Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy każdy głośnik można odpalić przy zasilaniu wzmacniacza 12 -18 v ?

vmati232 23 Lip 2015 23:27 405 3
  • #1 23 Lip 2015 23:27
    vmati232
    Poziom 11  

Jeżeli w samochodzie mam wzmacniacz to czy mogę podpiąć pod niego każdy głośnik (Nie licząc omów i mocy) zależy mi tylko na napięciu tzn. czy każdy głośnik bd grał ? I rodzi się jeszcze jedno pytanie czy wzmacniacze w samochodach są 12- 18v czy musi być przetwornica/ mają wbudowaną przetwornice na 230v ?
    Z góry dziękuję :)

• #2 23 Lip 2015 23:39
    piotrkol7
    Poziom 21  

Ad. 1 - tak, każdy powinien grać, ale niestety impedancja jest tutaj kluczowa, jednak najczęściej stosuje się 4-16 Ohm w systemach nagłośnieniowych większej mocy.
    Ad. 2 - wzmacniacze w samochodzie raczej nie posiadają takowej przetwornicy. Jest to nieco inaczej skonstruowane. Często wzmacniacze pracują w klasie G lub H, nie wnikając w szczegóły, powiem tyle, że projektuje się je tak, aby same "ustalały" napięcie zasilania. Pozwala to na lepszą sprawność.
    W konstrukcjach z wyższej półki stosuje się przetwornice napięcia, jednak na pewno nie na 230V, ponieważ większość wzmacniaczy dużej mocy pracuje przy napięciu symetrycznym od 20V do nawet 70V - jednakże do 230V dalej tu daleko. Pozdrawiam, mam nadzieję, że moja nieco chaotyczna wypowiedź rozwiała twoje wątpliwości.

• #3 23 Lip 2015 23:51
    marian133
    Poziom 36  

vmati232 napisał:
    Jeżeli w samochodzie mam wzmacniacz to czy mogę podpiąć pod niego każdy głośnik

Tak.

vmati232 napisał:
    (Nie licząc omów i mocy) zależy mi tylko na napięciu tzn. czy każdy głośnik bd grał ?

Watów (mocy) nie musisz brać pod uwagę, ponieważ to nie wyznacznik czy głośnik zagra pod wzmacniaczem "X" czy też nie. Za to impedancję głośnika tak. Jeśli na wyjściu głośnikowym wzmacniacza jest opis np. 4-16 ohm, to nie możesz podpiąć głośników o impedancji mniejszej niż 4 ohmy... za to wyższej niż 16ohm tak.

• #4 24 Lip 2015 12:38
    vmati232
    Poziom 11  

Dziękuje za odp :) Moje wątpliwości zostały rozwiane :) .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME