Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil altus 100 - renowacja

wonsznev 26 Maj 2015 13:12 609 4
  • #1 26 Maj 2015 13:12
    wonsznev
    Poziom 2  

Witam dostałem można powiedzieć w spadku kolumny Altus 100 w dość opłakanym stanie. Szkoda mi ich wyrzucać i chciałbym przez okres urlopu pobawić się w ich odrestaurowanie. Optycznie to wszystkie głośniki wyglądają na uszkodzone, membrany porwane. Po podłączeniu duże głośniki wydają jakieś dźwięki, w jednej kolumnie głośnik średnio tonowy gra w drugiej cisza. Gwizdki milczą w obu a szkoda bo chyba będą najdroższe :( albo działają tylko są odłączone albo coś ze zwrotnicą nie tak nie wiem. Tak to w skrócie wygląda. Chciałbym się dowiedzieć od was od czego ja mam zacząć ? :) tzn jak to wszystko sprawdzić żeby ocenić co potrzebuje ? Na allegro widziałem że można kupić zestawy do naprawy kolumn altusa i nawet nie są ceny jakieś straszne i chyba miałbym kogoś do pomocy w poskładani potem tego. Co do zwrotnic to jak głośniki się odzywają to mam rozumieć że są sprawne czy też trzeba je jakoś sprawdzić ? W jednej kolumnie głośnik sredniotonowy wykręciłem i okazał się to alphard więc już ktoś wcześniej coś tam majstrował ogólnie nie gra wiec i tak do wymiany.

Może ktoś mi po kolei napisać co sprawdzić i potem co kupić żeby to wszystko ruszyło ? Nie chciałbym tu poruszać dyskusji że altus to lipa i będą strasznie grały bo nie o jakość dźwięku mi chodzi. Do domu tego na pewno nie będę wstawiał tylko do garażu żeby grały podczas jakiegoś grilowania. Ogólnie jak cena za to wszystko będzie sporo to chyba też odpuszczę.

Tonsil altus 100 - renowacja

• #2 26 Maj 2015 14:39
    wkj
    Poziom 34  

Wykręcić wszystkie głośniki sprawdzić czy są oryginalne tonsila. Jak nie to kupić oryginalne. Jak są to kupić zestawy naprawcze oryginalne. Oprócz średniotonowych, bo do nich nie dostaniesz części (membran).
    Następnie sprawdzić obie zwrotnice wraz z przełącznikami, miejsca niepewnych połączeń, przelutować raz jeszcze.

• #3 26 Maj 2015 14:44
    korrus666
    Poziom 40  

Wszystkie głośniki wymontuj i sprawdź. Nieoryginalne głośniki od razu do wymiany. Poszukaj jakie powinny być oryginalne głośniki i zacznij zakupy. Zwrotnicę też wymontuj i zobacz jak wygląda. Jak nie będziesz pewny jak ją sprawdzić to wrzuć zdjęcie, przerysuj schemat a wtedy doradzimy. W niskotonowych głośnikach sprawdź czy membrana pracuje bez oporu i czy cewka nie ociera. Wysokotonowe pewnie spalone przez nieumiejętne posługiwanie się sprzętem.

• #4 26 Maj 2015 14:48
    wonsznev
    Poziom 2  

ok a jak sprawdza się zwrotnice ?
    gwizdki milczą i też nie wiem jak je sprawdzić czy są uszkodzone czy nie.
    Głosniki wszystkie wykręcę ale to jak będzie pogoda ładna bo muszę to z domu wynieść bo ktoś napchał do kolumn ścinki gąbek i innych śmieci chyba w celu wygłuszenia ale nie miał o tym pojęcia. Nie wiem czy widać na zdjęciach ale w jednej kolumnie jest wstawiony w miejsce otworu br głośniczek wysokotonowy i chciałbym go wywalić bo wolę mieć tak jak fabryka chciała.

Ogólnie jak to wszystko powyciągam to porobię fotki i wrzucę bo pewnie tam namieszane jest w środku

• #5 26 Maj 2015 22:04
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wonsznev napisał:
    Nie chciałbym tu poruszać dyskusji że altus to lipa i będą strasznie grały bo nie o jakość dźwięku mi chod
    Akurat ta seria była całkiem dobra.
    wonsznev napisał:
    ok a jak sprawdza się zwrotnice ?
    Czy cewki przewodzą, czy nie są stopione, czy pojemności nie są okopcone, czy wszystko się trzyma, czy luty nie puszczają, czy rezystancje się trzymają. Takie podstawy.
    wonsznev napisał:

gwizdki milczą i też nie wiem jak je sprawdzić czy są uszkodzone czy nie.
    Omomierzem.
    wonsznev napisał:
    bo ktoś napchał do kolumn ścinki gąbek i innych śmieci chyba w celu wygłuszenia ale nie miał o tym pojęcia.
    Gąbka albo włóknina to normalne wytłumienie.
    wonsznev napisał:
    miejsce otworu br głośniczek wysokotonowy i chciałbym go wywalić bo wolę mieć tak jak fabryka chciała.
    To czeka Cię klejenie pierścienia i szpachlowanie. Ktoś wyraźnie rozwiercił ten otwór.

Powinieneś mieć tam takie głośniki:
    niskotonowy GDN 25/40/3
    średniotonowy GDM 12/10
    wysokotonowy GDWT 9/40/1
    Jeżeli są inne, to musisz kupić oryginalne. Jeżeli są takie, to kup zestawy naprawcze od Tonsilu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME