Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 18 Sie 2015 11:54
    cea
    Poziom 13  

Witam,

zamontowałem w swoim aucie na stałe przetwornicę na bazie gotowego modułu LMZ12002 ( Link ), aby móc zasilić kilka gniazd USB umieszczonych we wnętrzu.
    Za wyborem modułu przemawiał jego mały prąd w trakcie pracy bez obciążenia (1mA), wystarczająca wydajność (2A) i duża efektywność (do 92%).

Niestety po zamontowaniu okazało się, że przetwornica w trakcie pracy pod obciążeniem generuje zakłócenia. Szczególnie jest to zauważane przy włączonym radiu CB - słychać szum, który skutecznie zakłóca odbiór słabszych sygnałów.
    Zauważyłem też, że przetwornica zmniejsza czułość zwykłego radia FM, zwłaszcza w miejscach, gdzie sygnał jest słabszy i zakłóca przełączenie RDS AF.

Zastanawiam się, czy próbować z tym walczyć, poprzez umieszczenie przetwornicy w jakimś metalowym pudełku wraz z dołożeniem filtru na wejście i wyjście?
    Czy jednak dać sobie spokój i zastosować jakiś zwykły stabilizator z małym prądem spoczynkowym?

• #2 18 Sie 2015 12:30
    feryster

Poziom 15  

1. Schemat RZECZYWIŚCIE zrealizowanego układu z podaniem UŻYTYCH elementów.
    2. Układ ścieżek.
    3. Zdjęcie wykonanego układu.

To na początek.

• #3 18 Sie 2015 13:25
    cea
    Poziom 13  

Niestety nie mam w tej chwili zdjęć, bo układ jest zamontowany w aucie, a nie mam teraz czasu na demontaż dolnej osłony kokpitu.

Schemat jak na dołączonym obrazku. Wartości elementów takie, jak zaleca producent:
    RFBT=5,6K
    RFBB=1K
    CIN=10uF
    COUT=100uF
    CSS=CFF=22nF

RON i Enable - brak/nie używane

Układ został zamontowany na miniaturowej płytce (3cm x 1cm) przykręconej do radiatora. Żadne ze ścieżek układu (nie licząc wejścia i wyjścia) nie przekracza 1cm długości.

LMZ12002 - ograniczenie zakłóceń przetwornicy

• #4 19 Sie 2015 19:51
    feryster

Poziom 15  

Ja nie mam czasu na pomaganie ludziom, którzy sami sobie nie chcą pomóc i nie podają informacji, o które się ich prosi. Layout jest przyczyną 99% problemów z zakłóceniami. 1cm to może być w niektórych przypadkach o 0.8cm za długo.

Podajesz jedynie wartości elementów, nie podając, jakie kondensatory tam wsadziłeś - to istotne.

Przypomnę tylko, że kondensator Cin jest jedynie kondensatorem blokującym i chcąc zasilać przetwornicę dłuższym przewodem trzeba dodać jeszcze kondensator elektrolityczny o solidnej pojemności.

• #5 10 Sty 2017 08:54
    cea
    Poziom 13  

Temat trochę stary, ale już jakiś czas temu udało mi się znaleźć rozwiązanie:

- dodatkowe kondensatory na wejściu (3300uF) i wyjściu (4700uF),
    - dodatkowe dławiki na wejściu i wyjściu,
    - całość zamknięta w metalowej obudowie (połączonej z masą).

Nie sprawdzałem dokładnie, które z powyższych rzeczy pomogło, ale problem ustąpił - przy obciążeniu nie słychać zakłóceń, ani w radiu UKF, ani w CB.

Dzięki za podpowiedzi.

Pozdrawiam.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty