Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klejenie - Popękane zawieszenie membrany

ladovnik 15 Cze 2015 18:59 954 10
  • #1 15 Cze 2015 18:59
    ladovnik
    Poziom 14  

Witam, posiadam w głośnikach samochodowych popękane zawieszenie membrany. Głośniki 13cm, są pełno-zakresowe ale mają naprawdę mocny bas. Wyczytałem w innych tematach na Elektrodzie, że:

Cytat:
    Do klejenia membran z zawszeniem piankowym używać kleju polimerowego lub wikolu bo nie topi pianki a do gumowych zawieszeń używać butaprenu.

Jednak nie wiem, jaki jest rodzaj zawieszenia w moich głośnikach. Sprawia wrażenie jakby to była jakaś gąbka... Czy pomożecie mi to stwierdzić, i może doradzicie metodę i rodzaj kleju na te uszkodzenia?

Klejenie - Popękane zawieszenie membrany Klejenie - Popękane zawieszenie membrany Klejenie - Popękane zawieszenie membrany Klejenie - Popękane zawieszenie membrany

Pozdrawiam,
    ladovnik

• Pomocny post
    #3 15 Cze 2015 19:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

W obydwóch głośnikach pianka - rozerwana przez zbyt duże amplitudy drgań (za dużo basu i mocy)*. Po klejeniu będzie tylko gorzej - utwardzi w miejscu klejenia zawieszenie co doprowadzi do kolejnych uszkodzeń.
    Chcesz mieć bas - dołóż subwoofer, a nie katuj tych głośniczków.

* Być może do uszkodzeń przyczynił się też wiek głośników - pianka z czasem parcieje.

• #4 15 Cze 2015 19:56
    ladovnik
    Poziom 14  

Głośniki mają 14 lat (był już popękane jak kupiłem auto), więc jeśli klejenie wystarczyło by im na na kolejny rok-dwa to jak dla mnie wystarczające.

• Pomocny post
    #5 15 Cze 2015 20:00
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie wytrzyma żaden klej. Musiałbyś kleić "na styk", żeby uniknąć usztywnienia zawieszenia, a po takim czasie (14 lat) można z powodzeniem stwierdzić, ze zawieszenie już długo nie pociągnie. Dalej - jeśli nawet czymś skleiłbyś te pęknięcia, to usztywnisz zawieszenie z jednej strony (nierównomiernie) - membrana w czasie drgań będzie mieć tendencję do ustawiania się skosem w szczelinie - jak przetrzesz cewkę i zrobi się zwarcie będziesz musiał wymienić nie tylko głośniki, ale i wzmacniacz.

Jak pisał Kolega wyżej - jedyne rozsądne wyjście, żeby te głośniki uzdatnić to wymiana zawieszeń - Ale czy byłoby to opłacalne? Śmiem wątpić. Prościej, pewniej, lepiej; wymienić, ale głośniki na nowe.

• #6 15 Cze 2015 20:04
    ladovnik
    Poziom 14  

To może wymienić całe zawieszenie tak jak sugerował Freddy? Może tym razem na gumowe a nie piankowe? Tylko nie wiem czy gumowe będzie się trzymać tej membrany i kosza.

Edycja: Uprzedziłeś mnie edytując post ws. wymiany zawieszenia...

• #7 15 Cze 2015 20:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

ladovnik napisał:
    mają naprawdę mocny bas.
    ladovnik napisał:
    (był już popękane jak kupiłem auto)
    I uważasz, ze to był bas? bardziej furkotanie... ;)

• #8 15 Cze 2015 20:07
    ladovnik
    Poziom 14  

One do pewnej głośności mają czysty mocny bas. Dopiero jak dam głośniej to furkocze. A wymieniać głośników nie chcę bo ostatnio już dwa wymieniłem na inne i okazało się, że grają o wiele ciszej i słabiej od tych popękanych, a nie znam ich parametrów aby dobrać takie same... dlatego zależało mi aby naprawić te.

• Pomocny post
    #9 15 Cze 2015 20:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

ladovnik napisał:
    To może wymienić całe zawieszenie tak jak sugerował Freddy? Może tym razem na gumowe a nie piankowe?
    Nie można beztrosko wymieniać zawieszeń na inne niż były fabrycznie. Głośnik stanowi całość - zawieszenie, membrana, cewka, układ magnetyczny. Jeśli któryś z tych elementów wymienisz - otrzymasz coś . I wcale nie będzie to lepsze niż oryginalny głośnik.
    Na forum widziałem gdzieś poradnik o tym w jaki sposób należy wymienić zawieszenia w głośnikach podobnego typu. Jak się upierasz - poszukaj i zrób jak tam stoi napisane. Moim skromnym zdaniem jest to jednak zupełnie nieopłacalne - sporo roboty, a w wypadku tych głośników (pomijam już ewentualny kłopot z zakupem odpowiednich pianek) niewartej efektu.
    Zrób jak chcesz - ja Cię w każdym razie uprzedzałem i podałem rozsądniejszą (moim zdaniem) propozycję - wymień te uszkodzone na inne, nowe i dokup subwoofer.

Dodano po 1 [minuty]:

ladovnik napisał:
    wymieniać głośników nie chcę bo ostatnio już dwa wymieniłem na inne i okazało się, że grają o wiele ciszej i słabiej od tych
    Bo wstawiłeś jedne z gorszych. To, ze się świeci i ładnie wygląda nie oznacza, ze jest to dobry głośnik.

• Pomocny post
    #10 15 Cze 2015 20:24
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Ciężko będzie kupić nowe pianki na tą średnicę. Zresztą nie są sądzę, żeby były dość dużo warte aby był sens je kleić. Bo to cena zawieszeń, klejów, wiedzy specjalisty, czasu, koszty transportu. Jak to zsumujesz , to ci wyjdzie, że nowe, markowe JBLe czy podobne będą tańsze.

• Pomocny post
    #11 15 Cze 2015 22:19
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Podsumowując. Możesz przeprowadzić regenerację zgodnie z poradnikiem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1797404.html Jednak będzie skrajnie nieopłacalna. W podobnej cenie kupisz nowe, lepsze głośniki. To nie zestaw głośnikowy, gdzie opłaca się dołożyć do regeneracji, niż wstawić coś innego. Tu nie liczysz objętości obudowy, strojenia. Nie dbasz o idealną fazę.
    Wniosek.
    Wymień na nowe głośniki. Szkoda czasu i pieniędzy na regenerację.
    Temat zamykam jako wyczerpany.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME