Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dużo większy wychył głośnika LDM31506 PRO

DJ_Dexinter 27 Lip 2015 14:09 1611 35
  • #1 27 Lip 2015 14:09
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Witam,

W czerwcu zakupiłem kolumny LDM 31506pro
    Na aukcji było napisane, że nie katowane, nie naprawiane, od nowości zagrały kilka imprez - czemu miałem nie uwierzyć. Zakupiłem je. Gdy dotarły do domu okazało się, ze :
    - narożniki są popękane
    - jeden z przełączników z tyłu jest urwany
    Machnąłem ręką, chwile zajęło zanim dokupiłem resztę sprzętu, żeby przetestować kolumny. Gdy je już mogłem porządnie sprawdzić, to okazało się, że jeden głośnik ma większy wychył od drugiego, przez co jedna kolumna gra inaczej od drugiej.

Zajrzałem do środka, konkretnie widać, że kolumny były wcześniej rozkręcane i co najlepsze - w jednej z płytek jest wypalona dziura na wylot poprawiona jakimś drutem.

Czy mogę do głośnika, który ma większy wychył dokleić drugie dolne zawieszenie? Czy nie wpłynie to na nagrzewanie się cewki?

• Megger
  • #2 27 Lip 2015 14:14
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na forum znajdziesz wątek z informacją, co za głośnik tam siedzi. Na początek wypada chyba sprawdzić, co powoduje zwiększony wychył. Zamień głośnik i sprawdź, czy problem idzie z głośnikiem, czy związany jest ze zwrotnicą. doklejenie drugiego resora na pewno zmieni charakterystykę głośnika i będzie on dalej inaczej grać. Jeśli już, to naprawić oba głośniki na tych samych podzespołach. Czy któryś z głośników nie nosi śladów naprawy?

• #3 27 Lip 2015 15:11
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Błażej napisał:
    Zamień głośnik i sprawdź, czy problem idzie z głośnikiem, czy związany jest ze zwrotnicą.
    No chyba nie pomyślałeś, ze tego nie zrobiłem...
    Problem jest z głośnikiem, ten z większym wychyłem ma dalej większy wychył po zamianie zwrotnic.
    Głośnik jaki tam siedzi to Celestion K15H 250e
    Co powoduje większy wychył ? Nie mam pomysłów co może to powodować, jedyne co mam w głowie to obudowę - (odpada, zamiana głośników pokazała, ze buda nie ma na to wpływu). Jeszcze myślałem o wzmacniaczu (też odpada - sprawdzałem na kilku, problem dalej ten sam), więc zostaje sam głośnik - a tam już elementy mechaniczne.

Widzę, że jedna kopułka jest jakby podklejana, może ją odkleić i porównać cewki? Ogólnie od boku widać łączenie membrany z cewką i wydaje się ono być fabryczne.

Nie mam pojęcia co mogę podejrzewać...

Dodano po 28 [minuty]:

Jest... Jedno zawieszenie jest spękane, a drugie nie. Postaram się wymienić oba i będzie ok.

• #4 27 Lip 2015 16:13
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może ktoś cewkę przewijał i stąd ten efekt. Przypatrz się dokładnie obu sztukom.

• #5 27 Lip 2015 16:45
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Zauważyłem, że w jednym zawieszenie jest naciągnięte (rozciągnięte na boki) i z tego powodu ma ono większą sztywność. Niestety nie wiem który głośnik ma poprawnie zamontowane - jaki powinien być oryginalnie wychył głośnika. Nigdzie nie ma do niego parametrów T/S

Dodano po 7 [minuty]:

TF1525e ma xmax 3,5mm, więc pewnie te głośniki także powinny mieć takie wychylenie, czy mam rację?

• Megger
  • #6 28 Lip 2015 06:42
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Celestiony strasznie ciężko się naprawia te stare a w 95% z nich pękają zawieszenia górne. Ktoś wymienił i tyle, szkoda tylko, że na pewnie skośnookich częściach. Rozklej zawieszenie dolne i wklej ponownie na odpowiedniej wysokości.

• #7 28 Lip 2015 10:32
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Nie, nie!
    Zawiasy dolne są dobrze wklejone, po prostu zawieszenie górne jest naciągnięte na boki przez co jest twardsze.
    Jaki w końcu ma być wychył tego głośnika, to sobie to ustawię tym górnym zawieszeniem górnym. Wydaje mi się, że ten z bardziej sztywnym gra odpowiednio.

• #8 28 Lip 2015 14:25
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Nam się przez monitor nic nie wydaje - sam musisz zadecydować.

• Megger
  • #9 29 Lip 2015 10:49
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Widzę, że stare zawieszenia były lakierowane, a nowe które planuję zakupić są z samej tkaniny, nielakierowanej. Pracownik Umifonu powiedział że lakieruje się po wklejeniu zawieszenia. Czym mogę to polakierować? Nie znalazłem o tym informacji w internecie.

• #10 29 Lip 2015 11:29
    marian133
    Poziom 37  

Pokaż zdjęcia obu głośników.

"mnie się wydaje", że po prostu głośniki były już styrane i jeden był "naprawiany", ten który gra lepiej. Ten który gra gorzej był nie ruszany. Zostały sprzedane gdyż nie było sensu dalej tego naprawiać.

Sprawdzałeś miernikiem te głośniki?
    Oba mają tę samą impedancję?
    Ten który wychyla się bardziej gra też głośniej?

• #11 29 Lip 2015 12:30
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

masz 3 drożne kolumny - może w jednej zwrotka się ze starości rozsypała i jeden średni się wybija, a basowy nie pracuje jak powinien(dodatkowo jest zagłuszany przez ww. średni). Opcji jest mnóstwo a rozwiązań przez internet równie wiele póki ktoś tego bardziej ogarnięty nie zobaczy.

• #12 29 Lip 2015 14:23
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Koledzy! Napisałem czym jest spowodowany ten większy i mniejszy wychył!

W jednym głośniku zawieszenie jest rozciągnięte na boki kosza, przyklejone praktycznie na całej obręczy kosza- tak jest wklejone (dodaję obrazek) przez co jest ono napięte i ma większą twardość.

W drugim głośniku z większym wychyłem zawieszenie było przyklejone mniej więcej w połowie kosza, przez co było mniej naciągnięte i przez to mniej twarde.

Zwrotnice są ok - sprawdziłem. Przyczynę znamy - zawieszenie górne do wymiany i poprawnego zamontowania.

Pytanie - czym i jak je pomalować ?

• #14 29 Lip 2015 14:48
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Z jednego głośnika zerwałem już zawieszenie :( Poza tym nie uchwyce tego na zdjęciu, bo zawieszenie jest pod uszczelkami.

Na pewno ten wychył był spowodowany nieszczęsnym zawieszeniem, widziałem że resorem mogę poruszać luźno (tj, resory dolne miały taką samą twardość), a wychył był hamowany zawieszeniem górnym, ono stawiało opór.

No a co z tym malowaniem zawieszenia?

• #15 29 Lip 2015 15:28
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Chyba z ew. impregnacją a nie malowaniem...

• #16 29 Lip 2015 21:28
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Jakim środkiem mogę zaimpregnować to zawieszenie?

• #17 30 Lip 2015 00:03
    DjMapet
    Poziom 42  

DJ_Dexinter napisał:
    akim środkiem mogę zaimpregnować to zawieszenie?

Stosuje się do tego tzw. plastyfikatora.
    Trudna z nim sprawa, praktycznie nie do zdobycia.
    Zapytaj, może mają w Umifon-ie, może w STX?

Ja dostałem kiedyś (w ramach wymiany) coś takiego, od kolegi Ryczka z forum. napisz do niego, może jeszcze ma.

Pozdrawiam.

• #18 30 Lip 2015 00:28
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Ja mam tego jeszcze duuuużo(kupiłem mojemu mistrzowi od głośników bo sam się nie zabieram za coś czego nie umiem) ale na moje i jego własne potrzeby bo łatwo kupić nie jest niestety.

Popytaj w zakładzie robiącym głośniki bo plastyfikator działa cuda z rzeczami, które powinny już dawno zakończyć żywot albo być wymienione.

• #19 19 Sie 2015 10:28
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Chciałem zakupić to od jednego z kolegów z forum, powiedział, że jest to coś na wzór gumy/lateksu w płynie. Czy takie coś się nada?

Umifon mówi że sprowadzi w ilościach większych niż 5 litrów, Tonsil mówi, że kupują małe pojemniki tylko do zawieszeń estradowych (a głosników estradowych tonsil za wiele nie ma)

• #20 19 Sie 2015 12:06
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Niech nazwę poda a nie wymyśla co jest w składzie ;)

• #21 19 Sie 2015 13:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

O ile rozumiem chcesz "zregenerować " w ten sposób tylko jeden głośnik? A co jeśli się po tej operacji okaże, że nadal będzie różnica pomiędzy głośnikami? Po mojemu zamiast cudować i oszczędzać (bo chyba o to chodzi?) oddaj OBA głośniki (Do profesjonalisty) i poproś o wymianę obu układów drgających (repair-kit'ów). Tylko wówczas będziesz mieć pewność, że oba zagrają tak samo.

• #22 19 Sie 2015 14:00
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Do K15-250H nie ma reconów a zawias góra jest jakby nie patrzeć nie do zdobycia... Przemawiałbym za próbą rozklejenia.

• #23 19 Sie 2015 16:21
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

398216 Usunięty napisał:
    oddaj OBA głośniki (Do profesjonalisty) i poproś o wymianę obu układów drgających (repair-kit'ów)

Regeneracją zajmuję się kilka lat - myślę, że mogę siebie też nazwać profesjonalistą :)

PANICZKAMIL napisał:
    Do K15-250H nie ma reconów a zawias góra jest jakby nie patrzeć nie do zdobycia... Przemawiałbym za próbą rozklejenia.

Umifon ma identyczne zawieszenia jak w K15 250H. Zawieszenia są mocno spękane więc nie ma sensu sztucznie trzymać ich przy życiu zalewajac kolejną warstwą plastyfikatora.

Teraz pytanie do kolegi @DjMapet , bo on używał już plastyfikatora od tego samego dostawcy. Czy to zdaje egzamin?

• #24 19 Sie 2015 17:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DJ_Dexinter napisał:
    myślę, że mogę siebie też nazwać profesjonalistą

Uchowaj nas Panie od takich profesjonalistów, którzy "łatają" w ten sposób głośniki...
    Napisałem dlaczego tak uważam i podtrzymuję to w dalszym ciągu.
    DJ_Dexinter napisał:
    Umifon ma identyczne zawieszenia jak w K15 250H
    Identyczne? Co najwyżej podobne...
    Zmienisz w jednym na inną sztywność (a można się tego spodziewać - nowe -nawet oryginalne - zawieszenie jest z założenia sztywniejsze, niż to które kilka (set?) godzin pracy ma już za sobą - w efekcie będziesz musiał i tak i tak dalej kombinować... Po co?
    Jeśli masz dwie kolumny w których jeden głośnik jest ewidentnie źle zregenerowany ( bo sam nawet to zauważyłeś) należy wymienić - najlepiej kompletne "reperaturki" (membrana z zawieszeniami i cewką) w obu kolumnach - inaczej nigdy nie będziesz mieć takiego samego brzmienia obu kolumn.
    Piszesz, że zajmujesz się naprawą głośników - OK. Nie mam podstaw ku temu, by Ci nie wierzyć, jednak ja bym aż tak bardzo nie doceniał swoich umiejętności - są profesjonaliści i "profesjonaliści" - Ci pierwsi robią jak napisałem - na oryginalnych częściach i nie zastanawiając się nad tym czy aby nie zaoszczędzić kilku złotych - ma być po prostu głośnik oryginalny - a taki będzie tylko wtedy, gdy zostanie zregenerowany w profesjonalny sposób - na oryginalnych częściach i według profesjonalnej technologii.
    Chcesz oszczędzić - Twoja wola. Jednak żeby nie było potem rozczarowań; bo ten kto tanio płaci - dwa razy płaci.

• #25 19 Sie 2015 17:47
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

398216 Usunięty napisał:
    Uchowaj nas Panie od takich profesjonalistów, którzy "łatają" w ten sposób głośniki...

Nie rozumiem, czy gdzieś tutaj napisałem o jakiejś nieudanej naprawie wykonanej przeze mnie? Traktuję to jako hejt, w dodatku bezpodstawny.

398216 Usunięty napisał:
    Ci pierwsi robią jak napisałem - na oryginalnych częściach i nie zastanawiając się nad tym czy aby nie zaoszczędzić kilku złotych - ma być po prostu głośnik oryginalny - a taki będzie tylko wtedy, gdy zostanie zregenerowany w profesjonalny sposób - na oryginalnych częściach i według profesjonalnej technologii.

odpowiedź:
    PANICZKAMIL napisał:
    Do K15-250H nie ma reconów

Myślę, że temat wyczerpany, jednak nie zamykam, bo mogą pojawić się jeszcze jakieś pytania (no i bezpodstawne oszczerstwa).

Dodano po 13 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    O ile rozumiem chcesz "zregenerować " w ten sposób tylko jeden głośnik?

Teraz doczytałem - pozwolę sobie odpowiedzieć. Nie zamierzam regenerować jednego głośnika, tylko dwa. Oba wtedy będą miały podobne parametry, nawet jeśli będą odbiegać od oryginału.

• #26 19 Sie 2015 18:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie ma oryginałów w serwisie, a czy uważasz, że w takim wypadku stosowane są "zamienniki z Umifonu? aden profesjonalny serwis tak nie zrobi, bo szybko by stracił klientów. Ściągane są "repair-kity" od wytwórców głośników i takie są stosowane - czemu? Wyjaśniłem na PW.
    Głośniki profesjonalne są jednak inaczej robione (mimo podobieństw) niż np, Tonsile.
    Nie można w każdym razie łączyć przypadkowych podzespołów - Umifonowskich zawieszeń z profesjonalnymi cewkami - jak tak zrobisz wyjdzie hybryda o nieprzewidywalnych parametrach.
    Zresztą - nie wydaje mi się by można było w tych głośnikach wymienić samego zawieszenia - bez membrany. A wymiana membrany to znów zupełnie nieprzewidywalne parametry...
    Ale - sam wiesz jak jest - masz ten głośnik pod nosem, więc i możesz ocenić.

DJ_Dexinter napisał:
    Traktuję to jako hejt, w dodatku bezpodstawny.
    Potraktuj to raczej jak ostrzeżenie. Napisałem to wyłącznie dla Twojego dobra - abyś uniknął niepotrzebnych rozczarowań.

• #27 19 Sie 2015 18:19
    Artur k.
    Admin grupy audio

DJ_Dexinter napisał:
    Regeneracją zajmuję się kilka lat - myślę, że mogę siebie też nazwać profesjonalistą

Ciekawe... bo pytania zadajesz na poziomie przedszkolaka.

Gdyby zawieszenie blokowało Xmax głośnika, to by się porwało, albo membrana by się połamała (kwestia co mocniejsze) już po pierwszej imprezie.
    Do tego głośnika nie ma części zamiennych, nie ma też głośnika w sprzedaży.
    Jedyna możliwość by w miarę zgodnie ze sztuką naprawić te kolumny, to zadzwonić do LDM i zapytać co proponują z tym fantem zrobić.

• #28 19 Sie 2015 18:39
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Tak jak Ci mówiłem i powtarza Artur k. - NIE MA RECONÓW.

Dla chcących zrobić to "po bożemu" to kupno takiego samego(na olx 3dni temu za 100zł poszedł) albo kupno K15-XXX spalonych i przekładka zawieszeń.

• #29 19 Sie 2015 18:52
    Artur k.
    Admin grupy audio

PANICZKAMIL napisał:
    Dla chcących zrobić to "po bożemu" to kupno takiego samego(na olx 3dni temu za 100zł poszedł) albo kupno K15-XXX spalonych i przekładka zawieszeń.

Owszem, ale zakładam się o co chcesz że porwie zawieszenie przy wyklejaniu.
    Poza tym tak czy siak trzeba zaimpregnować zawieszenia w obu głośnikach żeby miały podobne parametry, a on nie ma czym tego zrobić i co więcej - pierwszy raz o tym słyszy.

Jedyna opcja w tym wypadku to wymiana głośników na nowe. Trzeba zadzwonić do LDM i dowiedzieć się co oni w zamian proponują.

• #30 19 Sie 2015 19:47
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

PANICZKAMIL napisał:
    Nie ma takiej możliwości żeby te zawieszenia przetrwały. Wybacz Kolego DJ_Dexinter, ale po przeczytaniu tego tematu, ja bym Cię nikomu nie polecił.
    Artur k. napisał:

Jedyna opcja w tym wypadku to wymiana głośników na nowe. Trzeba zadzwonić do LDM i dowiedzieć się co oni w zamian proponują.
    Jest jeszcze jedna opcja. Jeżeli nie są dostępne oryginale recony, to można zamówić porządne układy drgające od producenta tychże. Nie będziemy mieli oryginalnego głośnika, ale dalej będzie on porządny i po zmierzeniu parametrów można go wykorzystać.
    Skoro Kolega jest profesjonalistą, to mniemam że ma Kolega kontakty handlowe z takimi producentami.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme