Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik niskotonowy do konstrukcji 3 drożnej do 400zł

mastei 15 Lip 2015 09:27 459 7
  • #1 15 Lip 2015 09:27
    mastei
    Poziom 2  

Witam,

Mam dobrane 2 głośniki do konstrukcji 3 drożnej.
    Dayton Audio RS52AN-8 Dome Midrange PE 285-020
    Wavecor TW030WA10
    Oba 8ohm, 91db wg producenta.
    Próbuje do nich dopasować niskotonowy, najbardziej pasuje Seas CA22RNY ale jest on nisko-średniotonowy, myślę że można znaleźć jakiś basowy. Czy CA22RNY będzie grał dobrze jako bas?
    Potrzebowałbym 21-22cm do 400zł za jeden, ewentualnie 26cm, myślałem też o Monacor SPH-255, ale ma on inne mocowanie na śruby, co nie będzie ładnie wyglądało do obudowy, którą wymyśliłem.
    Inne na które przeglądałem to są albo 4ohm albo poniżej 91db, więc nie pasują.

Może znacie coś pasującego?
    Chyba, że mogę spokojnie wpakować do tego zestawu głośnik 8ohm 88-90db i będzie całość grała dobrze bez potrzeby wyciszania średnio i wysokotonowego?
    Dzięki za każdą pomoc :)

• #2 15 Lip 2015 10:42
    marian133
    Poziom 37  

Dayton RS225
    Seas L22RN4X/P
    Seas L22RN4X

mastei napisał:
    Inne na które przeglądałem to są albo 4ohm albo poniżej 91db, więc nie pasują.

Ty patrzysz na SPL w paśmie już nie użytecznym.
    Będziesz sam robił zwrotnicę?

• #3 15 Lip 2015 11:04
    mastei
    Poziom 2  

Tak sam. Jak sie nie uda zrobie drugą aż się nauczę. Wiem, ze to skomplikowane na pierwszy raz.
    Co masz na myśli, ze w paśmie nieużytecznym? W tym sensie, ze podzielę go wcześnie, wejdzie na 91db i bedzie ok?
    Dayton mi sie podobał, ale o ile pamietam ma 88db. Jak rozumiem bedzie on pasował do reszty?

• #4 15 Lip 2015 11:09
    marian133
    Poziom 37  

mastei napisał:
    Tak sam.

Masz sprzęt pomiarowy?
    Bez niego nic nie zrobisz.

Przy 2way można się jeszcze pobawić na słuch, ale tylko wtedy gdy oba głośniki mają równe pasmo, a ten kto to robi ma doświadczenie.
    W przypadku 3way nie ma szans na powodzenie bez pomiarów.

• #5 15 Lip 2015 11:48
    mastei
    Poziom 2  

Mam wszystko 😄 Zrobiłem JIGa, mikrofon pomiarowy. Przeczytałem o tym sporo forum i książek. Więc jestem przygotowany, myśle ze dam radę. Tylko o doborze głośników nie ma wystarczających informacji. Wyczytałem, że powinny mieć taką samą omowość i efektywność, żeby użyć jak najmniej filtrów, ale może tak dokładnie z tym nie jest?

• #6 15 Lip 2015 12:06
    marian133
    Poziom 37  

mastei napisał:
    Wyczytałem, że powinny mieć taką samą omowość...

Nie muszą mieć.

mastei napisał:
    ...i efektywność...

Również nie muszą, ale im wyższa tym lepiej.
    Głośnik wysokotonowy i średniotonowy dopasowuje się efektywnością do głośnika basowego, ponieważ to on po filtracji ma najniższą efektywność. Nie patrz na efektywność głośnika basowego przy 1kHz, ponieważ jego pasmo użyteczne jest poniżej 300Hz, w zależności jak się go utnie.

mastei napisał:
    ...żeby użyć jak najmniej filtrów

Ilość rzędu filtrów zależy od charakterystyki przenoszenia danego głosnika.

Nie jestem specem od zwrotnic, więc proponuję zajrzeć tutaj i zobaczyć jak to robią ci co się znają: http://diyaudio.pl/forumdisplay.php/39-Projekty-kolumny

• #7 15 Lip 2015 12:59
    mastei
    Poziom 2  

Ok. Dzieki za pomoc :)

Dodano po 3 [minuty]:

To jeszcze ostatnie pytanko. Pomiędzy średniotonowym a wysokotonowych lepiej uciąć niżej czy wyżej? Około 2000-2500hz?

• #8 15 Lip 2015 14:13
    marian133
    Poziom 37  

mastei napisał:
    Pomiędzy średniotonowym a wysokotonowych lepiej uciąć niżej czy wyżej? Około 2000-2500hz?

To zależy już od samych głośników które się łączy.
    Przy pomiarach wychodzi podział.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme