Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Fane Scoop 15

dominator8 23 Cze 2015 20:45 8076 19
  • Subwoofer Fane Scoop 15

Dzień dobry. Chciałbym zaprezentować Państwu subwoofer tubowy w konfiguracji "rear loaded horn". Wybór tego typu obudowy motywuję tym, że zależało mi na zbudowaniu paczki, która razem z głośnikiem 15 calowym zapewniałaby wysoką efektywność oraz naturalny spadek ch-ki powyżej 100Hz. Dodatkowo te obudowy słyną z fantastycznej naturalności, która dla wielu jest wyznacznikiem. W oparciu o dostępne schematy, które są dość lakoniczne i nieprecyzyjne od nowa przerysowałem obudowę dla kilku różnych grubości płyt: 15, 18, 19, 22

1) Opis konstrukcji

Materiały: MDF19mm, klej Pattex, szpachlówka, czarna matowa farba i oczywiście emulsja gruntująca
    Głośnik, zaciski: B&C 15PLB76, 2x SPEAK-ON

Płyty o konkretnych wymiarach zamówiłem w stolarni w OBI.
    Jak państwo widzicie w paczce jest kilka płyt, których krawędzie są ścięte pod kątem. Uzyskanie żądanego kąta to kwestia dwóch ścisków stolarskich, dwóch stalowych płaskowników oraz pilnika o dużej gradacji oraz oczywiście troszkę cierpliwości.

2) Załączniki, budowa

W załączniku schemat w wersji MDF19mm. Płyty były kręcone oraz klejone, następnie szpachlowane w celu uzyskania gładzi. Głośnik chroniony jest przez gril, który do głośnika przytwierdza wykonany przeze mnie pierścień dociskający z płyty MDF22mm. Pierścień wykonałem przy pomocy frezarki ręcznej. Użyty przewód wewnętrzny ma przekrój 6mm2. Przewód poprowadzony jest po górnej ściance i jest solidnie przytwierdzony przy pomocy obejm. Aby zapobiec ewentualnemu uderzaniu przewodu w obudowę na całej jego długości zastosowałem silikon.

3) Podsumowanie

Efekt dźwiękowy jaki uzyskałem satysfakcjonuje mnie. Operując małymi poziomami mocy uzyskuję znakomity bas. Nie odczuwam najmniejszego spadku dynamiki czy kompresji. Obudowę użytkuję w pomieszczeniu 23m2, która wraz z odgrodami na starych szerokopasmowcach stanowi mój system audio. W swojej przygodzie z audio wykonałem chyba wszystkie obudowy do basu (mam tutaj oczywiście na myśli różne koncepcje obudowy) - stwierdzam jednoznacznie, że w mojej opinii i nie tylko jest to rozwiązanie absolutnie najlepsze, zwłaszcza co może dla wielu z Państwa wydać się dziwne do użytku domowego. W kwestii ch-ki częstotliwościowej napiszę wyłącznie w odniesieniu do mieszkania - bas zaczyna się w okolicy 45Hz. Przy 90 Hz mniej więcej następuje gwałtowny spadek charakterystyki przenoszenia.

4) Różne zdjęcia

Subwoofer Fane Scoop 15 Subwoofer Fane Scoop 15 Subwoofer Fane Scoop 15

Fajne!
  • #2 24 Cze 2015 09:41
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Dlaczego zastosowałeś jeden speakon na jedną żyłę przewodu skoro wystarczy tylko jeden i tylko jeden się stosuje w sprzęcie estradowym?
    Jak nie będziesz miał tego przewodu to nie podłączysz subwoofera.

• #4 24 Cze 2015 12:18
    kowal011
    Poziom 14  

Z estetycznych spraw to przydałby się frez pod głośnik. Użytkowo brak uchwytów i reszta j/w. Najważniejsze, że Jesteś zadowolony. Pozdrawiam

• #6 24 Cze 2015 18:50
    eMeFx
    Poziom 8  

Kolejny sub na kółkach... Dlaczego robicie takie coś ? nosić sie nie chce ?
    ale i tak plus za robote

• #7 24 Cze 2015 20:44
    glosnik14
    Poziom 10  

Witam. Konstrukcja jak dla mnie bardzo fajna ,czekam na filmik z odsłuchu. Pozdrawiam glosnik14

• #8 25 Cze 2015 10:10
    Mikusiek48
    Poziom 14  

dominator8 napisał:
    Tej paczki słucham wyłącznie w domu także kółka są moim zdaniem wystarczające.

Taka szafa na kółkach jak na estradę a to tylko w domu stoi.
    Planujesz jeszcze jakoś wykończyć subwoofer?

• #9 25 Cze 2015 18:23
    dominator8
    Poziom 20  

W jakim sensie wykończyć? Jeśli pytasz o kwestię np. struktury to nie zrobię tego bo po prostu nie umiem, a nie chcę dawać komuś zarobić. Paczkę budowałem w piwnicy przy użyciu narzędzi prostych. Rączek nie widzę sensu montować bo paczka nigdy nie wyjdzie poza obręb mojego lokalu.

• #10 25 Cze 2015 21:22
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Może okleina samoprzylepna?
    Wystarczy ją przyklejać z pomocą karty/klocka i szmatki.
    Taka okleina to nie jest droga sprawa, a efekty są super, szczególnie jeżeli ma to stać w domu.

• #11 25 Cze 2015 21:48
    dominator8
    Poziom 20  

Myślałem nad korkiem, takim ciemnym imitującym fakturę drewna. Mam jednak obawy czy oklejenie tak dużej płaszczyzny z małych (30x30 cm) fragmentów korka przyniesie żądany efekt. W kwestii obecnego wykończenia żałuję, że inaczej nie rozwiązałem maskowania otworów po wkrętach. Ja szpachlowałem otwory z marnym skutkiem - wyszło mi daleko od ideału. Na jednym z wątków przeczytałem, że prostą i skuteczną metodą jest kołkowanie - moim zdaniem kapitalny pomysł.

• #12 26 Cze 2015 15:56
    sebek.p.m
    Poziom 6  

dominator8 napisał:
    Na jednym z wątków przeczytałem, że prostą i skuteczną metodą jest kołkowanie - moim zdaniem kapitalny pomysł.

U mnie to czytałeś. Po kołkowaniu przeszlifowałem całą powierzchnie szlifierką oscylacyjną i po wkrętach nie ma nawet śladu. Jedyny mankament to taki że są różnice w twardości kołka i płyty co może powodować trudności w równym szlifowaniu. Nie posiadam szlifierki oscylacyjnej prostokątnej do powierzchni bo ciekawi mnie czy byłoby lepiej wyrównać właśnie taką maszynką kołki z powierzchnią.
    No ale jeśli chodzi o konstrukcje to mi też się podoba. Zrobiłbym tego baranka na twoim miejscu. Nie jest trudno go zrobić a naprawdę dużo błędów jest maskowanych przez strukturę. Wystarczy kompresor i pistolet do tynków za 70 zł.

• #13 26 Cze 2015 17:07
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Z ciekawości - czy zamierzasz wykorzystywać pełną moc tego potwora w domu?
    Nie sądzę - przy takiej sprawności i mocy grozi to trwałym uszkodzeniem słuchu, lub konstrukcji budynku ;)
    Co więc było przesłanką do budowania takiego subwoofera?
    Lepszą jakość ( i zadowalającą w domowych warunkach moc) można było uzyskać na innych głośnikach.
    Rozumiem samozachwyt - sam kiedyś tak miałem po zbudowaniu pierwszej kolumny; ale wydaje mi się, że poszedłeś w nie tą stronę co należało.

• #14 27 Cze 2015 11:12
    dominator8
    Poziom 20  

398216 Usunięty napisał:
    Z ciekawości - czy zamierzasz wykorzystywać pełną moc tego potwora w domu?

Nie. Przy pełnej mocy jaką dysponuję tzn. 500W przy 8 ohm mogło by dojść do dziwnych sytuacji i nieodwracalnych zmian. Dlatego ostrożnie obchodzę się z poziomem głośności.

398216 Usunięty napisał:
    Co więc było przesłanką do budowania takiego subwoofera?

Budując ten subwoofer zależało mi na zminimalizowaniu mocy dostarczanej do głośnika, ograniczenia wychylenia membrany, a tym samym na ograniczeniu zniekształceń. Zresztą jak widzisz zastosowany głośnik to nie jest typowy wół roboczy tylko głośnik mid-basowy, o niskiej mocy i małych możliwościach mechanicznych.

398216 Usunięty napisał:
    Rozumiem samozachwyt - sam kiedyś tak miałem po zbudowaniu pierwszej kolumny; ale wydaje mi się, że poszedłeś w nie tą stronę co należało.

Nie ma we mnie cienia samozachwytu. Jest tutaj wiele lepszych konstrukcji, na pewno lepiej przemyślanych i wykonanych. Tak jak napisałem wyżej postawione przeze mnie założenia zostały spełnione.

• #15 27 Cze 2015 11:33
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam.,
    Zobaczymy jak się spisze u mnie w plenerku :D
    Pozdrawiam.

• #16 27 Cze 2015 13:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dominator8 napisał:
    Budując ten subwoofer zależało mi na zminimalizowaniu mocy dostarczanej do głośnika, ograniczenia wychylenia membrany, a tym samym na ograniczeniu zniekształceń.
    Z ego co mnie uczono głośnik pracujący na ułamku mocy nominalnej ma właśnie większe zniekształcenia - wynikające z samej masy membrany i sztywności resorów.
    dominator8 napisał:
    Zresztą jak widzisz zastosowany głośnik to nie jest typowy wół roboczy tylko głośnik mid-basowy, o niskiej mocy i małych możliwościach mechanicznych.
    Niska moc... Zależy kto co rozumie pod tym pojęciem. Jak dla mnie jest to dużo. 400W na estradzie to norma dla średnicy takiej jak w tym głośniku. Poza tym jak każdy głośnik tego typu ma wysoką sprawność - więc naprawdę dla normalnego słuchania w domu (nawet na powierzchni 35m2) może się 0kazqać, ze dostarczona moc elektryczna to 1-2W - czyli można się spodziewać (bo i tak to tylko przypuszczanie), ze zniekształcenia wcale nie będą niskie. Zresztą - dla niskich częstotliwości i tak ich nie usłyszysz tak łatwo jak np. dla średnich.
    Więc - (jak dla mnie i w mojej ocenie) jest to strzelanie z armaty do komara. Efekt wizualny jest, ale akustycznie - bez sensu.

• #17 27 Cze 2015 18:36
    nowakus
    Poziom 19  

To jak rozumiem ma być sub do domu. To jak kolega wcześniej mówił po co wogóle stosować speakony? W jak już to dla czego w takiej dziwnej konfiguracji? Mam nadzieję, że w Twoim połączeniu nie mostkowałeś wszytkich pinów pojedyńczej wtyczki żeby rozłożyć prąd na 4 styki? Bo podłączysz Ty, lub ktoś standartowy kabel to może być problem... Wiem, wiem że końcówki mają zabezpieczenia ale ... Poza tym speakony Neutrika mają prąd ciągły 40A więc nie ma się co martwić. http://www.neutrik.com/en/speakon/nl2fx Wtyk 2 pinowy i gniazdko kosztuje ok 15zł/szt więc nie ma co robić popeliny tylko zrobić jak powinno być :) Z czystej ciekawości czym to napędzasz? Chodzi mi o koniec mocy i zwrotnicę. Pozdraiwam

• #18 27 Cze 2015 19:46
    dominator8
    Poziom 20  

nowakus napisał:
    Mam nadzieję, że w Twoim połączeniu nie mostkowałeś wszytkich pinów pojedyńczej wtyczki żeby rozłożyć prąd na 4 styki? Bo podłączysz Ty, lub ktoś standartowy kabel to może być problem

Tak właśnie podłączyłem. Jako, że obecnie i w przyszłości będę jedynym użytkownikiem tej paczki nie widzę możliwości pomyłki. Testy plenerowe, które przeprowadzimy u kolegi bimberboy32 wykonane zostaną z wykorzystaniem mojego przewodu. Wzmacniacz kolegi ma wyjścia bananowe - podobnie jak mój.

nowakus napisał:
    Z czystej ciekawości czym to napędzasz? Chodzi mi o koniec mocy i zwrotnicę.

Powiem krótko:

zwrotnica - jest to wykonany przeze mnie filtr 12dB/okt oparty o wzmacniacze operacyjne OP275GP. Filtr współpracuję z wtórnikiem na w/w kości.

wzmiacniacz - AB PRECEDENT 400 Series, po modyfikacjach: pomijam przedwzmacniacz (tandetny zresztą), dorzuciłem chłodzenie aktywne.

Podsumowując uwagi kolegi. Ciężko mi się z tym nie zgodzić. Z pewnością nie jest to paczka, którą każdy podepnie bez uszczerbku, w tym zdrowotnego.

• #19 27 Cze 2015 20:01
    nowakus
    Poziom 19  

Tak szczerze, jedynym plusem jaki widze w takim "kombinowanym" podłączeniu to możliwość łatwej zmiany fazy suba (wtyki na odwrót faza 180°, co przy prostym filtrze DIY może być potrzebne) ale to koniec zalet. Polecał bym Ci zainwestować w dobre złącze Neutrika i mieć spokój na wieki wieków. A z tym typem złącz jakie zastosowałeś mam paskudne doświadczenia, co imprezę cos nie łączyło. Nie raz przekonałem, że na wtyczkach nie ma co oszczędzać, a i wygoda użytkowania Neutrika względem chiny jest o wiele wyższa. Ale to trzeba dotknąć i poużywać, bo też na poczatku to do mnie nie trafiało. Pozdrawiam !!

• #20 27 Cze 2015 22:00
    gosztekseba
    Poziom 31  

dominator8 napisał:
    Rączek nie widzę sensu montować bo paczka nigdy nie wyjdzie poza obręb mojego lokalu.

dominator8 napisał:
    W lipcu planuję wykonać u kolegi testy plenerowe - chcę zaspokoić swoją ciekawość aczkolwiek cudów się nie spodziewam (tylko 1 sztuka).

Nigdy nie mów nigdy. Ogólnie konstrukcja bardzo fajna chociaż te rączki by się przydały. Tak czy tak nie rozumiem po co komu taki klocek w pokoju :) Pozdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme