Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

jak wyregulować instalację gazową BINGO-M

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Instalacje Gazowe -> jak wyregulować instalację gazową BINGO-M
Autor
Wiadomość
mistral99
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Bydgoszcz

Post#1 Post autora tematu 28 Maj 2005 15:24   

Witam.
Chodzi mi o to jak wygląda proces regulacji instalacji BINGO-M.
Mam juz program i interfejs,ale nie wiem jak sie za to zabarć.Głownie chodzi mi o prces "nauki" i pozniejsze zaprogramowanie ustawien.

No i może jeszcze jak wygląda regulacja reduktora?

Jak to wszystko powinno wygladac krok po kroku.
Z gory dziekuje za pomoc
mistral
Powrót do góry

Puciu
Poziom 12
Poziom 12

Post#2 28 Maj 2005 16:23   

Re: jak wyregulować instalację gazową BINGO-M

Operacja na rozgrzanym silniku a reszta instrukcji powinna się wyświetlać na ekranie.
Powrót do góry

kk.2000
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Łęczyca

Post#3 30 Maj 2005 07:22pomocny post - solucja   

1. Najpierw dajesz Bingo w tryb nauki i uczy się analizując parametry pracy na benzynie jak będzie pracował na gazie. Głównie chodzi o to aby Bingo przeszło na gaz.

2. Wymuszasz programem wartość attuatora na 110 kroków i regulujesz reduktor na WOLNYCH OBROTACH

a) zakręcasz dawkę podstawową na reduktorze (pokrętło duże, wolnych obrotów)
b) regulujesz próg membrany (w zależności od reduktora albo imbus albo śruba) tak, by na wolnych obr. silnik miał jak największe obroty i pracował jak najpłynniej
c) lekko przykręcasz próg membrany aby obroty ZACZYNAŁY spadać
d) ustawiasz pokrętło dawki podstawowej do uzyskania perfekt obrotów biegu jałowego.

3. Jeszcze raz dajesz w tryb nauki i jeśli wartość na wolnych obrotach osiągnęła ok 100 - 120 kroków zostawiasz regulację reduktora, jeśli nie to trzeba zrobić poprawki pokrętłem progu membrany

4. Ustawiasz dodatkowe parametry pracy, np. Cut-off ustawiasz w zależności od motoru aby odcinał gaz przy przekroczeniu 2000 obr. i podłączał gaz przy spadku obrotów do takich, przy których motor nie gaśnie.

Załączniki:
Powrót do góry

mistral99
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 Post autora tematu 31 Maj 2005 11:17   

jeszcze jedno pytanko:
jak należy kręcić tym plastikowym pokrętłem na raduktorze?
Tzn. w którą strone zmniejsza się a w którą zwiększa mieszankę na wolnych obrotach??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Maj 2005 11:17   

Powrót do góry

kk.2000
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 31 Maj 2005 11:42pomocny post - solucja   

Jest to prawy gwint, tak jak kran w łazience.
Powrót do góry

mistral99
Poziom 12
Poziom 12

Post#6 Post autora tematu 31 Maj 2005 12:25   

a do jakiej wysokosci obrotow powinna byc mieszanka bogada, a od jakiej powinna sie zmieniac na przemian- uboga/bogata
Powrót do góry

kk.2000
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 31 Maj 2005 12:44   

Mieszanka ma być cały czas STECHIOMETRYCZNA a nie zależna od obrotów!

Pewnie chodzi Ci o regulację ale i tak nie rozumiem pytania... wyjaśnij więcej o co biega?
Powrót do góry

mistral99
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 Post autora tematu 31 Maj 2005 12:54   

chodzi mi o to:
Jak na wolnych obrotach ma wygladac mieszanka paliwa?
czy na biegu jalowym bez dodawania gazu komputer ma wskazywac caly czas mieszanke bogata?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Maj 2005 12:54   

Powrót do góry

kk.2000
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 31 Maj 2005 13:16   

czasem na wolnych obrotach sonda nie wskazuje prawidłowej mieszanki.
Oczywiście nie ma wskazywać bogatej na wolnych. Jeśli jest uboga to zakręć pokrętło wolnych obr. i do tego stopnia przykręcaj mieszankę (próg membrany), aż uzyskasz stechiometryczną, a to wszystko ma się dziać na 110 krokach attuatora.

Jeśli się okazuje że ty już dusisz silnik bo jest ubogo a komp gazu pokazuje że jest bogato to niestety TRZEBA USTAWIĆ ZAKRES PRACY ATTUATORA ręcznie, aby obroty wolne były jak najpłynniejsze i jak najwyższe. To jednak przypadłość nie wielu silników. Jeśli tego nie ustawisz to komp od gazu będzie do tej pory przytykał attuator aż silnik zdechnie.
Powrót do góry

mistral99
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 Post autora tematu 31 Maj 2005 13:26   

pisales zebym zakrecil pokretlo od wolnych obrotów.
ja na reduktorze mam tylko jedno pokretlo.
Wiec co mam zrobic?

Dodam moze,ze mam Fiata UNO 1,0 fire (wtrysk jednopunktowy).

A moze kolega ma jakis schemat interfejsu do bingo-m, bo ten so mialem musialem oddac.
Powrót do góry

kk.2000
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 31 Maj 2005 13:46   

to wiele wyjaśnia

schemat:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=159609&sid=0009dfc4915b319444bf5c8ad1b5e72d

i poszukaj interface do lpg.

Jeśli tylko 1 pokrętło to ustaw je na wolnych obr tak by motor (na 110 krokach attuatora) wykazywał mieszankę stechiometryczną

nie wiem też jaki ty masz reduktor!
Powrót do góry

mistral99
Poziom 12
Poziom 12

Post#12 Post autora tematu 31 Maj 2005 13:51   

reduktor mam firmy autronic
Powrót do góry

marek_tabak
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: krakow

Post#13 16 Sty 2008 22:34   

mam emulator BINGO-M
czy wazne jest jaki mam reduktor?
czy musze szukac jakiegos specjalnego programu czy poprostu pod emulator BINGO
Powrót do góry

marcin__84
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 23 Maj 2009 23:55   

Witam
Sorry że odświeżam temat, ale mam pytanie.
Mam już program do Bingo M, a silnik jest ustawiony do pracy na gazie.
Jak odpalam oprogramowanie do Bingo M to pokazują się jakieś wstępne ustawienia.
Jak teraz podłącze komputer do sterownika gazu to czy nie nastąpi wykasowanie tych ustawień które są dotychczas i zastąpienie ich tymi z programu.
Ogólnie jak podepnę sterownik do komputera to pokaże mi parametry sterownika, czy od razu ustawi nowe.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Maj 2009 23:55   

Powrót do góry

witek_tm
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: T M

Post#15 16 Sie 2009 13:35   

Regulacja BINGO
1.Rozgrzej silnik
2.Wciśnij pedał gazu tak aby ustawić stały próg obrotów (nieco poniżej 3000)
3.Trzymając takie obroty wciśnij przycisk nauka (adaptacja) <na ekranie monitora pod obrotomierzem>
Jeśli z instalacją jest wszystko w ok to ilość kroków silnika ustawi ci się sama. Teraz możesz regulować parownik:
Reguluj śrubą na parowniku tak aby wykres lambdy (w zakładce oscyloskop) był jak najbardziej zbliżony do sinusa. Wszystko to na wolnych obrotach. Odczyt lambdy również obok obrotomierza (klocek w pasku powinien poruszać się z lewej do prawej i z powrotem)

Dodano po 2 [minuty]:

Co do ustawień to nic ci się nie nadpisze samo dopóki sam tego nie zrobisz. Dla pewności zapisz sobie ustawienia zanim zaczniesz coś zmieniać. W razie wpadki możesz je przywrócić.
Powrót do góry

jurand78
Poziom 1
Poziom 1

Post#16 21 Sie 2009 23:38   

Ktoś wcześniej w tym wątku napisał:

"Najpierw dajesz Bingo w tryb nauki i uczy się analizując parametry pracy na benzynie jak będzie pracował na gazie. Głównie chodzi o to aby Bingo przeszło na gaz."

Teraz pytanie: czy tryb nauki należy wykonywać na benzynie czy na gazie, bo w/w informacja jest nieco niejasna.

witek_tm napisał:
Regulacja BINGO
1.Rozgrzej silnik
2.Wciśnij pedał gazu tak aby ustawić stały próg obrotów (nieco poniżej 3000)
3.Trzymając takie obroty wciśnij przycisk nauka (adaptacja) <na ekranie monitora pod obrotomierzem>
Jeśli z instalacją jest wszystko w ok to ilość kroków silnika ustawi ci się sama. Teraz możesz regulować parownik:
Reguluj śrubą na parowniku tak aby wykres lambdy (w zakładce oscyloskop) był jak najbardziej zbliżony do sinusa. Wszystko to na wolnych obrotach. Odczyt lambdy również obok obrotomierza (klocek w pasku powinien poruszać się z lewej do prawej i z powrotem)

Dodano po 2 [minuty]:

Co do ustawień to nic ci się nie nadpisze samo dopóki sam tego nie zrobisz. Dla pewności zapisz sobie ustawienia zanim zaczniesz coś zmieniać. W razie wpadki możesz je przywrócić.

Powrót do góry

Radeon 24
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wlkp

Post#17 22 Sie 2009 23:00   

Witam!
Tryb nauki wykonuje sie tylko na gazie.

Pozdrawiam!
Powrót do góry

Repus
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Andrychow

Post#18 13 Lis 2009 18:22   

witam czy moze ktos podac link do schematu kabla do polaczenia mojego pc i sterownika gazu bingo m, nie moge znalezc, z gory thx
poszukalem i znalazlem wiec sie nie fatygujcie :)
Powrót do góry

mechatronik
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#19 20 Lis 2009 12:51   

a mógłby ktoś powiedzieć mi gdzie można kupić wtyczkę do interfejsu BINGO-M? u mnie w elektronicznym nie mieli takich rzeczy.
Powrót do góry

Repus
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Andrychow

Post#20 22 Lis 2009 14:35   

zrob sobie ze starej wtyczki z zasilacza komputerowego atx, ta ktora wchodzi do plyty glownej, pasuje jak ulal
pozdr
Powrót do góry

mechatronik
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#21 22 Lis 2009 20:00   

wiem właśnie to samo wymyśliłem. już poluję na jakiś popsuty zasilacz. a jeszcze takie pytanie. Mam przewód USB. normalny przewód od czytnika kart. Uciąłem końcówkę. mam 4 łyse przewody. i teraz żeby to chulało muszę je połączyć do kostki wg tego schematu.

Wyczytałem, że podłączam tylko GND, Rx i Tx.

Czyli: wtyk USB=> 3 przewody GND, Rx i Tx => wtyczka.

Czy to wystarczy, czy muszę dokładać jeszcze MAX232, lub coś w podobie?

Z tego co mi wiadomo to ten MAX232 to trzeba dołożyć przy kablu na COM.

Czy mógłby mi ktoś pomóc w rozwianiu wątpliwości?
Powrót do góry

kolszak
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Toruń

Post#22 08 Sty 2010 12:07   

Uwaga co do interfejsu w Bingo M od jakiegoś czasu KME wstawia tam wtyczki ST, sam się zdziwiłem jak zauwazyłem ze interfejs mi nie pasuje. Kolor pinów jest bez zmian czerwony - 12 V zółty i zielony sterowanie, czarny masa. Więc w przypadku nowej wtyczki można zasugerować się schematem powyżej i dolutować wtyk pod swój interfejs.
Powrót do góry

witek_tm
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: T M

Post#23 25 Mar 2010 22:17   

kolszak masz racje zmieniła się tylko wtyczka i nic poza tym
pozdro
Powrót do góry

francis158
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Dębica

Post#24 17 Lip 2010 00:42   

witam!
odświeżam wątek, gdyż chciałem się zapytać jak to jest z tą wartością PWA - bo u mnie gaziarz ostatio ustawił ją na 61 i twierdził że to jest już bogato....(bo tak mus onda pokazała w programie), a w instrukcji do regulacji pisze żeby attuator(krokowy) ustawić na 110....
druga rzecz której nie czaję to skoro tryb nauka ustawia powiedzmy PWA na 55 to czemu na siłę przestawiamy na 110???
To co przestawiamy na siłę jak rozumiem dotyczy tylko wolnych obrotów??
No i jak wtedy ustawić min i max otwarcie na biegu jałowym a jak pod dużym obciążeniem??
Powrót do góry

Hans26
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Chorzów

Post#25 23 Cze 2011 19:39   

francis158 napisał:
witam!
odświeżam wątek, gdyż chciałem się zapytać jak to jest z tą wartością PWA - bo u mnie gaziarz ostatio ustawił ją na 61 i twierdził że to jest już bogato....(bo tak mus onda pokazała w programie), a w instrukcji do regulacji pisze żeby attuator(krokowy) ustawić na 110....

Też do końca tego nie rozumiem, ale chyba trzeba ręcznie ustawić 110 kroków, a podczas nauki PWA ustawi się samo ponownie.

francis158 napisał:
druga rzecz której nie czaję to skoro tryb nauka ustawia powiedzmy PWA na 55 to czemu na siłę przestawiamy na 110???

Jeżeli nauka ustawi jakąś wartość PWA to już chyba ma tak zostać...

francis158 napisał:
To co przestawiamy na siłę jak rozumiem dotyczy tylko wolnych obrotów??

PWA dotyczy i wolnych obrotów i normalnej pracy pod obciążeniem.
PWA = Pozycja Wyjściowa Atturatora

francis158 napisał:
No i jak wtedy ustawić min i max otwarcie na biegu jałowym a jak pod dużym obciążeniem??

Min na biegu jałowym ustawiasz tak, żeby nie silnik nie gasnął (większy problem jak ktoś ma klimę...).
Max na biegu jałowym ustawiasz tak, żeby mieszanka mogła zmienić się na bogatą - wartość jak najmniejsza, żeby atturator nie miał niepotrzebnie dużych skoków.

A pod obciążeniem ustawiasz tak samo żeby zakres pracy atturatora pozwalał na przechodzenie stanu mieszanki pomiędzy ubogą a bogatą.

Jeżeli ktoś ma link do dokładnego i zrozumiałego dla każdego opisu to poprosimy :-)
Powrót do góry

adrianus20
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Myszków

Post#26 11 Lut 2012 18:41   

Odświeżę temat. Z grubsza wszystko wiem . Mam taką przypadłość. Do wartości TPS 1V sonda pokazuje 0V ale TPS pokazuje płynnie zmiany przy wciskaniu pedału gazu (myślałem, że jest jakiś problem z czujnikiem TPS, ale działa poprawnie. Efekt jest taki jakby komputer nie widział, że jest lekko wciśnięty gaz a jest. Powyżej 1V TPS sonda zaczyna normalnie pracować i attuator chodzi normalnie. Problem jest w tym, że jak dam tryb NAUKA to wszystko wychodzi mi w samej górze 160-240 kroków. Bo przez pewien czas sonda daje 0V i attuator otwiera się do oporu.
Nauka powinna być wykonywana na postoju czy w trakcie jazdy? ja wykonałem w trakcie jazdy bo na postoju nie chciała się zrobić...

Dzięki za pomoc...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lut 2012 18:41   

Powrót do góry

rfx11
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Gdańsk

Post#27 13 Lut 2012 23:30   

Jak dla mnie to masz po prostu za ubogą mieszankę na biegu jałowym. Przy TPS=1V silnik pracuje pod pewnym obciążeniem i zaczyna również działać membrana w reduktorze, która wychyla się i zwiększa dawkę gazu. Znajdź śrubę od regulacji biegu jałowego i trochę ją wykręć. Możesz też ustawić PWA np na 100 i pozwolić krokowcowi aby mógł się maksymalnie otwierać i zamykać. Jak będziesz odkręcać tą śrubę to patrz czy zaczyna oscylować wokół mniejszych wartości.
Powrót do góry

adrianus20
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Myszków

Post#28 14 Lut 2012 09:31   

Na razie zrobiłem naukę i PWA wyszło na 174 :) Sonda teraz pracuje normalnie. Zobaczę spalanie. Jest jeszcze jedna sprawa. Mam filtr stożkowy. Może to on tak zmienia charakterystykę?
Powrót do góry

rfx11
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Gdańsk

Post#29 14 Lut 2012 23:14   

Jeśli reduktor był ustawiany, gdy stożka nie miałeś to powinien być ponownie wyregulowany po ingerencji w dolot. Więcej powietrza=uboższa mieszanka i konieczność większego otwarcia krokowca w celu jej wzbogacenia.
Powrót do góry

elektronik-adam
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bielsko-Biała

Post#30 01 Mar 2012 23:31   

Witam nie chce zakładać dodatkowych tematów mam taki problem że zrobiłem sobie kabel usb do bingo m z kabla DKU-5 wszystko ładnie udało się połączyć odpaliłem samochód wszystko ładnie działało przez jakieś 5 minut potem stracił połączenie i du.... już nie chce sie połączyć nie wykrywa sterownika macie jakieś pomysły ?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Instalacje Gazowe -> jak wyregulować instalację gazową BINGO-M
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny