Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumna na W.27.400.8.MC (W.STX.10.2.400.8.F.S.MC)

hobby-astronomia 05 Cze 2015 19:44 675 4
  • #1 05 Cze 2015 19:44
    hobby-astronomia
    Poziom 2  

No witam Was serdecznie. Mój pierwszy post, prośba o wyrozumiałość :)

Chcę zbudować kolumienki i do słuchania codziennego i do małych imprezek na różnych salonach domowych. Więc co do pomieszczenia ciężko precyzyjnie powiedzieć.
    Mam głośniki od starej wieży i one bardzo przyjemnie grają, tylko brak mi w nich gimnazjalnego bassu.... Na imprezkę się nie nadadzą. Więc chcę je rozebrać, i podać do nich basowca jakiegoś, ponieważ te głośniczki mają bardzo dużą efektywność, i grają bardzo czysto i głośno. Wybrałem W.STX.10.2.400.8.F.S.MC

Producent zaleca 40l @35 hz.
    I czy to nie jest za niskie strojenie? Na elektronicznym basie bardziej zależy mi na wykopie niż niskim zejściu. Nie chce zamulającego buuuuuuum.
    Obczaiłem w winisd co i jak, i w miare równa charakterystyka wyszła przy 35l@40 hz. Group delay w paśmie powyżej 20 hz poniżej 12sek.

Tyle wiedzy co wyczytałem w forum przelałem na ten projekt, jeśli zbyt mało i piszę głupoty-wybaczcie. Doceniam czas, który poświęciliście na czytanie tego :)

Teraz pytanie, czy ma szanse to zagrać?
    Może ktoś dać schemat, by uciąć basowca w okolicach 500 hz 12db/okt ?

Czy w group dedelay wyszedł dobry wynik i czy możliwe jest tu wyczucie "kopnięcia"?

I jeszcze jedno. ktoś pisał kiedyś, że ten głośnik bardzo źle grał, do czasu, gdy wyfrezował otworów pod niego, potem było lepiej. Czy to naprawde ma takie duże znaczenie? Frezarki nie mam, a zależy mi na budżecie, stąd też te głośniczki.

Pozdrawiam, Krzysiek.

• Pomocny post
    #2 05 Cze 2015 23:06
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Jeśli brzmienie Twoich kolumienek Ci odpowiada, pomyśl może nad subwooferem po prostu.
    Po co męczyć się ze zwrotnicami, przerabianiem, pomiarami, skoro można zostawić tak, jak jest?
    Sposobem na frez jest doklejenie na wierzch np. płyty HDF z odpowiednio większym otworem. Dodatkowo zyskujesz jeszcze na sztywności.

• #3 06 Cze 2015 14:33
    hobby-astronomia
    Poziom 2  

ok, dzięki za podsunięcie pomysłu co do frezu. A co do suba, to nie przemawia do mnie zestaw 2.1 Nakręciłem się na stereo. Poza tym myślę, że odcięcie górnego pasma od dwóch basowych wyjdzie taniej niż kupować panel pod głośnik. I też nie za bardzo wiem gdzie takie znaleźć, z wyjściem na suba i satelity, a sam składać na pewno nie będę.
    Jeszcze tylko co do jego cięcia, to znalazłem stronkę: http://kolumny.prv.pl/zwrotnicab.php

I tu jest podobno cięcie ustawione na 2 khz, co mi odpowiada, tylko pytanie: czy w tamtych polach gdzie jest "fg" to mam wpisać wartość "fs" głośnika ? (31 hz )
    Tak zrobiłem i wyszła cewka 41 mH.

• #4 06 Cze 2015 17:30
    marian133
    Poziom 36  

hobby-astronomia napisał:
    ktoś pisał kiedyś, że ten głośnik bardzo źle grał, do czasu, gdy wyfrezował otworów pod niego, potem było lepiej. Czy to naprawde ma takie duże znaczenie?

Ten ktoś pisał głupoty.
    Takie rzeczy jak frez wpływają na przebieg częstotliwości, ale to się nie tyczy nisko ciętych głośników basowych.

Szewc Amarantowy napisał:
    Dodatkowo zyskujesz jeszcze na sztywności.

Tylko jeśli głośnik wchodził by w ten frez na wcisk, a tak się nie robi ponieważ nie damy rady wyciągnąć później głośnika z obudowy.

• #5 06 Cze 2015 17:58
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Przeróbka kolumn jest dosyć trudnym zadaniem, jeśli ma być dobrze. Szczególnie, że zmieniasz połowę głośników w zestawie na całkiem inne.
    Fg to częstotliwość cięcia filtru.

No i odrobinę na tłumieniu drgań przedniej ściany się zyskuje robiąc kanapkę. Nieprecyzyjnie się wyraziłem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME