Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adapter z Atmega32 w obudowie TQFP-44 do płytek stykowych

LA72 01 Cze 2015 19:14 7425 10
  • Witam

Obserwując poczynania pasjonatów mikrokontrelerów zauważyłem, że wielu z nich bazuje na płytkach stykowych.
    Pól biedy gdy nasz Atmel jest w obudowie DIP.
    Schodki zaczynają się z obudowami TQFP.
    Albo projektuje się gotowe urządzenie, albo zakupuje Arduino.
    Dlaczego by nie zrobi swojej małej płytki do testowania urządzeń?

Dlatego właśnie powstała kolejna odsłona moich zabaw.

W fazie projektowania w Eagle dorzuciłem do ATmegi:
    - filtrację zasilania,
    - przycisk RESET,
    - 6-pinowe złącze do programowania.
    - w stosunku do poprzedniego mojego adaptera w tym dodałem piny żeńskie po stronie TOP, w celu budowania sobie piramidek z potrzebnych elementów.

Schemat:

Rozmieszczenie elementów na płytce:

Jako, że jedyny prototyp za bardzo spodobał się znajomemu pozostały po nim jedynie wizualizacje 3D:
    Adapter z Atmega32 w obudowie TQFP-44 do płytek stykowych Adapter z Atmega32 w obudowie TQFP-44 do płytek stykowych Adapter z Atmega32 w obudowie TQFP-44 do płytek stykowych

Uwagi:
    - zamiast połączeń po stronie bottom użyłem przewodów.
    - Piny ATmegi są wyprowadzone 1:1 na złączach goldpin.
    - lutowanie goldpinów proponuję zacząć od męskich a dopiero do nich na stronie top dolutować złącza żeńskie.

Adapter można ze spokojem umieścić w płytce stykowej.
    Ma złączach żeńskich po stronie top można dać nalepki jak to ja wykonałem w poprzednim adapterku:
    Adapter z Atmega32 w obudowie TQFP-44 do płytek stykowych Adapter z Atmega32 w obudowie TQFP-44 do płytek stykowych

W załącznikach znajdują się pliki do Eagle 6.5 oraz PDF z obrazem lustrzanym do termotransferu.

Jeśli są jakieś uwagi, sugestie to chętnie odpowiem na pytania.

Pliki i adapter można sobie spokojnie powielać z zaznaczenie skąd go się ma.
    Zakazem jest jednak wykonywanie w celach zarobkowych.

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 01 Cze 2015 21:01
    lombard1
    Poziom 12  

Czy ten adapter był testowany na zewnętrznym kwarcu ?
    Mam złe doświadczenia, przy korzystaniu z tego typu rozwiązań, przy pomocy podobnego adaptera, przy korzystaniu z zewnętrznego kwarcu. Zbyt długie połączenie od padów procesora poprzez ścieżki, a następnie przez gold piny powodowało niestabilną pracę procesora.
    Jak się to obawiało ? Zbliżenie palca do procesora powodowało, że się on wieszał. Myślę, że zarówno na gniazdo z kwarcem, jaki i na dwa kondensatory smd miejsca jest pod dostatkiem na tej płytce.

• #4 01 Cze 2015 21:15
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Rozumiem cel i małą ilość miejsca, ale jedną istotną poprawkę należałoby zrobić w dodatku bardzo prostą. Wydzielić mianowicie masę analogową, zgodnie z dokumentacją mikrokontrolera tym bardziej, że dodałeś dławik L1 na zasilani AVcc.

Uwagę dot. kwarcu także warto byłoby uwzględnić.

• #5 01 Cze 2015 22:19
    LA72
    Poziom 39  

W załączniku wersja z rozdzielonymi masami.

Poprawiłem także niedokładność z rozstawie między rzędami pinów.
    W pierwszej wersji były one dostosowane do podstawek ZIF.
    Niestety w drugie tego nie zmieniłem. Mój błąd.

• #6 01 Cze 2015 23:17
    olelek
    Poziom 23  

LA72 napisał:
    W załączniku wersja z rozdzielonymi masami.

Nie chcę wyjść na zrzędę :) Płyteczka bardzo fajna, ale kolega Dondu mając na myśli oddzielenie masy analogowej nie miał na myśli pewnie takiej skrajności :D
    Obie masy i tak muszą być ze sobą połączone, cały pic polega na tym jednak, żeby to zrobić w jednym miejscu - użyj elementu "jumper" (z biblioteki SparkFun) do połączenia ich:

Jeszcze jedna wskazówka: Jeżeli publikujesz pliki z Eagle, dobrze jest też wyeksportować wszystkie użyte elementy do jednej biblioteki za pomocą skryptu ULP exp-lbrs.ulp.

Edit:
    Jeszcze jedna sprawa:
    Przy złączu ISP-6PIN powstaną prawdopodobnie zwarcia, ponieważ ścieżki są zbyt blisko:

• #7 02 Cze 2015 09:44
    gbd.reg
    Poziom 20  

Ze zdjęć (i częściowo z opisu) wnioskuję, że użyłeś najpierw kołków goldpin w wersji męskiej, a następnie do wystających na górze zakończeń dolutowałeś piny żeńskie?

Istnieją gotowe listwy męsko-żeńskie, czyli po prostu kołki żeńskie z dłuższymi zakończeniami i dodatkową plastikową listewką do założenia z drugiej strony, mogłeś ich użyć zamiast takiego kombinowania. No chyba, że przylutowanie tego było problemem ze względu na zastosowanie jednostronnego laminatu, polecam laminat dwustronny + bardzo cieniutkie druciki, które przepychasz przez złącza które będą lutowane od dołu, a powinny być od góry. Wystarczy je przepchnąć i przylutować z obu stron wcześniej i podczas montażu właściwego elementu nie musimy się już martwić z lutowaniem od trudno dostępnej góry.

http://mdiy.pl/pcb-lutowanie-przelotek/ tutaj dobre objaśnienie o co chodzi :)

• #10 02 Cze 2015 20:03
    LA72
    Poziom 39  

W poście wyżej są podane wymiary, włącznie z rozstawem pinów.

Pomiędzy 8 rzędami na płytce stykowej jest ok. 20,32mm. Rozstawy w takich płytkach pomiędzy polami to 2,54mm.

• #11 03 Cze 2015 14:39
    czarusgg
    Poziom 12  

Ja też mam maluteńką uwagę :) Nie jest to adapter a płyteczka rozwojowa - prototypowa - testowa. Adapter bardziej kojarzyłby mi się z gniazdkiem (podstawką) w miejscu wlutowanej ATMegi :) A nie samą ATMegą wlutowaną w płytkę :)

Ale generalnie bardzo fajna :) Uwzględnić uwagi DONDU i kwarcowe i będzie git.

Natomiast kwarc podłączył bym przez jumperki (by odciąć kondensatory obciążające) :)

Pozdrawiam...

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME