Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01

djjacu 04 Sie 2015 20:37 5073 17
  • Witam
    Korzystając z ogłoszonego przez Elektrodę konkursu chciałbym zaprezentować popełnioną swego czasu końcówkę mocy wzorowaną na układach firmy ROTEL. Wzmacniacz zrobiłem raczej z ciekawości niż z potrzeby, gdyż zazwyczaj muzyki w domu słucham na wzmacniaczu SYMASYM. Większa część elementów pochodziła z moich strategicznych (szufladowych) zapasów i uszkodzonego wzmacniacza MARANTZ (notorycznie odklejały się w nim ścieżki na płytce drukowanej) i w końcu naprawa pozbawiona była już sensu.
    Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01 Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01 Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01 Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01 Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01

Na początku, jeszcze zanim zabrałem się za same końcówki mocy, powstał zasilacz, który napędzany był trafem o mocy 100W i posiadał dwa odczepy na 24V AC. Do tego pojedynczy mostek prostowniczy, dwa kondensatory 8200µF/56V plus dwa mniejsze i złącze na diodę LED z dedykowanym rezystorem. Cała płytka wyposażona w złącza ARK.
    Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01 Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01

Schemat końcówki mocy został zaczerpnięty po części z tematu, który kiedyś ukazał się na elektrodzie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1911145.html i prezentował kopię wzmacniacza ROTEL RA-820. Wertując internet zauważyłem, że większość końcówek mocy tej firmy ma podobnie zbudowane końcówki. W większych piecach, oprócz wydajniejszych zasilaczy, dodawane są dodatkowe pary tranzystorów wyjściowych. W stosunku do prezentowanego wcześniej wzmacniacza posłużyłem się schematem serwisowym z integry RA-01, w którym zostały dołożone dwa obwody RC oraz zmieniono kilka wartości elementów.
    Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01 Kopia końcówki mocy ROTEL RA-01

Moja płytka drukowana różni się niestety od schematu (na schemacie nie ma elektrolitów, za to w końcówce nie miałem miejsca na obwód wyjściowy RC, który został zamontowany przy gniazdach wyjściowych).
    W stopniu końcowym wylądowały tranzystory z poczciwego MARANTZA - SA1265 i SC3182.

Podczas uruchamiania wzmacniacza napotkałem mały problem z napięciem stałym na jednej końcówce, które wynosiło ok: 7V. Po dość długim poszukiwaniu usterki okazało się, że na płytce jest mikro zwarcie na tranzystorach wejściowych. Po zlikwidowaniu usterki wzmacniacz ruszył bez problemu. Napięcie na rezystorach emiterowych ustawiłem na ok: 7mV. Radiator powstał z nałożenia dwóch kątowników, które dodatkowo odprowadzają ciepło do obudowy. Jak na moje ucho wzmacniacz sterowany z zewnętrznego przedwzmacniacza radzi sobie całkiem nieźle.
    Jako, że to mój pierwszy układ prezentowany na Elektrodzie proszę o wyrozumiałość.

Fajne!
  • #2 04 Sie 2015 21:57
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Dlaczego nie podłączyłeś uziemienia do obudowy?

• #3 04 Sie 2015 22:06
    djjacu
    Poziom 10  

Czujne oko i konstruktywna uwaga. Chociaż w moim przypadku to niewiele zmieni, bo mam dwuprzewodową instalację.

• #4 04 Sie 2015 22:11
    Azbi
    Poziom 8  

No nawet nawet ;) + Taka okrojona wersja Holtona .

Moje pytanie :
    Czy na panelu przednim kolega planuje (poza diodą) dodać coś czy po prostu tak pozostawić ?
    I odnośnie "radiatora" coś ta szyna nie wygląda przekonująca , jak z odprowadzaniem ciepła ? Ja dałbym coś troszkę większego i z żeberkami .

• #5 04 Sie 2015 22:47
    djjacu
    Poziom 10  

Jak na chwilę obecną zostaje sama dioda - jak końcówka to końcówka ;), a może kiedyś obudowa przyda się do innych, bardziej wzniosłych celów?
    Radiator może i nie wygląda przekonująco, ale dobrze spełnia swoją rolę. Sam się zdziwiłem, że jest tak "chłodny". Podkreślę może, że jest ustawiony dość niski prąd spoczynkowy, a pomiędzy kątownikami, a obudową jest pasta termoprzewodząca.

• #6 04 Sie 2015 23:03
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jeśli to ma być kopia - czy w oryginale kondensatory też tak sobie wisiały w powietrzu?

• #7 04 Sie 2015 23:24
    djjacu
    Poziom 10  

Zdjęcia były robione podczas testowania "różnych" kondensatorów wejściowych, jak i różnych elementów filtru RC na wyjściu. Traktuje to raczej jako wzmacniacz edukacyjny.

• #9 05 Sie 2015 16:13
    djjacu
    Poziom 10  

Zapewniam, że przewody z zasilacza są solidnie przykręcone, a że są dosyć grube to nie wchodzą w złącze (lutowanie). Można tu dać kawałek koszulki termokurczliwej i nie będzie tego widać. Obudowa kupiona na wolumenie jakiś czas temu. Kosztowała wtedy chyba 40zł.

• #10 05 Sie 2015 16:24
    elektryku5
    Poziom 37  

Nie dało się ze wspomnianego Marantza wykorzystać obudowy z zasilaczem?
    Na front przydałoby się dać chociaż kontrolkę sygnalizującą pracę, może jeszcze włącznik i potencjometr, nie byłoby aż tak pusto.

• #11 05 Sie 2015 18:40
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

djjacu napisał:
    Chociaż w moim przypadku to niewiele zmieni, bo mam dwuprzewodową instalację.
    A o zerowaniu słyszał?

• #12 05 Sie 2015 19:40
    djjacu
    Poziom 10  

Obudowa marantza jest wykorzystana jako mieszkanie dla wspomnianego wcześniej symka. Może kiedyś opublikuję. Na froncie jest dioda led (zielone kabelki).

• #15 06 Sie 2015 22:44
    Mario-1990
    Poziom 10  

Mnie osobiscie się podoba , każda konstrukcja która cieszy konstruktora jest dobra . Pytanie: jakie parametry udało się z tego cuda wycisnąć?

• #16 06 Sie 2015 22:54
    djjacu
    Poziom 10  

Projekty płytek w archiwum (elektroda nie łyka .brd)
    Parametrów niestety nie mierzyłem, bo nie mam specjalnie czym. Generator się buduje, a jig jakoś nie śmiga dobrze z moim SBLive. Oscyloskopu niestety też nie posiadam :(

• #17 09 Sie 2015 23:18
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ciekaw jestem czy na wyjściu źródła też masz takie kondensatory jak w końcówce na wejściu:)

• #18 10 Sie 2015 13:16
    djjacu
    Poziom 10  

Na wyjściu źródła nie ma żadnego kondensatora. Jest za to układ opóźnionego załączania i wykrywania napięcia stałego na wyjściu.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme