Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny bas wydobywający się z subwoofera.

BassLover 01 Sie 2015 22:09 1170 14
  • #1 01 Sie 2015 22:09
    BassLover
    Poziom 5  

Witam! Mam dziwny problem. Zrobiłem sobie swój pierwszy subwoofer. Użyłem do tego celu głośnika 15 cm "No Name" i obudowy którą zrobiłem sam. Obudowa ma 15L i jest zamknięta. Dokładnie uszczelniłem ją silikonem. Bas jest taki dudniący. Najbardziej słychać go przy 70Hz. Przy niższych częstotliwościach subwoofer gra, bo membrana wibruje, czuć wibracje na podłodze ale nie słychać prawie basu. Wstawiłem rurę bass-reflex (6cm szerokości na 4 cm długości), którą wyciągnąłem ze starej obudowy i bas był jeszcze cichszy, ale gdy przyłożyło się ucho do bass-reflexu to aż głowa boli. Załatałem ten bass-reflex z powrotem, ponieważ nie dało to żadnych efektów. Postanowiłem lekko rozszczelnić obudowę odkręcając i przykręcając z powrotem tylną ściankę i jest tak jakby troszkę lepiej. Już naprawdę nie wiem co robić. Chyba cała robota poszła na marne. Doradźcie mi co zrobić, aby troszkę polepszyć ten bas. Dodam, że głośnik gra dobrze i jedyna informacja o nim to to, że ma 80W i 4Ohm. Pozdrawiam!

• Pomocny post
    #2 01 Sie 2015 22:53
    marian133
    Poziom 37  

BassLover napisał:
    Doradźcie mi co zrobić, aby troszkę polepszyć ten bas.

Głośnik no name, nie spodziewaj się rewelacji (nawet nie wiadomo czy w ogóle nadaje się na suba).
    Obudowa w tym przypadku musi być zamknięta, ale troszkę jest za duża.
    Pod jaki wzmacniacz to podłączyłeś?
    Masz jakiś filtr?
    Bez filtru nie ma co oceniać, bo taki "sub" jest bez sensu.

• #3 01 Sie 2015 23:03
    BassLover
    Poziom 5  

Jako filtr tymczasowo użyłem cewki, która też służyła jako filtr w kolumnie. Podpięte jest to pod jeden z kanałów wierzy Aiwa NSX-R41. Na magnesie głośnika były jakieś numery. Dzisiaj wyczytałem, że to są jakieś oznaczenia i mogą się przydać. Za chwilkę je sprawdzę i podam.

• Pomocny post
    #4 01 Sie 2015 23:08
    marcin55246
    Poziom 23  

Ja mam jakiś subwoofer na nonamie "oryginalny" ok. 40L, BR i on dudni już przy 60Hz. Jak tnę go niżej to jest ok. Jak zatkam otwór to, od ok. 80Hz.

• #5 01 Sie 2015 23:43
    BassLover
    Poziom 5  

http://www.pollin.de/shop/downloads/D640485D.PDF
    To ten głośnik. Jednak ma 35W z tego co wyczytałem. Nie wiem czemu ubzdurało mi się, że ma 80W. Da się przerobić jakoś tą moją obudowę, czy trzeba robić nową? Zresztą tam nawet jest napisane, że zaleca się obudowę zamkniętą od 15 do 20 litrów. To dlaczego u mnie tak dziwnie gra?

• Pomocny post
    #6 02 Sie 2015 00:12
    marcin55246
    Poziom 23  

Głośnik się nadaje, wg parametrów tylko do zamkniętej obudowy, Częstotliwość graniczna to ok. 70Hz. Obudowa mogłaby być większa o kilka litrów bo jest podbicie na wyższych częstotliwościach wg WinISD.

• Pomocny post
    #7 02 Sie 2015 01:52
    marian133
    Poziom 37  

marcin55246 napisał:
    Głośnik się nadaje, wg parametrów tylko do zamkniętej obudowy

Bzdura, bardziej mu do BR.
    A tak naprawdę to jest na granicy, ale i tak bardziej mu BR niż zamkniętej.

Jednak głośniki które są niewiadomego pochodzenia, prędzej zagrają w zamkniętej niż w BR, ponieważ każdy głośnik zagra w zamkniętej, a nie każdy w bas reflex.

A tak po za tym, to ten głośnik nie nadaje się na suba.

• Pomocny post
    #8 02 Sie 2015 02:41
    Maxiset
    Poziom 19  

To jest głośnik wyciągnięty z jakiegoś chińskiego aktywnego albo pasywnego subwoofera.

Dodano po 7 [minuty]:

Zrób skrzynkę 18 L wygłusz ja i zamontuj głośnik.

• Pomocny post
    #9 02 Sie 2015 03:53
    Falco76
    Poziom 25  

Właśnie - czy wygłuszyłeś skrzynkę? Czy głośnik też jest wklejony? Jak na taki głośniczek, to nie spodziewaj się mega efektów. Skrzynia zamknięta o tej kubaturze jest poprawnym rozwiązaniem.

Piszesz:

Cytat:
    Najbardziej słychać go przy 70Hz. Przy niższych częstotliwościach subwoofer gra, bo membrana wibruje, czuć wibracje na podłodze ale nie słychać prawie basu.

W jak dużym pomieszczeniu go testujesz? Ustaw częstotliwość poniżej 70Hz i przejdź się po pokoju. Jeżeli pomieszczenie będzie zbyt małe, to nie usłyszysz dźwięku, ale usłyszy go Twój sąsiad :D

Teraz jeszcze, zwróciłem uwagę, że skrzynka leży na miękkim krześle. To ma bardzo duży wpływ na dźwięki wydobywające się z subwoofera.

• #10 02 Sie 2015 10:21
    BassLover
    Poziom 5  

Falco76 napisał:
    Właśnie - czy wygłuszyłeś skrzynkę?

Tak wygłuszyłem skrzynkę jakąś watoliną, którą znalazłem na strychu.
    Falco76 napisał:
    Czy głośnik też jest wklejony?

Tak.
    Falco76 napisał:
    Skrzynia zamknięta o tej kubaturze jest poprawnym rozwiązaniem.

Czyli nie trzeba robić nowej skrzyni, ani jej poprawiać?
    Falco76 napisał:
    W jak dużym pomieszczeniu go testujesz?

W małym, bo około 10m2. Spróbuję w drugim pokoju ok. 18m2.
    Falco76 napisał:
    Ustaw częstotliwość poniżej 70Hz i przejdź się po pokoju.

No faktycznie. Słychać nawet 45Hz. Bass tak jakby kumulował się w przejściu do drugiego pokoju.
    Falco76 napisał:
    Teraz jeszcze, zwróciłem uwagę, że skrzynka leży na miękkim krześle.

Skrzynka zwykle leży pod biurkiem na drewnianej podłodze pokrytej wykładziną. Dodam, że subwoofer nie ma nóżek. Czy ma to jakieś znaczenie?

Spróbuję go jeszcze bardziej wygłuszyć i przetestuje go w większym pomieszczeniu tak jak wcześniej pisałem. Dzięki za pomoc.

EDIT: Wygłuszyłem go jeszcze bardziej i poszedłem z nim do większego pokoju. Basu nie słychać, ale czuć go na podłodze. Może jak postawię go na nóżkach to coś da?
    EDIT2: Postawiłem go na drewnianych nóżkach. Jest dużo lepiej, lecz nadal nie jest dobrze. No cóż... Może ten głośnik nie nadaje się na subwoofer.

• Pomocny post
    #11 02 Sie 2015 17:01
    Falco76
    Poziom 25  

Co do wygłuszenia, to nie przesadzaj. Wystarczy jak na ścianki nakleisz po 1cm grubości. Pamiętaj o trochę grubszym kabelku do skrzynki.

• #12 02 Sie 2015 17:43
    BassLover
    Poziom 5  

To nie jest tak, że głośnik nie "dostaje" basu. "Dostaje" go i to dużo, tylko tak jakby on "uciekał" w podłogę, bo podłoga aż drży.

• Pomocny post
    #13 02 Sie 2015 17:53
    Magister_123
    Poziom 31  

@BassLover Pochodź po pokoju z subwooferem. Postaw go w kącie i sprawdź różnicę.

• #14 02 Sie 2015 18:43
    BassLover
    Poziom 5  

Magister_123 napisał:
    @BassLover Pochodź po pokoju z subwooferem. Postaw go w kącie i sprawdź różnicę.

Obszedłem z nim cały pokój. Zajęło mi to chyba z pół godziny, aż wreszcie znalazłem. Łupie jak należy. Jestem mile zaskoczony. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc.

• #15 03 Sie 2015 02:26
    Falco76
    Poziom 25  

Jeżeli postawiłeś go w kącie, to wybrałeś rozwiązanie najprostsze (ponieważ podbicie fal jest w tym miejscu największe - kąt pokoju jest rodzajem tuby), jednak jest to rozwiązanie mało precyzyjne. Jeżeli jesteś zadowolony, to gra muzyka.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme