Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samoróbka Tonsil - Kolumny wzorowane na Alton 70

Piter_mg 04 Lip 2015 01:13 1080 9
  • #1 04 Lip 2015 01:13
    Piter_mg
    Poziom 9  

Witam.
    Wszedłem ostatnio nieodpłatnie w posiadanie kolumn Alton 70 - przynajmniej tak mi się z początku wydawało, bo po dzisiejszych dokładniejszych oględzinach doszedłem do wniosku, że jest to najprawdopodobniej samoróbka.

Głośniki jakie siedzą w środku to:
    GDN 25/60/1 - 8 Ohm
    GDM 10/60/4 - 8 Ohm
    GWT 9/70/1 - 8 Ohm

oznaczenie zwrotnicy 70-8-84.

Elektrycznie sprawne, połączenia raczej zgodne z oryginałem poza GWT w przeciwfazie co zresztą niektórzy robią. Dwie tuby bass-reflex. Klasyczne tonsilowskie wyjście z tyłu.

Byłby to Alton 70 (nawet mimo opisu Mildton 110 przy potencjometrach) gdyby nie jeden istotny detal. Różnica w wymiarach. Szerokość (33cm) i wysokośc (59cm) się zgadzają, ale są o 3,5cm za płytkie. Mają głębokość jedynie 22,5cm podczas gdy powinny mieć 26cm. To jest 6 litrów różnicy w pojemności co pociąga za sobą zupełnie inną charakterystykę skrzyni. Pytanie - jak bardzo inną.

W kolumnach ktoś regenerował zawieszenie głośników GDN. GDM mają górne zawieszenie wysypane, jeden GWT ma spaloną cewkę - drugi jest ok. Nawet mimo tego jak podłączyłem je pod wzmacniacz PW-7011 to nawet jakoś gadały.

Zastanawiam się czy jest jakikolwiek sens ich ratowania. Skrzynie są wykonane solidnie i sprawiają wrażenie sztywnych, nie rozchodzą się. Jedyny co należałoby zrobić to zregenerować GDM i GWT (lub zamienić GWT na GDWK z Mildtonów dokładając cewkę do zwrotnicy) i wymienic wygłuszenie w środku, bo tutaj ktoś napchał do środka kolorowej "włóczki" widocznej na zdjęciu.

Alternatywnie przeszło mi przez głowę powiększenie tej skrzyni, ale to w zasadzie wiązałoby się z wymianą czterech ścian tej kolumny - zostaje tylko front i tył, które nomen omen są na bank z oryginału. Jednak to już jest znacznie więcej pracy.

Nie piszcie proszę żeby nie inwestować w Tonsile, bo to nie ma sensu. Traktuję ten temat hobbystycznie i mam nadzieję się czegoś nauczyć przy okazji. Do grania na codzień mam nieco zabytkowe Canton LE500, a tych pseudo-tonsili po prostu mi żal żeby skończyły na śmietniku.

• #2 04 Lip 2015 01:49
    James596
    Poziom 20  

Dlaczego miałoby nie mieć to sensu? Koszt doprowadzenia do ładu jest względnie niewielki, a efekt dźwiękowy może być zadowalający.

Płytszą skrzynią nie przejmowałbym się. Kolumny z tamtych lat akurat nie grzeszyły jakością wykonania, co za tym idzie, wątpie że pojemność skrzyni do tych głośników była wyliczona z baaardzo wielką dokładnością. Osobiście spotkałem się różnymi wykonaniami np. modeli "Space 86" - jedne z płaską ścianą tylną, a drugie z wpuszczaną - różnica w pojemności na pewno była, jednak jak widać konstruktorom w niczym to nie przeszkadzało. A swoją drogą, ta włóczka (wkładana przez fabrykę) nie jest taka tragiczna w roli wytłumienia.

• #3 04 Lip 2015 21:53
    Piter_mg
    Poziom 9  

Zgadzam się, że jakością wykonania zapewne się nawet różniły poszczególne egzemplarze między sobą, ale różnice jak np. w podanych przez Ciebie Space były raczej minimalne. Tutaj jest to 44l vs 50l, to już nie jest różnica marginalna. Mimo wszystko ktoś chyba w Tonsilu wyliczał te kolumny dobierając do ich rozmiaru głośniki. Tak sądzę :)

Co do tej włóczki to chyba nawet kiedyś w jakiś polskich kolumnach się z tym spotkałem, choć nie pamiętam jakich. Zresztą nie ma to pewnie większego znaczenia, bo tak jak wiem nawet z lektury tego forum, fabryka pakowała co mieli pod ręką. Wolałbym jednak zrobić normalne wygłuszenie na ściankach.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz odnośnie głośników samych w sobie - czy to, że nie ma na nich wybitego loga producenta jest możliwe? Większość głośników - choćby z innych kolumn, które mam, mają normalny pełny opis typu "Tonsil - Made in Poland", a w A-17kach na GDN16/15 to nawet jest napisane "Licence Pioneer". Te głośniki tutaj natomiast mają wybite jedynie samo GDN/GDM/GWT i parametry.

• #4 05 Lip 2015 04:27
    wkj
    Poziom 34  

Są to albo odrzuty produkcyjne nie trzymające parametrów albo to nie tonsile.
    Ludzie tak kiedyś kombinowali jak popyt był.

• #5 05 Lip 2015 10:04
    Piter_mg
    Poziom 9  

wkj napisał:
    Są to albo odrzuty produkcyjne nie trzymające parametrów albo to nie tonsile.

Poważnie zdarzały się takie rzeczy? No to jeśli tak jest to w ogóle lipa z tymi kolumnami, bo wychodzi na to, że 5 z 6 głośników pozbawionych jest niewiadomo czym.

Tak jak patrżę po aukcjach, to pełno jest takich głośników - np. choćby tu:
    Link
    Link

Czyli tak na przyszłość - jeśli widzę taki głośnik bez logo, to jednoznacznie można go omijać szerokim łukiem, bo będzie podróbką lub odrzutem? Czy niekoniecznie...

• Pomocny post
    #6 05 Lip 2015 12:11
    wkj
    Poziom 34  

Te z linków sa ok.
    Jak mają pieczęć to są/były w pełni sprawne a że nie ma napisu "pioneer licence" to te typy nie miały takich napisów.

• #7 05 Lip 2015 12:23
    Piter_mg
    Poziom 9  

Ok - dla jasności nie szukam napisu "Pioneer Licence" - to było napisane tylko na głośnikach w A-17, które stanowiły komplet z Fonomasterem '76 mojej mamy.

Precyzyjnie : czy na oryginalnym głośniku musi być wybite logo Tonsil - czy wystarczy sama pieczęć z oznaczeniem np. GDN 25/60/1? Jeśli piszesz, że te z linków są Ok, to wnioskuję, że nie musi :)

• Pomocny post
    #8 05 Lip 2015 12:53
    wkj
    Poziom 34  

Nie musi być logo Tonsil, aczkolwiek nie można tego wykluczyć. Znaczek Tonsil nie jest tutaj aż tak ważny. Napisy masz całe więc nie ma się czym przejmować.

• Pomocny post
    #9 05 Lip 2015 13:33
    James596
    Poziom 20  

Nie sądze, aby przy jakości tych głośników te 6 litrów różnicy robiło jakąś naprawdę wielką różnicę. Ot, najwyżej będziesz miał trochę podbity wyższy zakres basu, i nic ponad to. :)

• #10 20 Lip 2015 00:28
    Piter_mg
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Podjąłem decyzję, że spróbuję te kolumny odratować - co trzeba - zregeneruję, a GDWT wymienię na GDWK z przeróbką zwrotnicy. Ciekaw jestem co z tego wyniknie :) Temat uwazam za zakończony - pochwalę się efektem prac za jakiś czas.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME