Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone

JDragon 31 Lip 2015 14:29 11106 32
  • Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone

Witam. Pragnę zaprezentować własnoręcznie wykonany wzmacniacz hybrydowy audio. Skonstruowałem go trochę wcześniej i pomyślałem, że czas go opublikować :)

Zbudowany jest na przedwzmacniaczu wykonanym na lampie E88CC, jest to wojskowy odpowiednik ECC88, oprócz niego możemy zastosować również ECC82, czy lampę telewizyjną PCC88.

Preamp:
    -Dedykowany transformator 15.6V AC, ok 10W. Przewijany własnoręcznie
    -Rezystory 1%
    -Kondensatory w powielaczu i filtrze: Jamicon seria TK
    -Potencjometr Alps RK09 2x50kOhm
    -Regulowane napięcie siatki za pomocą potencjometru przylutowanego przewodami na rezystorze katodowym, wystarczy ustawić na nich spadki napięć o wartości 1V
    -Lampa Tesla E88CC / Tesla PCC88
    -Żarzenie poprzez rezystor redukcyjny, wartość zależnie od typu lampy

Końcówka mocy, oparta na układach National Semiconductor LM3875 w wersji izolowanej.

-Moc RMS 50W/8R
    -Rezystory 1%
    -Kondensatory 2700uF / 35V Nippon z serii LXY
    -PCB od dj_zibi

Zasilacz

-Transformator Full Audio 400W 2x24V (zalewany+ekran)
    -Kondensatory Jamicon seria LS 6x4700uF / 63V. Uważam że ten filtr jest niezbędny do prawidłowego działania wzmacniacza, mimo jego opinii w GC
    -Mostek prostowniczy+własnoręcznie wykonany radiator z cienkiej blachy alu :)

Obudowa pochodzi z odtwarzacza video, posiadała dwa małe ubytki w matowej farbie. Zamalowałem tymczasowo czarnym markerem :)

-Front wykonany własnoręcznie z deski sosnowej, którą polakierowałem
    -Gałka głośności wytoczona z dębu, następnie pryśnięta lakierem bezbarwnym.
    -Na spodzie zamocowałem pleksi 5mm w celu wzmocnienia lekkiej konstrukcji odtwarzacza wideo
    -"Frezy" na część górnej pokrywy wykonane na pile tarczowej :)
    -Gniazdo kolumnowe przykręcone do obudowy
    -Gniazdo sygnałowe zamocowane na plastiku, przymocowane jest bardzo solidnie
    -Obudowa podłączona do masy, wraz z ekranem transformatora
    -Włącznik zwykły on/off

Brzmienie:

Jak dla mnie, brzmi bardzo ciepło, spory bas (może to zasługa kolumn). Niedługo przetestuje go z innymi kolumnami.

Kosztorys:

-Transformator ok. X
    -Preamp ok. 30zł
    -Końcówka mocy ok. X
    -Zasilacz główny ok. X
    -Obudowa z osprzętem ok. 10zł
    -Inne (potencjometr okablowanie, śruby, elementy pasywne) ok. 30zł

Za X dałem ok 80-100zł

Razem wychodzi ok 150zł, wiele elementów wzmacniacza kosztowało drożej, ponieważ kupowałem je w elektroniku

Podsumowanie:

-Waga 6kg
    -Pobór mocy w spoczynku ok. 6W

Wzmacniacz sprzedaje, ze względu na nowy nabytek. Ogłoszenie pojawi się na elektrodzie, jeśli ktoś już jest chętny kontakt PW, link to ogłoszenia: KLIK!

Zdjęcia:
    Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone
    Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone
    Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone Wzmacniacz Hybrydowy Gainclone

Fajne!
  • #2 31 Lip 2015 19:01
    bartekww
    Poziom 12  

Bardzo ładny wzmacniacz. Można prosić o jakieś schematy?

• #3 31 Lip 2015 19:58
    JDragon
    Poziom 12  

Jasne, że można:

Końcówka mocy

Preamp opublikowany na stronce:
    http://skarabo.net/sid-21-prea-mini.htm

Zasilacz, zwykły symetryczny

Jako ciekawostkę dodam, zastosowanie preampu z kondensatorem wyjściowym eliminuje wszelkie napięcie stałe pochodzące z wejścia. Wiele jest wersji, nawet tych "audiofilskich" gdzie są popełniane duże błędy, m.in.

-Za mała pojemność filtra, o której pisałem (która po podkręceniu głośności wywołuje ogromne buczenie),
    -Brak kondensatora sprzęgającego na wejściu, poruszanie potencjometrem wywołuje duże szumy
    -Czy choćby nawet radiator, a mianowicie audiofilski jego brak :D

• #4 31 Lip 2015 20:24
    bartekww
    Poziom 12  

Dlaczego nie ma kondensatorów na wejściu i żadnych zabezpieczeń?

• #5 31 Lip 2015 20:33
    mmaker
    Poziom 18  

Czy przełącznik zasilania znajduje się z tyłu wzmacniacza? Dlaczego?

• #6 31 Lip 2015 20:34
    JDragon
    Poziom 12  

bartekww napisał:
    Dlaczego nie ma kondensatorów na wejściu

Rozumiem, że jest piątek, ale godzina to wczesna jeszcze :D

Kondensator jest z preampa, patrz co napisałem wyżej.

Zabezpieczeń nie ma ze względów czysto finansowych. Chodź Choć sama kostka LM oferuje zabezpieczenia.

mmaker napisał:
    Czy przełącznik zasilania znajduje się z tyłu wzmacniacza? Dlaczego?

Tak, znajduje się. Początkowo miał być potencjometr z włącznikiem, ale postawiłem na alpsa, wtedy przedwzmacniacz byłby włączony tylnym włącznikiem, a potencjometrem by się włączało końcówkę i nie miałem pomysłu jak zachować klasę i prostotę z włącznikiem na jasnym froncie.

• #7 31 Lip 2015 21:34
    mmaker
    Poziom 18  

Ja jeszcze pokusił bym się o obsługę pilotem może dlatego że leniwy jestem ale to już nie o tym temat :) Jaka jest różnica w dźwięku jeśli wpiąć by się przed i za przedwzmacniaczem? Sprawdzałeś to?

• #8 31 Lip 2015 23:01
    tomek122
    Poziom 21  

To ja pochwalę obudowę, bardzo podoba mi się taki minimalizm, wręcz wygląda spartańsko.
    Jedynie bym zmienił na inny gatunek drewna, coś co by miało bardziej brązowy odcień.

• #9 01 Sie 2015 10:16
    elektryku5
    Poziom 37  

JDragon napisał:
    Zabezpieczeń nie ma ze względów czysto finansowych. Chodź sama kostka LM oferuje zabezpieczenia.

Jak kostka z niewiadomych przyczyn odparuje, to co zabezpieczy kolumny przed DC?
    Zabezpieczenie na przekaźniku to może kilkanaście zł, z czego najdroższy jest z reguły przekaźnik...

Trafo trochę duże, do audio nie trzeba przyjmować obciążenia ciągłego (a przy 2 kanałach 8Ω nawet do ciągłego jest nadmiarowe).

• #10 01 Sie 2015 11:16
    xdiax
    Poziom 21  

Pochwalę obudowę ... I to chyba tyle. Wzmacniacz na dwóch kostkach + lampy i ogromne trafo ? O "profesjonalnych" rezystorach żarzenia i mocowaniu głównego radiatora nawet nie wspominając. O braku niezbędnych zabezpieczeń wspomnieli już koledzy przede mną ... We wnętrzu panuje ogólny bałagan, "wiązki" ciągną się wszędzie jak pajęczyna, poprzyklejane taśmą izolacyjną do obudowy ... Te kabelki od wejścia sygnału i kluchy przy potencjometrze się nie pourywają ? No ale to tyle pastwienia się ;) Wszystko już masz, możesz zrobić małą poprawkę, poprowadzić przewody (o odpowiedniejszym przekroju) z głową, poprawić wspominane błędy. Powodzenia przy następnych konstrukcjach, w końcu nauka czyni mistrza :)

• #11 01 Sie 2015 17:42
    lemgo
    Poziom 11  

Wreszcie ktoś pokazał wzmacniacz lampowy, który nie lansuje na wierzchu lamp ani trafa. Brawo.

• #12 01 Sie 2015 18:26
    Freddy
    Poziom 43  

lemgo napisał:
    Wreszcie ktoś pokazał wzmacniacz lampowy, który nie lansuje na wierzchu lamp ani trafa. Brawo.

To nie jest wzmacniacz lampowy, czytaj dokładnie opis.

• #13 01 Sie 2015 21:04
    aftys6
    Poziom 19  

Bardzo nie podobają mi się kondensatory elektrolityczne przylegające do radiatora.
    Nie wróżę im długiego życia.

• #14 01 Sie 2015 21:23
    JDragon
    Poziom 12  

Na poczatku, poinformuje tylko, że te posty ktoś inny "minusuje"..

elektryku5 napisał:
    JDragon napisał:
    Zabezpieczeń nie ma ze względów czysto finansowych. Chodź sama kostka LM oferuje zabezpieczenia.

Jak kostka z niewiadomych przyczyn odparuje, to co zabezpieczy kolumny przed DC?
    Zabezpieczenie na przekaźniku to może kilkanaście zł, z czego najdroższy jest z reguły przekaźnik...

Trafo trochę duże, do audio nie trzeba przyjmować obciążenia ciągłego (a przy 2 kanałach 8Ω nawet do ciągłego jest nadmiarowe).

Myślę, że nie odparuje :) Gotowe zabezpieczenie na UPC stereo to 50zł. Jak już miałbym robić przed DC to bym zrobił na wszystko inne, włącznie z opóźnionym załączaniem. Trafo miało być początkowo do innego wzmacniacza, na tranzystorach. A tak marnuje się w na 1/4 mocy

xdiax napisał:
    Pochwalę obudowę ... I to chyba tyle. Wzmacniacz na dwóch kostkach + lampy i ogromne trafo ? O "profesjonalnych" rezystorach żarzenia i mocowaniu głównego radiatora nawet nie wspominając. O braku niezbędnych zabezpieczeń wspomnieli już koledzy przede mną ... We wnętrzu panuje ogólny bałagan, "wiązki" ciągną się wszędzie jak pajęczyna, poprzyklejane taśmą izolacyjną do obudowy ... Te kabelki od wejścia sygnału i kluchy przy potencjometrze się nie pourywają ? No ale to tyle pastwienia się ;) Wszystko już masz, możesz zrobić małą poprawkę, poprowadzić przewody (o odpowiedniejszym przekroju) z głową, poprawić wspominane błędy. Powodzenia przy następnych konstrukcjach, w końcu nauka czyni mistrza :)

Nie rozumiem znaku zapytania w drugim zdaniu.
    Z rezystorami mogłem wybierać, albo mieć prawidłowe napięcie żarzenia, albo pójść na wygląd. Wybrałem to pierwsze, fakt wyglądają brzydko ale ich nie widać.
    Jak według ciebie jest on zamocowany? Zapewniam, że umocowany jest solidnie.
    Już nieco pisałem o dodatkowych zabezpieczeniach, dla mnie nie są tak niezbędne ;)
    Bałagan "trochu" jest :/ głównie były problemy z twardymi przewodami trafa.. masakra. Przekroje są ok, tylko ekranów brakuje, jak już :)

aftys6 napisał:
    Bardzo nie podobają mi się kondensatory elektrolityczne przylegające do radiatora.
    Nie wróżę im długiego życia.

Nie przylegają. Kiedy ja słucham muzyki, radiatory nawet nie są letnie :P

Dzięki za opinie. Pozdrawiam

• #15 01 Sie 2015 22:21
    xdiax
    Poziom 21  

Akurat radiator niczego sobie :) Ale gdybyś kiedyś projektował coś mocniejszego to dobrym nawykiem jest montowanie kondensatorów w chłodnej części obudowy.

JDragon napisał:
    Jak według ciebie jest on zamocowany?

Chodziło mi między innymi o to profesjonalne uziemienie (?) radiatora przez przewód przylutowany do podkładki :D
    JDragon napisał:
    Nie rozumiem znaku zapytania w drugim zdaniu.

Czy naprawdę wzmacniacz na gotowej kostce i jednej lampie jest od razu "Wzmacniaczem Hybrydowym Gainclone" ?

• #16 01 Sie 2015 22:30
    JDragon
    Poziom 12  

Wiem o tym, te główne są z dala, tak już płytka została zaprojektowana, to dosyć częsty przypadek w GC ;)
    No może nie za dobrze wygląda, ale uznałem to dobry punkt do połączenia obudowy, radiatora i ekranu.
    Nad nazwą się zastanawiałem, ale wpisałem "wzmacniacz hybrydowy" w Google i kliknąłem pierwszy link i tak zostało (a brzmi na prawdę nieźle) ;) Jakby nie patrzeć to lampa jest, kostka gotowa czy nie, tranzystory też ma :)

• #17 02 Sie 2015 16:51
    marniu
    Poziom 25  

Z zewnątrz tylko front ładny ,
    koszty trochę na ciągnięte
    transformator zasilany chyba przekrojem 0,75 mm² przy mocy trafka 400 minimum to raczej 1,5mm²

• #18 02 Sie 2015 17:01
    JDragon
    Poziom 12  

Raczej nie ;)

Jeśli się nie mylę to przewód o grubości 0.75mm² pozwala na przepływ ciągły ok 10A prądu, oczywiście to zależy od warunków.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku grubości uzwojeń transformatora ;)

• #19 02 Sie 2015 17:12
    elektryku5
    Poziom 37  

Nie musisz wcale wydawać 50zł, typowe zabezpieczenie przed DC i opóźnione załączanie kolumn to kilka tranzystorów i wspomniany przekaźnik.
    Poszperaj na forum, bo były różne schematy.

• #20 05 Sie 2015 14:26
    R-MIK
    Poziom 35  

JDragon napisał:

-Dedykowany transformator 15.6V AC, ok 10W. Przewijany własnoręcznie

Scyzoryk się w kieszeni otwiera. Przewinąć to sie można na trzepaki, transformator się przezwaja.
    Czy na wyjściu wzmacniacza nie powinno być obwodu RC?

• #21 05 Sie 2015 16:14
    elektryku5
    Poziom 37  

Zajrzyj do datasheetu, nie ma tam w podstawowej aplikacji obwodu Zobla, typowa końcówka jednak bez niego może się wzbudzić po dołączeniu obciążenia.

• #22 15 Sie 2015 13:13
    SQLmaster
    Poziom 24  

A ten przedwzmacniacz lampowy to rozumiem jest tam po to by pogenerować nieco zniekształceń, bo gainclone ma ich za mało? :D

Może mile brzmiących ale nadal zniekształceń i to tak ze 2 rzędy wielkości wyższych jak te ze wzmacniacza mocy.

PS. Proszę potraktować jako żart, po to się własnoręcznie składa wzmacniacze by było nietypowo i by zaspokoić ciekawość.

• #23 15 Sie 2015 13:59
    JDragon
    Poziom 12  

Właśnie o to chodzi, że ma za mało.

Sam autor pre, pisze, ze przedwzmacniacz może nie jest hi-endem ale ma przyzwoite parametry, a pasmo przenoszenie ma dużo szersze niż końcówka mocy.

• #24 19 Sie 2015 21:09
    SQLmaster
    Poziom 24  

JDragon napisał:
    a pasmo przenoszenie ma dużo szersze niż końcówka mocy.

Nie rozumiem.
    W artykule źródłowym nic o tym nie wspomniano, więc domniemam że zmierzyłeś? Ile kHz/Mhz to pasmo ma? Co oznacza że pasmo ma "dużo szersze niż końcówka mocy" Ile % zniekształceń wprowadza?

Bo Gainclone LM3886 w zaleznosci od wykonania osiągają do ok 100kHz. Przy THD mniej więcej takim:
    Wybacz ale śmiem wątpic by 'lampiak' na wejsciu osiągał takie pasmo i takie THD. Jedyne co on może tam robić to podbarwianie (zniekształcanie) dźwęku tak aby cały ten zestaw brzmiał 'lampowo'.
    Czego jak możesz zauważyć po mojej poprzedniej wypowiedzi - nie neguję.

• #25 06 Wrz 2015 03:08
    Alchemik2600
    Poziom 21  

Kolejny projekt z cyklu jak to włożyłem scalony monolityczny wzmacniacz do ładnej obudowy wg. aplikacji producenta.

• #26 10 Wrz 2015 13:27
    SQLmaster
    Poziom 24  

Alchemik2600 napisał:
    Kolejny projekt z cyklu jak to włożyłem scalony monolityczny wzmacniacz do ładnej obudowy wg. aplikacji producenta.

A cóż w tym złego? Po co wynajdywać koło po raz miliard szósty? Szkoda życia - lepiej szybko zaaplikować gotowego scalaka a pozostały czas (zamiast projektować układ dyskretny) poświęcić np części cyfrowej na jakimś AVR (sterowanie, może gotowy interfejs BT itp). Czasy się zmieniają, to już nie są lata 80 ubiegłego wieku by unikać scalaków. Wyjdzie lepiej, wyjdzie szybciej i na pewno dobrze.

Takie czasy.

• #27 13 Paź 2015 18:38
    guko1
    Poziom 10  

6x4700uF w zasilaczu to jest coś co producenci nazywają oszczędnością lub księgowym w ekipie projektowej. Łatwiej jest wstawić kondensatory niż niwelować źródło problemu.Kondensatorów równolegle nie powinno się łączyć bez rezystancji. Można na pojedynczym, ale tak na prawdę zadowalająca filtracja zaczyna się od 47mF w górę. Ale ale, jak włączę to mi wysadzi bezpieczniki w kosmos!- a no wysadzi i tu zaczyna się polka.
    Prąd ładowania przy starcie to ....ech zabrakło możliwości miernika.Podłączenie rezystancji powoduje spadek napięcia itd itp., spadek napięcia - potrzebny większy prąd. A ci ludzie łączą i łączą i łączą i źle działa albo działa tak sobie.
    Nie ma nic złego w projektowaniu wzmacniacza wg noty katalogowej producenta. Gdyby nie ta nota, to żaden producent sprzętu audio nie spojrzałby na układ. 90% sukcesu to topologia a 10% to elementy. Bzdurą jest wstawianie blackgate-ów do zasilacza, bzdurą jest stosowanie w zasilaczu kondensatorów nisko-impedancyjnych i łączenie ich równolegle. Poróbcie sobie trochę symulacji w LT Spice lub innym programie zanim mnie skrytykujecie. Duże kondensatory nijak się mają do soczystego nisko schodzącego basu w tej kostce. Ilu to już poległo przy tym z pozoru banalnie prostym układzie.
    Trafo i owszem jest b. ważne. Zapewniam Was, że ten wzmacniacz może "zabrzmieć" jak 15kzł bez wykładania fortuny na bajkę wymyśloną przez gainclonowców.
    Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, którym udało się zbudować wzmacniacz na tej kostce zgodnie z oczekiwaniami.
    Dodawanie do tego wzmacniacza przedwzmacniacza mija się z celem, no chyba, że jest to bufor lampowy lub będziemy używać gramofonu , ale tu się kłania RIAA.
    Można wstawić przedwzmacniacz, ale należy zmniejszyć wzmocnienie w sprzężeniu zwrotnym. W innym wypadku przy potencjometrze skręconym na max będziemy mieli tragedię w trzech odsłonach :D. Ps Estetyczne wykonanie na + a ogromne trafa do preampów są choćby w Exposure więc akurat w tym przypadku co za dużo to zdrowo.

• #28 13 Paź 2015 20:01
    SQLmaster
    Poziom 24  

guko1 napisał:
    6x4700uF w zasilaczu to jest coś co producenci nazywają oszczędnością lub księgowym w ekipie projektowej. Łatwiej jest wstawić kondensatory niż niwelować źródło problemu. (...) Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, którym udało się zbudować wzmacniacz na tej kostce zgodnie z oczekiwaniami.

Zależy co rozumiesz jako "oczekiwania". Jeśli rozumiesz przez nie formę audiovoodoo to owszem. I na to mi wygląda bo napakowanie kondensatorów do układu wzmacniacza który ma współczynnik tłumienia tętnień sieci na poziomie 85dB mija się z celem. Już przy 1x 4700uF nie jesteś w stanie wychwycić uchem przydźwięku. Kondensator ma tu wystarczyć do kolejnej połówki sinusoidy. Źródłem energii w zasilaczu ma być transformator wspomagany kondensatorem. A Ty opisujesz dziwaczny zasilacz o gigantycznych pojemnościach, w którym źródłem energii są kondensatory wspomagane transformatorem. Na odwrót niż ma być.

Po do? By coś co leży 2 rzędy wielkości poniżej możliwości percepcji było 5 rzędów
    poniżej? Można, tylko po co?

guko1 napisał:
    Dodawanie do tego wzmacniacza przedwzmacniacza mija się z celem, no chyba, że jest to bufor lampowy lub będziemy używać gramofonu , ale tu się kłania RIAA.
    Można wstawić przedwzmacniacz, ale należy zmniejszyć wzmocnienie w sprzężeniu zwrotnym. W innym wypadku przy potencjometrze skręconym na max będziemy mieli tragedię w trzech odsłonach :D.

A przeszło Ci przez myśl że przedwzmacniacz może mieć wzmocnienie napięciowe równe jedności? Dla mnie na odwrót jak dla Ciebie. Przedwzmacniacz ma sens ale nie lampowy. Chyba że koniecznie chcemy pogorszyć parametry całości i podbarwić dźwięk zniekształceniami lub.... podbarwić go nutką audiovoodoo.

• #29 14 Paź 2015 09:49
    guko1
    Poziom 10  

Ja nie opisuję zasilacza o ogromnych pojemnościach tylko staram się uchronić przyszłych konstruktorów przed poważnymi błędami w zasilaczu. Większość ludzi nie bada zasilacza pod obciążeniem a to błąd. Proszę obciążyć ww zasilacz maksymalnym prądem pobieranym przez dwa układy i odpowiedź przestaje być oczywista. Tętnienia rosną wraz ze wzrostem prądu. Przy 6 A jest to już tragedia a o 12A już nie wspomnę bo mamy fale Dunaju. Ktoś kto projektuje zasilacz do wzmacniacza bez uwzględnienia parametrów granicznych sam prosi się o kłopoty.

• #30 14 Paź 2015 09:52
    elektryku5
    Poziom 37  

Nie wiem czy taka tragedia, w fabrycznych konstrukcjach do znacznie większych mocy dają jedną parę 4700-10000uF.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME