Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kondensatorów w Tonsil Altus 140

wojtek6101 16 Cze 2015 14:58 879 17
  • #1 16 Cze 2015 14:58
    wojtek6101
    Poziom 4  

Witam,
    Mam kolumny Altus 140 i zabrałem się za wymianę kondensatorów.
    Zastanawia mnie fakt, dlaczego + głośnika wysokotonowego jest wpięty za kondensatorem 6,8 uf, a nie bezpośrednio z plusa.
    Sorry, ale nie jestem expertem.

• #3 18 Cze 2015 00:37
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wojtek6101 napisał:

Zastanawia mnie fakt, dlaczego + głośnika wysokotonowego jest wpięty za kondensatorem 6,8 uf, a nie bezpośrednio z plusa.
    Nie bardzo rozumiem. Możesz to wyjaśnić?

• #5 20 Cze 2015 16:05
    dybas
    Poziom 37  

wojtek6101 napisał:

Bez znaczenia. Jak chcesz, przepnij sobie do plusa. To nie obwód szeregowy.

• #6 23 Cze 2015 15:00
    Kubatronik
    Poziom 18  

To właśnie w I wersji jest obwód szeregowy, w sumie Tonsilowi chodziło o to, że skoro już mamy wycięte pasmo basu w głośnikach średniotonowych, to teraz wystarczy tylko mały kondensator dla głośnika wysokotnowego, żeby zostały tylko soprany, widzę, że inni użytkownicy, którzy odpowiadali na ten post nie bardzo zrozumieli o co chodzi ;)

Podłącz te nowe tak jak były w oryginale ;)

• #7 23 Cze 2015 17:18
    dybas
    Poziom 37  

Kubatronik napisał:
    To właśnie w I wersji jest obwód szeregowy, w sumie Tonsilowi chodziło o to, że skoro już mamy wycięte pasmo basu w głośnikach średniotonowych, to teraz wystarczy tylko mały kondensator dla głośnika wysokotnowego, żeby zostały tylko soprany,

Bzdura. W obu wersjach pojemność jest taka sama- 2,2 µF w gałęzi wysokotonowej. Wersje różnią się nachyleniem charakterystyk: w drugiej, w części średnio- i wysokotonowej mamy 12 dB/okt. W pierwszej jest 6 dB/okt.

• #9 23 Cze 2015 17:38
    dybas
    Poziom 37  

Kubatronik napisał:
    Ale zauważ, że w wersji I masz obwód szeregowy

Ostatni raz: to nie jest połączenie szeregowe. Kondensator 6,8 µF pełni określoną rolę, a 2,2 µF też.
    Kubatronik napisał:
    Ten schemat wersji I jest oryginalny

Obydwa sa oryginalne.

• #11 23 Cze 2015 18:08
    dybas
    Poziom 37  

Bardzo ładne. Tyle, że nie zawsze dwa kondensatory połączone we fragmencie układu można traktować wspólnie. Zrozum: kondensator 6,8 µF połączony z cewką 0,22 mH tworzą filtr środkowoprzepustowy dla głośnika średniotonowego. Wartość 6,8 µF nie ma znaczenia dla filtru górnoprzepustowego głośnika wysokotonowego, bo jest większa niż 2,2 µF. Więc nie twórz alternatywnej fizyki, skoro masz braki w wiedzy.
    Nie ma też odpowiedzi, która wersja zwrotnicy jest lepsza. Obie powstały jako konkretne projekty konkretnych zestawów. O różnicach już wspominałem. Pracuj.

• #13 23 Cze 2015 18:51
    dybas
    Poziom 37  

Kolego! Odsyłasz mnie do szkółki parafialnej? Wzory pamiętam, ale tu, czyli w zwrotnicy głośnikowej one nie mają zastosowania. Pomyśl logicznie: czy konstruktorzy Tonsilu walnęliby tak gruby błąd, gdyby liczyli jak Ty? Przecież różnica w pojemnościach wypadkowych dla obu wersji zwrotnic byłaby ogromna. Szukaj dalej. Rada: nie upieraj się na siłę przy swoim. Zbłądzić rzecz ludzka.

• #15 23 Cze 2015 19:15
    dybas
    Poziom 37  

Błędu nie ma. W skrócie: kondensator jest filtrem górnoprzepustowym. Jego pojemność określa częstotliwość odcięcia. Im pojemność wyższa, tym częstotliwość niższa. Dla głośnika wysokotonowego wartość 6,8 µF jest poza zakresem pracy. Decyduje ta mniejsza, 2,2 µF, określająca częstotliwość na ok. 6,5 kHz. Dlatego punkt podłączenia jest obojętny, można bezpośrednio kondesator do plusa, można też przez 6,8 µF, który dla głośnika jest "przezroczysty".

• #17 23 Cze 2015 20:23
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

dybas napisał:
    Dlatego punkt podłączenia jest obojętny, można bezpośrednio kondesator do plusa, można też przez 6,8 µF, który dla głośnika jest "przezroczysty".
    Może inaczej. Tak duża pojemność dla częstotliwości pracy głośnika wysokotonowego stanowi zwarcie. To co mówi Kolega @Kubatronik jest prawdziwe dla prądu stałego!
    Kubatronik napisał:
    sorry, za wprowadzenie w błąd
    I tak powinno być zawsze. Błądzić jest rzeczą ludzką.

• #18 24 Cze 2015 00:09
    wojtek6101
    Poziom 4  

Bardzo serdecznie dziękuję za fachową pomoc i pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme