Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz klawiszowy (uniwersalna kolumna aktywna)

osnapus 02 Sie 2015 17:57 5196 3
  • Wzmacniacz klawiszowy (uniwersalna kolumna aktywna)

Witam, po pozytywnych głosach po publikacji wykonanego przeze mnie odsłuchu (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3063768.html), postanowiłem pokazać drugą własnoręcznie wykonaną skrzynkę do robienia hałasu :) a tak naprawdę to pierwszą, gdyż jest to praca dyplomowa, wykonana na zakończenie technikum w 2005 roku (nieskromnie dodam że egzamin zawodowy zakończony z oceną: celujący). Piecyk klawiszowy, z dwoma wejściami mikrofonowo-liniowymi, wejściem i wyjściem liniowym, wyjściem na dodatkową lub całkiem inną kolumnę (jest możliwość odłączenia wewnętrznych głośników)

Wzmacniacz klawiszowy (uniwersalna kolumna aktywna) Wzmacniacz klawiszowy (uniwersalna kolumna aktywna) Wzmacniacz klawiszowy (uniwersalna kolumna aktywna) Wzmacniacz klawiszowy (uniwersalna kolumna aktywna)

ELEKTRONIKA

Nie będę się bardzo rozpisywał, gdyż elektronika jest praktycznie taka sama jak w opisywanym przeze mnie odsłuchu, jedyną różnicą jest to, że zastosowane tutaj przedwzmacniacze posiadają zasilanie niesymetryczne, przez co inaczej trochę zachowują się w momencie załączenia - potrzeba trochę dłuższy czas na załączenie końcówki mocy, co eliminuje stuki, syki i inne stany nieustalone. W odsłuchu zmodyfikowałem zasilanie na symetryczne, przez co czas na załączenie jest krótszy. Przedwzmacniacze posiadają wejścia mikrofonowe i liniowe, trójpunktową korekcję barwy tonu i czułości, dodatkowo jest wejście i wyjście liniowe oraz regulacja sumy głośności. Całość napędza trafo 250watów. Do tego wzmacniacza można podłączyć drugą kolumnę (pasywną) o impedancji 8 ohm, przez co można uzyskać moc całego zestawu na poziomie 200 watów sinus. Parametry (wymiary) obudowy mogę podać jeśli ktoś będzie zainteresowany.

GŁOŚNIKI

Głośniki do tego zestawu otrzymałem w prezencie, o ile wysokotonowe to oryginalne TONSILe, to 12-sto calowy, średnio-niskotonowy DIBEISI nie jest głośnikiem wysokich lotów, jednak w tym zestawie brzmi całkiem sympatycznie, bas jest głęboki, średnie tony są dosyć wyraźne.

PODSUMOWUJĄC:

Wzmacniacz ten był wykorzystywany kilkukrotnie na imprezach, na których grałem głównie jako odsłuch klawisza (zanim jeszcze wykonałem odsłuch :) ), ale też w czasie jednego grania posłużył jako piec basowy (w czasie imprezy basiście padł oryginalny Fender) i radził sobie 5 godzin bez żadnych problemów, brzmieniowo także podołał niemałą salą bawialną.

The End.

Fajne!
  • #2 03 Sie 2015 09:35
    katakrowa
    Poziom 15  

Dwa bardzo efektywne tubowe głośniki wysoko-tonowe ( one mają przecież 101db ) a do tego jeden bardzo mało skuteczny niskotonowy ( 91db - o ile tyle ma )...
    To nie może grać poprawnie. Możliwe że zastosowałeś jakieś tłumiki w zwrotnicy ale to wyklucza się logicznie z zastosowaniem dwóch głośników wysoko-tonowych.

Moja propozycja jest taka:
    1. Wywal tego dibeisi a w jego miejsce wstaw np. GDS 30/30 ( na allegro dostaniesz za 50 zł ). Skuteczność tych GDS to około 96db więc już tak tragicznie nie będzie ( tak podają internety i chyba jest tak rzeczywiście bo mam takie głośniki w combo gitarowym ).
    2. Zrezygnuj z jednego głośnika wysoko-tonowego i zastosuj tłumik l-pad ( chyba, że ten dibeisi ma 4Ω to wtedy polecam tylko tłumik ).

Zobaczysz, że będzie to grało o wiele lepiej. Pojawi się ładniejszy bas.

osnapus napisał:
    średnie tony są dosyć wyraźne

Bardzo delikatnie to ująłeś - teraz to ta kolumna musi drzeć się niemiłosiernie !
    osnapus napisał:
    bas jest głęboki

Pod warunkiem, że gra tylko bas.

Poza powyższymi uwagami konstrukcja mi się podoba. Jest prosta tania estetyczna i zapewne jej skonstruowanie bardzo cieszy autora.

• #3 04 Sie 2015 22:28
    sebek99
    Poziom 15  

Nie podoba mi się prowadzenie przewodu głośnikowego. Za to dałbym tylko bardzo dobry :-).

• #4 07 Sie 2015 20:12
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zbudowałeś to 10 lat temu, i już 10 lat temu było słabo.

Konstrukcja rodem z lat 90. można lubić vintage,ale to jest kiepskie jego wydanie.
    Konstrukcja jest wielka i na pewno ciężka. Końcówkę mocy można było schować wewnątrz komory głośnika, a regulatory umieścić na panelu od wewnętrznej strony dodatkowego wycięcia obudowy. Zaoszczędziłbyś materiału, miejsca i sporo wagi. Głośników wysoko tonowych nie powinno się umieszczać wielokrotnie w ten sposób z uwagi na filtr grzebieniowy, ale to przy tym
    doborze przetworników jest raczej bez znaczenia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME