Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz audio Holton 200

bf199 20 Lip 2015 20:53 11574 34
  • Wzmacniacz audio Holton 200

Witam wszystkich, chciałbym zaprezentować zbudowany przeze mnie od podstaw wzmacniacz audio w wersji stereo oparty o znaną końcówkę mocy HOLTON 200 wraz z przedwzmacniaczem, selektorem wejść oraz układem zabezpieczeń. Całość powstawała etapami w zależności od wolnego czasu i funduszy. Zaczęło się od pomysłu zbudowania solidnego, a zarazem mocnego i mało awaryjnego wzmacniacza audio, który nadał by się do napędzenia dwóch kolumn jakie posiadałem w domu (STX F-130), oraz w razie potrzeby wykorzystania go przy nagłośnieniu małych imprez. Postaram się opisać po kolei każdy z modułów jakie zastosowałem w konstrukcji wraz sposobem wykonania całości urządzenia.

Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200

- Obudowa –

Pierwszym założeniem było to, abym wykonał ją samemu od podstaw z profili i blachy aluminiowej, lecz któregoś dnia wypatrzyłem na allegro świetną obudowę metalową (nowa obudowa uniwersalna starszego typu), która idealnie by pomieściła w sobie wszystkie bebechy wzmacniacza. Wystarczyło by ją przerobić, wzmocnić i dorobić do niej tył wraz z przodem, którego brakowało. Spodobała mi się ponieważ jej szkielet był zbudowany właśnie z skręcanych profili aluminiowych, do którego była dokręcona reszta (boki, spód i górna pokrywa). Nie zastanawiając się długo zamówiłem i zacząłem dostosowywać do swoich potrzeb. Na początek przedzieliłem ją na dwie komory blachą aluminiową, tak aby oddzielić blok zasilania od bloku audio by nie przedostawały się do niego niepotrzebne zakłócenia pochodzące od transformatora itp. Dzięki temu nie mam problemu z tzw. „buczeniem”, a automatycznie usztywniło to też całą konstrukcję. Wykonana ścianka służy również jako miejsce prowadzenia przewodów do poszczególnych modułów. Kolejnym wzmocnieniem było przykręcenie dwóch aluminiowych płaskowników, na jednym przymocowana jest końcówka mocy zaś na drugim transformator i płytka zasilacza. W dolnej pokrywie wyciąłem duży otwór. Znajduje się on centralnie pod radiatorem końcówki i służy jako wentylacja, został przysłonięty wyprofilowaną blachą posiadającą kilkanaście rzędów otworów. Obudowa stoi na dorobionych z mosiądzu nóżkach (zostały wytoczone na tokarce, nagwintowane następnie wkręciłem w nie szpilki i od spodu nakleiłem podkładki filcowe ponieważ całość trochę waży, a nie chciałem porysować sobie mebli). Na górnej pokrywie umieściłem trzy plastikowe wloty powietrza pochodzące z obudowy amplitunera ZODIAK.

Panel przedni i tylni został wycięty z blachy aluminiowej 3mm. Opisy do niego zaprojektowałem w corelu, a następnie wydrukowałem na etykiecie samoprzylepnej A3 i zabezpieczyłem bezbarwną folią samoprzylepną. Po wywierceniu otworów, wyszlifowaniu nierówności i odtłuszczeniu nakleiłem całość.

Wzmacniacz audio Holton 200 Wzmacniacz audio Holton 200

- Zasilanie -

Do zasilenia końcówki mocy służy transformator toroidalny 2x40V 500W wraz z płytką zasilacza symetrycznego, na której umieszczone są dwa kondensatory elektrolityczne 10 000 uf i mostek prostowniczy wraz z kondensatorami przeciwzakłóceniowymi. Dodatkowo na trafie nawinąłem uzwojenie wytwarzające napięcie potrzebne do zasilenia płytki z modułem układu zabezpieczeń. Przedwzmacniacz oraz selektor wejść są zasilane z osobnego transformatora i zasilacza.

- Układ zabezpieczeń –

Posiada w sobie: miękki start transformatora, opóźnienie załączenia i odłączenia kolumn ( nie słychać w nich stuków) oraz zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu końcówki mocy. Dodatkowo jest to wszystko sygnalizowane na panelu z diodami LED i buzzerem, który umieściłem wewnątrz obudowy.

- Selektor wejść audio -

Zastosowałem prosty selektor oparty o dwa układy scalone, CD4052 i CD4022. Posiada on cztery kanały stereo, które przełącza się za pomocą przełącznika monostabilnego umieszczonego na froncie wzmacniacza. Dodatkowo jedna z 4 diód LED sygnalizuje które wejście jest wybrane i aktywne w danej chwili.

- Przedwzmacniacz-

Użyłem przedwzmacniacza opartego o wzmacniacze operacyjne, ponieważ nie chciałem władać do wzmacniacza żadnego mikroprocesora. Posiada typowe funkcje: regulację barwy dźwięku, balansu i poziomu głośności. Zasilany jest napięciem symetrycznym 15V.

- Końcówka mocy -

Co tu dużo pisać, jest to bardzo znana i polecana na elektrodzie końcówka mocy HOLTON 200 w standardowym wykonaniu. Posiada bardzo dobre parametry i ma sporą moc, ok. 100W na kanał przy obciążeniu 8 omów. Według mnie spisuje się świetnie, jest łatwa do wykonania i dość prosta w uruchomieniu. Przy prawidłowym zmontowaniu rusza od kopa, pozostaje tylko wyregulować prąd spoczynkowy (ja mam ustawiony na 95mA) i należy pamiętać o dobrym chłodzeniu tranzystorów mocy. Zastosowałem spory radiator, który śmiało daje rade, dodatkowo chłodzony jest powietrzem z wentylatora, który posiada swój sterownik i załącza się w zależności od temperatury (czujnik przykręciłem na górze radiatora).

Podsumowując: Jestem bardzo zadowolony ze stworzonego sprzętu. Spisuje się świetnie, nie mam z nim żadnych problemów (awarii), gra czysto i czuć jego moc. Wszystkie płytki wykonywałem metodą termo-transferu, przewody sygnałowe są ekranowane, a zasilające mają odpowiedni przekrój, starałem się w miarę możliwości je ładnie i odpowiednio układać. Na pewno padnie pytanie związane z kosztami jakie poniosłem więc już z wyprzedzeniem na nie odpowiem. Dużo części kupowałem nowych, ale też sporo miałem w zapasach domowych. Całość wyniosła mnie jakieś 600-700 zł. Wiem że to dość sporo i w tej cenie kupiłbym jakiś dobry markowy używany wzmacniacz, lecz wolałem złożyć go samemu. Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.

Fajne!
  • Ups
  • #2 20 Lip 2015 23:33
    wujekadi
    Poziom 11  

Jestem pod wrażeniem. Czysty montaż, wszystko solidnie, równo. Przyjemnie się patrzy. Gratuluję wzmacniacza.

• Ups
  • #3 21 Lip 2015 10:28
    turfa8
    Poziom 18  

600-700 zł za taką estetykę i jakość wykonania dałbym z zamkniętymi oczami.

• #5 21 Lip 2015 17:14
    burur
    Poziom 12  

Witam serdecznie
    Jakość wykonania powala na kolana, konstrukcja estetyczna, miło się ogląda takie projekty, coś pięknego.
    Gratuluje wykonania
    Pozdrawiam

• #6 21 Lip 2015 17:46
    tesla97
    Poziom 12  

Witam.
    Tak ładnego wzmacniacz dawno tu nie było.
    Udostępni kolega schematy (no może bez końcówki)?
    Te kratki z Zodiaka świetnie pasują.
    Jaki był koszt tak mniej więcej?

• #8 21 Lip 2015 21:24
    matior
    Poziom 7  

Co tu dużo gadać. Jest po prostu super. Sam chciałbym taki mieć.

• #9 22 Lip 2015 06:43
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam. To właśnie jest DIY. Porządek w środku lepszy niż u wielu "markowych" producentów.
    Zastanawiam się tylko kiedy znajdą się Ci, którzy uznają, że Twoja praca była bezsensowna bo: "Za 600zł kupisz nowy wzmacniacz". Fajny desing, przypominają mi się czasy technikum i prace dyplomowe...to były czasy:)

• #10 22 Lip 2015 07:10
    Maxiset
    Poziom 19  

Czy to twój pierwszy projekt DIY?
    Wielki plus za estetykę i opis projektu!

• Ups
  • #11 22 Lip 2015 17:53
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Widzę same pochwały, ale w niektórych miejscach można się przyczepić do estetyki. Np. (czerwone kółeczko)
    Dlaczego tyle gołego ekranu nie zabezpieczyłeś?

• #13 23 Lip 2015 19:57
    januss73
    Poziom 31  

A jak się ten 4052 sprawuje? Próbowałeś zrobić obejście, żeby sprawdzić wpływ układu na sygnał? Nie lepiej było zrobić to jednak jak wszyscy na przekaźnikach?

Muszę przyznać jak poprzednicy, że estetyka bez zarzutu.

• #14 23 Lip 2015 21:35
    bf199
    Poziom 20  

januss73 według mnie ten układzik świetnie spełnia swoja rolę, lecz nie bawiłem się w pomiary:) w przekaźnikach po pewnym czasie wypalają się styki i kosztują trochę więcej od CD4052. Wykonanie mojego selektora zamknęło się z 6zł plus pcb, więc na pewno to tańsze rozwiązanie i wcale nie gorsze:)

• #15 24 Lip 2015 12:51
    januss73
    Poziom 31  

bf199 napisał:
    januss73 według mnie ten układzik świetnie spełnia swoja rolę, lecz nie bawiłem się w pomiary:) w przekaźnikach po pewnym czasie wypalają się styki i kosztują trochę więcej od CD4052. Wykonanie mojego selektora zamknęło się z 6zł plus pcb, więc na pewno to tańsze rozwiązanie i wcale nie gorsze:)

No niby tak, chociaż przy takich poziomach sygnału to styki prędzej zaśniedzieją jak się wypalą:)
    Z drugiej strony ludziska w audio walczą z wartościami THD po przecinku i dwóch zerach a tu na starcie masz bodajże 0,2-0,3%.

• #16 24 Lip 2015 22:53
    Pokrentz
    Poziom 21  

Jeden poważniejszy mankament: radiator. Jego żeberka powinny być pionowe, nie poziome. Poziome żeberka właściwie zabijają cały radiator, bo praktycznie uniemożliwiają konwekcję powietrza, która jest głównym mechanizmem chłodzenia o ile nie mamy obiegu powietrza wymuszonego np. wiatraczkiem.
    Ale poza tym - gratulacje estetycznej i porządnej roboty. A drobne problemy - kto mi pokaże wzmacniacz fabryczny za 700 zł, nawet używany, który nie ma jakichś konstrukcyjnych błędów - choćby drobnych?

• #17 25 Lip 2015 08:26
    113673
    Usunięty  
  • #18 25 Lip 2015 09:07
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

To ja się jeszcze przyczępię. Masz rozbudowany układ zabezpieczeń, a jakoś nie doczytałem się czy jest zabezpieczenie zwarciowe? Jeśli nie ma, to poważny błąd.

P.S. Możecie sobie klikać znów na minusiki :) Dziecinada...

• #20 26 Lip 2015 11:00
    bf199
    Poziom 20  

kolego pawel13t jest zrobiona przelotka z takiej izolacji właśnie, tylko przezroczysta, pozdrawiam:)

Dodano po 11 [minuty]:

Wzmacniacz posiada wentylator wraz ze sterownikiem, pisałem o tym wyżej

• #21 28 Lip 2015 00:25
    aklosek
    Poziom 12  

W załączniku jaki zamieściłeś, są schematy przedwzmacniacza, zabezpieczeń,itd a nie ma najważniejszego - wzmacniacza mocy, czy go umieścisz??

• #23 01 Sie 2015 11:20
    radarek12
    Poziom 14  

Witam,
    gratuluje wykonania.
    Można zapytać ile czasu poświęciłeś na jego budowę ?
    Pozdrawiam

• #24 02 Sie 2015 09:52
    elektryku5
    Poziom 37  

Robiąc chłodzenie na wzór tunelu mogłeś zapewnić łatwiejszy przepływ powietrza dając na front panel coś w stylu kratki (tak jak w estradowych konstrukcjach), bo w tej chwili ciepłe powietrze musi przedostać się przez szczelinę między radiatorem i frontem.

Tak przy okazji mała uwaga, do domowych wzmacniaczy dobrej klasy daje się spore radiatory, żeby nie było konieczności stosowania wentylatora, który w domu może po prostu wkurzać, co innego estrada, przy dużych poziomach głośności nikt się nimi nie będzie przejmował.

• #25 03 Sie 2015 09:43
    Hoptymista
    Poziom 13  

Mogę zadać głupie pytanie? Dlaczego trafo zasilające ma 500W jeżeli moc wyjściowa to 100W na kanał? Nie wystarczyłby transformator 2x mniejszy?

• #26 03 Sie 2015 10:01
    Freddy
    Poziom 43  

Hoptymista napisał:
    Mogę zadać głupie pytanie? Dlaczego trafo zasilające ma 500W jeżeli moc wyjściowa to 100W na kanał? Nie wystarczyłby transformator 2x mniejszy?
    Słyszałeś coś może o sprawności wzmacniacza ? Nie jest ona 100%.

• #27 03 Sie 2015 14:52
    Hoptymista
    Poziom 13  

Czyli moc strat jest prawie 2x większa niż moc wyjściowa końcówki mocy? Aha...

• #28 03 Sie 2015 15:00
    Freddy
    Poziom 43  

Zakładając moc 2x100W i sprawność około 65% potrzeba około 300W z zasilacza.
    Autor zastosował transformator 500W, bo taki pewnie miał pod ręką, co niczym nie grozi.

• #29 03 Sie 2015 18:45
    aftys6
    Poziom 19  

Mi konstrukcja strasznie przypomina styl Forte 201;)
    A przy okazji bardzo się podoba. Czy możesz podać model tej obudowy, jeżeli jest gdzieś umieszczony, ew kto jest/był producentem jeżeli posiadasz takie informacje ??

• #30 03 Sie 2015 22:04
    Hoptymista
    Poziom 13  

@Freddy Wiem, że niczym to nie grozi ale chciałem znać powody takiej decyzji. Poczekajmy na autora :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME