalnie.
    Standard to watolina na tylnej i górnej ściance.

• #7 08 Maj 2015 21:50
    net0
    Poziom 9  

Super!
    Już prawie wyczerpałeś pokład moich pytań. :)
    Twoim zdaniem lepiej jest powiesić kolumny na ścianie, czy umieścić na podłodze/stole i wraz z głośnikami zakupić kolce(słyszałem, że najlepsze)?
    Co do subwoofera to głośnika do niego szukać też w stx czy inne firmy mają lepsze(jakość dźwięku, wykonanie, parametry)?

• Pomocny post
    #8 08 Maj 2015 22:13
    marian133
    Poziom 36  

net0 napisał:
    Twoim zdaniem lepiej jest powiesić kolumny na ścianie, czy umieścić na podłodze/stole i wraz z głośnikami zakupić kolce(słyszałem, że najlepsze)?

Jak będziesz robił monitory to mogą stać na stole jeśli nie chcesz robić do nich stojaków.
    Jeśli 3way wolnostojące, to na podłodze.
    Jak chcesz dać kolce to spoko.

net0 napisał:
    Co do subwoofera to głośnika do niego szukać też w stx czy inne firmy mają lepsze(jakość dźwięku, wykonanie, parametry)?

Wszystko zależy od kasy.
    Jak nie masz więcej niż 150zł na głośnik, to zostaje Tobie tylko STX.
    Pamiętaj że bez odpowiedniego wzmacniacza sub nie będzie subem ;) (panele do subów zaczynają się od 200zł).

• #9 08 Maj 2015 22:43
    net0
    Poziom 9  

Hahh :D

To z subem poczekam, aż będę robił kino :P

Dzięki za wszelkie informację. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME