Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie fazowe grzałką 1,5kW

xa19 07 Lip 2015 18:09 1110 9
  • #1 07 Lip 2015 18:09
    xa19
    Poziom 9  

Chcę zrobić sterownik grzałki 1,5kW za pomocą sterowania fazowego. Czemu fazowe, a nie grupowe? Postanowiłem kierować się tym:
    http://www.pamel.biz/instrukcje/prd1.pdf (strona 6)

Cytat:
    Jak w każdym przypadku obie metody sterowania mają wiele zalet jak i wad. W przypadku grzałek sterowanie fazowe jest dużo lepsze. Mitem jest wprowadzanie zakłóceń do sieci. Grzałka jest elementem rezystancyjnym, nie jest wymagane załączanie „w zerze”. Przełączanie w obu metodach nie powoduje żadnych zakłóceń, nie powstają żadne częstotliwości inne niż 50Hz czyli nie występują zakłócenia. [...]
    Sam układ bazuje na wykrywaniu przejścia przez zero i sterowaniu triakiem przez MOC3021. Aktualne nastawy będą wyświetlane na wyświetlaczu 7-segmentowym. Sterowanie przy pomocy przycisków, od których będzie zależne opóźnienie od momentu przejścia przez 0 do momentu załączenia triaka. Triaka (do którego będzie przymocowany radiator) będzie chłodzić wentylator 12V.

Byłbym wdzięczny za wskazanie ewentualnych błędów na schemacie:
    Sterowanie fazowe grzałką 1,5kW

• Megger
  • #2 07 Lip 2015 20:14
    2636394
    Usunięty  
  • Megger
  • #5 07 Lip 2015 21:46
    xa19
    Poziom 9  

Zbigniew 400 napisał:
    Jeżeli twierdzisz, że sterowanie fazowe nie wprowadza zakłóceń do sieci, zobacz sobie schematy regulatorów żarówek. Po co tam zainstalowano filtry? Zakres mocy ok. 400W.
    Tak jest stwierdzone w dokumentacji firmy budującej aparaturę w tej branży. Myślisz, że to zwykła gadka marketingowa lub wynikająca z niewiedzy? Przestawić schemat na sterowanie grupowe nie będzie trudno.

• Megger
  • #7 07 Lip 2015 22:31
    Loker
    Poziom 37  

Odnośnie cytowanej instrukcji - bzdury. Sterowanie fazowe zawsze wprowadza zakłócenia - skoro przebieg jest odkształcony, to zgodnie z rozkładem Fourier'a na pewno będą wyższe harmoniczne niż 50/100Hz.

Kolejna "perełka" - moc "urządzenia". Patrząc na zdjęcie - nieduże, patrząc na parametry... 3.5kW daje jakieś 15A. Załóżmy, że elementem wykonawczym jest triak, załóżmy napięcie podczas przewodzenia 2V - co daje jakieś 30W mocy do rozproszenia.

Następne cudo - "urządzenie służy do regulacji mocy elementów grzejnych lub regulacji obrotów." "Urządzenie nie służy do regulacji obwodów typowo indukcyjnych". To czego obroty chcą regulować? O silnikach pojemnościowych nie słyszałem ;)

Fajne jest też "Zgodność z normami: PN-EN 60529". Norma ta określa stopnie ochrony zapewniane przez obudowę.

Wg. mnie do sterowania grzałki najlepsze jest sterowanie grupowe i to przekaźnikiem. Nie martwisz się o moc traconą na triaku, nie martwisz się przejściem przez zero. 1.5kW sugeruje jakiś bojler; podejrzewam że ma taką pojemność cieplną, że przy sterowaniu grupowym o okresie PWM rzędu minuty nie zauważysz wahania temperatury ;)

• #8 07 Lip 2015 22:42
    Zbigniew 400
    Poziom 33  

Te firmy wykorzystują niewiedzę klientów a ze strony fachowej mają spore braki. Swego czasu sprzedawali oszczędzacz prądu podpierając się badaniami politechniki śląskiej.

Dodano po 3 [minuty]:

Ale za to mamy wyświetlacz i sterowanie przyciskami. Full wypas.

• #9 08 Lip 2015 10:25
    xa19
    Poziom 9  

Zmieniłem sposób regulacji na grupową. Układ detekcji przejścia przez zero, przyda się tu do synchronizacji z siecią. Optotriakiem jest teraz MOC3041 (z detekcją przejścia). Wystarczy więc zliczać "szpilki" (przejścia przez 0) i sterować liczbą przepuszczanych połówek sinusoid.
    Wstawiłem też chwilowo kondensator 470uF między stabilizatorami, ale nadal zastanawia mnie kwestia rozpraszania ciepła. Przez triak będzie przepływał prąd 6,5A.

Jaki radiator byłby potrzebny i czy zastosowanie wentylatora będzie tu konieczne?
    Inna kwestia: jeśli chciałbym zrobić zabezpieczenie przed zwarciem na triaku, czy przekaźnik 10A wpięty szeregowo przed triakiem (i rozłączany w razie potrzeby) zdałby test? Chodzi mi o to, czy przez długotrwałe wpięcie w obwód o takim prądzie, jego styki by się nie "zespawały".

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme