Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mildton 80 - GDN STX 25/100 vs Tonsil 25/60

hafexo 21 Cze 2015 18:46 1791 27
  • #1 21 Cze 2015 18:46
    hafexo
    Poziom 12  

Witam

Jestem w posiadaniu tych kolumienek

Jako iż poprzedni właściciel je zbeszcześcił i zamontował jakiś no-name syf w wysokich i średnich to wymieniłem je na oryginały tonsilowskie.

Jedynie basowy jest w miare porządny bo jest to STX GDN 25-100-8.
    Jednak zastanawiałem się czy również sobie ich nie zmienić na oryginalne Tonsile gdn 25-60, a mam oferte zamiany tychże głośników bez dopłaty

I teraz pytanie do was - czy bawić się w to, bas się polepszy? Obecnie jakoś szczególnie nie narzekam bo bardzo dobrze sobie radzi, nic a nic nie charczy, potrafi zejść, ale czy zamiana na tonsila polepszy charakterystyke i zejście basu?

Niby te STXy są dedykowane do właśnie Altonów i Mildtonów ale może jednak warto by zamienić?

• #2 21 Cze 2015 18:50
    ToJestNick
    Poziom 29  

Wiadomo, że zagra lepiej. Zwrotnica fabrycznie obliczona jest pod fabryczne Tonsile 25/60 więc z nimi zagra najlepiej. Wszelkie podmiany głośników na STX i inne nie mają sensu bez zmian w zwrotnicy.

• #3 21 Cze 2015 19:11
    hafexo
    Poziom 12  

Czyli opłaca mi się iść na taką zamianę? :)

• #4 21 Cze 2015 19:12
    ToJestNick
    Poziom 29  

Według mnie jak najbardziej :)

• Pomocny post
    #5 22 Cze 2015 11:14
    Pain
    Poziom 25  

hafexo napisał:
    Jednak zastanawiałem się czy również sobie ich nie zmienić na oryginalne Tonsile gdn 25-60, a mam oferte zamiany tychże głośników bez dopłaty
    Jeżeli są faktycznie oryginalne to jak najbardziej. Zregenerowane na częściach w miarę bliskich oryginałowi też jeszcze warto. Jeśli są zregenerowane na bliżej nie wiadomo czym to już się trzeba bardziej zastanowić. Niestety sporo osób uważa, że o "oryginalności" głośnika świadczy pieczątka na nabiegunniku, a pochodzenie cewki/membrany/zawieszenie to nieistotny drobiazg dlatego oryginalność zawsze warto samemu starać się zweryfikować, a nie polegać tylko na czyimś słowie.
    hafexo napisał:
    I teraz pytanie do was - czy bawić się w to, bas się polepszy? Obecnie jakoś szczególnie nie narzekam bo bardzo dobrze sobie radzi, nic a nic nie charczy, potrafi zejść, ale czy zamiana na tonsila polepszy charakterystyke i zejście basu?
    GDN w Mildtonach 80 to nie sam bas, odtwarza również część środkowego pasma więc kolumny powinny zacząć grać bardziej naturalnie. Niestety, dla niektórych "lepszy" bas to ten, który bardziej łupie i hałasuje więc czy efekt Ci się spodoba nikt Ci nie powie, musisz sam usłyszeć różnice między M80 w fabrycznym stanie, a Twoimi egzemplarzami.
    hafexo napisał:
    Niby te STXy są dedykowane do właśnie Altonów i Mildtonów ale może jednak warto by zamienić?
    "Dedykowane" bo jakoś trzeba było je sprzedać ;)

P.S. Ten STX wg noty katalogowej ma nieco szerszy kosz więc sprawdź czy otwory w kolumnach nie zostały powiększone, może to skutkować problemami z uszczelnienie i przykręceniem GDN 25/60.

• #6 22 Cze 2015 15:10
    hafexo
    Poziom 12  

Nie zależy mi jakoś szczególnie nad łupaniną bo nie słucham tego typu muzyki - chodzi mi raczej o jego głębokość i zejście, żeby nie był "płaski", żeby przyjemnie było czuć te drgania a nie wibracje przez które można dostać bólu głowy.

Niestety prawdą jest że póki nie usłyszę obydwu wersji kolumn to ciężko komukolwiek "gdybać" na ten temat - niby obecny dźwięk na tych STX'ach jest jak najbardziej ok, jednak nie pogardziłbym głębszym basem który potrafi zejść niżej niż obecnie ;)

Muszę sprawdzić jak z tym rozstawem, chociaż wydaje mi się że nic nie zostało poszerzone

• #7 22 Cze 2015 16:53
    ToJestNick
    Poziom 29  

Zmierz średnicę tego głośnika STX, ale wydaje mi się, że średnica będzie taka sama.

Nadmienię, że głośnik zregenerowany na podzespołach wizualnie podobnych do oryginału nie zagra tak jak głośnik zregenerowany na oryginałach, będą spore rozrzuty parametrów.
    Najlepiej to zrób zdjęcie tamtym głośnikom a wspólnie na forum orzekniemy co do ich oryginalności :)

• #8 22 Cze 2015 19:22
    hafexo
    Poziom 12  

Akurat głośniki z tego co widziałem są oryginalne z Altonów no ale proszę zdjęcie - ja tam się zbytnio nie znam.

Zmierzyłem od krawędzi do krawędzi - 25,35 cm.

• #9 22 Cze 2015 21:18
    Pain
    Poziom 25  

Na zdjęciu wyglądają jak trzeba.

Zamiast mierzyć głośnik zerknij do not katalogowych bo średnica całego głośnika ma małe znaczenie przy montażu.
    Tonsil GDN 25/60:
    - średnica montażowa 222mm
    - rozstaw otworów pod śruby 233mm
    STX GDN 25-100:
    - średnica montażowa 230mm
    - rozstaw otworów pod śruby 242mm
    Widzisz jak blisko jest od średnicy montażowej STX'a do rozstawu otworów w 25/60?
    Do tego sam otwór na śrubę w kolumnie ma około 5mm i jest w nim (a przynajmniej powinna być) nakrętka pazurkowa około 10mm średnicy dlatego sądzę, że bez poszerzania te STX by się nie zmieściły, a co za tym idzie możesz nie mieć do czego przykręcić 25/60 i problem z uszczelnieniem.
    Wtedy pozostaje wymiana przedniej ścianki albo rzeźba z kawałeczków płyty wiórowej i wikolu,

• #11 23 Cze 2015 16:53
    ToJestNick
    Poziom 29  

STX też nie jest najgorszy bo to również Polska firma ;)

Ale masz rację, w kolumnach tonsila najlepiej zagra głośnik tonsil'a bo został pod nią zaprojektowany, to chyba oczywiste :)

• #15 23 Cze 2015 18:13
    Pain
    Poziom 25  

Kubatronik napisał:
    No niby racja, że STX jest polski, ale wiadomo, że w porównaniu z Tonsilem, to w większości przypadków wymięka ;)
    Ale mówię i Akcentuję, że w większości przypadków Wink W sumie produkcja idzie do przodu, więc nie wiem, jak teraz, ale jeszcze niedawno nie był dobry
    Niedawno to znaczy ile? 10 lat temu? Choćby z recenzją FX-300 się kolega spotkał? Temat dotyczy konkretnych kolumn i dwóch konkretnych głośników, wplatanie opinie że STX ble, a Tonsil cacy jest nie na miejscu tym bardziej, że obie firmy mają lepsze i gorsze produkty.

• #16 23 Cze 2015 18:26
    Kubatronik
    Poziom 18  

Ok, zgodzę się i nie, można powiedzieć, że są fani Tonsila i "fani" STXa... Może po prostu wg mnie STX gra gorzej, bo jestem fanem Tonsila i w życiu nie pozwolę sobie wcisnąć tego ;) A ci, którzy jeszcze są za STX to po prostu trzymają na swoim i i tak spór między nami nigdy się nie rozstrzygnie, dopuki, dopóty któraś z firm się nie rozsypie.

JA JESTEM ZA TONSILEM - ponieważ, mają już sługoletnie doświadczenie, a STX NIE

• #17 23 Cze 2015 18:29
    ToJestNick
    Poziom 29  

Obie firmy mają lepsze i gorsze produkty... Np tonsil też miał nieudane zestawy głośnikowe, na przykład Altus 140... ;) Po 10 minutach słuchania muzyki z nich potrafi rozboleć człowieka głowa... Tak piszczą wysokie tony...

Również jestem pasjonatem tonsil'a, kolekcjonerem unitry... Ale nie jestem ślepo zapatrzony w te firmy, gdyż istnieją równie dobre a nawet lepsze...
    Gdybyś był ZA TONSILEM, to nie pchał byś do jego produktów Chińskich zamienników, tylko dałbyś zarobić TONSIL'owi i kupił oryginalne części.

Pozdrawiam ;) Koniec mojego udziału w tej dyskusji :)

• #18 23 Cze 2015 18:36
    Kubatronik
    Poziom 18  

Kol. ToJestNick Nie zgodzę się, że kolumny Altus 140 to nie są udane kolumny, bo przecież po to są przełączniki ograniczające soprany, żeby ich używać, a nie tylko w jednej jedynekj pozycji "+"

A od regulowania barwą dźwięku są EQUALIZERY, jakby kolega słyszał o takim czymś (po polsku korektory dźwięku)

• #19 23 Cze 2015 18:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Koledze ToJestNick chodzi o typ zastosowanych głośników. A specyficznego dźwięku tubowych wysokotonowych nie da się zmienić żadnym regulatorem...

• #21 23 Cze 2015 19:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kubatronik napisał:
    PS. Altusy 140 (na export) miały GDWK
    I dlatego mogły iść na eksport... ;)
    Fakt faktem - A-140 udane nie były. Nie tylko ze względu na sam głośnik wysokotonowy.

• #23 23 Cze 2015 19:36
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ja miałem, ale całe szczęście już nie mam. Dokładnie jak pisał Kol. ToJestNick :

ToJestNick napisał:
    Po 10 minutach słuchania muzyki z nich potrafi rozboleć człowieka głowa... Tak piszczą wysokie tony...
    No i wspomniany przez Ciebie bas - zależny od głośności z jaką się słucha. O ile przy niewielkiej głośności mógłby jeszcze być (pomijam wysokie tony) - da się go skorygować korekcją, to im głośniej tym gorzej. Ktoś tu na forum określił ten bas jako "strzepywanie mokrej szmaty za oknem" - trafne określenie moim zdaniem (pewnie też dlatego zapamiętałem). Przyczynia się do tego zbudowana "pod publiczkę" obudowa ze źle wykombinowanymi pseudo BR.
    Co ciekawe - na tych samych głośnikach (poza tubowymi GDWT) "popełniłem"swego czasu kolumny (zamknięte) i grały zdecydowanie lepiej. Zapewne konstruktorzy Tonsila musieli zrobić tak ze względu na wymogi "odgórne" - miało być efektownie i tanio.
    Na pierwszy "rzut ucha" efektownie było - dużo wysokich i dużo dołu. Do tego błyszczące pierścienie na głośnikach i regulatory Tanio też - stad też i zubożona do granic możliwości zwrotnica.
    Zwróć uwagę, że w całej serii jest zastosowana praktycznie rzecz biorąc ta sama zwrotnica - mimo różnych średniotonowych, i niskotonowych... Oszczędność - łatwiej robić takie same do wszystkich, niż do każdego typu inne.
    Podobać się mogą - gdy ktoś nie miał okazji nigdy słuchać naturalnego dźwięku, lub po prostu tak lubi...
    Ja nie.

• #24 05 Sie 2015 15:21
    hafexo
    Poziom 12  

Witam.

Dziś się zdecydowałem na kupno oryginałów - ale w związku z waszymi poradami postanowiłem zmierzyć otwór

Średnica dokładnie 230mm, w dodatku ktoś to zbeszcześcił i tak tragicznie "wyrąbał" że głowa mała

Idzie coś z tym zrobić czy jestem skazany na STX?

Oczywiście mógłbym szukać oryginalnych pudełek ale może jest jakiś inny sposób? :|

jeszcze jedno pytanie - czy w tej kolumnie nie ma zbyt dużo materiału wytłumiającego? Zajmuje on większą część za głośnikiem GDN - nie powinien się on znajdować tylko na ściankach kolumny? Co się stanie jeśli wyjmę całkowicie ten materiał?

• #25 05 Sie 2015 22:11
    2510814
    Usunięty  
  • #26 05 Sie 2015 22:18
    Pain
    Poziom 25  

Z takim samym problemem się kiedyś mierzyłem, a rozwiązałem go w taki sposób:
    Może nie wyglądało to za ciekawie ale swoje zadanie spełniało.
    Do obwodu otworu przykleiłem małe kawałki wycięte z płyty MDF, odstępy między nimi wypełniłem wikolem zmieszanym z wiórami potem pilnikiem dopasowałem otwór do wymiarów głośnika, a pod sam głośnik dałem piankową uszczelkę (brak jej na zdjęciach).
    Oczywiście można to zrobić estetyczniej, ale było to dość dawno i zrobiłem na ile wówczas potrafiłem ;)
    Jest to tańsze niż kupno nowej skrzyni (często w nieciekawym stanie) i szybsze niż wymiana przedniej ścianki.
    Co do wytłumienia, znajdowało się ono głównie na tylnej ściance, był to kawałek szmaty o wymiarach około 1x1m złożony na pół i przyklejony.

• #27 05 Sie 2015 23:10
    hafexo
    Poziom 12  

znaczy z tego co patrzyłem na OLX jest oferta skrzynek z altonów 80 za 25zł w nawet dobrym stanie

Będzie pasowała czy raczej nie? :/

• #28 06 Sie 2015 14:37
    Pain
    Poziom 25  

Obudowy do M80 i A80 są takie same pod względem wymiarów.
    Różnica polega na tym, że A80 ma podfrezowanie na GDWT, a M80 nie, przez co montując GDWK w miejsce GDWT są problemy ze szczelnością i trzeba kombinować z wycinaniem podkładek lub przyklejaniem uszczelek.
    Jedne i drugie występowały w różnych wariantach wykończenia tj. kolor okleiny na bokach i faktura frontu (gładki lub okleina z chropowatą strukturą).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME