Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośników w Wharfedale EVP-X15

Tomasz Jurgielewicz 08 Lip 2015 13:47 531 5
  • #1 08 Lip 2015 13:47
    Tomasz Jurgielewicz
    Poziom 11  

Potrzebuję porady. Mam dwie kolumny jak w temacie. Używane w domu, a raczej przy domu. Nie katowane, ale pomimo to w jednej po kilku latach zaczęła ocierać cewka głośnika niskotonowego i "pierdzi". Jako, że to są estradówki, trochę brak mi w nich dołu zakresu częstotliwości. Repertuar muzyczny leci z reguły normalny, choć różnego typu. Podpowiedzcie proszę, jakimi głośnikami się interesować aby po pierwsze naprawić kolumnę i po drugie poprawić nieco ich pasmo w dolnym zakresie.

• #2 08 Lip 2015 14:14
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tomasz Jurgielewicz napisał:
    Podpowiedzcie proszę, jakimi głośnikami się interesować aby po pierwsze naprawić kolumnę i po drugie poprawić nieco ich pasmo w dolnym zakresie.

Każda obudowa/kolumna jest projektowana pod KONKRETNE głośniki. Nie da się więc odpowiedzieć że jakiś inny typ głośnika sprawdzi się w tej jaką masz. Najlepiej będzie jednak naprawić głośnik oryginalny (wyjdzie nieco taniej, niż zakup nowego, a profesjonalnie wykonana regeneracja nie wpłynie na jakość i brzmienie samego głośnika).
    Żeby poprawić dół należy raczej zastanowić się nad :
    1/ Zmianą kolumn na inne z lepszym głośnikiem niskotonowym (przenoszącym niższe częstotliwości bez utraty sprawności).
    2/ Dokupieniem subwoofera (co też może się wiązać z konieczno9ścią dodatkowej końcówki mocy dla niego).
    W każdym razie nie polecam kombinacji z wymianą głośników...

• #3 08 Lip 2015 21:09
    DjMapet
    Poziom 42  

Czym zasilasz te kolumny?

A głośnik (jak napisał kolega wyżej) oddaj do naprawy, ew. poszukaj, może się trafi jakaś używka w dobrym stanie.

Pozdrawiam.

• #4 08 Lip 2015 22:07
    Tomasz Jurgielewicz
    Poziom 11  

Końcówka to t.amp TA1050. Co do konstrukcji skrzynek pod konkretny głośnik, to prawda, ale nie do końca. Wszyscy wiemy jak jest z tolerancją. Najlepszym dowodem jest cały szereg takich samych kolumn z różnymi głośnikami i ich konfiguracjami. Jak pisałem, oryginalne brzmienie mogłoby być lepsze, więc stąd pojawiło się pytanie o lepszy zamiennik głośnika. Może z mniej sztywnym zawieszeniem, większym skokiem...

Podałem model kolumny, aby był obraz co to za sprzęt. Nie jest tak, że każdy inny głośnik zagra gorzej, ale nie chciałbym wsadzić zupełnie nie trafiony, projektowany pod całkiem inne zastosowania. Stąd prośba o poradę.

• #5 09 Lip 2015 10:45
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Czyli mało Ci basu. Dla pocieszenia - co nie postawisz na statyw w pomieszczeniu będzie lipa z basem - na dworze lepiej.

• #6 09 Lip 2015 11:45
    Tomasz Jurgielewicz
    Poziom 11  

"Mało basu" to trochę złe określenie. Nie chodzi mi o bum-cyk a bardziej liniową charakterystykę przenoszenia. Niskie tony w tych kolumnach są albo jakieś płaskie albo po podkręceniu na korektorze wielkie łomoczące bum-bum. Nic pośrednio. Bas nie jest miękki ani dynamiczny, jest nijaki.

PS. Stoją na ziemi, na podwórku, nie na stojakach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME