Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W

bartek123321 21 Cze 2015 12:37 7671 23
  • Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W
    Witam
    Chciałbym przedstawić urządzenie, które powstawało około roku, z przerwami. Wzmacniacz, który zbudowałem oparty jest na schemacie popularnego wzmacniacza Atom 5W, z małymi zmianami, o których w dalszej części wpisu. Powodem budowy akurat takiego a nie innego wzmacniacza był komplet lamp który leżał w garażu i oczekiwał na wykorzystanie :D. A ponieważ każda osoba grająca na gitarze chciałaby posiadać wzmacniacz lampowy, tak oto powstała ta kopia Atoma :)

Tak więc od początku:

Wzmacniacz powstał na płytkach dostępnych na elektrodzie, wytrawione na grubszym laminacie i zamocowane do chassis. Ponieważ jedyne podstawki, jakie znalazłem w szafie były do druku, musiałem troszkę pokombinować z umocowaniem ich do obudowy, lecz udało się to bezproblemowo zrobić.

Chassis wykonane z blachy aluminiowej 3mm, powiercone i wygięte samodzielnie, po oczyszczeniu aluminium zostało wytrawione w zasadzie sodowej a następnie zostały naniesione napisy na panel przedni za pomocą termotransferu. Kolejnym krokiem było polakierowanie całości lakierem bezbarwnym.

Obudowa wzmacniacza powstała z płyt meblowych odpowiednio wyciętych, wyszlifowanych a następnie zaszpachlowanych w miejscach łączeń. Płyty po połączeniu oklejone zostały skajem oraz dodana została rączka w celu łatwiejszego transportu.

Do zasilenia wzmacniacza wykorzystałem transformator z radia Nordmende, który posiadał wszystkie niezbędne napięcia, zaś w roli transformatora wyjściowego posłużył transformator TO3,5

W stosunku do oryginalnego schematu zastosowałem kilka zmian:

- Dołożone zostały przełączniki stand-by, przełącznik trioda-pentoda oraz przełącznik zmieniający kondensatory i rezystor w katodzie drugiego stopnia
    - Dołożony rezystor pomiędzy rezystorem gain a masą, dzięki czemu po skręceniu potencjometru gain na 0 nie jest odcinany sygnał z gitary
    - Wykonany gain mod

Wzmacniacz został doceniony na dwóch konkursach, w których zajął pierwsze miejsce. Ze wzmacniacza jestem bardzo zadowolony, w porównaniu do mojego peavey'a express 112 słychać różnicę w brzmieniu, oczywiście na plus :D

Koszt budowy tego wzmacniacza to około 200 zł, gdyż większość części posiadałem w domu. Jeżeli ktoś gra na gitarze i posiada trochę umiejętności i chęci, to jak najbardziej polecam taki wzmaczniaczyk do domu, pomimo małej mocy (5W) jest wystarczająco głośny :)

Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W

Fajne!
  • #3 21 Cze 2015 14:10
    bartek123321
    Poziom 10  

Schematu nie podałem, ponieważ schemat Atoma dostępny jest bez problemu na elektrodzie. Zdjęć elektroniki musiałbym poszukać. Co do regulacji barwy - jest to układ pasywny, a'la Marshall. Co do próbki brzmienia - obecnie nie mam zbytnio czym nagrać, a nagranie z telefonu może nie oddać dźwięku wzmacniacza w rzeczywistości. Po dodaniu gain moda zwiększyło się maksymalne przesterowanie układu, można na nim uzyskać brzmienia w stylu ac/dc, iron maiden a także ładny clean :)

• #4 21 Cze 2015 22:29
    popiol667
    Poziom 14  

Ogólnie bardzo fajnie.

1. PCB Marvela czy coś innego?
    2. Otwory wybijane gwoździem i młotkiem czy jakaś inna technika? Nie ma zmiłuj - jak ja potrafię wkrętarką, wiertłami za 15zł zrobić tak, że kumpel pyta się, u kogo frezowałem, to każdy potrafi :) Duży minus za niechlujnie wywiercone otwory, do tego nierówno.
    3. Dużo łatwiej w domowych warunkach zrobić skrzynkę bez zaokrągleń i oklejania np. z sosny - efekt jest lepszy.
    4. Aż się prosi o gałki chicken-heady
    5. Bardzo ładnie wyszedł przedni panel.
    6. Pokaż flaki!

• #5 21 Cze 2015 22:38
    bartek123321
    Poziom 10  

1. Tak, PCB zaprojektowane przez Marvela
    2. No przyznaję się bez bicia, otwory nie wyszły najlepiej bo nie pomyślałem żeby wywiercić je przed gięciem blachy co bardzo ułatwiłoby sprawę
    3. Może i łatwiej, ale akurat płyta była pod ręką :D
    4. Niestety takie gałki musiałbym zamawiać, wykorzystałem to co miałem pod ręką - kwestia gustu :)
    5. Nad panelem spędziłem duużo czasu aby wyszedł w miarę, i tak to nie jest ten efekt, który chciałem uzyskać
    6. Flaczki pokażę jak go rozbiorę, być może jutro bo ostatnio mam mało czasu :(

• #6 22 Cze 2015 00:24
    gh00st
    Poziom 13  

Pokaż kotku co masz w środku ;)
    Czy możesz pokazać fotki flaków wzmacniacza?

• #8 22 Cze 2015 18:48
    plumbum22
    Poziom 20  

Na jakim głośniku grałeś? Menzurę dobrze w gitarze ustaw albo ją porządnie nastroj. Poza tym podałeś sety ale bez Volume. Pamiętaj że lampa przy różnie odkręconym Volume gra zawsze inaczej. Chętnie bym posłuchał cleana na 3/4 głośności.

• #9 22 Cze 2015 23:28
    popiol667
    Poziom 14  

Gratulacje, "gada" bardzo fajnie, coś więcej o przetwornikach, głośniku na jakim nagrywałeś?

Volume chyba raczej nisko ustawione bo słychać struny :)

Co tak nieładnie buczy na cleanie?

Mogę prosić o jakiś "high-gain" ale w trybie triodowym?

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

plumbum22 - "Pamiętaj, że lampa gra różnie przy ustawieniach Volume..." - kolega chyba o tym wie, w końcu złożył lampiaka i na nim grał...

• #10 23 Cze 2015 00:49
    eMeFx
    Poziom 8  

Niestety ale nie ma tu co oceniać, to jest forum elektroniczne, więc minimum jakie powinieneś pokazać to elektronika. To nie jest forum modelarskie aby oceniać estetykę wykonania obudowy, oczywiście plus ale zero pokazanej elektroniki, niestety się zawiodłem.

• #11 23 Cze 2015 06:55
    trippo1
    Poziom 11  

Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat twoich modyfikacji?? Jak je dokładnie wykonałeś??

• #12 23 Cze 2015 12:40
    lekto
    Poziom 35  

Mógłbyś zrobić zdjęcie wzmacniacza od strony elektroniki? Też mam kopie Atoma 5W i jak za bardzo rozkręcę volume to się wzbudza i nie mogę dojść co źle zrobiłem.

• #14 24 Cze 2015 10:36
    bulion84
    Poziom 9  

Jakie napięcia zasilania potrzebuje ten wzmacniacz?

• #15 24 Cze 2015 12:00
    gh00st
    Poziom 13  

Wysokie :)

A tak serio to transformator z wyjściem ~230V wystarczy.
    Nie polecam, ba nawet KATEGORYCZNIE ODRADZAM podłączania wzmacniacza z pominięciem transformatora zasilającego. Taka zabawa może być śmiertelna dla twórcy i późniejszego użytkownika.

Do wzmacniacza wystarczy transformator: 1 x 6.3V 2.5A + 1 x 230V 100mA.

Wyższych napięć nie polecam ze względu na lampę w końcówce mocy.

• #16 24 Cze 2015 22:35
    bartek123321
    Poziom 10  

Tak więc po kolei:
    Volume w każdym przypadku to około 3-4, mam mikrofon od PC i przy większej głośności jest problem z przesterowaniem mikrofonu. Fakt, gitara wymaga regulacji menzury :D Głośnik to Sheffield 1230, montowany fabrycznie w peaveyu. Przetworniki niestety takie jakie przyszły w gitarze - Mightymite humbucker, clean na gryfowym, przester na mostkowym, gitara Cort X6

Na cleanie buczało bo mikrofon przestawiony był bliżej głośnika :D taka mała wada, pierwsza konstrukcja lampowa, przez co nie do końca dobrze rozmieściłem transformatory

Mogę nagrać zarówo high-gain w triodzie jak i clean na 3/4 volume :)

Co do modyfikacji:
    -Pierwszą modyfikacją było założenie przełącznika trioda/pentoda - przepięcie siatki drugiej 6P14P przez rezystor 100Ω do anody (nie zawsze mogę grać na pełnej mocy, w dodatku na triodzie brzmienie jest mniej ostre, przyjemniej gra się na cleanie) oraz stand-by
    -Kolejną przeróbką było zrobienie gain moda, dostępnego na konkurencyjnym forum, który polegał m.in. na wstawieniu rezystora równolegle do rezystora w układzie RC sprzęgającym pierwsze dwa stopnie.
    -Pomiędzy wyprowadzeniem potencjometru gain a masą wstawiłem rezystor bodajże 10kΩ (musiałbym dokładnie sprawdzić gdyż dość dawno składałem część elektroniczną wzmacniacza) co spowodowało, że po skręceniu gainu na 0 wzmacniacz się nie wycisza
    -Dużo wpływającą na brzmienie przeróbką było dołożenie przełącznika zmieniającego konfigurację RC w katodzie 2. stopnia, przełącznik rozłącza kondensator w katodzie lub dołącza dodatkowy rezystor równolegle zmieniając punkt pracy triody. Dzięki temu wzmacniacz dostał większe przesterowanie, a jeden ruch przełącznikiem przywraca go do stanu wyjściowego.

Wzmacniacz od razu po zbudowaniu także posiadał tendencje do wzbudzania się, lecz po połączeniu wszystkich mas ze sobą w gwiazdę oraz zaekranowaniu kabli idących do transformatora wszystko gra jak trzeba :)
    Jedynie zastanawia mnie fakt czy jest to kwestia trafa, ponieważ przy maksymalnej głośności wzmacniacz traci niskie tony i zaczyna trochę charczeć, tak, jakby rdzeń trafa się nasycał

Mój transformator zasilający daje około 200V AC, z zasilacza wychodzi 250V DC.

Zdjęcia wnętrza wrzucę jeżeli tylko będę miał trochę czasu żeby go rozebrać. Pojawią się na pewno

• #17 25 Cze 2015 12:43
    trippo1
    Poziom 11  

Widzę że ty zastosowałeś transformator głośnikowy to3.5 a czy można zastosować do tego wzmacniacza transformator głośnikowy TG5-46-666?

• #18 25 Cze 2015 14:03
    bartek123321
    Poziom 10  

zastosować można, zobacz na tej stronie: Link . Sam z tego korzystałem, jedyne co będziesz musiał zmienić to rezystor katodowy pentody.

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Witam
    Oto zdjęcia wnętrza wzmacniacza, ze względu na to, że jest to moja pierwsza lampowa konstrukcja całe chassis nie zostało do końca dobrze rozplanowane, tyczy się to m.in. umiejscowienia płytki zasilacza.
    Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W Gitarowy wzmacniacz lampowy - kopia Atom 5W

• #19 25 Cze 2015 18:42
    trippo1
    Poziom 11  

Cytat:
    Witam
    Oto zdjęcia wnętrza wzmacniacza, ze względu na to, że jest to moja pierwsza lampowa konstrukcja całe chassis nie zostało do końca dobrze rozplanowane, tyczy się to m.in. umiejscowienia płytki zasilacza.

Czyli jak najlepiej rozmieścić płytki i transformatory?? Również buduję ten wzmacniacz i nie chciałbym nieoczekiwanych niespodzianek po powierceniu i złożeniu chassis

• #20 25 Cze 2015 20:24
    bartek123321
    Poziom 10  

Co do płytki zasilacza - nie wziąłem na początku pod uwagę dodatkowych przełączników i w wyniku tego jest bardzo mała odległość między zasilaczem a przełącznikami (pierwotnie miały być tam kontrolki).
    Płytkę z podstawkami najlepiej jest ułożyć centralnie na chassis. A co do transformatorów - można znaleźć dużo informacji w sieci na temat ich rozłożenia ( np obrócenie rdzeni jednego o 90°) ale chyba najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie do transformatora głośnikowego głośnika, do zasilającego podłączyć pierwotne do sieci i tak ustawić wzajemnie transformatory, aby brum przenoszony z transformatora sieciowego był jak najmniejszy. Należy przy tym uważać na uzwojenie wtórne transformatora sieciowego

• #21 25 Cze 2015 21:15
    plumbum22
    Poziom 20  

A ja czekam na sample clean'a na 3/4 głośności, nie daj się prosić:)

• #22 26 Cze 2015 00:46
    gh00st
    Poziom 13  

Sample na mikrofonie z komputera zbyt dobrze nie odda brzmienia wzmacniacza.
    Chcesz sampla atoma? Poszukaj w Youtube: Marvel Atom 5W

Dla ułatwienia:

Link

Link

• #23 26 Cze 2015 12:47
    bartek123321
    Poziom 10  

Z tym, że jest to wersja bez przeróbek, czyli brzmiąca tak jak u mnie w trybie 1. Dziś postaram się nagrać próbki na cleanie :)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme